• Romantický

When I Was Most Beautiful (2020) (seriál)

Klasických romantických seriálů není zase tolik, jak by se mohlo dle korejské produkce zdát. Tento titul jde prvních 6-8 dílů v šlépějích melodramatu, které působí velmi autenticky, dovede totiž perfektně vykreslovat svoje hlavní hrdiny a působit celkem realisticky. Student Hwan (Ji Soo) zamilovaný do své učitelky Oh Je Ji (Im Soo Hyang), na kterou si brousí zuby Hwanův bratr Jin. Charaktery jsou zde zajímavé, ať rodiče bratrů, sousedi, okolí vůbec. Navíc jsou tady v prvních dílech perfektně udělané sekvence s výborným hudebním podkresem, který maximalizuje dění na plátně, až se srdce tetelí, nebo krvácí, první díly jsem byl prostě bez dechu. Navíc jak se nám začně příběh vyvíjet a postavy stárnout, seriál celkem novátorsky přenáší děj rovnoměrně i na jiné postavy, a nepůsobí to zoufale, prázdně jako berlička! Im Soo Hyang jako tragická hrdinka působí silně i křehce, její roli jí dokonale věříte, navíc má postupem času impresivní garderóbu, souboj mezi bratry zlehka přituhuje, do toho je nebezpečná ex Jinova přítelkyně Carry... Škoda, že po polovině seriálu to tempo nápadů spadne, a zápletka se vyvijí jaksi do ztracena a šlape vodu, přišlo mi to jakoby ty konflikty neměly pozitivní vyústění a zápletka seriálu nedostala konec jaký si zasloužila. Přesto velmi zajímavý seriál sahající na 3,5 hvězdy, perfektní herecké výkony, jak říkal jeden uživatel (nebo uživatelka?) na Mydramalist, I'm Ji Soo trash, I have to watch it anyway... Musím říct, že mě jeho výkon mile překvapil, Im Soo Hyang by si fakt zasloužila ještě povedenější seriál, patří herecky k tomu nejlepšímu, co je v současnosti k vidění, Hwang Seung Eon na mě udělal ve své roli také silný dojem.

Barbaři (2020) (seriál)

Ok, tak si to shrňme, lapálie v jednom lese, která vedla k přežití němčiny jako jazyka, to Římanům mimo jiných věcí neodpustím, už proto si zasloužili prohrát... Teď vážně, v kterém historickém seriále byly taky hezky udělány jazyky?! V žádném, němčina, latina sem dokonale sedí. Mohu jako vojenský historik namítat, proč nebyla více vymazlena finální bitva, třeba přepad germánské jízdy na římské vojáky, atd. Ale zase seriál má svoji historickou atmosféru, dokáže divákovi dění přiblížit, postavy mají svůj dramatický rozměr, nejsou šablonovité. Dějově je problém, že v šesti epizodách občas děj řídne a působí až moc při zemi, obyčejně, negrandiózně. Navíc bych fakt musel důkladně nastudovat danou dobu, zda zobrazení Germánie sedí, ono to tam zase tak chudě nevypadalo, cosi pamatuji na nejnovější archeologické vykopávky velkých měst a hradišť. Škoda, že závěrečná bitva je vlastně nejslabší bod seriálu svým způsobem. Přesto Netflix ukazuje, že stále svojí činností posouvá hranice a konkurenci ukazuje záda, v kvalitě předstihuje ostatní, historické vybavení legionářů ok, germánští bojovníci cajk. Škoda, že mě to neumělo více strhnout, herci byli vybráni dobře a bavili mě, jen ten scénář by to chtělo trochu napínavější a grandióznější.

Tomiris (2019)

Tomiris je první kazachstánský film, který jsem kdy viděl, je sice zvláštní, že historického námětu o královně kmene Massagetů, která čelí roku 530 př.n.l. rozpínání Perské říše se ujali Kazaši, a nikoliv Uzbekistán, kde se událost stala, ale budiž. Nejsem schopen ověřit tvrzení tvůrců, že událost zaznamenal i arabský historik 10. stol. https://cs.wikipedia.org/wiki/Al-F%C3%A1r%C3%A1b%C3%AD Na filmu je vidět, že do něho bylo investováno, byť některé okamžiky dávají tušit, že rezervy tady jsou. Přesto mě tento výpravný historický film zaujal, snaží se představit život ve stepi, jaký byl, zvyky kmenů, ta snaha o autentičnost většinu času vychází. Kostýmy a zbraně nomádů jsou ok, u Peršanů bych mohl dlouho rozebírat, proč část je historická a ostatní artefakty vypadají jako Saracéni ranného středověku, ale nechme to být. Režisér vybral vhodné herce(krásný Kýros v podání Syřana Ghassana Massouda, takové charisma), hudební motivy občas pěkné, jinak je hudba spíše v pozadí. Davové scény více, než slušné, je zde snaha o určitou realističnost, dobovou taktiku, už jen to musím ocenit. Film se dá rozebírat nejen jako film, ale hlavně také jako politické dílo, prezentace historie. Jak to, že jsou Peršani zase slizští, zákeřní, zbabělí a topící se v luxusu, když ovládali většinu světa a určovali život v mnoha zemích? Víme, jak jejich říše fungovala a na čem byla postavena, achaimenovská studia jdou mílovými kroky vpřed. Ale holt, asi Írán bude muset jednou natočit film o tom, jak byl Kýros geniální dobyvatel a Peršani tvrdí válečníci, co z obskurity kmenového konfederačního království vytvořili největší říši světa. Přesto všechno není film hloupý, nebo tupý, národní mytologie, historie ve velmi uměřeném podání, která diváka zaujme svým čarokrásným prostředím, autentičností příběhu, archetypálními postavami.

Kamelot - One Cold Winter's Night (2006) (koncert)

Krásný koncert z doby, kdy se ke kapele nedávno připojil vynikající klávesita Oliver Palotai, velmi povedený set s perfektním zvukem, kapela byla v laufu, zejména se svým aktuálním albem The Black Halo, koncertu se také účastnili exkluzivní hosté, po celou dobu energie proudí naplno a není tady jediné slabé místo.

Parallel World Love Story (2019)

Keigo Higašino je literární hvězda, jehož žánrový rozptyl je různorodý, od thrillerů, detektivek po romanci. Parallel World Love Story. Dva přátelé ze střední rozdělí jedna žena - Mayuko Tsuno (Jošioka Riho). Takaši Tsuruga (Júta Tamamori)) viděl každý den ve vlaku svoji vysněnou dívku, o to více je nepříjemné překvapení, že chodí s jeho kamarádem. Ale jednou když se probudí, zjistí, že Mayuko je jeho přítelkyně, ale celá řada věcí je náhle podezřelých a příběh se rozplétá... Námět mi nepřišel vůbec překombinovaný, naopak civilní, nevtíravý, okamžitě mě vtáhnul, poklidné tempo příběhu rozviřují otázky, atmosféra, že něco není v pořádku. Velmi povedená romance, která není nějak efektivně omračující, napínavá, ale neuvěřitelně atmosferická a ty herecké výkony jsou nádherně podané. Jošioka Riho je ve své roli výborná a k sežrání i ve svém pruhovaném antisexuálním pyžamu mužského typu. Na japonské poměry poměrně originální příběh se sympatickými hrdiny, pefektním herectvím a silnou atmosférou romantiky, tajemna, nevtíravá hudba. Asi filmu nadržuji, ale mně se hrozně líbil jak dovede celou dobu působit na diváka a nikdy nevypadne z tempa.

Mentalista (2008) (seriál)

Mentalista je neobvyklý seriál, ačkoliv je začátek průměr, jeho kvalita sérií však stoupá, bude vám trvat, než si zvyknete na hlavního hrdinu, Patrick Jane (Simon Baker) je bývalý podvodník, který se dříve vydával za okultistu, poté jeho rodinu zabil Red John, psychopatický sériový vrah se sítí spolupracovníků a fanatických obdivovatelů. Další věc, které musíte dát šanci je detektivní tým, kolem Jane, Robin Tunney jako šéfka Teresa Lisbon mi do role úplně neseděla, až časem se ukáže více její charakter. Jane působí často jako floutek, který nepromýšlí svoje náhlé akce, které mohou stát zdraví a život nejen jeho, ale garantuji, že jeho metodám přijdete na chuť, stejně jako tomu, jak dovedně manipuluje svým okolím. Některé zápletky se táhnou na více dílů, kriminálníci jsou vesměs prohnaní, ale Jane je chytřejší, většinou. Zbožňuji vedlejší postavy, které mají charisma a vrací se, šéf nábožrenské sekty Bret Stiles, podvodnice Erica Flynn (Morena Baccarin), Emanuelle Chriqui jako Lorelei Martins, atd. Mentalista je rozhodně ten typ seriálu, kde jste rádi nejen, že jste ho viděli, ale také s k němu rádi vrátíte. Simon Baker urval herecky sérii pro sebe, ale to že o tolik ční nad ostatními přece jen není jeho chyba:)

A Murderous Affair in Horizon Tower (2020) (seriál)

Detektivka, thriller, sociální výpověď o životě různých vrstev čínského obyvatelstva? Vše dohromady, rozhodně nejde o klasickou kriminálku, kde mají hlavní roli detektivové. V luxusním věžáku je zavražděna Zhong Mei Bao (Anngelababy), krásná baristka, kterou přece zbožňoval každý, kdo ji tedy zabil? Dvojice detektivů pozorně poslouchá příběhy obyvatel domu a divák tak vidí, jaký život v současné Číně může být od spodních do horních pater. Tohle určitě nebude pro běžného diváka, hlavní roli tady mají totiž vedlejší postavy, jejich životy, práce detektivů se často točí v kruhu, protože se těžko určuje kdo mluví pravdu, a kdo ne. Je to však vysoce zajímavý příběh, který poukazuje na nešvary moderní společnosti a častou bezmocnost policie, negativní jevy typu domácí násilí, neúplné rodiny, nevyhovující zákony ohledně péče o děti, adopce, atd. Tohle není žádná čítanková selanka, je s podivem, že knižní předloha ušla cenzuře a seriál rovněž. I když vás bude štvát, že postavy obou detektivů jsou relativně ploché a neakční, dejte jim šanci až velmi pozvolna se začnou jejich charaktery vybarvovat. Dokonale vypointovaný příběh, kdo provedl vraždu a kdo je vlastně viník sice částečně končí v mezích čínské morálky, ale je to velmi kvalitní série konkurenceschopná i do zahraničí. Přidejte si navíc velmi user friendly minutáž dilů a jejich počet. Rozhodně to však není seriál na hltání, postupně díl, dva, pauza a pak zase dál. Je to emočně a příběhově velmi nabité, takto kvalitní seriál jsem v Číně v rámci žánru ještě neviděl, světě třes se, nadvláda kvality (aspoň doufám) nad kvantitou přichází.

Archimedes no Taisen (2019)

Výborný Masaki Suda, jako geniální matematik, který má zvrátit rozhodnutí armádních kruhů stavět masivní bitevní loď, jako svého chráněnce si ho vybere admirál Jamamoto. Jakkoliv je mi film sympatický svým hereckým obsazením (zejména Suda si roli rozevlátého excentrika fakt užívá) a celkově velmi slušným technickým zpracováním, tak si nějak nemohu pomoct, že film je revanšistický a nesmyslný svojí hlavní myšlenkou až hrůza... (pozitivní vykreslení Jamamota a zlý armádní šiml, a na hlavní loutkovodiče a císařskou rodinu se zapomnělo!!!). Spoiler, oni by tehdy fakt Japonci nepřemýšleli stylem postavím schválně obří bitevní loď Jamato, abych zruinoval svůj stát rychleji, a tím pádem bylo po válce a nadvláda armády skončila... To je moderní přenášení myšlenek, které nedává absolutně smysl v dobovém kontextu, a scénáristicky to jde zcela proti dosavadnímu smyslu jednání a přesvědčení hlavních postav...

Gangcheolbi2: Jeongsanghoedam (2020)

Hodný, divný a diplomatický. Prezident KLDR, USA a Korey uvíznou spolu na mírovém jednání během vojenského převratu. Maximálně zábavné politlogické úvahy, jaké plány má USA v rukávu na uchování své dominatní pozice. Všichni hlavní herci mě fakt baví. Včetně Anguse Macfadyena (slovník a chování alá Novotný je čistě náhodné:) Film má skvěle zahrané postavy Yoo Yeon-seok si roli vůdce KLDR vyloženě užívá. Humor, napětí, trochu selhává vojenská složka a tak nějak celkový rámec filmu. Ponorkové pecky jako Phantom the submarine, Lorelei nepřekonány, ale rozhodně solidní příspěvek na téma, o budoucnosti světa se rozhoduje v Asii.

Dance with Me (2019)

Konečně po delší době japonský film, kdy máte pocit, že sledujete něco výjimečného. Příběh o hypnóze jedné úspěšné OL mě fakt bavil, zejména proto, že hlavní představitelka Ajaka Mijoši je ultimátní kočka (doufám, že se z ní stane velká hvězda filmu, má k tomu vše potřebné, výšku, tvář, tělo, talent). Šizuka se během putování dozví pár věcí o sobě a ostatních, všechny konflikty a problémy jsou vtipně vyřešeny. Film má prostě švih, energii, nápaditost, hudební stránka baví, komedie, kterou běžně neuvidíte.