• Romantický

Oku otoko (2018)

Film, který se zdál do větší poloviny normální, jak z hlediska příběhu, kdy náhle zbohatnuvšího přítele okrade jiný, dávný přítel ze školy, a tak náš okradený hrdina pátrá po odpovědi, co jsou to peníze, jaký je jeho přítel a lidé kolem něj? Herecké výkony, idea, technická úroveň vše cajk. Ale má to jeden velký a podstatný problém, ve druhé polovině se to snaží divákovi namluvit, že když dlužíte vlastní blbostí (nebo spíše díky hlouposti jiného člena rodiny), pár desítek mega, žena se s Vámi chce rozvést a stejně jako dceru ji prakticky nevidíte, protože žije bez vás, tak vše spraví trocha sentimentálního poplácání po rukou, zádech a nikoliv masivní finanční injekce ze šťastné výhry. I pohádka o čápovi má svoje jisté kouzlo, tohle nikoliv. Hanba všem finančním otrokářům, kteří tohle financovali. Vnucovat čím dál zbídačenější populaci ideu, že peníze jsou špatné, chudákům nepatří, protože ti chudáci by nebyli šťastní a nevěděli, co s tím, jako bravo... i 19. stol. vnucovalo ideu otrokářství trochu stylověji a s eleganci, než tenhle propagandistický blitek. A kupodivu soudruzi v Číně si výjimečně jednou myslí to samé, co já https://www.scmp.com/culture/film-tv/article/2177650/million-dollar-man-film-review-money-bad-or-so-condescending

Wings Over Everest (2019)

Čang Ťing-čchu v roli nováčka záchranařského týmu na Everestu má za úkol přesvědčit své šéfa (Kódži Jakušo), že je na práci ta pravá a nepostupuje celou anabázi jen proto, aby zahnala démony minulosti... Ambiciózní čínský námět, mezinárodní koprodukce, kdy si někdo řekl, já si udělám něco jako Cliffhangera, ale po svém. Uvidíte příběh, kdy se záchranářský tým má vydat pátrat po troskách letadla a důležitých dokumentech. Vše he perfektně natočená, mrazivá atmosféra, majestátnost hor, vražené okolní prostředí a podmínky dokonale umocňuje a podbarvuje hudba Kendžiho Kawaie, která je v kontextu jeho diskografie průměr, ale v porovnání se zbytkem světda nadstandard a do filmu se dokonale hodí. Hlavní obsazení dobré, dabing japonské hvězdy se dá přežít. Film má napětí, atmosféru, která vynahrazuje trošku slabší příběh, ale za neobvyklé finále a silný dojem z hlavních hrdinů nejen hrdinky dávám z 3,5 hvězdy na 4. Čang Ťing-čchu se stala v této dekádě velkou herečkou mnoha významných a povedených fimů, zatímco některé hvězdy dekády minulé sotva paběrkují...

Somewhere Winter (2019)

Ani špičkové obsazení jako je moje oblíbená Sandra Ma a charismatický tchaj-wanec Wallace Huo nedokázali vytáhnout tohle tuctové romantické drama z průměru. Příběh lásky a odloučení jdoucí od počátku 90.let jednoho hudebního koncertu až do současnosti. Musím trvat na tom ,že podobných námětů, zejména v Číně, Asii jsme viděli hodně, nic inovativního, technicky standard, rutina,m natož že je za kamerou Mark Lee tak převládá spíše zklamání, hudební stopa také výraznější dojem nezanechala. Dejte si oba hlavní herce v něčem jiném... Pár retrokulturních odkazů a vtípků pro znalé potěší, ale jinak marně vzpomínám, co by mě ve filmu zasáhlo.

Paví pírko (1987) (TV film)

Pohádka s takřka Shakespearovskými dialogy v dospělém téměř politicky laděném duchu o potížích královlády, nástupnictví. Fantastické kostýmy, lokace, neobvykle podaný žánr pohádky spíše ve stylu legendy, dramatu. Špičkové obsazení, herecký výkon Dočolomanského, nádherná výprava, vynikající hudební stopa (V. Godár, C. Debussy). Psychologie postav, téma osudovosti, lásky podané tak jako nikde jinde a předtím, bravo československá koprodukce. Určitě to není pro každého, ale neobvyklý klenot dob dávno minulých, který má neskutečnou atmosféru a vtáhne vás svojí pochmurnou atmosférou a nelítostnou konfrontací hlavních postav.

Zaklínač (2019) (seriál)

Hodně vody upylonulo (14 let), co jsem četl celou ságu Zaklínače, nicméně vzhledem k množství knižního materiálu, co je k dispozici se s tím tvůrci porvali naprosto výborně. Zvládli nahodit složité univerzum a v několika dílech představit hlavní postavy, zákonitosti světa. I naprostý neznalec Zaklínače nebude mít problém proniknout do toho světa zorientovat se v časové linii seriálu. Za mě je to výborný seriál, který trefil neskutečným způsobem hlavní obsazení Henry Cavill jako drsný zaklínač Geralt z Rivie je ve své roli fámozní. Málomluvný, neotesaný, hrubý, charismatický alá Tom Hardy, hmm, ehhm, nemohu si pomoct Geralt a Delaney z Taboo mají pár věcí společných, nejen to, že jsou v očích společnosti vyvrženci. Další trefou do černého je Anya Chalotra jako Yennefer, má charisma, styl, tvrdohlavost, svéhalovst svého charakteru zvládá s dokonalou lehkostí. I pár vědlejších postav se povedlo, včetně Marigolda, který konečně vypadá jak má. Freya Allan ok jako Ciri, zatím nebyl moc čas ukázat co v ní vězí, v dalších sezónách uvidíme, čeho je schopna. Co mě na seriálu baví je to, že kromě hlavní příběhové linie zvládá s lehkostí vykreslit i epizody spíše povídkového charakteru. Tvůrcům se podařilo vytvořit věrohodnou atmosféru celého světa, dobrodružnost Geraltova putování, fámozní akční scény, zbývá nám, aby se předvedla taky Klepna:) Více jezdectví v akčních scénách by seriálu slušelo. (Mimochodem doufám, že bude k dispozici i nějaký dokument o tvorbě seriálu, který skutečný kůň posloužil jako Roach, velmi pěkný koník). Neskutečně mě baví na seriálu nejen jeho postavy, dialogy, především žánrová různorodost vyprávění. Boduje u mě na plné čáre OST a Marigoldovy písně použité v epizodách, OST prostě chci. Rozhodně se těším na další sezónu, škoda že si budeme muset počkat do roku 2021. Problémy: Brnění Nilfgaardu zmínili všichni, i na jejich zbraních by se dalo zamakat, ve světě 1,5 a 2 ručních mečů s podivně vlnkovatým tesákem nejdřív pojdeš! Uvidíme, co nový kostýmní vedoucí spáchá, co zbrojíř. Možná by to chtělo přidat ještě trochu peníze na výpravu, ve smyslu válečné scény, města, jinak mě nenapadá nic co by šlo zlepšit. Seriál hodný reprízování! Za mě 4,5 hvězdy. Nejslabší článek seriálu je https://witcher.fandom.com/wiki/Fringilla_Vigo absolutně mimo zvolená herečka i její výkon. Ztvárnění dryád pitomost, doufal jsem v balto-slovanský nebo keltský feeling. Stačí se podívat na Deviantart jak mohly vypadat, případně na kreace fanoušků: http://www.impulsegamer.com/…cher3-03.jpg http://www.impulsegamer.com/…cher3-02.jpg https://funnyjunk.com/channel/cosplay/Dryad+cosplay/hXoMMuK/ Elfové mohli vypadat tak nějak více majestátně a ušlechtile, v dalších sériích asi nebudou mít místo. Ale všechny mé výhrady jsou pouze pihy na krásné tváři seriálu.

Vagabond (2019) (seriál)

Jdu drze proti proudu, prvních 12 dílů smažba, ale pak v tomto akčním thrilleru zcela spadl řetěz, twist within twist, mě ani trochu nezaujal. Lee Seung-gi je Belmondo naší doby, to on mě nutil, abych sledoval poslední 4 díly, je fakt výborný v akčních scénách. Jeho hrdina kaskadér Cha Dal-geon je správný přímočarý řízek, který se nezastaví před ničím. Uvidíte velký rozpočet, zahraniční lokace, perfektní akční scény, OST ok (některé sony ok, instrumentální úroveň lehký nadprůměr), to na čem seriál pro mě umírá není jen celková stavba poslední čtvrtiny série. Hrozně málo jsou tady vidět nějaké postavy, Suzy je fajn, ale kdyby tam nebyla, nepoznal bych rozdíl, její postava nedodala seriálu vůbec nic, ani sexappeal, ani akci, nebo nějaký mozek v druhé části seriálu, prvních 6 dílů šla.Shin Sung-Rok podruhé v životě nehrál záporáka. Jako bylo to napínavé a fajn, ale pak míra retardace a naivity po díle 12 jde strmě nahoru, zakončení, nezakončení. Druhá sezóna mi přijde zbytečná, mocenská zápletka jak korporace ovládají vlády zcela omšelá, to pokračování nemůže utáhnout děj na celou sezónu pokud nevymění scénáristy, a preventivně taky rejžu. Z historických ,archivních důvodů si ten seriál nechám, škoda Korejci mohli expandovat do neasijského zámoří tímhle seriálem, ale podle mě to neklapne. Iris, Athena byly větší nálož na postavy, akci, scénář, umělo to člověka více vtáhnout do nějakého dění, než přesun z A do B. Úplně mě štvaly ty comic relief momenty a rádoby pokusy o romantiku, tým zabijáků s modelkou, co to přehájní s makeupem a bývalým agentem KLDR sympatický. Jinak nic zásadního co by ve mně zůstalo. Lee Seung-gi fakt potřebuje seriál, kde může na plno předvést co umí, a nemít zase nějaký clumsy charakter po boku, nevěřím, že ho to baví. To mu fakt nemohou sehnat někoho pořádného? Někdo kdo mu bude rovnocenný.

The Longest Day in Chang'an (2019) (seriál)

Dočkal jsem, recenzentův nejdelší den a pětiletka v jednom, několik let jsem čekal na povedený titul z pevninské Číny a dočkal jsem se. Ocitáme se v metropoli dynastie Tang, rok 744, Čangan je živé město plné obchodu, cizinců, politických pletich. Odsouzenec na smrt Zhang Xiao Jing (vynikající a charismatický Lei Jiayin) velel kdysi jednotce špehů, ale vzal spravedlnost do vlastních rukou. Místo hnití ve vězení se nyní nabízí jiná možnost, vypátrát kdo stojí za vlčím oddílem plánující útok ve městě zrovna den svátku nového roku. Šéf policie Li Bi nabízí Jingovi svobodu, když vypátrá původce spiknutí, jenže případ se stále zamotává, je podivné, že skupina cizinců se tak snadno dostala do hlavního města, nikdo netuších kolik jich a co mají za lubem. Takto je divákovi předhozena zápletka, která se pomalu rozjíždí, ale nebojte po několika dílech to bude kalup. Seriál je točen ve stylu 24 hodin, náš hrdina má přesně den na to, aby útok ve městě zmařil, Zhang Xiao Jing je Jack Bauer na druhou zvládne toho fakt hodně. Jeho soupeřem není jen cizorodý element, ale i kriminální podsvětí, oficiální orgány, tedy některé složky. Dostanete audiovizuálně vymazlený seriál točený ve skutečném městě s opulentní výpravou, perfektní akční složkou, dechberoucími záběry. Navíc pokud pominu toho idolka (Jackson Yi, který čučí pořád samým výrazem a ve tváři se mu nepohne nikdy ani sval), tak jsou všichni vynikající. Ať Rayza jako Tang Qi, osobní otrokyně šéfa policie, nebo vynikající Zhou Yi Wei jako vůdce teroristů. Celý seriál je vlemi stylizovaný, neznám knižní předlohu, musí vám být jasné, že některé věci v seriálu jsou proto, aby to bylo akční, napínavé, zajímavé (nikoliv proto, že by v té době používali v Číně psi na hledání kriminálníků, nebo věže na přenos signálů po celém městě). Co mě na seriálu baví je, že nikdy nenudí, a pořád nabízí detektivní pátrání, nebo jednání vedlejších postav, které nejsou do počtu, jen to prostě chvilku trvá, než uvidíte jejich motivaci. Než se na seriál vrhnete varuji Vás, počátek pomalý, poté smažba a pak bych Vám doporučil půst. Proč? Inu soudruzi v cenzuře škrtili vydání seriálu, co měl být původně na dvě tři sezóny. Takže Vám důrazně radím dát si prvních 22 dílů (to bych otipoval jako rozsah první série), pak si dát oraz pár měsíců nebo rok, dát si zbytek. Proč? Druhá část je slabší, zbytečné flashbacky, nebo některé celé díly alá filler, ačkoliv to hlavní zápletku neposouvá. Navíc zatímco první část je bezchybná na 5 hvězd a tleskám, brada dole nad výkony Jiayin Leie, tak pak nám to trochu upadá. Začně to, jak popsat vhodný výraz, senilnět po korejsku. Např. v rámci mocenského souboje přece nevlezu nepřátelské frakci do zahrady a nečekám, že vše dobře dopadne..., všechny postavy se chovaly před dílem 22 zcela logicky, celkově pár wtf momentů prostě v druhé části je. Nabírá to prostě barokní kila ten mocenský souboj v nejvyšších kurzích šel vyřešit rychleji a efektivněji, bere to seriál trochu jinam, než kde byl. Vadí mi zbytečná sidekick postavička byzantského kněze (hraje ho Evropan a je na zabití). Je to high-end seriál, herci mluví sami sebe, žádný debilní dabing, nicméně přijde mi to až moc násilně naroubované na ten mustr, seriál musí mít 50 dílů jsme přece v Číně... Seriál si kupodivu dovoluje pár věcí proti cenzuře (včetně vzpoury proti autoritě). Věřím, že kdyby cenzura a nenechaví producenti nezasahovali a nechali původní formát, 2-3 sezóny, každá 10-12 dílů, máme tady totální smažbu a hit sezóny, takhle je to jen hodně nadprůměrné a na Čínu nečekaně kvalitní, jakoby soudruzi fakt chtěli ovládnout svět... TV sérií pochopitelně. Jenže to budou muset dát větší svobodu tvůrdcům a odpustit si některé tradiční morésy. Seriál přesto považuji za userfriendly, 30-40 minut délka epizody, potenciál repríz přítomen, jen škoda že Djimon Hounsou nemluvil anglicky... Uvidíme, zda vyjde nějaká lepší DVD edice, kde by měl třeba režisér možnost vše sestříhat jinak.

Savage (2019)

Solidní režijní debut, Siwei Cui dostal k ruce hereckou špičku, rozehrál s ní kriminální drama v ledové pustině o jedné dodávce ztraceného zlata, policistovi, který váha jakým směrem se má v životě vydat, lékařku, která si musí vybrat mezi dvěma muži. Na straně kladů jednoznačně kamera, obsazení, celková atmosféra, film působí jako svěží vítr do pusté uniformní šedi čínských titulů postižených cenzurou a slabými scénáři. Přesto filmu ještě do dokonalosti něco schází, nicméně režiséra budu sledovat s čím přijde příště.

Kingudamu (2019)

Viděl jsem zběžně mangu (která vyhrála nějaká ta ocenění, prodala desítky miliónů kusů, má přes 55 dílů a stále běží), existuje i anime (dvě sezóny). Jenže chtít vměstnat takhle rozsáhlou na věc vede zákonitě k dvěma věcím, zploštění charakterů, kastraci děje. Režisér si z námětu fikčního fanatsy světa sjednocení Číny prvním císařem bere pouze počátek mangy a byla to podle mě špatná volba. Za celý film dostanete jeden souboj hlavního hrdiny - Shin (Kento Jamazaki) s tajemným zabijákem, a poté souboj v sídelním městě mezi dvěma kandidáty na trůn. Jakkoliv mě dostává OST, kostýmy, stylizace a sympatické obsazení, tak film nabízí málo. Většina bojových scén slabé (kontinent za Čínou), dva parníky za Koreou, byť pár povedených momentů se najde. Tohle se prostě nepovedlo, navíc charaktery podány velmi zkratkovitě, není čas tady nic rozvinout, potenciál předlohy byl větší. Ano je to blbé, líbí se to v hodnoceních i tržbách, jelikož to patří do žánru Young Adults a má to obrovskou fanouškovskou základnu. Ale můžete vidět celou řadu historických, nebo fantasy fikčních snímků na dávnou historii, které mají prostě koule permanentní napětí a akci. Bavme se tady třeba z Japonska o Goemon, Shinobi, z Koreje The Restless, Musa, Shadowless Sword in the Moon, v Číně máte Yimou Changa, Chen Kaige a další režisérské hvězdy.

Jeoseutiseu (2019) (seriál)

Solidně propracovaný krimi-právnický seriál, který ukazuje, že se veřejné korejské televize marně pokouší v kvalitě dostihnout a předstihnout kriminálky od OCN. Pravda první dva díly dokonale navnadí, když vidíme příběh mladého bezskurpulózního právníka - Lee Tae-Kyung (Choi Jin-Hyuk), který pod vedením svého patrona - Song Woo-Yong (Son Hyun-Joo), obhajuje kdejakou spodinu (byť bohatou). Lee se však musí rozhodnout, zda zůstat u dosavadního životního stylu, bohatého na finance, ale jinak chudého a prázdného, nebo se znovu vrátí k případu smrti bratra, když indicie ukazují tam, kam se mu nelíbí. Do cesty mu přijde také jeho bývalá Seo Yeon-A (Nana), toho času státní zástupce. Vyšetřování případu mrtvých a zmizelých aspirujících hereček může začít. Příběh se pomalu odvijí, ale má svoje napětí zhruba 2/3, ale pak se ukáže, že některé věci se prostě tvůrcům nepovedly. Sice perfeketně napsané ústřední mužské duo, ale charakter státní zástupkyně šíleně neživotný a plochý, modelový, nemá prostě žádné pořádně vlastnosti, kromě toho jsem zastánce spravedlnosti i nad svými blízkými, fakt slabé...S tím nemůže nic udělat, ani sympatická začínající herečka Nana. Dějově je to navíc dost překombinované a průhledné, prostě bez pořádných nápadů. Postava hlavního psychopata působí někdy také spíše komicky a neživotně, Výkon hlavních herců v této lehce depresivní a tragické je výborný, zejména Choi Jin-Hyuk natolik zaujal svým charismatem, směsí nonšalance, ironie, tragiky, že si ho OCN vyhlédla pro příští rok na špionážní kriminálku Rugal http://asianwiki.com/Rugal Z kladů série zmiňme i slušné OST, nadprůměr, ale letos byly a budou lepší série.