Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Sci-Fi
  • Krátkometrážní

Recenze (1 379)

Thunderball (1965)

Do štvrtej Bondovky sa opäť raz musel nasrať Terence Young len aby mi dokázal že je chumaj. Takže podobne ako Pozdravy z Ruska je aj Thunderball predovšetkým nuda ktorá sa útrpne vlečie ako hodina matematiky alebo čakanie u zubára. Navyše sa tu často potápa čo ma teda nikdy nebavilo. Sledovať potápačov ako mávajú plutvami to je fakt zábava až k posratiu. Naproti tomu v suchozemských akčných scénach sú zasa zábery komicky zrýchlované čo vo svojej dobe možno dvíhalo divákom adrenalín, ale dnes sa im už len trasú bruchá od smiechu. Hromadná harpúnová prestrelka dobrých a zlých potápačov je jasný nezmysel a taktiež finálna bitka v superrýchlej lodi ( ktorej super rýchlosť je simulovaná spomínaným zrýchlovaním záberov ) kde si účastníci vždy nájdu čas medzi rozdávaním buchnátov aj na to aby sa chopili kormidla a v pravej chvíli zakľučkovali medzi útesmi. Nie som expert, ale je mi jasné že turboloď v plnej rýchlosti nemôže robiť také absurdné obraty. Ale zase, aspoň je sranda keď už nič iné. Úvodná bitka, Bond s Jetpackom a občasné uchechtnutie sa nad grotesknosťou si zaslúži aspoň jednu hviezdičku.

Chata v horách (2012)

Cthulhuove husličky, tak predsa je možné aj dnes natočiť niečo pomerne originálne a prekvapivo nepredvídateľné. Tvorcovia nechajú v rámci pohrávania sa s klasickými hororovými klišé nahopsať do lesa ďalšiu partiu žúrovaniachtivých teenagerov aby boli zmasakrovaný v akejsi rituálnej reality show. Aspoň tak sa zdá, ale divák celý čas netuší aký to má vlastne účel a pobavenie krvilačných más to tentokrát zjavne nebude. Prvá polovica je v podstate také štandardné bu-bu-bu v lese, samo o sebe ničím výnimočné či nejak odlišné od stoviek podobných dielok, ale ten pocit že tu niečo nesedí a všetko je plne inak než sa zdá ma udržoval v napätí ako máločo predtým. No a potom zarachotí výťah a film sa zrazu zmení na takmer geniálnu masakrátorskú halušku ktorá razom spláchne všetky pravidlá do hajzlu a ja som so širokýmn úsmevom iba čučal ako puk na ten apokalyptický cirkus. K úplnej spokojnosti z celého filmu chýbajú nejaké tie detaily, napr. súboje so zombíkmi v lese sú v podstate o ničom a navyše hnusne tmavé. Taktiež podaktorý z hrdinov v pohode rozchodia takmer všetko vrátane rozdrápania vlkodlakom, ale aj to je možno súčasť oného pohrávania sa s žánrovými pravidlami. Každopádne útok vražedného jednorožca či rybieho muža, plus cameo výstup Cenobita, Sigourney Weaver a prastarej Lovecraftovskej hrôzy. všetko spoľahlivo vynahrádza. Mňa to teda dostalo, aj keď niekto si zas bude klepať na čelo že čo je to za chujovinu.

plakát

The 28 Wonders of Wu-Tang (1980)

Moja Kung-Fu mizéria pokračuje touto rýdzo stupídnou chobotovinou plnou divadelných efektov. Na začiatku typicky zabije zlý majster rodičov dákeho chlapca a toho potom strýko vytrénuje takými metódami, že dnes by ho sociálka zavrela do oloveného suda a hodila do mora. Každopádne keď dospeje musí zložiť skúšku Wu Tang Clanu ( nemyslím tých čiernych rapperov, ale čínsky cech búchačov ) ktorá následne zaberie väčšinu filmu. A tu sa práve prejavuje celá stupidita tohoto diela, pretože náš hrdina musí v dákej pivnici márovať kamenných robotov s vizážou fantomasa po výdatnom obede, zhášať sviečky pľutím vody, alebo biť sa s údajne 80 ročným bláznivým transvestitom. Keď niektorú prekážku nedokáže zdolať, odíde na pár minút trénovať a vzápätí sa triumfálne vráti späť aby sa stal jediným človekom po x rokoch čo zdolal celý test. Keď je konečne po hodine hotovo, je načase vymlátiť onoho zlého majstra. Hrdina teda ide a zloduch tam proste stojí poslušne čakajúc ako sa patrí. Nasledujúca bitka je celkom slušná ( ak nepočítame nejaké tie typické srandovné kulehy ), ale trochu netypicky zakončená. Hrdina totiž zneškodní darebáka tým že mu zákerne hodí kameň do chrbta!!! Ten však ešte stihne ujsť do svojej jaskyne kde pomocou ovládacieho pultu zasype hrdinu hromadou papundeklových šutrov. Prežije to, alebo nie? To sú nervy! Huáááááá...

Goldfinger (1964)

V treťom filme sa Bond konečne rozhýbal tým správnym smerom a prináša nám štýlovo prepálenú špiónovinu kde megalomanský pupkatý nemčúr hodlá pomocou atómovky zamoriť zásoby zlata aby bol on konečne ten najbohatší káčer na svete. Nechýba nejaký ten raketami vylepšený tragač, ohrozovanie Bondových genitálií laserom ( "očakávate že prehovorím Goldfinger? Nie pán Bond, očakávam že zomriete!" ) a slávny duel s plešatou gorilou Odjebom, respektíve Oddjobom, čo dokáže klobúkom rezať mramor. Nuž čo, pohoďácka klasika.

Terrifier (2011)

Pozoruhodný kraťas v ktorom dáka deva stretne šialeného klauna ktorý sa baví rozrezávaním ľudí. Nie je to nijako geniálne dielko, ale slušne štýlová gore zábavka s pár podarene nechutnými efektami ( hlavne ten záver ). Na tých 20 min sa tam toho ale, okrem naháňania, zas tak moc neudeje.

Parchanti (2010)

Jednoznačne by to chcelo byť našlapanou akčnou zábavou, ale do našlapanej akčnej zábavy tomu chýba hlavne našlapaná akčná zábava. Dej je totožný s A-Teamom, takže partička vojenských hovád sa ocitne v pasci a musia sa vyhrabať zo sračiek ktoré na nich ktosi navŕšil. Ten niekto sa volá Max a je to brutálny zločinec ktorý však ani pri pri najväčšej snahe nepripomína nič iné než unudeného kravaťáka. Kŕčovitý pokus urobiť z neho bezcitné monštrum tým, že pokojne z fleku zastrelí asistentku za to že sa potkla keď mu nad hlavou držala slnečník je skôr trapas. Najlepšie tak bolo keď mu nakoniec dvaja búchači v autobuse šlohli hodinky. Ale áno, občas tu niečo pekne vybuchne, zápas Zoe vs. Clay je vymakaný a scéna kde sa jeden z hrdinov snaží presvedčiť ochranku že ich dokáže zabiť myšlienkou je ozaj vtipná, ale toto všetko sú skôr také občasné atrakcie v suchom rybníku ktoré film vyťahujú z najhoršieho. Inak ale celá tá snaha o super cool akčák vyšumí do prázdna z prostého dôvodu že tvorcovia vlastne vôbec nevedeli ako na to a nemali nič čím by mohli podporiť zo slonieho chobotu vysmrkaný štandardný scenár. Takže aj keď by to podľa otvoreného konca mohlo a dokonca malo mať pokračovanie, pochybujem že k tomu dôjde.

plakát

Shi zi mo hou shou (1978)

Pár posledných kungfovín čo som videl nebolo bohviečo a ani tento ma nepotešil. Pravda, aspoň zo začiatku to má celkom slušný dej kde dáky číňan ( číňan v čínskom filme? Zvláštne... ) hľadá toho kto poslal nájomného vraha zabiť jeho otca. Keď ho nájde, nechá sa ním najať ako osobný strážca aby sa mu mohol dostať na telo a vraziť palec do zadku... asi. Opakovaná snaha zabiť zloducha v jeho vlastnom dome a nebyť pri tom odhalený sa za chvílu stáva dosť nezáživnou a sprievodné bitky nie sú práve špičkové, skôr bez toho "š". Také toporné máchanie rukami a keď dôjde na súboj s viacerými protivníkmi naraz, pôsobí celé to spartakiádne krepčenie pomerne smiešne. Podobne vtipne vyzerá aj hrdinov špeciálny chvat nazývaný "Shaolin Handlock" a ktorý vyzerá asi tak, že preskočí lietajúcim saltom súpera a potom ho začne odzadu škrtiť. Grandiózne, na vymyslenie takej chujoviny musí človek určite stráviť pol života v Shaolinskom kláštore a čučať na holé lebky mníchov. Nakoniec sa všetci hrdinovia dozvedia že sú bratia a sestry a ja len dodám že JUPPIDÚ, na toto sa v kung-fu filmoch čaká najviac. No, po zistení že ich všetkých vyprdla jedna mater sa film konečne dostane k záverečnej bitke so zlým majstrom a tá je až prekvapivo poriadna, takže z toho človek nie je úplne nasratý.

plakát

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

No čo mám povedať, toto je proste film ktorý jednoducho musel vzniknúť aby bolo každému jasné že vôbec nemal vzniknúť. Dej je podobný ako v dvojke, aby múmia ovládla svet musí sa dostať tam a tam, urobiť toto a toto a zabiť sa dá len zakliatou dýkou. Tvorcovia sa skrátka moc nesrali, iba variovali všetko čo už bolo videné v predošlých dieloch a pridali pár chobotovín ktoré zakopávajú film ešte hlbšie. Občas sa obrazom mihne podarený fór typu zvracajúci Jak, ale inak je to sakra nezaujímavá a doslova nasilu vynútená naháňačka. No akeď našim hrdinom prídu na pomoc digitálny Kung-Fu Yettiovia tak som sa naozaj hanbil aj za režiséra. Preboha, taká sprostosť, zabite ma nech už nič podobné nikdy neuvidím!!! Nechýba ani nevyhnutná hromadná bitka terakotovej armády s kostrami čínskych robotníkov ktorá by zrejme mala uchvátiť svojou veľkoleposťou, ale miesto užasnutého "wáááááu" zo mňa vyliezlo len, "sakra tak už sa pozabíjajte a zmiznite hniť do riti"! Toto je fakt na chuja a ani hlinený mumák Jet Li z ktorého opadáva glazúra a mení sa na draka či prasodlaka toho moc nezmôže.

Útěk z MS-1 (2012)

Luc Besson vymyslel počas raňajok v Mcdonalde úžasný, neošúchaný a nikdy predtým nevidený nápad na film. V Matrixovskom väzení na obežnej dráhe zeme vypukne vzbura a uprostred nej sa nachádza prezidentova dcéra. Jej záchranou je poverený drsný kriminálnik, pretože ON je ten JEDINÝ kto to dokáže. Podobnosť jednotlivých elementov zo stovkami iných filmov je samozrejme čisto náhodná. Niekomu ako ja to nemôže nijako prekážať a jediné v čo dúfam je že sa nebudem nudiť. A to sa tu ani nedá pretože film sa rúti dopredu ako zajac vo formuli, záporáci sú naozaj excelentne vyšinutý a hlavný hrdina nevypustí za celú dobu z huby prakticky nič než neutíchajúci príval hlášok. Proste namakaná magorina, zo všetkým čo k tomu patrí. Všetko čo sa tu udeje bolo do posledného detailu nespočetne mnohokrát videné, počuté, prežuté a vypľuté takže prekvapiť nás môže akurát naháňačka po diaľnici čo vyzerá úplne ako reklama na Lego. Jediné čo ma z toho celého naozaj mrzelo bola nenápaditá likvidácia zločineckých bratov, určite by si zaslúžili nejakú lepšiu a hlavne brutálnejšiu smrť.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Keď vtedy natočil žltý oscarový ťululum Ang Lee prvého Hulka, bolo mu vyčítané že z toho urobil miesto akčného comicsu akúsi podivnú Shakespearovskú drámu v štýle - "ach Hulk, prečo si ty Hulk"... a tvorcovia dvojky sa preto neprekvapivo rozhodli natočiť ju ako priamočiarny akčný film. Tak aj urobili, ale bohvieaké terno to teda nie je. Dokonca musím povedať že aj keď Anga nemám rád, jeho Hulk má stále navrch. Príbeh je tradičná zívačka, Banner sa snaží zbaviť svojho prekliatia, zatiaľ čo armáda by ho rada rozpitvala na pokusy. Za účelom jeho chytenia je povolaný profi zabiják Blonsky, ktorému však kvapká stále viac na karbit, čo z neho robí najzaujímavejšiu postavu vo filme. Jeho sebaisté vyčíňanie a chorobná túžba po veľkej sile je určite zaujímavejšia než Bannerovo večné skuhranie že ju nechce. Ešte horšie je na tom Liv Tyler ktorej postava je vo filme len v podstate len preto lebo comicsový hrdina proste musí mať nejaké dievča aby ho ochraňoval, tak káže zákon! Tfuj! Finálny súboj so zmutovaným Blonskim by mal byť ohromujúco deštruktívny, ale bol to skôr taký zbesilý maglajz v ktorom rôzne veci poletujú šialenou rýchlosťou vzduchom Fakt. videl som to trikrát a aj napriek tomu si z neho nedokážem nič vybaviť. Zábavná bola hneď prvá akcia v továrni, kde ešte neukázali Hulka priamo ale nechali ho schovávať sa v tme a zábavná bola preto, lebo hranica medzi absolútnou tmou a osvetleným priestorom bola ako rovná stena z ktorej vyskakovali Hulkove ruky aby stiahli nejakého chudáka do bezodnej ničoty. Film sa určite nevlečie, ale neponúka nič než tradičné lacné drísty, vyhonenú smrk-smrk romantiku a tri akčné scény diskutabulnej kvality.