• Krátkometrážní

Knight Rider (1982) (seriál)

Jako děcka jsme to v 90kách sledovali přes satelit a hltali každý frame.:-) Kravina, ale kultovní.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Už delší dobu o Marvelu tvrdím, že je to nadpopcorn a hlavní problém hochů a děvčat z Marvela je ten, že už neví coby a nemají se kam posouvat. Přesně takový je i Multidoktor. Je to takový eintopf. Jen ještě přeplácanější, než jste čekali. Jsou tam všechny ty zbytečné cross overy, přepínání mezi pouťově barevnou komedií, a temným thrillerem a nezbytné neorganické kulturní pomrkávání. Filmu chybí styl. Je to tím, že se snaží vstřebat všechny charaktery a jejich styly. A to hlavní, příběh, je převrstven digitálním cirkusem. Ačkoli mám pocit, že "nezbytné" woke vsuvky zvednou dnes ze židle leda tak kardinála Duku a cenzory v Číně, ocenil bych, kdyby se příští zachránce multiverza jmenoval Bohemia Novaczech a byl to pokud možno český Vietnamec s fluidní sexuální orientací.

Blade Runner: Black Lotus (2021) (seriál)

Animace jako by z oka vypadla game enginu nějaké 5 let staré hry. Environment se povedl a pokud se přenesete přes topornou animaci postav a strnulou mimiku tváří, možná si užijete vydařenou atmosféru. Příběhově to je to nejlepší z BR roztahané do seriálu. Za mě vhodný doplněk BR universa. Jen bych to dal příště nějakému lepšímu animačnímu studiu.

Malý velký muž (1970)

Má to svoje kvality. Supr příběhy, jedna perla za druhou. A srdíčko na svém místečku. Jenom mě na tom trochu se*re, že v jádru to je kalejdoskop ve stylu Forrest Gumpa, který manipuluje s divákem a vymačkává z něj tu úsměv tu slzičky. Zajímavé bylo zjištění, že Forman nebyl první, kdo nechal namaskovat jednu z postav k nepoznání do zestárlé podoby.

Jamamba (1985) (TV film)

Viděl jsem to jako dítě a musím říct, že jsem se Jamamby v podání Jaroslavy Adamové opravdu bál. Ta její říkanka "žeru krávy... žeru lidi..." mě pronásleduje dodnes.:-)

Černý krab (2022)

Úvod a střed za 5*, konec za 1*. Asi nějaký zmatený pokus uchopit aktuální téma s Coronavirem. Berg a Radstrom by si měli drbat hlavu. Jinak slušný soundtrack. Scény bruslících vojáků na ledu epesní.

Extracted (2012)

Když začnete vymýšlet, jak by se film dal udělat lépe, je to známka buď kvality, nebo velkých rezerv, popř. obého. Někdo si dal práci a nasázel do "Podobných" Matrix etc. Nenechte se tím zmást. Extracted je úplně o něčem jiném. Nejblíže mi připadá film Cela. A potom možná teenage seriál Stitchers. Extracted rozvíjí téma spolehlivosti vzpomínek a jejich ovlivnitelnost. Jako testovací subjekt je zvolen chronický průserář. Látka vypadá zajímavě. Bohužel ale film působí po všech stránkách nedotaženě. Než o sci-fi jde spíše o procesní psychologické drama. Hodně se povídá, občas si připadáte jako na terapii. Což je klad, filmu to dodává přesah a zajímavou atmosféru. Nějaké zajímavé vizualizace nestability vzpomínek v cizí mysli se divák nedočká. Technologie je tam podána odflákle, málo uvěřitelně. Jako fanouška sci-fi mě tahle stránka filmu dost štvala. I s malým rozpočtem šlo téma rozpracovat určitě lépe. A nemuselo by to být ani tak surrealistické a vizuálně náročné jako třeba v Cele.

Město a město (2018) (seriál)

Doporučuji překousnout první poněkud nudnější epizodu. Od druhé se to rozjede. David Morrissey mi do role moc nesedl. Asi chápu, že Shankland chtěl určitý prototyp otravného patrona bez charizmatu. Což Morrisey splňuje výborně. Bohužel to má pak vliv i na dojmy diváků.:-) Knižní předlohu neznám, ale tušil jsem, že to bude typ seriálu, který mám rád. Jako třeba Counterpart. Takže jsem ocenil, když se v druhé epizodě konečně začalo něco dít.

Audience (1990) (divadelní záznam)

Ty pomůžeš mě, já pomůžu tobě. Legendární.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Hlasitá tichá kritika režimu a zároveň říznutí do tabu alkoholismu. Jde kritizovat poměry pěním budovatelské poezie? Podvratnost filmu je zjevná. Důvod, proč to dnes působí pro starší ročníky tak divně, je schizoidní ambivalence děje plující jako slizký úhoř mezi Točičem a Audiencí.