• Romantický

Geu namjaeui gieokbeom (2020) (seriál)

Televizní zpravodaj Lee Jong Hoon, má sakra dobrou paměť, ale ne vždy je výhoda nic nezapomenout, někdy je tak trochu vězněm věcí dávno minulých, jako by uvízl na místě. Bezstarostná začínající herečka Yeo Ha-Jin, je neřízená střela a udělá pro stoupající popularitu cokoliv. Jak dopadne srážka takto dvou rozdílných protikladů? Nechci příběh spoilerovat, už během preview prvních dvou dílů mě chytla atmosféra, hudba, herci, příběh. Víte, jak vždycky naříkám, že flashbacky jsou zbytečné a co tam dělají? Tady sedí dokonale do každého dílu a mají svůj smysl. Uvidíte špičkové herce, Kim Dong-Wook je vynikající jako chladný, lehce uštěpačný moderátor zpravodaj, hrál v celé řadě filmů, musím jeho filmografii teprve projít, v seriálech se vypracoval z malých rolí do hlavních, i tam se mu podívám na zoubek. Mun Ka-Young je zkušená dětská herečka (hraje od 11 let a možná jste jsi viděli v řadě filmů, seriálů, ani o tom nevíte). Náhle nám vyrostla do výšky a krásy, je zcela uhrančivá v roli zdánlivě lehkomyslné hvězdy stoupající neomylně ke slávě... Uvidíte směs dramatu, hořkosladké romance, trocha komedie. Perfektní scénář, kde nic nepřebývá a vše má své místo, nikdy nedochází nápady, nebo napětí. Neuvěřitelně atmosferický seriál, po dlouhé době se mi nestalo, abych po dokoukání chtěl reprízu a během ní věděl, že bude další. Někdo bude mrmlat možná na konec, že je až moc korejský a mohl být efektivnější, já říkám byl klasický a v něčem neobvyklý zároveň. Jeden z párů dekády (a minimálně top tohoto roku), ta chemie mezi nimi mě složila, zatím nejlepší seriál sezóny, co jsem letos viděl, 4,5 hvězdy.

Eoseowa (2020) (seriál)

Sen každé dívky se stal skutečností, bishík v kočce, nebo kočka v bishíkovi? L hraje opět dobromyslný charakter, a jakkoliv mu to jde skvěle, už by se také potřeboval pohnout jinam. Seriál naštěstí zachraňuje kromě neobvyklého námětu vynikající nováček, krásná a talentovaná Shin Ye-Eun, která jako mladá grafička Kim Sol-a má na krku starého otce, kterého nic nebaví a k tomu dostane bílou kočičí šelmu jménem Sergej Rachmaninov. Příběh o neobvyklém bishíkovi/kočce, osamělé ilustrátorce je fakt zábavný a první díly jsem se chlámal jako nikdy. S přibývajícím časem je vidět, že si tvůrci neví moc rady, co s linkou proměňování kočky na člověka, a konec je takový kostrbatý. Nicméně v rámci Koreje pořád solidní nadprůměr a uvidíte dost humorných momentů i solidní romantiku, za mě 3,5 hvězdy a hlavní herečku budu sledovat.

Poreseuteu (2020) (seriál)

Ačkoliv je Jo Bo-ah perfektní herečka, a měla tady silného partnera (Park Hae-jin), tak zase netrefila top seriál, je to nadprůměr, strhává pozornost často na sebe, ale něco tomu do výbornosti chybí. Příběh doktorky chirurgie (která trpí traumaty ze své profese) a sebestředného podnikatele, který se náhle rozhodne koupit vlastní les je zpočátku pomalý a nenápadný. Nic výrazného se neděje, v 3. a 4. epizodě, naštěstí tvůrci odšpuntují humor. Kromě různých trapasů, situačního humoru se vcelku vyvedly i některé dialogy. Vedlejší postavy nejsou na obtíž, slušně obsazené, prostředí vrtulníkové záchranky zajímavé. Dostatek nápadů a napětí však tradičně nevydržel do konce, tak snad příště oba hlavní představitelé dostanou lepší seriál.

Bongodong jeontu (2019)

Korea roku 1920 nebylo veselé místo, zejména oblast hraničící s Čínou. Japonské oddíly mají za úkol potlačit odboj, a to všemi prostředky. Dostanete velmi syrový, a možná až zbytečně brutální film, musel bych nastudovat dobové zdroje, to zobrazování Japonců, jako nadlidsky silných, zvrácených, krvežíznivých maniků mě poněkud unavuje. Naštěstí hlavního japonského velitele hraje Kazuki Kitamura, takže to má styl! I jeho pobočník je Japonec, oba mluví japonsky, což dodává filmu něco extra navíc, oproti jiné produkci z Číny. Bojové scény jsou famózní, stejně tak mě dostávají některé kamerové nápady. Je tam i sympatická snaha předvést trochu protiválečného poselství ze strany japonského mladíka (byť domnívám, se že dobově a charakterově, by tehdy nikdo nic takového neřekl). Film dojíždí na určitou prkennost, natvrdlost, spoustu scén bodrých korejských odbojářů bych vykrátil. Naprosto neskutečně mě vytáčela postava Lee Jang-Ha, který su mučednicky strašně přál umřít, pozor SPOILER!!! A ono se to ne a ne splnit, střepiny z granátů, průstřel hrudního koše, ustřelení nohy dělostřeleckým projektilem... Jako tvůrci by si měli vybrat, buď dělám jakž takž realistický spektál, nebo Ramba, obojí dohromady prostě moc dobře nejde. Navíc Japonci jsou tradičně blbí a agresivní, ale já bych chtěl drze poznat dobu 1910-1945 z jejich strany... Ale v češtině se holt asi žádné odborné práce na téma bojové techniky a organizace japonské armády v Koreji 1910-1945 nedočkám, stejně jako podrobností, jak tedy vlastně fungovala ta koloniální správa, jak to ovlivnila éra Taišó. Co měli Japonci za lubem, atd. Prostě témat spoustu a křupani na MMŠT a odborných pracovištích my jistě vysvětlí, že jsou zaneprázdněni za české peníze publikovat do zahraničí a takovými podměrečnými úkoly, jako vzdělání vlastního národy se nemohou zabývat...

Xiang Gang xiao jie xie zhen (1987)

Vcelku zajímavá dobová záležitost, navzdory provařenému tématu modelek jako sociálních pracovnic, se film na svoji dobu ožehavému tématu lifestylu v těchto kruzích nevyhýbá. Hlavní postava Sam (Joey Wong) se zaplete s bohatým, ženatým podnikatelem a oba se budou muset rozhodovat kam to povede. Zda chtějí zvítězit ve střetu se společenskými konvencemi, oba charaktery prodělají zajímavý vývoj, rozhodně neobvyklý film.

12 hrdinů (2018)

Mně se příliš nelíbila první část filmu, která se tak nějak potácí od ničeho k ničemu a neumí pořádně charaktery představit, ovšem od příletu do Afghanistánu je to mazec. Knižní předloha je určitě zajímavá věc, ke které bych se chtěl dostat v češtině. Hudba, výprava perfektní, adrenalin stoupá, vojácký humor, Hemsworth má charisma, v druhé půlce je to působivý válečný film. Rozhodně se to vyplatí vidět, škoda té slabé první půle. (viděno 29.12. 2018) Za mě nadhodnocené, ale prostě jsem to viděl tolikrát, že musím dát nadprůměr.

Láska padá z nebe (2019) (seriál)

Jako musíme si to přiznat, minutáž dílů docela dost přepálená, nemilosrdně bych škrtal, pardon stříhal. Nicméně tenhle seriál vás bude bavit díky perfektní hlavní dvojce, Hyeon Bin jako poctivý kapitán KLDR, který musí dostat milionářskou dcerku Yoon Se-Ri (božská Ye-Jin Son) zpátky do Koreje, ale tak nějak to není snadné... Seriál, který má na háku vyvážený poměr romance slzopudné a vtipného, poťouchlého humoru, včetně popkulturních odkazů a samozřejmě situačního humoru. Seriál je navíc pojmut vůči KLDR vyloženě ve smířlivém duchu, jako by někdo vzýval sjednocování a zároveň tušil, že to nevyjde... Pobaví i příběh druhého páru (So Ji-Hye jako snoubenka hlavního hrdiny Seo Dan, je kočka i holka od rány, pobaví, hrát umí, zaujala mě už v The Black Knight). Ostatní postavy také celkem ujdou, seriál je to velmi napínavý, nápaditý, sdružuje v sobě to nejlepší z typicky korejských ingrediencí. Přesto je náročný a nedoporučují dávat více, než 1 díl naráz. Seriál netrpí nemocí kulhajícího konce a nejen to ho řadí mezi nejpovedenější tituly loňské sezóny Hyeon Bin, má konečně partnerku, která se vyrovná jeho umění a není zastíněna (byť v tom má prsty určitě scénář). Son se k Binovi vyloženě hodí, sekne jim to, je tam napětí, chemie mezi nimi. Fanoušci a znalci reálií budou chrochtat, cameo Choi Ji-Woo a odkaz na její neznámější sérii, dále Kim Soo-Hyun a odkaz na https://www.csfd.cz/film/345516-eunmilhage-widaehage/komentare/, odkaz na sérii https://www.csfd.cz/film/272115-chuno/komentare/ mihne se tam i můj oblíbenec Jung Kyoung-Ho Snad jsem na nikoho nezapomněl...

Čiwawa-čan (2019)

Ken Ninomija je živel, nová krev japonské scény, dělá si věci po svém. Jeho omračující audiovizuální díla pulzující vlastním životem a energií rozhodně nejsou pro každého. I když bude většina lidí namítat, jak hlavní linie příběhu se pomalu ztrácí, tedy začátek, kdy parta mladých přátel vzpomíná na svoji kamarádku Chiwawu, o níž toho moc neví, tak stejně Vám radím, aby jste na film podívali. Má neuvěřitelný drajv, hypnotické momenty, neuvěřitelně podmanivou atmosféru a některé momenty jsou skutečně magické, jako by jste tam žili. Kdo viděl Millenium Mambo https://www.csfd.cz/film/98400-millennium-mambo/komentare/ ví o čem mluvím. Párty musí jednou skončit a mezitím vedou mladí hrdinové statečný, leč slovy hlavní hrdinky Miki (Mugi Kadokawa) sebevražedný útok na své mládí. Párty, láska, hořkost neustálého sladkého života, odcizení, hledání... Za mě určitě 3,5 hvězy a podívám se na klidně ještě potřetí, je tam tolik co objevovat.

99 eokeui yeoja (2019) (seriál)

Zajímavá detektivně dramatická série, která nám scénu přivádí opravu zajímavé a velmi dobře prokreslené charaktery, které jsou si vědomi svých defektů a pokouší se je překonat. Nejsou dokonalí, ví to a snaží se bojovat dál, změnit se. Bývalý policista Kang Tae-Woo (Kim Kang-Woo), který pátrá po důvodu smrti brata (toho času poslíček gangu), hospodyňka vypadající jako šedá myška Jeong Song-Yeon (Cho Yeo-Jeong), která však ukrývá nejedno tajemství. Její manžel Hong In-Pyo (Jung Woong-In) jako obchodník s mořskými mraženými plody, rybami, co se marně pokouší o úspěch. Dále zde manželský pár Hee Ju (Oh Na-Ra), ředitelka bohaté nadace, která musí stále hlídat svého, krásného a zjevně mladšího manžela - Lee Jae-Hun (Lee Ji-Hoon). Všechny osudy hrdinů se protnou díky pořádné finanční injekci 9.9 biliónů wonů, pozor peníze však hledá i původní majitel a ten se s tím mazlit nebude. Můžete se těšit nejen na dobře prokreslené charaktery, velmi umně zahrané a celkem dost realisticky působící, ale především celou sérii prostupuje napětí. Nečekané improvizace aktérů, jak se zmocnit peněz vybruslit z různých trablů. Máte se věru nač těšit, dokonce se neděje ztráta tempa, nebo přílišné nelogičnosti. Sice mohlo být finále ještě lépe vymyšlené, ale míra idealismu, obvyklého korejského flagelanství (skrz neexistující vinu za touhy a sny) je ve zcela snesitelných mezích. Série se může pochlubit dobrým OST (ten ending song a jeho zpěvačka mě zaujala), občas zajímavá práce kamery, která různě cestuje a snímá z nečekaných úhlů hlavní hrdiny. To co mě na seriálu dostalo, nebyla ani tak hlavní myšlenka, jak nebezpečné se peníze mohou stát, ale spíše vývoj postav a jejich jednání. Korejské seriály jsou samostatný žánr jako antické tragédie, tento však dokáže občas z klišé vykličkovat, nebo ho podat snesitelně.

Manikarnika: The Queen of Jhansi (2019)

Colonial hate, ale je to relativně zábavné a má to styl. Doba dobytí Indie Brity však byla složitější a jejich vojska tvořila z drtivé většiny nativní populace... Jinak hudba ok, kamera taky, cgi působí někdy až moc násilně a uměle, chtělo by to zamakat více na výpravě, technické stránce věci. Přesto to má atmosféru, umí to vtáhnout a rozproudit krev v žilách. Jen mě mrzí, že na českém trhu není žádná pořádná publikace, která by jednou provždy popsala pořádně dějiny Indie od středověku do roku 1947, aby lidé mohli brát film jako film, a historii jako historii. V Indii se to zjevně neděje a ta zkreslení jsou až moc násilná. Nicméně pokud máte náladu na epický historický velkofilm, poslužte si.