Poslední souboj (2021)

// Komorní historické #MeToo okénko do Francie za 14. století, kde se ze dvou přátel stali postupem let úhlavní protivníci, zatímco ženy okolo musely ustavičně snášet jejich bullshit. Ridley Scott na stará kolena ukázal, že furt umí, jen k tomu potřebuje dobrý scénář, skvělé herce (Jodie Comer a Ben Affleck ftw) a taky zjevně smíření se s faktem, že z takového filmu nikdy nemůže být komerční hit. O to víc je skvělé, že něco takového vzniklo. Není to bez chyb, ale vtáhlo mě to a nepustilo až do konce. 8/10

Cesta za smířením (2021)

// Láska má mnoho podob, tady na sebe například nasadila tu, ve které se lidi navzájem odstřelují brokovnicemi, zabodávají si nože do chodidel, prokopávají kolena, sekají si obličeje sekačkama na trávník nebo po sobě vrhají kýble s rybářskými návnadami. A to jsem podle mě ještě spoustu fajnových věcí vynechal. Je to šílené, zábavné, a překvapivě procítěné, takový ten severský mix, který asi nikdo jiný nedokáže líp než oni. A v tomhle filmu to do sebe zaklaplo obzvlášť krásně. 8/10

Venom 2: Carnage přichází (2021)

// Rok 2002 volal, prý chce svoji komiksovou estetiku, zoufalé uchopení a tragikomické záporáky zpátky. Stejně pitomé jako minule, místy zábavnější, místy otravnější, komu se však líbila jednička, ten si na své přijde znova. 4/10

Cizinci ve vlaku (1951)

// Alfred Hitchcock natočil tenisový zápas, ve kterém jeden z hráčů hraje doslova jako o život, v rámci mistrovi tvorby je to ale furt spíš druhořadý noir s pochybnou zápletkou. 7/10

Ted Lasso - Série 2 (2021) (série)

// You win some, you lose some. Druhá série podobně jako ta první při výkopu trochu zavrávorala, ještě před koncem prvního poločasu se ale borci okolo pořád neuvěřitelně sympatického Teda Lassa našli, a v té druhé půli už se zase hrál nádherný fotbal. Z některých gólů se pak člověku chtělo vyloženě plakat (a taky že plakal...), jaké to byly trefy do černého. Závěrečný výsledek tak absolutně nezklamal, tým se dočkal zasloužené výhry a já se moc těším na další utkání. 8/10

Dave Chappelle: Konečná (2021) (pořad)

// Když si jeden z nejtalentovanějších komiků na světě řekne fuck it a začne urážet naprosto všechno a všechny. Není divu, že to pojmenoval Konečná, a není divu, že ho sotva den po premiéře chtějí všichni zrušit. Jakmile se ale dostane ke své pointě, do prdele, tak každýmu s alespoň polovinou mozku musí dojít, že to ve skutečnosti vůbec není urážení. Je to komedie. A komedie není černá, ani bílá, gay, ani hetero, antivaxx, ani provaxx, komedie prostě je. Tak se sakra naučme všichni smát sami sobě, ať Dave nemusí sedět na konci autobusu, nebo chodit pěšky, ale může v klidu jezdit vedle nás bez té všudypřítomné nenávisti kolem. V rámci stand-upů jedna z nejodvážnějších věcí, jaká kdy vznikla. A vůbec nevadí, že to tentokrát nebylo tolik k smíchu.

Viník (2021)

// S tímhle tvůrčím týmem si ten námět zasloužil nejenže ostřejší zpracování, ale i nějakou tematickou aktualizaci. Prostor na to byl, zájem už zřejmě ne. Gyllenhaal dobrý, diváci originálu ale budou pouze ztrácet čas, a ti noví by dostali mnohem víc, kdyby se podívali na sotva dva roky starou dánskou pecku. Tohle je level Netflix & zapomenout po deseti minutách. 6/10

Není čas zemřít (2021)

// Bond se rozloučil ve velkém stylu. Lidštější éra Daniela Craiga započatá Casinem zde byla dovedena do zdárného a řádně dojemného konce, formu nastavenou Samem Mendesem se Fukunagovi navíc povedlo ještě o level posunout, nádherné obrazy ale tentokrát režisér vyplnil i skvělou akcí a silnými emocemi, jež ve Spectre, ale vlastně i Skyfall tak trochu chyběly. Daň za tohle všechno pak byla bohužel vyplacena místy neúnosnou stopáži, slabším záporákem a kolísavým tempem, kvůli kterým se Není čas zemřít nejspíš nezapíše na úplný vrchol bondovek po bok Casina či Zlatého oka, příliš daleko k ním mít ale rozhodně nebude. 8/10

Y: Poslední z mužů - Hysterie (2021) (epizoda)

// Uf, asi mi zase pustili jinej seriál, ale já teda celou hodinu seděl přikovanej k židli v napětí, kdy to konečně přijde. Mezitím se mi představila kupa zajímavých postav, ukázal se svět, politika, pár nepříjemných výjevů předznamenávajících ono finále, no a pak to přišlo. Ukázkové zhmotnění hrůzy a teroru. Takhle sugestivně natočený kolaps společnosti byl naposled v Pozůstalých, kde k tomu teda dlouho budovali, tvůrci Y: The Last Man to ale sfoukli s velkou ctí během jediné hodiny, a já jen čumím, odkud se tohle vzalo. Jasně, furt hrozí, že s dalšími epizodami rozpočet klesne, přijde omáčka, děj se rozmělní, na odpovědi budeme čekat příliš dlouho, ale kčertu, co se pilotu týče? Perfection.