Absolventi roku 2009 (2023) (seriál)

// Origin i epilog Minority Report a zároveň zajímavej pohled na rekrutaci, výcvik a následnou práci v terénu FBI agentů. Bohužel ani jedno z toho není úplně dotažený, takže to může působit poněkud zmatečně, aniž by to přinášelo něco echt nového. Totalita a policejní stát s AI v centru, what else is new? Zároveň s tím je však nutno dodat, že to je suprově natočenej techno thriller s několika překvapivě skvělými sekvencemi a hlavně neskutečně nabouchaným castem (Brian Tyree Henry a Kate Mara to šíleně táhnou), kterej mi bránil většinu času v tom se nudit. Finále sice kapánek přetažený za vlasy a dost uspěchaný, do toho prvotního konceptu podle mě moc nezapadalo (něco takového bych čekal po šesti řadách a ne osmi dílech), ale formát minulost/současnost/budoucnost se jinak osvědčil a jako fajn jednohubka pro fandy žánru to rozhodně funguje. 7/10

Fargo - Season 5 (2023) (série)

// Suverénně nejlepší řada Farga od té první, Juno Temple se v Tedovi Lassovi zjevně teprve rozjížděla, tady totiž předvádí fenomenální výkon, za který by měla být zasypána všemi možnými cenami. Hned za ní pak jsou geniálně napsaní a nádherně šťavnatí záporáci/antihrdinové s tvářemi Jona Hamma a Jennifer Jason Leigh (taky snad nejlepší role od Osmi hrozných), tragická figurka v podání Joea Keeryho nebo vikingskej magor Sam Spruell. O kameře nebo práci s hudbou (jak cover Toxic, tak originální Y.M.C.A. jsou tak krásně meta) by se daly psát bakalářky a ve finále ten scénář... Slovy Michaela Fassbendera: „Perfection“. Noah Hawley na hrad a už se nemůžu dočkat, co předvede s Vetřelcem. 10/10, no notes.

Bastard (2023)

// Život je chaos a Mads Mikkelsen utáhne i dvouhodinové drama o obdělávání půdy. Už jsem byl z té ponurosti a nihilistického vyznění málem nadšený, ale ta poslední minuta...come on. I tak silných 8/10. P. S. dlouho jsem k žádné postavě nechoval tolik nenávisti, jako k Schinkelovi. Klobouk dolů.

Temný případ - Part 1 (2024) (epizoda)

// Spojení „mrazivá krimi“ jsme až do příchodu nové řady Temného případu zjevně všichni používali špatně. Fenomenální nástup, snové obsazení, prvotřídní soundtrack, lehce hororová/mystery atmosféra, dechberoucí vizuály spojené s do noci ponořenou Aljaškou a hromada otázek, tady je zkrátka zase všechno správně, a aniž bych spoileroval další epizody, je to postupně čím dál tím lepší. Dávám všechny - i ty umrzlé - palce nahoru. 10/10

Holky bez zábran (2023)

// Feministická queer gen Z variace na Prci, prci, prcičky plná improvizačního humoru, divím se, že to na ČSFD nemá 20 procent. Ayo Edebiri se každopádně rychle stává mojí oblíbenou herečkou a k tomuhle příjemně ulítlýmu modernímu kultu se rád časem vrátím. 7/10

Echo (2024) (seriál)

// Ne, zase slibný rozjezd, a zase zadupání do země v posledních dílech. Rezonování, které mělo být pointou, je naprosto nefunkční, příběh nedává smysl, vedlejší postavy jsou do počtu a chudák Fisk zredukovanej na mamlase, co už nedokáže zterorizovat ani blbej zapadákov někde za New Yorkem. Přitom první dvě epizody tak nadějný... 5/10

Wonka (2023)

// Tenhle film je vtipnej v tom, že se mu daří přesně to, v čem selhaly všechny poslední disneyovky. Paul King se stává docela přeborníkem na tenhle žánr a já už bych měl dohnat Paddingtona. Chalametovo čokoládové řádění za poctivých 7/10.

S tebou nikdy (2023)

// Nejpříjemnější romantika od... sakra, už to bude nějakej ten pátek. Hlavní dvojice je sexy, vtipná i roztomilá, scénář zvládá být jak moderní, tak tradiční, takže naplňuje všechny žánrové parametry, ale přitom se drží nějakých současných trendů, aniž by působil protivně nebo křečovitě, a celé je to zkrátka tak sympaticky, nekýčovitě, svižně a zábavně prezentovaný (včetně výběrů songů a závěrečného sestřihu), že mi ten přiblbej úsměv na tváři vydržel celých 100 minut a ještě jsem se na konci dojal k slzám. Romcoms are not dead, thank Will Gluck. 8/10

Fargo - Blanket (2024) (epizoda)

// ♫ ♪ "Baby, can't you see I'm calling? A guy like you should wear a warning. It's dangerous, I'm falling..." ♪ Epesní needle drop a nejmrazivější epizoda páté řady so far. Tady je fakt zaděláno na nejlepší řadu Farga vůbec, ta dekonstrukce různých toxických vztahů na pozadí amerického venkova, kde nikdo neví, kde končí zákon, a kde naopak začíná kult osobnosti, to je normální scenáristický majstrštyk. V kombinaci s bezmála filmovou kamerou to je strhující podívaná, která bude za rok sbírat Emmy jako na běžícím páse.

Sněžné bratrstvo (2023)

// Už jsem chtěl jít napsat, že tady někdo poctivě vykradl soundtrack ke Ztraceným, ale když se mistr opakuje sám, tak mu to vlastně ani nemůžu mít moc za zlé. Letadlo jako letadlo, žejo. Jinak 140 minut je přepal, v klidu by se to vešlo pod dvě hodiny a stejně tak musím říct, že Nic nás nerozdělí (který jsem okamžitě dostal chuť si pustit) byl daleko intenzivnější a sžíravější zážitek, nicméně Bayonovi ty survivaly jdou, a po velmi explicitní scéně samotné havárie servíruje další silnou podívanou, která testuje divákovy nervy, žaludek a bohužel místy i trpělivost. Mocné finále i parádní kamera to každopádně zpečetily na 7/10 a Netflix si tak zkraje roku připisuje vzácně povedený filmový zářez.