Prokletý ostrov (2010)

Atmosférický film, ktorý svojím príbehom drží diváka pripútaného do sedačky a plného očakávania čo bude ďalej. Herci v tomto filme podali dokonalé výkony, alebo aspoň blízke dokonalosti. Príbehy z psychiatrickej liečebne to sú veci, ktoré si každý hororový fanúšik rád vypočuje a nikdy sa mu neotrepú. Spomienky detektíva Danielsa boli dokonale natočené a dá sa povedať, že až hrózostrašné. Nie tým ako vyzerali, ale tým čo Daniels zažíval, keď si tie spomienky znovu premieta. Najlepšie na záver, dr. Cawley ako vedúci psychiatrie, no poviem vám, že po takej vyšpekulovanej stratégii akú vymyslel by nebolo ťažké ma presvedšiť, že som blázon a patrím k nim do cely. Zvrat v tomto filme bol pre mňa doslova dychvyrážajúci, lebo som si nečítal niajké recenzie, komentáre a úvodné obsahy. Celý dej je doprevádzaný skvelou hudboum ktorá má obrovský podiel na celej atmosfére. Dokonalé filmové dielo po všetkých stránkach, takže 10 z 10. P.S. "Máš babu!"

Vražedná terapie (2001)

Na dva krát nepochopené, nudné a Horatio mi strašne liezol na city (asi mu chýbali pilotky). Nenávidím takýto typ kamery to mohli rovno Nokiou 3220 točiť. Zahodili obrovský potenciál, ktorý bol ukrytý v budove psychiatrickej liečebne a atmosfére, ktorú mohla tá budova navodiť. Lepšia atmosféra v blázinci bola už aj vo filme Nakažení smrtí. Moje hodnotenie po dvoch pozretiach 2 z 10 za ten lobotomizér do oka a nájdené audio nahrávky, ináč nuda, nuda, šeď, šeď!

Nitro Circus (2012)

Toto je film, pri ktoromm človek povie "wow!", ale aby to niekoho humorne zabavilo to asi nie je. Je to čistá kaskadérina a tej show tam je pomenej. Veľa ľudí to tu porovnáva s Jackass ale toto je úplne o inom. Ak sa niečo nepodarí v Jackass je to sranda, ale aksa niečo nepodarí tu tak končia títo chalani prinajlepšom v nemocnici (viď. skok s autom). Ako komédiu by som toto neradil vôbec, lebo úprimmne som sa zasmial len, keď im tam zostal vysieť ten skúter na rampe. Priemerný film s perfektnými predvedenými kúskami, ale toto nie je film, ktorý by som si pozrel 50x ako som už videl Knoxvilla a spol. Hodnotenie 5 z 10, ale 100 ludí 100 chutí. P.S. Chcel by som si skúsiť zahodiť melón z mrakodrapu!

Symptom Pandorum (2009)

Počas celého filmu vládne dusivá atmosféra, chvíľami som ani nedýchal ako na mňa doliehala. Napríklad, keď sa desiatnik Bower pretláčal medzi hadicami a káblami ,asi by mi vtedy na jeho mieste nebolo všetko jedno. Film má celkom dobrý príbeh a samotné "Pandorum" ako symptóm, je dobrý dôvod vidieť na palube vesmírnej lode aj to čo na nej nie je. Toto je ten typ sci-fi filmu, keď po nabehnutí záverečných titulkov ostáva asi na sekundu sánka dole. Počas celého filmu nie je snáď ani jedno hluché miesto a 100 minút utečie skoro ako vzduch z rozbitej vesmírnej lode. Výborný film, ale na kúsky typu Votrelec alebo Prometheus sa to nehrabe. Veľké plus filmu je záverečný psycho zvrat a záver samotný. Nemôžem dať plný počet, lebo niečo tomu proste chýba, ale možno to nájdem pri niektorom ďalšom zhliadnutí. Zatiaľ 8 z 10.

Mládeži nepřístupno (2013) odpad!

Úplne najhorší film na akom som kedy bol v kine. Pozeral som asi 15 minút a potom som odohral asi 50 levelov Angry Birds. Odporný, nechutný a primitívny humor. Nezachránili to ani Johnny Knoxville, Seann William Scott, Uma Thurman a ďalšia várka "špičkových" hercov. Tento film v mojich očiach potopil mnoho dobrých hercov a tých slabších hercov zahrabal do blata na dne. Málokedy sa za seba hanbím, ale pri tomto filme som sa hanbil sám pred sebou. Fuj! Odpad nad odpady. 0 z 10. P.S. Až budem mať 96 rokov a budem sa trápiť pripútaný na lôžko, tak prídte niekto so mnou spraviť krátky proces a pustite mi toto.

Kameňák (2003)

Nechápem na čo sa tu všetci hráte. Nikdo z vás sa nezasmial na tom filme? Všetkých vás to len poburovalo a rozčulovalo? Kameňák sa to volá preto, že sú tam vtipy kameňáky, a tie nemusia byť moc vtipné a hlavne nemusia mať ani pointu. Vtipy sa nevymýšlajú ako na bežiacom páse a snáď ste si nemysleli, že trapný Troška vymyslí toľko nových vtipov aby mu vyplnili dve hoďky filmu. Tento film není v žiadnom prípade klenot česko-slovenskej kinnematografie, ale odpad to určite není. Mám ten pocit, že veľa ľudí dalo odpad len preto, že režisér je "troska" čo sa snaží oprášiť svoju zašlú "slávu" komédiami, ale tento prvý diel je pre nezaujatého diváka priemerná komédia. U mňa osobne je toto tá najpriemernejšia komédia a preto 5 z 10. P.S. "Já nevím, já sem stopař."

Funny Games USA (2007)

"Ciao, bella!" Psychologický thriller, ktorý drží diváka v napätí hlavne dlhými zábermi na nič (napr. záber na skleník). Michael Pitt, ktorého som si obľúbil už v mafiánskom seriále ako Jimyho v tomto filme exceluje ako chladnokrvný zabijak. Spolu s "cvaldou" tvoria nezabudnuteľnú dvojicu psycháčov. A sú to vôbec psychopati keď sa chovajú tak ako sa chovajú? Asi po hodine filmu som si pripadal ako by som dostával prednášku o tom čo od filmu vlastne čakám. Ak sa niekto pred týmto filmom tešil na nejaký krvavý festival, tak sa ho nedočká, lebo keď sa prelieva krv tak kamera to nezaberá.. Ja som sa tiež nedočkal, ale sklamaný som určite nebol, ale práve naopak som bol doslova uchvátený vycibrenosťou psychológie jednotlivých postáv. Chvíľami mi pripadalo, že tento film je viac o zvukoch ako o vizuále. Naomi Watts zahrala všetko čo bolo treba, od poníženej manželkky, cez matku čo prišla o dieťa až po zruinovanú vdovu, ktorej už je v podstate všetko fuk. Neobvyklý film, a svojou neobvyklosťou dokonalý, 10 z 10. "Nezapomeňte, že je třeba se i pobavit!"

Constantine (2005)

Keanu Reeves asi dlho nevydrží bez zbrane, tak si po Matrixe vzal brokovnicu v tvare krucifixu a išiel vyháňať zlých duchov. Film Constantine je nabitý super efektami, aké nesmie postrádať nijaký akčný film. Téma exorcizmu je studnica inšpirácie či už pre spisovateľov alebo filmárov a preto natočenie filmu, kde počas exorcistických rituálov neprebieha len modlenie, ale aj mučenie démona slnkom a uväzňovanie zlých duchov v zrkadlách je super nápad a myslím, že tento film musel baviť aj kňazov (poznáte ten pocit, keď je superhrdina niekto kto sa vám podobá?). Príbeh bol vlastne jednoduchý a bez zbytočných zvratov, pri ktorých by som si ničil mozgové závity chápaním a myslením. Constantine je proste oddychovka, pri ktorej sa presúvam do sveta neba a pekla, anjelov a pekelníkov a nejakého duchovného podsvetia, ktoré riadi Papa Midnight. Peter Stromare ma ako Lucifer náramne potešil, a ďalší krát sa mi vo filme potvrdilo, že satan je sympaťák. Film v podstate nemá nejaké hluché miesta, a stále sa niečo deje. U mňa je to film so všetkým čo k tomu patrí a preto 10 z 10. P.S. Všimli ste si, že archanjel Gabriel padol v L.A.? V meste "stratených anjelov"?

Faunův labyrint (2006)

Dlho som tento film odkladal lebo som sa bál, že to bude sračka typu Narnia, ale po pár minutách šiel "narniovský syndróm" do úzadia až napokon úplne zmizol. Toto je jeden z tých filmov kde pojem fantasy naberá iný rozmer ako len zázračné jednorožce, ktoré žerú kvetinky a kakajú dúhu alebo princ s 3 metrovým mečom bojuje proti (zl)obrovi. Fantasy je tu zobrazená z tej temnejšej stránky,nadprirodzené postavy nevyzerajú rozprávkovo, ale sú niekedy až nepríjemné. Postava Fauna bola detailne prepracovaná a celkom dosť "desivá" ,možno že by ho na Kréte zvolili za zástupcu labyrintu v Minotaurovej neprítomnosti. Modlivky a kobylky boli vlastne víly, po ktorých neostával vo vzduchu visieť hviezdičkový prach. Scény boli niekedy až príliš drsné, preto by som tento film nedoporučoval deckám pod 12 rokov, ale staršie by to už mohli nejako zvládnuť. Guillermo del Toro zrežíroval doslova krásny, atmosférický príbeh s rozprávkovým dejom, ale hororovým prevedením. Herecké výkony boli tiež na vysokej úrovni, hlavne malá Ofélia a nepríjemný kapitán. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie znásobené tým, že som čakal niečo čomu naparím maximálne dve hviezdy. Faunov labyrint má plnohodnotných 10 z 10.

Lovci hlav (2011)

Mrazivý severský thriller s prvkami čierneho humoru. Film sa na nič nehrá a ukazuje veci tak ako v živote zlodejov umeleckých diel chodia. Aksel Hennie ako zakrpatený "lovec mozgov" Roger Brown (dosť neseverské meno) je na prvý pohľad asi taký zlodej obrazov ako ja prezident. Nikolaj Coster-Waldau perfektný "lovec hláv" Clas Greve vybavený všemožnými technickými srandami a netechnickou štvornohou ozdobou na traktor. Scéna keď sa na traktore hompálal ten skapatý pes mi pri prvom zhliadnutí skoro privodila smrť (také vtipy môžem). Naopak scénu s holením hlavy som videl len prvý raz, teraz keď som vedel čo ma čaká som doslova pohopkával pri PC len aby som to nemusel pozerať. Záverečné rozuzlenie bolo dokonale premyslené a ukázalo ako sa vyhnúť base aj keď má človek na triku krádež a 2-3-4 vraždy. V tomto filme sa spájalo všetko čo požadujem od filmu takže 10 z 10. P.S. Tie dvojčatá asi dlho hľadali.