Jeden musí z kola ven (2011)

Ihned zpočátku je divák nemilosrdně vhozen do nepřehledné směsice postav a jejich vzájemné interakce a to často na bázi jen různých pohledů, jemných náznaků ve větách či detailů scén. A aby to nebylo málo, tak se nám hlava nehlava mísí časové roviny s naprosto stejným vizuálním pojetím i stářím herců - resp. nejsou od sebe příliš vzdáleny. Pro ty, které je to dostatečná výzva a setrvají, naladí patřičně mozkové závity spolu s pozorností, tak se dostaví postupně - nečekejte zázraky po první čtvrthodince - obstojný příběh v podobě kvalitních výkonů všech zúčastněných. Nevýhodou pro někoho může být naprostá kapitulace tvůrců na jakoukoli větší akci, takovou, jaká je často v podobně laděných snímcích servírována běžně po tunách. I vlastní koncept kamerových záběrů je často prost divácké podbízivosti a sklouzá až k účelné strohosti. Prakticky se nevyskytují scény, které by nezapadaly pečlivě do celku postupně se vynořující skládačky. Toto mínus může být i plusem aneb tak nějak si lze představit práci špionážních služeb v té době. Suma sumárum je to zajímavý povedený kousek a pokud nejste přemlsání Bondem či Bournem, tak určitě dobrá volba. Bude-li po čase možnost, tak se druhé projekci bránit nebudu, protože očekávam, že objevím něco, co mi uteklo dnes. [80%]

Sunset Boulevard (1950)

Neuvěřitelné jak může být 60 let starý film stále nadčasový a dokáže oslovit. Precizní práce na mnoha frontách -> masterpiece noir a celkově kinematografie vůbec. Tušil jsem, že to bude nadprůměr, ale překvapilo to nadmíru. Slečna Desmondová je s postupem času víc a víc děsivá, což je korunováno výtečnou finální scénou. ps: schválně kdo si všimnete štěku Buster Keatona .. [100%]

Zelené mozky vládnou světu .. Skvělá parodizující/satirující komedie o tom když jednomu generálovi rupne v kouli, vyšle pár atomových bombárderů a zabarikáduje se na své základně, aby nešel jeho rozkaz odvolat. Hořce smutné je, že dost možná obdobná stiuace není příliš daleko od reality. Vysvětlovačka ve štábu prezidentovi US, že s omylem spuštěným jaderným útokem na Rusko nelze nic udělat a že je to vlastně procesně správně neodvolatelné + následný prezidentův omluvný telefonát ruskému, toho času opilému, premiérovi - že na něj útočí omylem, ať se nezlobí -> to zkrátka nemá chybu. No a hláška na peroucího se amerického generála s ruským velvyslancem v krizovém válečném štábu a napomínání prezidentem: "Gentlemen. You can't fight in here.This is the War Room!" Co víc si přát. [90%]

Muži v naději (2011)

Neočekával jsem od toho rozhodně pecku roku, ale takto lacinou a trapně okatě nestoudnou glorifikaci nevěry jako životního stylu, ještě zaobalenou neustále do obhajujících až filozofických keců, to jsem naservírováno mít nechtěl. Když už, tak by to má mít pořádný říz a tepat do toho nějak chytře, zamotaně, ne tolik očividně, tupě a naivně. A potom co se tedy jakš takš rozjede úvodní komediální motiv, tak PRÁSK BUM, absolutní kotrmelec a změna kordmidlem o 180°, utlumení doposavadních útoku na bránici diváka. Aby to nebylo málo, tak se režisér se scénaristou zase jinak vyspali a další PRÁSK BUM. atd. atd. Buď to měla být komedie, tragikomedie, (pohádka, parodie,) drama, cokoli, ale nemožnost se jasněji rozhodnout co vlastně točím ruinuje i jinak průměrný film a dělá z něj nepřehledný nekonzistentní mišmaš. Zkrátka přechody mezi komedii a dramatem jsou příliš nasilné. No a závěr? Ten "stojí opravdu za to". Linie dua Polívka-Stašová je celkem ucházející, herci se symptaticky snaží. Macháček průměr, ale je uvězněn v roli se kterou snad ani mnoho udělat nemohl. Alespoň že je na plátně často sexy Maďarka, ale to je dost málo na celý film. [40%]

Rašómon (1950)

I po 60+ letech se to dá označit jako inovativní, a co teprve tenkrát, když s tím Kurosawa vyrukoval. Filmový skvost s čistě vypointovaným stručným filozofickým přesahem. Má smysl zdůrazňovat, že to má krom režie, skvělou kameru, scénář, herce, vhodně zvolenou hudbu, atd. ? Nemá! ps: věta "Ten muž v modrém kimonu." v černobílém snímku u mě pochopitelně vyloudí potutelný úsměv. [100%]

Hanna (2011)

Skvělá žánrová akční libůstka doplněná nehorázně padnoucí hudbou šitou na míru od chemiků! Oceňuji, že to není přetechnizováné a přebitkováné, ale naopak je vše servírováno zajímavým až obyčejným ovšem i tak podmanivým způsobem. Wright zkrátka umí a ze Saoirse roste slibná hvězdička. Varianta na Bourna za mlada a v sukni ? Ale tak proč ne. A i když je tam spousta nelogických podivností a příběh není nic světoborného, tak filmu to s klidnou rukou u srdce odpustím, protože jsem se u toho dobře bavil. [80%]

Pianista (2002)

Silné, kruté, místy až naturalisticky syrové drama o holocaustu v Polsku. Sice zde temná stránka hraje prim, ale celá válka je lehce upozaděna do několika málo uliček, místností či domů. Ovšem to neznamená, že je to méně působivé. V jednoduchosti - a zde určité komornosti - je přece (dost často) síla. A tady to dost často síla opravdu je. Na první pohled odrazující dlouhá stopáž není na závadu, snímek plyne přirozeně a nenudí ani na chvíli. Polanski si na plátno zhmotnil pro něj obzvláště citlivé téma (rodinu mu vyvraždili nacisti) a Brody to zahrál skvěle - po právu za výkon dostal sošku. [90%]

Nebezpečná metoda (2011)

Po filmové technické stránce zvládnuté, Keira pěkně hysterčí, Jung-Freud vedou asi i zajímavé rozhovory (pro někoho), které mě ale oslovili jen tak napůl. Přiznávám otevřeně, že s tématem psychoanalýzy jsem seznámem jen velice povrchně. Možná si znalejší divák přijde více na své. Čekal jsem to ostřejší, vyhrocenější a bylo to dosti chladné, bez emocí. Na druhou stranu jsem si pro mne nenásilnou (populární?) formou lehounce rozšířil obzory, tak proč ne. [70%]

Pomáhat a chránit (2011)

Příjemná úletová krimi-komedie s excelujícím svérázným a hláškujícím policistou (Brendon Gleeson). Za zmínku stojí ale i ostatní vedlejší role - FBI agnet (Don Cheadle) či záporáci (hlavně Mark Strong). OCHUTNÁVKA -> dialogový lehký spoiler: Policajt předávající zbraně týpkovi z IRA: "V IRA máte teplouše?" IRA maník: "Jeden nebo dva .. Byl to jedinej způsob jak úspěšně infiltrovat MI5!" .. nebo .. Agent FBI chce ukázat fotku svých dětí. Policajt: "Nechci ji vidět, všechny vypadají stejně. Jedinej případ, kdy dítě nevypadá jako ostatní je, když je to fakt hnusný dítě. Takže pokud to není fotka fakt hnusnýho dítěte, nechci ji vidět." Jediná lehká vada je pár nevýraznějších míst, ale není to žádná trága v rámci celkově svěží zábavy. [80%]

L. A. - Přísně tajné (1997)

Výborně natočená atmosférická kriminálka ze staré školy se skvěle zamotaným a postupně vypointovaným scénářem-zápletkou. A výtku, že je to překombinovaný příběh přeplněný jmény neberu, v pohodě se to dá usledovat. Herci excelující, hlavně trio Pearce-Crowe-Spacey, ale i ostatní se nenechají zahanbit. Do Basinger si ovšem neopomenu rýpnout. Oskara za tohle ? Ne že by byla špatná, ale oskarový výkon ve vedlejší roli si představuji kapánek jinak. Váhám, jestli to náhodou není vůbec nejlepší detektivka co jsem kdy viděl. Vnitřně zápasím s Usual Suspects, Seven a Chinatown. A dám-li Seven 'mimo hru', do vlastní kategorie - což si zaslouží, tak by to snad i vyhrálo. Ale jak se říká za oceánem - 'tough choice'! Jinak další "důvod proč nemít rád Titanic", protože tomu vyfoukl jinak velmi pravděpodobnou sošku za nejlepší film! Epilog si pánové filmařští mohli odpustit, dělá zbytečný šrám na jinak bezchybném díle. [100%]