Herkules: Vzkříšení (2014) odpad!

Asi jako hodně lidí tady, jsem se i já překoukl a místo Hercules 2014 s Dwaynem "The Rock" Johnsonem si pustil tenhle naprosto strašný a nekoukatelný výplod. Samotného mne však překvapilo, že mi omyl došel až po 45 sekundách, což je u filmu tohoto ražení skoro věčnost. Dokoukal jsem to circa k 30 minutě - kdy se na scéně objeví blijící Herkules - avšak dál jsem neměl nervy. Tohle je fakt moc. Triky, herci, dialogy, souboje prostě všechno je tak neskutečně debilní!!!

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Na Sin City je podle mého soudu potřeba být trochu naladěn. Naladěn na vlnu nespravedlnosti, mordu, krve a erotiky, aniž by jste museli co chvíli přemýšlet nad tím, zda netrpíte nějakou deviací, když na tohle koukáte. Jsem strašně rád, že při sledování druhého Sin City se mi naladit podařilo, a že a Rodriguez odvedl přesně tu práci, kterou jsem čekal. Jako všichni ostatní, ani já se nevyhnu srovnání s jedničkou, avšak narozdíl od ostatních, já nemohu jinak než nasázet 5***** a říct, že dvojka mi připadá lepší. Herecky, trikově, i co se atmosféry týče, je stejně vymakaná jako její předchůdce, ale podle mého vkusu se podařilo lépe trefit právě to správné vyvážení přepálené dogitalní krve a nemravna, kvůli kterému je Sin City přístupné až od 18 let. Velice mile mne překvapily jak staré herecké páky, tak i třeba nové (novější) tváře, zejména třeba Gordon-Levitt. Nemusel jsem přemáhat nutkání koukat na hodinky ani jedinkrát. Naopak, zůstal jsem očima přilepený na obrazovce celou dobu stopáže, a zíral jak trouba dokud to neskončilo.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Tak krásně se nám potvrzuje fakt, že když narvete i takovému borci, jako je Peter Jackson do chřtánu rozpočet o velikosti HDP menší rozvojové země, naprosto s přehledem jej dokáže okázale promrhat na takových kravinách, jako jsou zeměžrouti, zlatý sál, a chodící katapulty. Je mi to opravdu líto, ale Hobbit, část třetí, s podtitulem Bitva pěti armád je přesně takový, jako jsem jej čekal. Nadměrně rozvleklý s donekonečna gradující řežbou, jež je však v samotném důsledků nudná a předvídatelná dva roky dopředu. To samé se bohužel týká i mimo-bitevních dialogů a osobně považuji opakování jednoho monologu třikrát v průběhu filmu, navrch ještě zpomaleně, za naprostý nedostatek scenáristické invence. Hřebíčkem do pomyslné rakve jsou pak už jen scény zcela smyšlené, popřípadě upravené oproti knižní předloze, jejichž implementace do filmového zpracování působí opravdu přespříliš násilně. Chápu to, udělat z kapitoly o pár desítkách stran celovečerní velkofilm, by pravděpodobně nesvedl nikdo. Jen namyšlený idiot se o to ale pokusí. Utopené miliony jsou tam však vidět. Postavy jsou přesvědčivé, hudba je parádní, o efektech nemá smysl mluvit jinak než v superlativech. Proto také nemohu jinak, než dát méně jak 3***. Přesto jsem zklamán, neboť stále myslím, že prostřiháním tří komerčních rozplizlin do jednoho filmu by mne vedlo k jasnému nasázení 5*****.

Enderova hra (2013)

Na úvod svého komentáře se cítím povinen uvést, že ani jednu knihu Enderovského universa jsem nečetl. Nevím, zda je to dobře, či špatně, ale na rozdíl třeba od Hunger Games, kde jsem byl ve stejné situaci, mi po shlédnutí Ender's Game, nezůstala pachuť v puse. Ba naopak. Enderova hra je čistokrevné science fiction a podstatně blíže než k moderním bluckbusterovským Bayvinám, má k žánrovkám staré školy. Postavy jsou propracované, prodělávají emoční vývoj a příběh není pouze neumělé blemcavé pojivo mezi účelovou destruktivní akcí. Z mého pohledu je tak možná trochu škoda, že zatímco každá pseudointelektuální chujovina pro teenagery má dva díly, Ender nemá ani dvě hodiny. Osobně bych byl za 15minut stopáže navíc velice rád, protože přes famózní finále nemají z mého pohledu poslední scény potřebný drive a gólové parametry. Příjemně ale překvapila hudba, nerušilo mne přijetí světa "děti = malý dospělý" a jako třešničkou na pomyslném dortu byl výkon Harrisona Forda, Bena Kingsleyho i Asa Butterfield, který je, světe div se, i herec a zcela s přehledem válcuje například Jadena Smithe v typově podobné roly z After Earth . Co je to ale platné, když jako celek to u mne na 5***** nestačí. 4**** nejsou ale myslím žádná potupa, proto uděluji a doufám ve více takových.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Fíha... když jsem si o prvním filmu Hunger Games (2**) myslel, že byly hranice absurdnosti posunuty na samý práh debilnosti, tak to jsem ještě netušil, jak infantilní a stupidní to nakonec může být. Čeho však lituji nejvíce, je možnost, že Francis Lawrence si ještě šetří nějakou trapnost a naivní provedení na třetí dějství. Pak tedy potěš koště. Osobně vůbec nechápu, jak je vůbec možné, že něco takového má zde na CSFD 74%!! Sakra, kde jsou všechny ty revoluční nápady a zajímavá zpracování emotivních momentů o kterých tu kde-kdo píše?!? Mně se spíše než napětí, zmocňoval velice silný dojem, že na místo druhého dílu koukám snad jen na prodlouženou jedničky - s drobnými dějovými obměnami. Nově jsou tu nějaké nevýrazné, veskrze brzy umírající postavy. Aktéři s delší trvanlivostí opět neprošli žádným charakterovým vývojem, a co se alespoň drobného záblesku originálního nápadu týče - hledali by jste jej také zcela marně. Nevím jak pro Vás, ale pro mne je neherecký rozpolcený pohled Jennifer Lawrence a její neustálý “tichý vzdor” vůči režimu, který bych nezval nejnelegočtějším postapo establišment - hned za Snowpiercerem (2**) - už kapánek nuda. To navíc také proto, že takový vzdor se spíše než v očekávání revoluce, zvrhl v očekávání, zda hlavní hrdinka políbí spíše toho, nebo toho druhého. Přičemž všechny by mohl v hereckém výkonu směle nahrazovat libovolný druh kořenové zeleniny. Celkově 1* - je to B-čko ale ty utopené prachy je tam přeci jen někde vidět. Ble.

Van Helsing (2004)

Pro mne osobně Van Helsing znamená hlavně srdcovku. Bylo to první pořádné fantasy, které jsem si oblíbil a také první fantasy, které mělo něco, čemu by se dalo říkat atmosféra. Ano, motivů a vykrádaček ze všech možných děl předcházejících je tam požehnaně. Myslím však, že i zásluhou obsazeni Huga Jackmana se podařilo celý ten splepenec opravdu velice fešně ukočírovat. V kombinaci s několika vtipnějším hláškami, dobrou hudbou od Alana Silversteliho (tenhle soundtrack mám v iPodu mezi oblíbenými) a rozhodně nápaditým prostředím, je pro mne Van Helsing skvělá a svižná oddychovka, které jednoduše není co vytknout. Možná trochu v euforii tedy sázím 5***** a kéž by to tak nepropadlo, dvojku bych si dal s chutí.

96 hodin: Odplata (2012)

Při sledování Taken 2 mne asi nejvíc děsila jedna věc. Když tohle je dvojka, jaká sračka bude trojka? Liam v roli nesmrtelného ochranitelského otce bude ještě starší, a ještě méně uvěřitelnější, dcera bude ještě otravnější a scénář bude pravděpodobně ještě ubožejší. Jestli to tedy jde, neboť po výtečné Taken je Taken 2 skutečně slabá. Nahoru ji táhne pouze kvalitní herecké obsazení, které je bohužel vykoupeno strašlivě hloupými filmovými charaktery bez jakéhokoliv vývoje a ještě hloupějšími dialogy. Krom přeslazené rodinné linky tu pak máme už pouze akční scény, které jdou mnohem více za hranice logiky než je zdrávo (holka s geny rally jezdce, zaměření výbuchy granátů WTF?!?), nebo jsou šíleně nepřehledné a zejména souboje tělo na tělo vypadají asi jako kdyby jste hodili kameru mezi rvoucí se dobrmany a ještě z výsledku co pět vteřin jednu vteřinu vystřihli. Aby byl protivník skolen ranou která se vůbec nedostala do záběru se mi už dlouho nestalo. Znovu se mi potvrzuje že Besson je 'ode zdi ke zdi' a stejně jako dobrý film umí vytvořit i pěknou slátaninu. 2** za Liama, anti-islamismus a alespoň krvavou nesterilnost některých scén.

Skála (1996)

Skála rozhodně potěší, pobaví, ale pokaždé když ji vidím, mi tam něco chybí. Je to naprostá paráda, skvělé herecké obsazení, mimořádná hudba i režie, jenže pořád to nestačí. Možná mi chybí nějaká nápaditá scéna, neboť kromě jatek v koupelně, je velká část Sklály strašné klišé. Nebo možná závěr. Myslím pořádný závěr. Ten současný mi připadá prostě příliš málo vygradovaný. Asi mi chybí patetický konec, kdy je zlo po zásluze potrestáno. Jenže tady vlastně není zlo. Všichni jsou super vlastenci, jenom jedni chtějí hodin rakety plné skleněnek na LA a druzí zase drží nevinného člověka 30 let ve vězení. To se pak těžko vybírá. Ed Harris je rozhodně jedním z nejlepších chladných záporáků a v mých očích se mu vyrovná jen Jeremy Irons v Die Hard with a Vengeance (4****). Co je to ale platné, když Ed tady vlastně natáhne bačkory dost lacino, a do finále zbude jen nějaký černý poskok, který 4/5 filmu ukáže obličej sotva 15 sekund. Celkově je to dobré, ale.. “ale" Je mi líto, váhal jsem mezi 4-5 a nakonec dávám 4****, s bohem a šáteček.

Bourneův odkaz (2012)

Bourne Legacy není ten samý Bourne, kterého si pamatuji z Agenta bez minulosti, Mýtu či Ultimáta. Rozhodně však není horší i když na tématiku navazuje v jistých směrech volněji, než jsem čekal. To samo o sobě nevadí, a já raději beru tohle, než vykrádačku. Co určitě zůstalo je velice přehledná akce, elegantní souboje tělo na tělo i svět ve kterém nejsou všichni jen černí nebo bílí. Na všech předchozích Bournovkách je mi sympatické žánrové vyhranění, skoro jako by byly žánrem sami pro sebe, a daleko větší odstup od běžných akčních filmů než se zdá. Jsem rád, že to všechno se do Legacy přeneslo a, že Jeremy Renner je minimálně stějne dobrý (herec) jako Matt Diamon, či že Aaron Cross není, stejně jako Jason Bourne, nějaký nadpřirozeně silný superagent, nýbrž člověk z masa a kostí. Jednoduše zranitelný a narozdíl od všech těch světových zachránců poslední doby jedná sympaticky uvěřitelně. Zde hojně kritizovaný pomalý rozjezd filmu mi nevadil, zvlášť když byl šmrncnutý survival motivy, a tak střílím 5***** a těším se třeba na další díl.

Atlas mraků (2012)

Tak tohle je ten opěvovaný Cloud Atlas? Ten výjimečný alegorický film, který člověk muže vidět nesčetněkráte a stále se nebude nudit? To úžasné dílo, které se právem propracovalo do TOP100? No tak to potěš koště. Vím že je, zejména tady na ČSFD, v poslední době strašně populární strhat všeobecně oblíbený film a ryze účelově se vymanit z mainstreamu, nicméně bych rád předem případné čtenáře ujistil, že to není můj případ. Mne se Cloud Atlas jednoduše nelíbil a abych to dokázal pokusím se toto tvrzení obhájit v pseudovědeckém žargonu místních erudovaných intelektuálních kritiků. (Běžným konzumentům mých článků doporučuji nepokračovat). Předně tedy k celkovému dojmu. Atlas Mraků, rozhodně není zavrženíhodné dílo. Vyniká mnohými klady, zajímavými nápady a neotřelým zpracováním, ale na 5*****, a už vůbec ne na TOP100, to u mne nestačí. Přestože autoři se s řadou, na první pohled nesourodých, dějových linii popasovali nadprůměrně dobře, chtě-nechtě trpí celek klasickými problémy jež z takového množství současně promítaných příběhu vyplývají. Ač nejsou některé dějové linie (Údolí, Neo-soul, novinářka) vůbec špatné, jiné (domov důchodců, loď, skladatel) nemají, dle mého názoru, dostatek prostoru k celkové gradaci - což nesouvisí s délkou jejich stopáže, jako spíše s důrazem na vyprávění - a tak zvraty v nich, ale nejen v nich, ač zajímavé (pád z balkonu, travič, zmrtvýchvstání v Neo-soulu) nezasáhnou myslím diváka emočně zcela dostatečně. Ten samý nedostatek se bohužel týká i atmosféry, jež mne osobně, zejména v rychlejších prostřizích, nestačí vtáhnout do aktuálně prezentované linie. V tomto směru hodnotím však velice pozitivně alespoň maximální snahu autorů stylově jednotlivé příběhy oddělit, ať už kamerou, či do detailu propracovaným prostředím, kterážto snaha je však dle mého soudu vykoupeno přespříliš uměle působícím provázáním a nepříliš jasným vztahem některých částí. S ohledem na to pak působí opakování některých herců v jiných charakterech poněkud násilně a přestože mne mnozí ostatní odsoudí, neměl bych nic proti vynechání alespoň jedné z linii. Průběžný dojem u mne fluktuuje v rozsahu 3-5 hvězd, přičemž s ohledem na celek se rozhodují mezi 3*** a 4****. Přestože bych byl ochoten dát 4**** musím však při zvážení totální protichůdnosti svého dojmu s celkovým hodnocením zde na ČSFD dát 3***, abych alespoň částečně vyvážil tuto disbalanci.