• Krátkometrážní

Pocta Karlu Gottovi (2022) (koncert)

Jasný důkaz,  že po smrti nic není.  Jinak by v průběhu pořadu musel Karel sestoupit z nebe a většině účastníků za jejich vykon nakopat prdel. Zejména se divim, ze takový Gregor a Noid se nebáli. Buď byli velmi stateční, nebo nevěřící,  nebo museli mít plech v kalhotách.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (2022)

Goscinniho vypravěčský styl postavený na náznakovém humoru se prostě z knihy na plátno převést nedá. Navíc mě celkem rušily prostřihy do reálných životů obou pánů autorů. A nutno říct, že i mé dva synáčky na filmu zaujalo zejména to, že s v něm vyskytují kluci, co se jmenují stejně jako oni: Vendelín a Viktorín. Jinak svou předlohu nezapřeli a celé představení strašně zlobili. Viktorín v jednom kuse nahlas volal: Já mám hlad! Čímž prokázal, že jsme se s jeho jménem moc netrefili.

Pirát Blackie (1971)

Ano, děj je slaboučký s logickými dírami velikosti té, co má slon v chobotu. Ovšem dávám za pět jednak za výpravné scény sestávající se ze skutečných lodí a né jen modýlků, jednak za nádhernou Silvii Monti, ale hlavně za parádní způsob, jakým Hill s touto krasavicí vyběhl. Pozměnil a přivedl totiž k dokonalosti heslo, kterým jsem se za zlatých časů řídil taky (ach, kde jen ty doby jsou?). Totiž "ošustit a opustit" vylepšil na "ošustit, vyměnit za tučné výkupné a opustit"!

Mimozemská invaze (2017)

Fascinuje mě, kolik lidí se tu evidentně setkalo s mimozemšťany, páč naprosto jistě vědí, že takhle to probíhat nemohlo. Mně přijde akorát tak srandovní ta ve filmu všeobecně rozšířená představa mimozemšťanů, že to budou víceméně zvířata, jen málo oděná a s vesmírnými loděmi s interiéry připomínající nory. Spíš bych očekával to, k čemu směřuje vývoj lidstva - víceméně roboty jen s několika málo "přírodními" orgány.

Čtyřlístek (1987) (pořad)

Ano, moderátor je nudný a necharismatický. Ano, formát pořadu je vysoce nespravedlivý, neboť spolu soutěží slavní profesionálové a naprostí amatéři. Ano, je podivné, když z devíti písniček jsou vyhlášeny čtyři nejlepší a jedna nejhorší s cenou nazývanou "kyselý citrón" (a asi byly tenkrát citrony drahé a/nebo nedostupné, páč ocenění dostávají ve skutečnosti kytku bodláků) Ale přesto dávám pět hvězdiček, protože jeden díl odhalil božskou podstatu skupiny Turbo. Nejenže hrají celou dobu bez mikrofonu, ale souznění hráčů se svými nástroji jde tak daleko, že třeba buben začne hrát dřív, než se k němu skrz svoje spoluhráče procpe bubeník!

Dům plný písniček (1994) (pořad)

Jednoznačně pět hvězdiček, páč díky tomuto pořadu jsem objevil tento skvost. Ondřeje jsem považoval za méně vtipného z bratrské dvojice, ale zde prokázal, že má své jisté kvality. Ať už vezmu úvodní znělku, prozrazující, že oním domem plným písniček se míní panelák. Až po zvláštní, absurdní rozhovory, kterých je tento pořad plný.

Rambo III (1988)

Co nikdy nepochopím: výdaje na armádu USA do r. 1995 mírně klesaly a pak zase začaly růst. A já se ptám, jak to? Když v r. 1996 byla úspěšně naklonována ovce Dolly? To nikoho nenapadlo naklonovat Ramba a výrazně tak ušetřit na výdajích, jednak za techniku, neb on zvládne všechno i s lukem, šípem a sem tam nějakým kulometem, a jednak za oblečení, neboť zcela oblečeného ho ještě nikdo nikdy neviděl. Škoda, že zlí rusáci neobsadili antarktidu, by mě fakt zajímalo, jestli by Rambo lítal rozhalený i při osvobozování tučňáků. A Afghánci se ukázali jako pěkně nevděční parchanti, Rambo je zachrání, natočí se o nich oslavný film, a oni za třicet let Američany sprostě vypráskají.

Rambo II (1985)

Vážně ten film nikdo brát nemůže, zato jako komedie vcelku ušel. Je jen málo směšnějších postav než Stallone s vždy perfektně držící trvalou, lehce postříkaný vodou, aby vynikla jeho vyšvihaná postava a patrně očarovaný jakýmsi kouzlem, které nutí veškeré střely vyhnout se mu obloukem. A co mi vrtá hlavou, ok, ok, Američané měli OH v Soulu v lukostřelbě  pořešené zlatým Jayem Barrsem, ale proč nepropašovali Stalloneho do kategorie žen, kde to vyhrála jakási Korejka (aspoň že jižní)? Díky svému háru by se u žen ztratil, ani holit by se nemusel, tehdá se ještě braly steroidy ve velkém.

Mars útočí! (1996)

1. V životě si můžu blahopřát pouze k několika málo rozhodnutím, a rozhodnutí nejít na tento film do kina určitě patří mezi ně. To vědomí, že jsem za to ještě platil, hrůůůza! Takhle jsem ho zhlédl zdarma až o prázdninách 2022 2. Film působí jak pocta Troškovi. 3. Film ukazuje důležitost ucpávek do uší, které evidentně mimozemšťané neznali. 4. První část jsem se celkem bál, než jsem si v druhé části uvědomil, že my v české republice jsme v absolutním bezpečí, když máme michala davida a tv šlágr. Dost možná, že by nám měli být ostatní národové vděční. Důvod, proč nás mimozemštané dosud nenapadli, je stopro ten, že náhodou zachytili vysílání českých rádií a zmíněné televize už při příletu a explodovala jim hlava už na orbitě. 5. Pln vděku jsem přepnul na tv šlágr, abych viděl, jakéžeto fláky zabránily invazi. A stálo to za to, Motýl Band tam exceloval s písní s kongeniálním textem "tvé oči září/tam vzadu na polštáři" a taky s krásnou Andreou Gaidi, u které jsem bohužel nikde nenašel věk, tak si jako správný snílek budu představovat, že jí je jen lehce nad třicet. No a tahle skupina soutěžila s Duem Aramis, skutečnou těžkou váhou, kamkoli přijdou, hned je jich všude plno. A tohle duo se pokoušelo vyhrát zábavný kvíz podvodem, neboť dalo Motýl bandu otázku: Kolik dohromady vážíme? A správná odpověď údajně zní, 200 kg. Chachá, to určitě, to by oba pánové museli měřit tak 120 cm!

Klip klap (1987) (pořad)

Musím říct, že Šípovy pořady prolézám z čistě vědeckých pohnutek. Snažím se objevit alespoň jedinou scénu, která je doopravdy vtipná. Ani tady se mi to nepodařilo.