• Krátkometrážní

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Takže, zlé impérium vládne galaxii, stavia si hviezdu smrti a búši do poondených rebelov čo sú všetci hnusný buržuji a nepriatelia pracujúceho ľudu. Dvaja podvratný roboti s tajnými informáciami v hlave jedného z nich však uniknú a vstúpia do služieb istého Nebochodca Luka ktorý sa tak zapletie do nebezpečnej politiky. Ešte šťastie že nablízku je starý pustovník Obi-Van ktorý mu venuje vyskakovaciu neónku a ukáže ako si ho vďaka vesmírnej sile dokáže oklepať bez držania. Nedostižná vesmírna kovbojka ktorá zmagorila celý svet a urobila z Lucasa multimilionára. Luke Skywalker nie je nijako zvlášť zaujímavá postava a poľahky ho preští galaktický pašerák Han Solo alias harrison Ford, ale najvýraznejšou postavou je aj tak hlavný záporák, mix požiarnika a Batmana - fučiaci kybernetický ničomník Darth Vader. Ten svojich podriadených na pracovisku poriadne šikanuje a za neúspechy ich škrtí bez dotyku, len s pomocou temnej strany sily. Najväčšia sranda je samozrejme v bare plnom ufónskych kreatúr a taktiež to imperiálne autíčko/robotko čo sa zlakne keď na neho zrúkne Chewbacca. Oproti iným space operám tej doby dokázala táto neupadnúť do zabudnutia a aj po 30-tich rokoch ju každý pozná. Ten blbý Lucas skrátka všetkých zďaleka presral a konkurovať jeho výtvoru môže iba konkurenčný fenomén Star Trek ( ktorý je mne osobne asi predsa len bližší ).

Hvězdná srážka (1978)

Úžasne stupídne vesmírne dobrodružstvo bez hlavy, päty aj ostatných častí tela. Slobodu celého vesmíru ohrozuje diabolsky sa rehotajúci zlosyn s vyzážou černokňažníka z divadenej hry a pomôcť môžu len neohrozený kozmický dobrodruhovia . Nadprirodzenými schopnosťami a vyfúkaným három obdarený, priblblo sa usmievajúci hipisácky pako a jeho v bikinách odená kolegyňa Stella Star sa vrhajú po hlave do každej akcie za asistencie hláškujúceho robota, čo je zároveń najväčší sympaťák filmu ( "som šovinistický robot" ) a bojujú na rôznych planétach proti amazonkám či neandertálcom. Triky sa vzhľadom na rok výroby a taliansku produkciu dajú zniesť, najviac ma rozosmiala tá srandovne rozpohybovaná, nemohúcne sa potácajúca obria robotická ženština s mečom na planéte amazoniek. Rovnako zábavne blbé je aj to keď imperiálny vojaci ( tí dobrý ) dobíjajú vesmírnu základňu v tvare ruky tak že sa do nej nechávajú vystreliť v torpédach rovno cez okná. Rozbité okno vo vesmíre nie je podľa talianov žiadny problém, nejaký ten vesmírny prievan tu nikto nerieši. Ako bonus sa tu vcelku bez úžitku popromenáduje David hasselhoff a dokonca príde aj na sveteľný meč. No a keď ten srandistický robot vyskočí do vesmíru s výkrikom "ííííííhááááá", tak nie je čo riešiť a len so podľa možností užívať tú kravinu.

Colombiana (2011)

Zabili jej rodičov a ona sa chce pomstiť! Vycvičí sa, začne zabíjať hajzlov a oni sa chcú pomstiť, tak jej zabijú tetu, alebo čo to bola a ona sa chce pomstiť!!! Scenár v štýle pomsty za pomstu z pomsty evidentne hýri nápadmi ako čína číňanmi o tom niet pochýb. Zoe Saláma zvláda akciu a vyzerá pri tom dobre, ale jej postava mi bola sympatická asi ako môj učiteľ matiky zo strednej ( ten hnusný zasraný zmrd!! ). Nedokázal som jej fanatickému snaženiu fandiť. Nie je to ani príliš explozívne, väčšinou taká tichá akcia kde sa Zoe plazí vetracími šachtami aby sa za pomoci Bondovsko- Mekgajverovských techník dostala nenápadne k cieľu. Až na záver sa konečne rozpumpuje divoká streľba a drsný súboj so záporákom ktorého chce spacifikovať zubnými kefkami. Raz sa to pozrieť dá, ale spomienka vyšumí ako sóda bikarbóna.

Veliki strah (1958)

Juhoslávsky animák o pandrlákovi ktorý číta toľko hororov až mu z toho straší vo veži, všade vidí bubákov a napokon ho prenasleduje démonická ponožka. Každopádne to má aj poučný charakter, keď máte srdce v gatiach treba jednoducho urobiť stojku. Aj keď, potom ho zasa môžete mať v hube. Príjemný a vtipný kúsok.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

HAIL TO THE DARKSIDE!!! Galaktická republika je v hajzli, zošúverený zmrd Palpatino rozpútal jediovský holokaust a všetko smeruje k tomu jedinému vytúženému bodu kvôli ktorému boli natočené všetky tri prequelové diely. Ten úžasný moment keď si prihorený zmrzačený Anakin nasadí na tvár dýchaciu masku a začne dunivo sipieť. To má rozhodne silu. Pomsta Sithov je unikátna v tom že sa všetci tešia len na to ako zlo vyhrá a dobro bude rozprášené do tých najzaprdenejších kútov galaxie a odsúdené živoriť v močiari ( Yoda určite ). Plný počet si to objektívne nezaslúži, predsa len je to hlavne nekonečná prehliadka digitálnych efektov, ale v celom kontexte Star Wars to funguje eňo-ňuňo a to hlavne vďaka tomu že dobre vieme čo bude nasledovať. Len vďaka počítačovej animácii môže taký prestarnutý matuzalem ako Christopher Lee robiť akrobatické kúsky ako by mal opäť sedemdesiat. Pochváliť musím aj tuberáckeho generálrobota Grievousa, keď sa ten začne oháňať mečmi tak aj Obi-Wan prevráti oči naruby a povie to svoje- "mám z toho zlý pocit". Tresky blesky, Yodove uši a tak vôbec...

Jonah Hex (2010)

Jonahovi sa bez problémov podarilo podliezť všetky ( rozumej žiadne ) moje očakávania. Už hneď v úvode ma to znechutilo rozpútaním miliónkrát vyhonenej zápletky o drsňákovi ktorému zabili rodinu a on sa teraz živí ako pištoľník. Nasledujúci dej potom spočíva hlavne v tom že sa sfetované postavy naverímboha šušmajú obrazom, Jonah ťahá rozumy z mŕtvol ( to jeho debilné kecanie s nebožtíkmi ma naozaj sralo ) a hlavný záporák chce na divokom západe rozpútať teror pomocou nukleárnych gúľ. Samotný Jonah je síce poriadny kus magora s hnusne rozmrdanou držkou, ale problém je v tom že sa mu napriek všetkému ( Josh Brolin na to určite má ) nedá uveriť ani nos medzi očami a už vôbec nie že je nasraný pomstiteľ z pekla, na to pôsobí až moc klaďácky kóšer. Malkovich ako záporák už nie je žiadny Cyrus Vírus ale len plesnivý dedo a drahá megan je tu iba preto aby mal zloduch koho uniesť. Taktiež žiadna brutalita a krv sa nekoná všetko je pekne čisté a vizuálne nezávadné. No a keď je Jonahovi najhoršie tak ho samozrejme zachránia indoši ktorí našťastie táboria neďaleko. Strieľania je tu vcelku dosť, ale všetko to splýva v jednu veľkú štandardnú Hollyvoodsku nudu. Jediné čo sa dá z filmu zapamätať dlhšie ako 15 minút je Jonahov ksicht a scénka s rotačákmi na koňovi. Všetko ostatné je úplne zbytočný blábol.

Krotitelé duchů (1984)

Ak vám po baráku poletujú dáky priesvitný rapli z onoho sveta, môžete si zavolať na pomoc bežného exorcistu čo preberie guličky na svojom ruženci a pofrcká nábytok svätenou vodičkou, alebo zavoláte štvoricu ľahko zmätených Goustbastrov s plazmovými kanónmi na nukleárny pohon čo vám všetko zdemolujú a ich šarmantný hovorca peter Venkman vás nonšalantne zdrbe ako sirotu. Vo chvíli keď jedna fidlikantka objaví vo svojej chladničke bránu do pekiel sú práve oni jedinou nádejou našeho sveta, pretože sumerský démon Gozer sa nás chystá zničiť a to tak že BUM! Ak by sa dalo krotiteľom niečo vyčítať tak je to celková zbrklosť kde nie je čas na nič než základné fakty a hlášky Billa Murraya, ale dodnes to nestratilo vôbec nič. Skuhrať nad tým že efekty za tie roky zostarli nemá zmysel, treba si to proste len užívať a nepremýšľať nad hovadinami ako je logika či nedajbože zmysluplnosť, pche! Krotitelia sa bez toho obídu a s vtipom usmažia obrieho reklamného panáka až z neho bude striekať pena na celé mesto. Najlepšia scéna je samozrejme tá kde naháňajú Slimera v hoteli. "Čo ste vy chlapci, nejaký kozmonauti? Nie my sme krotitelia, niekto videl na štvrtom poschodí švába. To musel byť poriadny šváb! Hej, ten vám kľudne odhryzne hlavu."

Machete (2010)

Filmový zločinec to má blbé. Vedie miliónový biznis, zotročuje ľudí, beztrestne vraždí a k tomu vymýšľa superkomplikované geniálne plány ako byť ešte bohatší a mocnejší. Lenže potom zistí že ten starý fúzatý cigoš čo mal poslúžiť ako obetný baránok je v skutočnosti najdrsnejší mexický terminátor s mačetou, čo sa hojdá vzduchom na vyrezaných črevách protivníkov ako Tarzan na liane. A všetko je v riti!!! S tým už nič nezmôže ani drogový kráľ v podaní vydutej bandasky Seagala, ktorý si svoj záporácky výstup kurevsky užíva. Všetci sme radi že Trejo konečne vyfasoval hlavnú rolu, navyše takú ktorá bola vymyslená len pre neho, ale faktom aj tak zostane že okrem zlostného výrazu na svojej tvári zbrázdenej ako planina Nazca vlastne nič nezahrá a keďže už začína byť starý ako galský pamätník Geriatrix tak ani priveľa pohybu sa od neho nedá očakávať. Nuž, aj tak ho máme radi. Film sám je samozrejme priblblá chujovina kde rozum a logika skapali v mene striekajúcej krvi a blbých fórov, ale s tým sa počíta. Tí ktorým je určený chcú predsa videť Treja ako štýlovo masakruje špatošov, seká údy a k tomu hodí nejakú tú hlášku. Kňaz s brokovnicou Cheech hriechy neodpúšťa, feťáčka Lindsay dostane zjavenie a uprostred hromadnej prestrelky pobehuje kuchár s panvicou. Pekná blbosť, čo? Človek je vždy rád keď Rodriguez režíruje vystreľovanie mozgov miesto tých svojich sprostých detských špiónikov.

Mechanický pomeranč (1971)

Ja inak pomaranče nemusím, ale ten mechanický bol naozaj fajnový. Alex je mladistvý zmrd čo sa po nociach túla so svojim suspenzorovým gangom po futuristicky oplzlom meste, dávajú si do nosa obohatené Moloko a potom si užívajú poriadnu dávku poctivého Ultranásilia. Jednej noci však dopadne kosa na kladivo, drahý malčik zabije jogínsku rašpľu veľkým porcelánovým penisom, alias drahým umeleckým dielom a poputuje do väzenia kde mu v rámci vládneho projektu nápravy zločincov trochu zamiešajú mozgovú hmotu. Keď si potom čo len pomyslí na násilie či sex príde mu brutálne zle, začne grgať a ide bezmocne do kolien, čo samozrejme využijú všetci tí ktorým predtým robil zle. Keď ho nezlynčuje partia smradľavých santusákov, tak narazí na svojich bývalích drugov ktorý mu ukážu policajný teror a napokon skončí v rukách pomstichtivého politického aktivistu. Kubrick bol bez debaty blázon a je úžasné vidieť film kde je každý záber priam maniakálne precízne vypracovaný. Naviac je tu v hlavnej role ďalší známy blázon Malcolm McDowell ktorý hrá ako o život a nechá sa podľa potreby tolšokovať. Sci-Fi, dráma, groteska, násilie, absurdita a k tomu hrá božský Ludwig van. Dostalo ma to, totálne.

Tajemství mumie (2010)

Film sám o sebe je fajn, akurát to bolo o niečom inom než sľubovali upútavky v nemenovanej televízii Markíza deSade. Snažili sa nalákať ľudí na dobrodružstvo v štýle Indiána Jonáša, oháňajúc sa populárnymi ofáčovanými zdochlinami made in egypt. Nevyhnutne som bol teda šokovaný keď sa na obrazovke rozpútala nefalšovaná francúzska groteska ktorá mala omnoho bližšie k Asterixovi než archeologickému dobrodružstvu. Ani o tie poondené múmie tu väčšinu času nejde, zápletka sa totiž točí okolo vtákojaštera čo šarapatí v Paríži. Neschopný detektív s tým mnoho nezmôže a tak je povolaný slávny lovec, samozrejme Pampaliniovsky neschopný. Adela chce jašterovtáka zachrániť a tak sa musí navečerať a pomocou hromady prevlekov v štýle inšpektora Closeaua oslobodiť bláznivého profesora z väzenia. No, napokon príde finále so sľubovanými múmiami, ktoré je v podstate úplne mimo lebo nijako nesúvisí s predchádzajúcim dejom , ale hlavne že je to sranda. Na rozdiel od nafúkaného mamrda Imhotepa sú títo mumáci kultivovaný vtipkári ktorý nezosielajú egyptské rany a radšej strašia podnapitých panákov len tak zo srady. A že to natočil Luc Besson som sa dozvedel až úplne nakoniec, radšej nech natočí ešte niečo také než ďalšieho Arthura s Minichujom.