Dovolená za trest (2014)

Vzhledem k tomu, co za kentus v poslední době Sandler točí, je Blended jako závan starých časů, kdy jeho komedie byly sice taky kravinky, ale člověk se u nich nejen necítil trapně (tak jako u Jack and Jill anebo u Můj otec je šílenec, což bylo fakt dno Sandlerovi filmografie), ale navíc se i docela pobavil. Takže i do třetice to Adamovi s Drew vyšlo, sice už ne tolik retro zábavně jako u Písni pro nevěstu, ani tak pohodově jako u 50x a stále poprvé, ale hlavně prostřední část šlape tak, jak máme Sandlerovky rádi- tedy mírně retardovaně, dementně, ale zároveň až naivně příjemně. Ještě si k tomu přidejte nečekaný bonus, že tuten děcka nejsou za otravný kokoty, co by tam jen mávaly ajfounama a mlely o fuckbooku (ano, jednou to tam zazní, jednou! :-), ale hlavně starší cyp od Barrymorky je správnej... mno prostě Frodo :-) a jako vždy fajnový soundtrack a máme tu letní kíno jak vyšitý. Jen houšť, Adame, ovšem začátek a konec filmu spálit a popel zadupat... anebo to alespoň přeskočit.

1984 (1984)

Těžko nějak hodnotit film, když jeho knižní předloha je jednou z vašich nejoblíbenějších knížek, tam, kde Orwellovi literární hrdinové skutečně trpí pod zrakem Velkého bratra a jeho totalitní Strany, je to tu ve filmu podáno velmi instantním způsobem, Winstona Smithe vám asi bude líto, ale... Vím, že to není nejlepší, dívat se na filmové 1984 tímto způsobem, leč nedá se. Tím nechci říct, že by bylo toto dílko slabé, John Hurt, to je opět herecký koncert, jenže ono mrazení v zádech, znechucení a vůbec deprese líznutá depresí se tuten jaksi nedostavilo. Což se knížce dařilo ob stránku... Tudíž film doporučuji na vlastní nebezpečí, a knížku vlastně taky, leč v jiném slova smyslu.

Frajer Luke (1967)

Film svojí lenivou atmosférou, do ruda rozpáleným sluncem a zpocenejma chlapama jak stvořenej na horký letní dny. Navíc natočenej v době, kdy se na nějaký klišé a šablony zvysoka kálelo, tudíž Luke není hrdina každým coulem, spíš naopak, ostatní vězni taky různorodí charaktery a na druhé straně dozorci žádní vygumovaní pseudodrsňáci, co si chtěj honit ego na uštvaných muklech, ale prostě lidi, co jen dělaj svojí práci (i když je to práce na hovno). A to se mi, na celým filmu, samozřejmě s frajerským úsměvem Frajera Luka, líbilo asi úplně nejvíc. Škoda převeliká, že dneska už se nic takovýho netočí... ("Nemít na to, to je právě ta frajeřina...").

Blacula (1972)

Typický sedmdesátkový horor s netypickou premisou. Bohužel z idey udělat z Drákuly Blaculu se nevytěžilo tolik, kolik by si jinak tenhle originální nápad zasloužil. Což je škoda, páč William Marshall je jako kníže temnot ve svý roli správně temnej a dramatickej a dodává tak jinak vyloženě béčkovýmu blaxplotation aspoň trošku na váze. Blacula tak nakonec zkouknut spíš ze "studijních" důvodů, aneb na čem to ten mladej Tarantino tenkrát ujížděl, navíc ve druhém dílu hraje hvězda jeho filmu Jackie Brown, Pam Grier.

Extraterrestrial (2014)

Pěkně ambiciózní, tenhle filmeček a jde to sakra poznat, hned od začátku jsem si říkal, že tohle nebude žádné umolousané béčko, s emzákama, kterým uvidíme sotva palec u jejich dlouhých bílých seksy nohou, naopak, tady jsou bratranci Ítýho pěkný svině, co škrábou a koušou, v lepším případě se vám pohrabou v hlavě, kterou si následně ustřelíte brokovnicí ;-) E.T. šlape někdy od třicátý minuty, začátek klasická okecávačka kdo, kde, kdy a proč, ale jak se poprvé přejde na červenej filtr, signalizující přílet černookých alienů, je to až do konce jedna velká jízda, kde se sice tak trochu dlabe na příběh, ale to je koneckonců jedno, protože akcička je tu zmáknutá výborně. Jen jedna věc mě, tak trochu nepatřičně, rozesmála- nejen Eric Cartman, ale i tuten Seth se může pochlubit anální sondou, kdo ví, jestli mu pak z prdele taky trčel dvacetimetrovej satelit... :-)) A ještě úplnej závěr se mi líbil, včetně tý správně zvolený songy.

Jurský svět (2015)

Zeptala se mě moje milá fena, zdalipak vím, o čem ta komedie byla a na tohle ti odpovím, že mi to bylo hnedka jasný, zahyne oběť nevinná a i když měli efekty krásný, řekl bych, že to byla píčovina, pardón, ale opravdu... Chtěl jsem napsat delší koment o tom, jak moc je Jurský svět zbytečnej film (počtvrté tu máme dinosaury a lidi, kteří před nima utíkají- schválně, o čem tak asi bude JW 2...), jaká je to přeplácaná blbost, jak moc mě tam srali ti dva dementi (všichni víme, koho mám namysli), jak moc jsem jim přál zkapat ještě dřív, než se tam objevil první dino, jak moc mi připadají ochočení raptoři jako vymletej nápad... Ten film je zkrátka umělej jako ten jejich trapnej Indominus Rex, ovšem naučil mě dvě věci- nenávidět Bryce Dallas Howard (jejíž postava je fakt neskutečná kráva) a ještě víc milovat originální Jurský park. Chtěl jsem tu napsat, jak má původní snímek tolik skvělých charakterů (včetně vedlejších postav typu Samuela L. Jacksona), pořádný drajv, spoustu wow scén (u výběhu T-Rexe mám kůži jak struhadlo ještě i dneska, když na to čumím) a taky hlubší myšlenku (teda ne tolik jako v knížce, ale byla tam), kritiku lidstva, že hrát si na bohy nepřináší nic dobrého. Ale nic takového tu psát nebudu, vy se nechejte dál opájet touhle slátaninou (místní hodnocení je fakt blbej vtip) a já si jdu radši po dvacátéprvé pustit JP. (Jurský park 3 může slavit- už není nejhorším dílem v sérii :-) Současný blockbustery jsou fakt v prdeli). Originální knižní předloha > Jurský park > Ztracený svět > Jurský park 3.......... > Jurský svět.

Hlasy (2014)

Tohle si říkalo o ještě větší porci bizáru, o ještě více náhledů do vypsychlé mysli hlavního hrdiny a hlavně v hlavní roli někoho, kdo umí hrát a ne se jenom tvářit buď umučeně anebo dementně... Takhle je z toho trošku více černá komedie s pár uřezanými hlavičkami a naprosto stupidním závěrečným songem. Škoda, ale kocour byl badass :-)

Kingsman: Tajná služba (2014)

Přesnej rozdíl mezi US filmy a UK filmy je ten, že tam, kde by yankeeskej pičus zůstal pičusem po dobu celýho filmu, je ten anglánskej... ne, ten vlastně není pičusem ani na začátku :-) O filmu jsem si záměrně nic nezjišťoval, o to větší nářez jsem nakonec dostal (celou dobu jsem si říkal, jak moc z toho smrdí Kick-Ass, no ještě aby ne, Vaughn je fakt král, Alžběta druhá šup do důchodu a Matthew šup na trůn). Ba co víc, krom neskutečně nabité akce (jestli se Bloodymu nejvíc líbila akce v kostele, mě zas dostala ta ohňostrojová, epic :-) a skvělého hlavního hrdiny (výtečný, ale jako fakt výtečný Taron Egerton, borec dal té postavě přesně to, co potřebovala) tu máme asi nejsympatičtějšího záporáka ever, na jazyk si šlapající a při pohledu na krev (i tu vlastní) zvracející Samuel L. Jackson je... ne, nemám slov :-) A když se tu několikrát zmíní My Fair Lady, tak se já, jakožto těžký Audrey Hepburn fanoušek, nacházím na kraji nirvány... Těším se na dvojku, snad dopadne lépe než pokračování Kick-Asse.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Docela mě překvapilo, jak je Max během filmu celkem upozaděnej, čekal jsem, že to bude takovej ten hero-ickej hrdina, se kterým všechno stojí a padá, ale tady je zásadní postavou spíš Charlize a její jednoruká Furiosa. Což je ale nakonec úplně fuck, protože ten film... kurva, tolik adrenalinu do žil mi už dlouho žádnej film nenalil, začíná to jednou velkou jízdou, pak tam máme další jízdu a končí to... ehm, tou největší jízdou :-) Zní to nudně, ale opak je pravdou, tohle je pecka jak kráva, všechny charaktery buď hnusný anebo schválně zošklivený (Theron), záporák zmrd k pohledání, a Hardy? Hardy je jako vždy muž činu a ne slova (kurde, to jeho chraplavý "hmm" a "yeah" mu budu žrát ještě dlouho). Při všech těch nablýskaných komiksáren, co jich do nás Hollywood v posledních letech hustí, je tohle zatraceně svěží a nářezový, chci víííc!

Když zvířata sní (2014)

Svým způsobem nejlepší vlkodlačí horor, co jsem doposud viděl, přestože to ani není tak úplně horor, jako spíš chladno-chladné depresivní drama, takové, jaké umí natočit jen ve Skandinávii (tam ti lidi musí být fakt asi v prdeli, nebo teda někteří z nich :-). Takže film určitě né pro středoproudého diváka, spíš pro ty, kteří chtějí (aspoň někdy) dostat i něco jiného. Jen ten konec bych přepsal, ale to už je holt ta moje averze vůči happy-endům :-)