Most do země Terabithia (2007)

"Close your eyes and keep your mind wide open". Malý velký film s až neuvěřitelně charismatickou malou AnnaSophií Robb. Jsou prostě filmy, od kterých nic nečekáte a o to dostanete větší nálož. Bridge to Terabithia je přesně ten příklad a přestože i v jeho případě platí, že knižní forma vítězí nad tou filmovou (tak jako třeba v případě Harryho Pottera), je tento snímek nezapomenutelným a silně emocionálním pro všechny, kdo se nebojí být chvíli zase dětmi i s jejich nekonečnou fantazií. Srdcová záležitost.

Do naha! (1997)

Říkejte si, co chcete, ale Robert Carlyle je herecký bůh. Pokud se někde hodí slovní spojení "One-Man-Show", tak je to přesně tady- k výkonu Carlyla v roli životem zfackovaného Gaze. Avšak ani zbytek hereckého/tanečního ansámblu nezůstává vůbec pozadu. Filmy z britského prostředí mám prostě v oblibě a The Full Monty je jedním z vůbec nejoblíbenějších. Jedna skvělá scéna střídá druhou a tak není divu, že je to prostě kultovka.

Krvavá neděle (2002)

Bloody Sunday je zvláštní snímek, ovšem při pohledu na jméno režiséra už člověk ví, která bije. V mnohém to připomíná jeho "Let číslo 93" (nebo naopak?). Divák má pocit, že se spíš než na film, dívá na autentické dobové záběry, což může někoho štvát ("sakra, připomíná mi to ty hrané scénky v dokumentech od BBC"), někoho zas pro změnu nadmíru bavit. Tak jako tak, Bloody Sunday je silný film, který tuto západnímu světu velmi známou událost předkládá bez sentimentu i bez moralizování. Někomu může scházet silnější dějová (rozuměj filmová) linka, no co může být však silnějšího, než události samotné, které se v onu neslavnou neděli 30.1.1972 staly...? Závěr snímku však pomyslel i na toto a závěrečná řeč Jamese Nesbitta v roli Ivana Coopera (mimochodem nejvýraznější postava filmu) nenechá chladným asi nikoho- "Chtěl bych říct britské vládě- Víte vůbec, co jste udělali? Zničili jste hnutí za občanská práva. A dali jste IRA největší vítězství, jaké kdy mohla mít. Všude po městě dnes v noci budou mladí muži vstupovat do IRA a vy sklidíte bouři."

Rychle a zběsile 5 (2011)

Rychle a zběsile popáté a pravděpodobně nejlépe! Tahle série začíná zrát jako víno, po až moc "vystajlované" jedničce, odbyté dvojce, příšerné trojce (tenhle díl ani neberu jako plnohodnotné pokračování) přišla konečně "dospělácká" čtyřka a páté pokračování dobrodružství Toretta a spol. nezůstává pozadu. Navíc přinesla splnění snu jménem Vin Diesel a Dwayne Johnson spolu (nebo proti sobě) v jednom filmu! Už teď se moc těším na šesté pokračování! SPOILER! Velkou devízou Fast and Furious je herecké obsazení, přesněji řečeno, že ta stará parta posbíraná ze všech částí FF drží pořád pohromadě + návrat členů "ze záhrobí" + krásná Eva Mendes.

Surfařka (2011)

Točit filmy se sportovní tématikou je vždycky ošemetné- málokdy se totiž vyhnete nánosům patosu, nejapným metaforám (ehm šestý smysl surfařů) a hlubokým moudrům. Přesto je pro mě tenhle svět vždycky lákavý a už nesejde na tom, jestli se dotýká fotbalu (Goal! 1), hokeje (Hokejový zázrak), skateboardingu (Legendy z Dogtownu) anebo v tomto případě surfingu. Příběh Bethany Hamilton zná určitě spousta lidí, byly toho plné noviny i v naší zemičce, ta holka zasluhuje samozřejmě velký respekt a uznání. Respekt a uznání však zasluhuje i její představitelka AnnaSophia Robb, která nám od výtečného "Bridge to Terabithia" roste nejen do krásy (už to není žádná malá Leslie, ale sexy kočka), ale i do první herecké ligy. I díky její účasti v tomto filmu jej hodnotím čtyřmi hvězdičkami (přestože by bylo určitě co vylepšovat).

Izolace (2006)

Danny Dyer je prostě pán, ať si za kanálem La Manche říkají, co chtějí... Jeho postava mírného zhulence a konzumenta houbiček byla suverénně nejstylovější a nejpříjemnější. Film jako takový je sice jednohubka, kult se z něj asi nikdy nestane a potenciál, který v sobě měl (banda maniaků protestujících proti západnímu průmyslu na výrobu zbraní, jenž protestuje velmi specifickým způsobem + zajímavé postavy oné korporátní firmy), zůstal naplněn bohužel jen z poloviny. Ale přesto mám pro "Severance" slabost, už jen kvůli sympatické dvojici Dyer/Harris a taky z důvodu, že se tento snímek nebere nijak vážně a atmosférou sem tam (v opravdu malilinkatých nuancích) připomene kultovní Evil Dead. "Dáme čtyřku?" Tak tedy jó... :)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

To, čím je pro fanoušky Indiana Jonese film "Dobyvatelé ztracené archy", pro fanoušky Pána prstenů "Návrat krále", pro fanoušky Hvězdných válek (ehm) "Impérium vrací úder"(?), pro fanoušky Rockyho "První díl", pro fanoušky Terminátora "Soudný den"... tak tím je pro mě, jako pro velkého fanouška Harryho Pottera, "Relikvie smrti- 2.část". Není to dokonalý film, ale celou tuto "ságu nového tisíciletí", celých těch deset let s Harrym zakončuje na vysoké úrovni. Nemá cenu se nějak moc rozepisovat, stejně už ho viděli skoro všichni a každý si na něj udělá svůj názor. Třetí díl tedy překonán nebyl, avšak závěrečné finále Relikvií se určitě zapíše do dějin filmu. Vytknout by se dalo ledasco (Yates se nezbavil svého zlozvyku a i tentokrát spíše klouže po povrchu, než-li by se pouštěl více do hloubky, bojí se zariskovat, tak, jako před lety Cuaron), ale stejně tak se tomu dá všelico odpustit- vždyť je to přeci HP :-) Díky Harry za skvělých deset let, co jsem ve společnosti tvých filmů strávil a přestože se budu raději vracet ke tvé knižní podobě, tak i ta filmová mi bude moc co nabídnout i po letech- byla to prostě jízda!

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Dejte dohromady "temnotu" Selickového stylu animace, vtipnost a až skoro černý humor Tima Burtona, bizarnost a absurdnost tvorby Barryho Sonnenfelda a velkou inspiraci Alenčiným příběhem v říši divů a za zrcadlem a vyjde vám z toho dobrodružství Koralíny ve světě za tajnými dveřmi- jedno z největších filmových překvapení poslední doby. Kdo říká, že filmy pro děti musí být nutně jen "hodňoučké a hezoučké"? A kdo říká, že je Coraline filmem (jen) pro děti? :)

Čas hrdinů (2011)

1 hvězdička za tématiku z 2.světové války, 1 hvězdička za to, že je to konečně z pohledu (mých oblíbených) britských commandos, 1 hvězdička za ty smrady z SS a 1 hvězdička za mého oblíbeného Dannyho Dyera- nemůžu si pomoct, pro mě je tento filmík za 4* Pokud už máte všech těch megalomanských (a většinou trapňoučkých) blockbasterů typu Transformers plný zuby a chcete si dát řemeslně slušně natočený snímek (se samozřejmě nižším rozpočtem, než jaký by mu ve skutečnosti slušel o něco víc), je AOH filmem pro Vás. (Upřímně doufám, že ty dvě naplánované pokračování vejdou ve skutečnost).