Ženy v pokušení (2010)

Jako už několikrát jsem u hodnocení českého filmu hodně rozpolcený. Chtěl bych dát vysoké hodnocení, z některých pohledů si jej snímek zaslouží. Třeba za velmi dobré obsazení tří hlavních hereček a jejich parádní herecké výkony. Také za poměrně zábavnou a především překvapivě svižnou příběhovou část, navíc podbarvenou dobrou hudbou. Bohužel film sází spíše jen na komediální stránku, což nemusí být vysloveně špatně. Ale to by tam nemusel tahat vážnější témata. Osobně mi vadí totální hazardování se vztahy v nejbližší rodině a ještě navození atmosféry, jaké je to pohoda a že se to vlastně urovná. Tohle podsouvání se mi nelíbí ani trochu a hodnocení to sráží dolů. (Možný spoiler: to, že matka dceři přebere kluka a dá mu přednost před ní a také to, že vám tohle doporučí vlastní matka, která celý život trpěla tím, že ji vlastní dcera nemá ráda, mě dokázalo vytočit. Takhle to zkrátka nefunguje a pokud ano, rozhodně to není v pořádku a rozhodně se to za pár měsíců neusadí a všichni se na sebe nebudou opět krásně usmívat a mít se rádi. Naopak to vztahy spíš celoživotně poškodí.) Tenhle trend se bohužel v českých vztahových komediích objevuje poměrně často a rozhodně to všechny podobné filmy sráží dolů.

Po přečtení spalte (2008)

Ne každý den je posvícení. Hvězdná sestava pod vedením bratří Coenů slibovala skvělou podívanou. Zápletka byla vhodně praštěná a žánr černé krimikomedie se zdál být vhodný. Bohužel snímek nějak nedokáže držet pohromadě a rozpadá se na sled praštěných scének a ještě praštěnějších postav. Jen mizivé procento z nich je skutečně vtipných. No a když k tomu ještě chybí příběh, napětí a jakákoli gradace, nuda se dostaví velmi rychle. Nakonec dávám jen dvě hvězdy a ta druhá je snad jen za to obsazení.

Pearl Harbor (2001)

Vzpomínám si na první setkání s filmem, kdy jsem jej jen slyšel, když se na něj dívala sestra. Pár rozhovorů a pak nastaly výbuchy a ty trvaly až do konce filmu... hodně zjednodušený popis, nicméně mě to odradilo na dost dlouho se na Pearl Harbor podívat. Po několika letech jsem povolil a podíval se. A byl jsem zklamán podruhé, vůbec mi nesedla kombinace válečného filmu s romantickým příběhem, který byl navíc od začátku jasně předvídatelný. K tomu je Michael Bay nenapravitelný patriot a na jeho snímcích je to vidět. Postrádá to pak hloubku, jakoukoli možnost zajímavější myšlenky či kontroverze a jen tak klouže po hladkém povrchu ideálního a zjednodušeného amerického světa. Kam se to hrabe třeba na náš Tmavomodrý svět, dvě hvězdy jsou tak akorát.

Parta hic (1976)

Z dnešního pohledu jde doslova o neuvěřitelný film. Když to srovnám s nedávnou Duklou (omlouvám se jí), jde o parodii jak vyšitou. To neuvěřitelné je, že byl film točený jako komedie, ale byl brán z pohledu tehdejší společnosti docela vážně. Horník je socialistická modla a pokud pije mléko, bude ještě vzor zdravý! Opravdu neskutečné. Jednu hvězdu za přínos do škatulky bizarních snímků a jednu pro překvapivě silné obsazení. Nedokáži si představit, co je všechny k tomu přemluvilo, nebo spíš donutilo.

Hospoda (1996) (seriál)

Seriálové Hospodě by se dalo vytknout mnohé, ale dělat to moc nechci. Jako normální Čech to prostředí znám a hospodská kultura (i když do hospoda prakticky nechodím) je mi blízká a dokážu jí porozumět. Taky rozumím pojmu štamgast. :-) No a v téhle hospodě je parta štamgastů poskládaná velmi dobře a hercům se dá jejich kamarádství, rozhovory, občas hádky a vůbec všechno lehce uvěřit. Ano, jednotlivé příběhy jsou občas banální, ale přeci nebudete u piva řešit těžké filozofické problémy. Mnohem vděčnější je to, zda vás nový kuchař nešidí na porcích. Hospoda je zkrátka poctivá trojka.

Harley Davidson a Marlboro Man (1991)

Každý z vás má určitě nějaký oblíbený filmový kousek, který přímo miluje a je mu ochoten odpustit všechny nedostatky a v různých hodnocení za něj bojovat až do úplného konce. Jedním z mých podobně milovaných filmů je právě Harley Davidson a Marlboro Man. V očích většiny jde pravděpodobně o akční béčko plné logický blbostí... víte co, jděte k čertu! Ústřední dvojka jsou zkrátka frajeři, kteří dokáží s přehledem zvládnou každou situaci a ještě u toho pronášet jedno parádní moudro za druhým a to říkám naprosto bez ironie. Z fleku bych se na to podíval znovu a vím, že bych byl velmi spokojen, protože jde o naprostou špičku... ehm tedy alespoň v rámci žánru.

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Tvůrcům se povedlo vytvořit krásnou a pohodovou atmosféru z období první republiky a vůbec perfektně převést knihu Karla Poláčka do televizního seriálu! Celý děj je vyprávěn z pohledu Petra Bajzy a party jeho kamarádů, kdy zažívají napínavá klukovská dobrodružství. Po kouzelné atmosféře stojí za zmínku i výtečné obsazení úplně všech postav. Každá z nich je dobře napsána a má v seriálu pevné místo. Nevybavím si mnoho českých seriálů, ze kterých byl měl vždy po skončení tak dobrý pocit. Navíc je otevřený dětem, dokáže pobavit i dospělého a neomrzí se. Rád se kdykoli mrknu znovu a opět dám čtyři hvězdy.

Dům (2011)

Dům je minimalistickým filmem v každém slova smyslu. Několik málo postav si prožívá svůj menší příběh a bohužel nějak neví, co se životem. Celým filmem se táhne podivně odevzdaná atmosféra, což ovšem není negativum. Tvůrci vystihli nerozhodnost (neschopnost?) postav se někam posunout velmi dobře. Bohužel nakonec Dům vyzněl podivně do ztracena a já si z něj neodnesl nic navíc. Možná jen pocit, že československé filmy mohou dále vznikat a nejsou úplně špatné, i když... rád bych ještě něco víc. Miroslav Krobot to ale zahrál obstojně a poprvé jsem si všiml nadějné Judit Bárdos. Dabing neřeším a dávám tři hvězdy.

Sedmero krkavců (2015)

Popravdě se mi Markéta Issová do pohádky vůbec nehodila, ale svoji roli zvládla poměrně dobře. A když k tomu připočtu zdařilou výpravu a slušnou řemeslnou práci, vychází mi z toho jedna z nejlepších českých pohádek za poslední dobu. Původně jsem se trochu obával také přílišného hororového pojetí, ale ani tahle obava se nepotvrdila a hororové prvky jsou v lehčí formě a dokonce se najdou i povedené humorné části. Nakonec jsem přihodil i tu čtvrtou hvězdu, především díky srovnání naší pohádkové tvorby posledních let, které je nějaká neslaná nemastná a já mám potom před dalšími pohádkami podobné obavy.

Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)

Ehh, už dlouho mi nebyl žádný film při sledování tak protivný a místy dokonce až odporný. Musel jsem se hodně přemlouvat, abych to vydržel. Doufal jsem, že se to zlomí... bohužel se to nestalo a závěr to jen podtrhl. Kombinace vlezlé hudby, unylého obličeje hlavního hrdiny, častých střihů, nestálé kamery společně s podivnými "obrazy" ve mně vyvolávala opravdu až odpor. Tímhle "podobenstvím" mě Juraj Jakubisko naprosto minul. Nezachránila to ani krásná a mladá Magda Vášáryová, teda vlastně ano, zachránila tu poslední hvězdu.