6 underground: Tajné operace (2019)

Achjo. Čekal jsem od Baye pomalu nejnašlapanější akční film roku, místo toho dostanu místy nedopečený produkt, na který si nikdo za pár měsíců, ba i týdnů nevzpomene. Obsazení nalákalo, šťavnatý rozpočet taktéž navnadil, ale této ,,Šestce" se zadrhla jednoduše kolečka na více frontách. Zaprvé......mizerný příběh. Nečekal jsem bůhvíjakou událost v tomto směru, ale vážně si Bay myslí, že tak dětinský scénář a chabá zápletka mají divákům co nabídnout ? Pokud ano, tak je to dost smutné. Ani Reynolds to v hlavní roli moc nezachraňoval, dalo se poznat, jak většina vtipů byla tlačených na sílu, scénáristicky film tvůrci potopili. Jediný aspekt to zachraňoval, tím samozřejmě myslím krvavou akci s ratingem R (na Baye dost nezvyklé, ale ve výsledku jsem to nadšeně kvitoval). Úvodní honička v Itálii a sekvence na věžáku v Hongkongu lahůdkové, škoda, že to se nedá říct o zbytku filmu (po většinu času kazí akci chaotický střih). Z toho vyplývá také rada pro citlivější osoby.....odpusťte si ten film z důvodu možného epileptického záchvatu, to rychlé střídání obrazů vaše oči nepřivítají s otevřenou náručí a úsměvem. Popravdě, ani druhý díl nechci, i když vím, že otevřeným koncem tato sága nekončí. 60 %

Watchmen (2019) (seriál)

Seriál Watchmen bych asi rozdělil na dvě poloviny. První půlka mě spíše leckdy štvala, mnoho věcí jsem nepobíral, celkově mě přišlo, jako kdyby ten seriál tvůrci sešili horkou jehlou. To ta druhá zahnala všechny chmury, dokonce bych předposlední epizodu označil za to nejlepší, co jsem kdy ze seriálové tvorby mohl vidět. Příběh se mi postupem času začal velice zamlouvat, ocenil jsem i návrat staronových postav, zejména takový Jeremy Irons si roli Ozymandiase užíval každou vteřinu na obrazovce, jeho účast na tomto projektu podle mě výsledný produkt vynesla dosti vysoko, co se týče kvality. závěrečné dva díly jsem se jako diváci dočkali i slavného Dr.Manhattana. Sice se mi jeho filmová verze líbila v mnoha aspektech více (věrnější předloze), ale i tak oplýval jistým kouzlem. Pochvala scénáristům za to, že po té první polovině se jim povedlo seriál ukočírovat a dokonce na konci uzavřít všechny vedlejší linky, prostě všechna kolečka zapadla v závěru do sebe a stvořily perfektně utvořenou skládačku. A posledních pět minut, wow, parádní zakončení se vším všudy. Za mě dávám 82 %

Irčan (2019)

Kdo má rád Scorseseho a tu nejlepší hereckou eskvadru z gangsterek minulého století, tak nesmí s tímto filmem váhat.....hlavně se nenechte zmást delší stopáží, film rozhodně nenudí, to vám zaručuji. Trochu mě mrzí jen fakt, že některé historické informace jsou divákům leckdy házeny jedna za druhou jako při kulometné salvě, zejména situace okolo Jimmyho Hoffy, takže i ten člověk dosti znalý historie někdy bude malinko plavat, ale to tomu filmu nemohu dávat za vinu. Teď už ale ke kladům. Zejména chci pochválit systém de-agingu, mladší De Niro mě vůbec nepřišel jako pěst na oko, tady ta digitální stránka filmu velice prospěla (někdy totiž udělá slušnou paseku). Jasně, že tempo snímku se nedá zařadit mezi to nejvražednější, ale zase si Scorsese dává záležet na každém diaologu jeho postav, a že to pořád má v ruce ! Mnohdy mi to připomnělo svým stylem vyprávění právě jeho nejfajnovější počin - Mafiány. I tak ale dojde i na nějaký ten vypjatější moment, při jehož sledování vám bude slušně tuhnout krev v žilách (při sledování posledních chvilek života Jimmyho Hoffy jsem byl jako na trní). Z hlavního hereckého tria asi září nejvíce excentrický Al Pacino, v těsném závěru zmoudřelý Joe Pesci a až třetí právě De Niro. Když to shrnu......Asi to nezařadím do té nejelitnější výkladní skříňě Scorseseho, ale jsem neskutečně rád, že tento projekt nakonec vznikl. Řekněme si na rovinu....Co když to bylo naposledy, co jsme mohli vidět tyto legendy na filmovém poli pospolu ? Už jen kvůli tomu si ten snímek pusťte. Za mě dávám 85 %

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Devátý film Quentina Tarantina dopadl asi tak, jak jsem si představoval. Na ty jeho největší hity mu něco málo schází, na druhou stranu v porovnání s většinovou dnešní filmotvorbou se to pořád vyhřívá na absolutním vrcholu kinematografie, to bezesporu. Musím ale uznat, že bez hlavní herecké dvojky Pitt - DiCaprio by film dopadl nejspíše hůře, co se týče diváckého přijetí. Oba ztvárnili své postavy přímo excelentně, každé jejich počínání na obrazovce jsem si prostě a jednoduše užíval plnými doušky (kdybych i přesto měl vybrat jednoho, tak volím Pitta.......jeho role bezstarostného kaskadéra se mi neskutečně zamlouvala). I vedlejší postavy nezůstaly stát někde v rohu jako na hanbě, takové scény s Brucem Lee či se Stevem McQueenem si budu dlouho pamatovat. O příběhu jsem věděl základní informace, tudíž mě zajímalo, s jakým svým twistem přijde QT na konci. Jako.....závěrečná patnáctiminutová sekvence stojí za to, to je pomalu to nejživočišnější, co jsem u tohoto režiséra za celou jeho tvorbu zažil, bylo jasně vidět, jak tento epilog Tarantino užíval a konečně zde mohl zařadit svůj nestandardní styl násilí. Paráda. Silné čtyři hvězdy. Za mě dávám 87 %

Blíženec (2019)

Rozhodně se to nedá považovat za takový průser, jak bylo vše psané, ale čekal jsem asi celkově víc. U Anga Leeho bych osobně osobně očekával propracovanější podívanou po všech stránkách, takový perfekcionalista mě překvapil s tímto typem filmu, jenž za pár měsíců zapadne a nikdo si na něj nevzpomene. Starší já Willa Smithe bych označil za zdařilou scénáristickou postavou, s jeho mladší verzí se ale pojí pár nedostatků. Již to CGI. V momentech, kdy se na obrazovce vyskytuje mladý Smith, tak s tou jeho digitální podobou nemám sebemenší problém, jenže ve chvílích přítomnosti obou věkových verzí jsem zaznamenal jistou digitální nedostatečnost, prostě jsem na jeho obličeji viděl moc umělých zásahů. Akce zdařilá, líbivá, úderná. Příběhový aspekt filmu nabídne pár slušných dějových zvratů, snaží se působit nesmírně scénáristicky chytře. Závěr uspokojivý. Za mě dávám 70 %

Krvavá nevěsta (2019)

Očekával jsem velkou oddechovku, dostal jsem velkou oddechovku. Nesmíte čekat nějak promyšlenou zábavu do posledního detailu, protože ta se nedostaví, nýbrž jako komedie s notným nádechem černého humoru to funguje na jedničku. Za pozitivum beru menší rozpočet, neboť se celý film drží na nějaké umírněnější hladině, nedojde zde k přehnaným digitálním trikům. Co se týče hereckého obsazení, tak se v tomto ohledu asi nedá filmu moc co vytýkat, každý zahrál svou roli docela přesvědčivě. Samara Weaving mě v hlavní roli zabavila po celou stopáž, na konci tam házela jednu povedenou hlášku za druhou. I ostatní členové z rodiny naprosto v pohodě. Pokud se mám nějak vyjádřit k příběhu, tak sice nepřináší moc inovací, ale ani po scénáristické stránce mě nic upřímně nebilo do očí. A závěr mě příjemně překvapil, rozhodně jsem neočekával takový masakr. Za mě dávám 70 %

Pád anděla (2019)

Rád jednou za čas přivítám akční film z béčkových vod na poli kinematografie, jenže jak se říká......vše má své meze. Sice mám Gerarda Butlera v takových rolích rád, ale to jeho místy přestřelené herecké přehrávání mě dohánělo v mnoha momentech k šílenství. Příběh sází opět již na minimálně tisíckrát ohranou písničku, všechny zvraty se snaží diváka přesvědčit, jak je film důmyslný, ve výsledku si ale jen řeknete, že jste to už někde viděli a že vás to vlastně již tak nemůže překvapit. Po stránce herecké taktéž nemá film moc co nabídnout (kromě výtečného Nolteho, jehož pár minut na plátně bych osobně označil za ten nejvydařenější aspekt tohoto snímku), tudíž zbývalo jediné záchranné laso - akce. A ta mě také tolik nenadchla. Sice scénka v lese s tatíkem Nickem Noltem mě něčím zaujala, jenže ostatní přehršel digitálu mi tento pozitivní dojem zkazil, no a přemíru hollywoodský závěr už tomu nasadil jen pomyslnou korunku. Asi další díl popravdě nechci. za mě dávám 55 %

Král (2019)

Řemeslně špičkově zpracované komorní drama o strastiplných začátcích vlády Jindřicha V. na anglickém trůně, které sází zejména na poodhalení různých intrik a také na to, že býti králem rozhodně nepatřilo k něčemu, za co by jste byli doopravdy vděční. Chalamet začíná fakticky projevovat svůj talent naplno, v různých slovních přestřelkách ukazoval, že se v budoucnu v Hollywoodu nemusí bát, neboť oplývá velkým nadáním. Kromě výborných hereckých výkonů mě zaujala kamera, která až na tu jednu bitvu není moc dynamická, což mě ale neskutečně sedlo. Sáhodlouhé záběry na krajinu či hra se světlem a stínem, to vše mě dokáže přesvědčit, že tvůrci fakticky vědí, jak diváka něčím uchvátit. A závěrečná špinavá bitva jen můj kladný názor na tento film potvrdila. Neříkám, že z toho bude bůhvíjaká pecka, o které se budou vést debaty ve filmových kruzích ještě za 20 let, nicméně jako nadprůměrný film s neokoukaným námětem to funguje bez výhrad na jedničku. Za mě dávám 79 % P.S. Už jen kvůli Pattinsonovi si film pusťte. Sice se na obrazovce ukáže tak na pět minut, ale v tomto krátkém bloku mě naplno přesvědčil, že se jeho pojetí Batmana bojím o pořádný kus méně

Le Mans '66 (2019)

Film viděn v rámci projekce ČSFD.......OK. S komentářem jsem si dával skoro týden práci, vůbec jsem nevěděl, kde mám začít svou recenzi o tomto majstrštyku. Všechno indikovalo tu věc, že z toho bude slušná podívaná, ale že se to podaří až takovým způsobem přetavit v tak úžasně fungující snímek ? Jsem přímo unešen. Mangold si vzal na starost velice zajímavé téma, přihodil k tomu víc než ucházející herecké obsazení a vytvořil z toho bezchybný mix po všech stránkách. Duo Bale + Damon zde rozehrálo neskutečně parádní podívanou, zejména Bale si se svým anglickým přízvukem a hláškami jde minimálně pro nominaci na Oskara (Ale Damon mu víc než jen zdatně sekundoval, skutečně se ve svých rolích oba dva našli). Dále musím pochválit tvůrce za to, jak vybalancovali dva žánry (drama X komedie), neboť že nejvtipnější scéna roku přijde v závodním filmu o počátcích Fordu GT40 ? To jsem fakt nečekal, sice přišel náznak v trailerech, ale nebudu vyzrazovat více, ať si ji užijete jako já......Film funguje na všech frontách, ať už na obrazovce probíhá nějaký ten závod či normální dialog mezi postavami ze života, všechno vypiplané do posledního detailu. Ale samozřejmě zejména ty momenty plné smradu spálených gum jsou hlavním lákadlem, úžasná kamera podpořená ještě lepším střihem z toho dělá adrenalinovou pecku. Kdo si něco přečetl předem, tak ho konec asi tak nepřekvapí, ale i tak věřte, že emoce z vás vyždímá i jako coby připraveného diváka. Teď nevím, jestli by v duelu proti Rush vyhrál tento film......Asi srovnávat nebudu, oba patří k tomu nejlepšímu. A v rámci roku 2019 společně s Jokerem nejspíše adept na film roku. Filmařina jako hrom. Za mě dávám 92 %

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Páni, tak to bylo teda něco ! David Leitch si od Deadpoola odskočil a natočil ženskou verzi Johna Wicka, nutno ale uznat, že v mnoha ohledech stylověji a hlavně propracovaněji. Zasazení do Německa do doby pádu Berlínské zdi osobně považuji za perfektní nápad, prostředí a reálie docela neokoukané, tím pádem pro diváka atraktivnější. A Charlize Theron zaválela ! Nejenom že hýří obrovským sex - appealem skoro v každém záběru, ale taktéž bylo v mnoha momentech jasně vidět, jakou fyzickou přípravou si musela projít, když přijmula tuto roli. Smekám klobouček, fakticky. Špičkový soundtrack ve všech ohledech, já coby divák jsem hltal snad každou skladbu bez výjimky. Co se týče akční stránky, tak tam asi nemám sebemenší výtku. Bitka na schodech si již za ty dva roky vydobyla legendární status v hollywoodské kinematografii, plus po připočtení všech těch kontaktních soubojů a přestřelek se film skoro vůbec tempem nezastavil, jen se to stupňovalo. A příběh přijde s hodně slušnými zvraty, které by mohly býti spíše na škodu, nicméně tady to vše do sebe ve výsledku zapadlo jako fungující skládanka perfekcionalistická v každém ohledu. Úžasná audiovizuální pochoutka s poctivým jádrem jako ze staré školy. 9/10 P.S. James McAvoy si film kradl pro sebe, bezchybný kasting