Chatári - Náčelník (2022) (epizoda)

To jako doopravdy? Slovenský remake rok starého českého seriálu Osada (2021). První díl je doslova a do písmene podle stejnýho scénáře ... jdu se nad tím zamyslet.

Velká premiéra (2022)

Pravděpodobně nejlepší film pod režisérskou taktovkou  mistra Krobota, teda řekněme nejstravitelnější respektive vlastně aspoň divácky stravitelný. Jako herec je Krobot zlatíčko, ale jako řežisér je úplně mimo můj vkus a za mne je tohle úplně zbytečný film. Takže co jsem zjistil u tohoto filmu o oblastním herci v podání výrazného herce Šimčíka, repektive fyzicky výrazného. Zjistil jsem, že komedie od Krobota, jsou díla bez vtipu, zato překvapivě slovníkem nejsprostšího kalibru ( v tomto případě dokonce paní Janžurová perlí )

Zpráva o záchraně mrtvého (2021)

Mauréry a Dyk jako matka a syn, kteří v nemocnici útrpně stojí nad tělem otce po mozkové mrtvici. Něco jako umělecká nekonečná nuda se spoustou času k zamyšlení nad pomíjivostí života. Režisér Kadrnka mne kdysi málem unudil stejně pomalým a nekonečným Křižáčkem (2017), ale aspoň musím ocenit, že si jede to svoje a snad to má i nějaké příznivce, ale to já fakt nejsem a to nemluvím o tom experimentálním formátu, kdy je ten film snad určen k promítání do mobilů na vejšku.

Gumy - Pohřeb (2022) (epizoda)

Mám rád Švehlíka a v týhle voyokomedii s Krajčem má na svůj osvědčený herecký repertoár velmi ale velmi odlišnou roli, takže to je potenciálně zajímavé aspoň z tohoto důvodu, nicméně první díl o jakýchsi vesnických Pat a Mat byl dost bídný. Spíš trapné než vtipné, respektive aspoň úsměvné. Druhá hvězda za krátkou stopáž, že to trápení bylo milosrdné.

Svět narkotik (2020) (seriál)

První série je dokument o drogovém byznysu s informativní hodnotou seriálů Narcos (2015) a Narcos: Mexiko (2018), nic víc. Druhá série už je jen takový přívěšek, kde hlavní roli hrají postavičky s o několik řádů nižším rozsahem byznysu, a s náhledem do italské mafie. Jenže jak je to informativně průměrné, tak je to udělané poutavou formou, že se na to dobře kouká.

Případy 1. oddělení - Romeo a Julie (2022) (epizoda)

Pachatelé jsou jasní předem už díky tomu spojlerovému názvu, není to ani moc akční a přesto jeden z nejmrazivějších dílů vůbec.  Silnější než kdejaký horor.

Střídavka (2022)

Další česká vztahová komedie, která vypadá opticky nadprůměrně, k čemuž ji pomáhá skvělé obsazení, které spolu funguje zábavně u čehokoliv - Hofmann, Čvančarová, Vyorálek, vyprávění jede svižným tempem a kadence gagů je úderná, plus líbivá muzika. Jenže při bližším pohledu na ten počet gagů tam toho až zas tak něčeho vtipnýho není a v druhý polovině se to snaží o vážný věci div ne psychologie a tím celkový dojem skončí na levelu průměru.  Pochvalu mám za dokonalou Halku Třešňákovou v malé roli a za Svarinskou, která zraje jako víno nejen herecky.

S písní v tísni (2022) (TV film)

Minule chodil po městě Čermák s chcankama, teď Nedbal s něčím, co si strká do zadku... tohle má být dílo elitního scénáristy a režiséra pro veřejnoprávní ČT? PS: On už je takový vlhký sen padesátníků ty vztahový vzorce v tomhle cyklu.

Nebe (2021)

Dokument o čínském křesťanském zařízení, kde se starají o postižené děti, ke kterým má komunistické zřízení vztah úplně stejně jako Hitlerovo Německo v roce 1938. Meziřádky shrhutá kariéra zpravovajce ČT v Číně Etzlera, u které člověku dojde, že je jen otázka času, kdy západ vystřízlivý z opojení příležitostí s tou miliardovou zemí úplně stejně jako se zemí otroků Vladimira Vladimiroviče. Smutný, těžký, silný dokument s nadějnou dávkou lidskosti.

Na západní frontě klid (2022)

První světová válka intenzivně a zblízka, atmosféricky naprosto brilatní podpořené autentickým vizuálem. Bolí na to koukat, ale po tomhle si člověk uvědomí co je válka za hnus. Těžko věřit, že to je film za stejný peníze jako Jáklův Žižka, ale tohle je velkolepá epická podívaná, sice na úkor nějaké dějové linky, ale o to silnější.