Batman (1989)

První a nejlepší Batman. Může za to novátorsky vyšlechtěný přístup Burtona, děsuplný evil maharádža Nicholson a batmobil, jenž je největším snem každého mladého muže (Megan Fox nepočítaje).

12 opic (1995)

Geniální sci-fi flák, jak to mám rád (nevyhnutelnost osudu, cestování v čase). Gilliam vykouzlil nádhernou atmosféru a fascinující dějový propletenec mnoha interpretačních cest i silného příběhu zároveň. Stačí, aby zazněl ústřední hudební motiv, a schíza přelézá z hlavy Jamese Colea do hlav diváků. Precizní práce.

Vikingové (1999)

Docela vtipnej velkopropadák. Ale hlavně těžkej paskvil, jehož kouzlo je založeno na bojových scénách. Ty jsou chytře natočeny v absolutní tmě, takže z nich není nic vidět - a my nemůžeme být zklamaní. Možná.

Dogma (1999)

Asi nejslabší film Kevina Smithe, v kontextu standardní hollywoodské produkce přesto nadprůměrná komedie.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Likvidační komedie se spoustou hlášek pro zasvěcené Smithology, ale také s brutálním, lehce vulgárním, travním, Jayovským humorem. Smith je Bůh a v tomhle filmu je všechno, co má rád a co máme rádi my na něm. Pokud jste Smithofil tak jako já, budete ve ztichlém, nudícím se nebo prázdném kině působit jako řehtající se exot, který si zákonitě musel něco šlehnout. V téhle show totiž stíhá jeden záchvat smíchu druhý...

Forrest Gump (1994)

Kinematografie je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Například jsem šel jednou s tatínkem do kina na zajímavě vyhlížející film. On, takřka filmový analfabet, a já, jedenáctiletý klučina, jsme se celou dobu smáli a plakali - už tehdy jsem poznal, že mám co dočinění s takřka geniálním filmem. A taky že jo. Nevím, co obdivovat dřív - do detailu promyšlené, skvělý scénář, Silvestriho slzopudnou hudbu nebo herecké výkony. Je to dokonalé filmové dílo s dvěma vadami na kráse - svou dokonalost si až příliš uvědomuje, takže může vypočítavě vodit diváky za nos, a navíc ukradlo všechny Oscary Shawshanku.

Akumulátor 1 (1994)

Nepamatuji si, kdy jsem naposledy v nějakém filmu viděl tolik originálních nápadů. Bohužel poměrně vlažné přijetí asi zamezilo vzniku podobně odvážných projektů.

Rychle a zběsile (2001)

Tisíce krásnejch mladejch holek, rychlý nablejskaný káry, namakaný drsňáci a spousta pěkné akce = vynikající odpočinkový letní film.

Spider-Man (2002)

Filmové ekvivalenty comicsů zbožńuju, stejně tak Tobeyho a čas od času nějaké to řemeslně zručné dílko Sama Raimiho. A Spider-man vypadá přesně tak, jak bych si přál, aby zfilmované comicsy vypadaly. Tobey skvěle zvládá přerod z outsidera v hrdinu, Kirsten je moc sympatická a Dafoe celkem ucházející záporák. David Koepp dokázal napsat výborný scénář plný vemi vtipných dialogů(!), které navíc přesně souhlasí s nejistotou nešťastně zamilovaného teenagera. No a Sam Raimi - to je zkrátka machr. Parádní film a snad i neméně kvalitní druhý díl. Ne bez zaváhání, přesto romanticko-comicsová lahůdka, kterou zabíjí akorát dabing.