Doktorka Quinnová (1993) (seriál)

Tohle už prosím ne! Příběhy feministické mastičkářky z idealiovaného divokého západu (nad jimiž by se ustrnul i lotr Santer), která dokáže ukecat naprosto každého. K smrti. Kupa prázdných scén o ničem nastavená nudnýma kecama o toleranci. Dr. Mengelová má dokonce tolik práce s řešením všech světových problémů a lezenim do soukromí sousedů, že ani nemá čas na románek s jakodrsňákem, největším ochráncem, kamarádem a správňákem v jedné osobě. Sledovat to trochu déle, tak si vypěstuju i ty předsudky, které ješte nemám. Nejpozději v polovině každého dílu mám totiž nutkání všechny aktéry za jejich moralistický kecy postřílet. Bohužel, je to tak strašný, že to moji toleranci nejen neposiluje, ale tvrdě zkouší. Telenovela jak vyšitá.

Jurský park (1993)

Na svou dobu úžasná vizuální žranice a dinosaury já moc rád. Ale ani tenkrát v kině a ani teď po letech mi to zas tak úžasný po ostatních stránkách nepřišlo. Hodnotit hlavně podle triků, to už bych mohl pozitivně nahlížet i na slátaninu jako Transformers, i když tohle je poctivá řemeslná práce. Je pravda, že Spielberga moc nemusím, u většiny jeho filmů by měl být přívlastek "rodinný", točí zkrátka pro "celou rodinu" a to "otupuje" námětu hrany. A hlavně ten děda Hammond mi přijde infantilní.

Noc rozhodnutí (1993) (TV film)

To je teda papundeklová televizní tvorba ze studia s minimalistickým rozpočtem a výpravou (rozuměj skoro žádný prachy). Navíc si film taktéž vydatně pomáhá dobovými záběry (v obrazové kvalitě ještě horší). Dokonce by si někdo mohl docela oprávněně postěžovat, že je tam nějak podezřele málo CGI efektů a že se ten Hácha sotva vleče. Namísto toho, aby vyskočil dva metry, ukopl Munzarovi hlavu, popadl kulomet a vystřílel celý říšský kancléřství. Jako by to udělal můj nový hrdina. Zkrátka, pokud si to pouštíte právě s takovouto představou, tak jste zaručeně chybili. Pro vás bude snad vhodnější nový díl Store Wars. A já mohu směle pokračovat v komentování pro nás ostatní. Zdá se, že to byla poslední role pro Rudolfa Hrušínského a zcela jasně je vidět, o co jsme s jeho odchodem přišli. S výkonem Františka Němce (jak příhodné příjmení pro tuhle inscenaci :)) nebývá obvykle problém, takže ho nepomluvím. Překvapil ovšem výkon Josefa Abrháma. Nevím, jestli ho střídavé sdílení scény s ostatními vytáhlo k nebesům nebo si ho pan režisér konečně (opět jednou) řádně zrežíroval, ale i třetí do počtu drží laťku. Ústřední trojici pak doplňuje několik dalších postav, za zmínku stojí zvláště slizký Munzar jakožto výborná reprezentace říše. Tý Třetí, né Klingonský, to by tam bylo míň keců a mnohem mnohem mnohem víc krve. Hrozně se mi líbilo, jak to bylo postavený. Byla to vlastně série výborných dialogů utíkajících někdy až k monologům, bezmála co scéna to lítý verbální souboj myslí a postojů. Pro zjednodušení posunu v ději (rozuměj pořád žádný prachy) byly použity zmíněné dobové záběry a scény z jakési operační místnosti Wehrmachtu, které byly dost slabě zahrané. Bohužel to nezachránil ani zaručeně pravý árijec Dalibor Gondík se svým předlouhým monologem. Ale to obé byl stejně jen doplněk a trochu berlička, díky které se v těch podstatných scénách můžeme plně věnovat obsahu. Já se věnoval už 4x a 4x to bude taky hvězdička.

Philadelphia (1993)

Ani lákavé téma, natož obsazení. Přes to výborný film se skvělými výkony jeho představitelů. Zejména Denzel Washington je vynikající. Natočeno velmi dobře a poctivě, inu to ještě vystužování efekty patřilo velkofilmům a akčnost a sprostota béčkové produkci. I po letech a několika reprízách mají tyhle dvě hodiny precizně a poutavě vystavěného a předvedeného příběhu více co říci, než vetšina letošních premiér. Docela smutný, ne?

Poslední akční hrdina (1993)

Tak tohle se nám kapku nevyvedlo, co Arnolde? Víš, on to nebyl vlastně špatnej nápad a byl by to fajn film pro kluky, co by pobavil třeba jako Big. Ale je to ňáký plitký a nezáživný, nemáš pocit? Jasně, já vím, že akčňáka si zaxichtil solidního, svalem si hejbnul a tak všecko, ale i tak jsme to někde zvorali. Asi jsme měli využít víc toho potenciálu. No nech to už plavat, mám tu pro Tebe takovou rodinnou komedii, přál sis bejt někdy těhotnej?

Postřehy odjinud (1993) (pořad)

Neobyčejně dobrá vycpávka hluchých míst mezi vysílanými pořady České televize. V několika minutách je divákovi příjemným způsobem představeno nějaké místo nějaké země, obvykle prostřednictvím místní zajímavosti nebo zvyklosti. Uvítal bych více zemí a více měst, někdy trochu méně turistické destinace. Formát je nicméně moc dobrý.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Ještě o ždibec lepší, než TNG. Po vzhledové stránce již seriál dostává vše nezbytné a kulisy jsou moc dobré, jakožto i efekty. Seriál se definitivně posunuje k většímu realismu a zobrazuje komplexní ekosystém fungování byrokracie ve vesmíru, na pozadí celého díla se vine linka spojená s opět svobodným Bajorem. Počáteční uvedení do reálií mohlo být kratší dvou sérií, ale je nicméně nezbytné k pochopení všech mechanismů. Prototypového Pickarda nahradil stejně rozvážný, však jiný, kapitán Sisco ve skvělém podání Avery Brookse. Prvním důstojníkem je revolucionářka a proletářka Anna, lovkyně kolaborantů, nacistů a upírů, k jejímuž dobru počítám, že vidí, jak se představitelé náboženství její planety snaží uchvátit moc. Šerifa vesmírného slumu dělá záhadné žluté želé (není zde však jedinou postavou s komplexy ze svého původu), nerozlučného souputníka mu pak dělá vychytralý kapitalista, co má za ušima (a že se tam vejde latinia!). Na tohoto chudáka s oblibou svalují ostatní veškerou trestnou činnost širokého okolí a šerif tak může v klidu šmejdit a nic neřešit. Doktor je naivní mutantskej trouba a symbiontka je pěkná buchta a správný čuně, s tou by se dalo zakalit. Klingon nadále řeší, jestli je drsnej jako Arnold v Predátorovi nebo brečánek s asociálním hurvínkovským synem. Omladina seriálu překvapivě ujde a Rom není pokoutný zloděj šrotu na podpoře, ale šikovnej kutil. Miles O'Brian je ještě větší borec (ok, je to největší borec všech ST!!!) a zlouni jsou nejednoznačné osobnosti s různými motivy. Mezi jasné přednosti patří zobrazení mechanismů fungování různých společností rozličných pravidel. Spíše než debilní díly jsou zde k nalezení nějaké nudné a v zásadě to chce sledovat s ohledem na návaznost děje. Původní český dabing je někdy úsměvný (vemte ho k Bridžovi...), ten nový neznám, takže mohu doporučit jen originální znění. Každopádně moc dobrá práce. EDIT: Úplně jsem zapomněl, že v 7. sérii vyměnili mnou výše chválenou Dax za nějakou vypatlanou krávu a celá postava tak šla do kopru. Nechápu, že flotila si za poradce bere zásadně totální slepice (a že Troi nasadila laťku!). Bohužel i po obsahové stránce poslední série značně upadla a dobrých dílů je málo.

Strážci vesmíru (1993) (seriál) odpad!

Hrdinové se skrývají mezi nenápadnými školáky jako Ty a já! Neuvěřitelnej kopírovací stroj, pokud jste viděli jeden díl, další jsou to samý s mírnou obměnou, tedy asi jako: To je pěknej den. Óh né, obrovská stvůra se blíží. Za to ji potrestáme. Nejde to, musíme se spojit v megarobota. Hurá. Někdy vycpáváno trapným humorem. Ruce pryč, tak morfujeme!

Události (1993) (pořad) odpad!

O ždibec lepší, než zpravodajství televize N@VA a Prima (jejichž rozdíly jsou pod moji rozlišovací schopnost), především ve formátu a úpravě. Ale se spisovnou češtinou už si nikdo hlavu neláme ani tady, mnoho uváděných zpráv by patřilo do jiného pořadu, než do hlavního zpravodajství (ale do kterého, když ČT všechny schopný programy likviduje) a taky se tu už rozmáhá senzacechtivost (zatím opatrně) a ten debilní zvyk hlásit vše odevšad živě, ať je to sebevetší konina. Je bezva mít živej vstup z hradu, když to setkání šašků, o kterým to je, se koná za pár hodin. Živé vstupy také vyžadují nabrání nových moderátorů a mezi těmi je to bída. Když mají mluvit do kamery, sotva se umí ...ehm... vymáčknout, ehm ehm, ale na štěstí mají připravenou vždy nějakou tu ukázkovou reportáž dle šablony, bez invence s klasickými slovními spojeními. V ní je pak nejlépe představit příběh nějakého toho pana Jardy nebo paní Aleny, jací jsou to chudáci. O již bežné praxi vkládání reklamních zpráv na vlastní nebo spřátelené produkty mezi reportáže psát nebudu. EDIT: Odebírám tu jednu jedinou. Mám psát důvody nebo vás taky baví vložené reklamy a veledůležité reportáže o tom, jak pan Franta nenakoupil dle svých představ a kolik bylo loni svateb?

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál) odpad!

Nemám obavy, že by mě za tenhle komentář Chuck Norris zmlátil, protože ho četl dřív, než jsem ho napsal a kdybych ho neměl napsat, zabránil by tomu. To beru jako jeho souhlas, že to je pravda. Směle tedy mohu zhodnotit seriálové veledílo s největším drsňákem, kterého jakýkoliv vesmír zplodil. Cordell Walker je bodrý vidlácký ranger, který nenechá žádné bezpráví bez trestu. Nemá sice ozbrojenou motorku, ale bleskurychlé terénní auto umožňující dorazit kamkoliv v ten pravý moment. A nebyl by to správný klaďas, aby neměl k ruce Alex McBeal, s hubou plnou zákonů, a přitroublýho černocha Triwetta, kterej věří všemu, co mu ostatní dva nakecají. To je ostatně na seriálu to nejvtipnější, bohužel. Z místní hospody to pak jistí jakejsi starej děda, kterej byl před miliónem let taky fízl, ale zbyla mu už jenom vlezlost a přitroublej úsměv. Sice to není jeden díl jako druhej po stránce zápletky, schéma řešení a rozuzlení však je nápadně stereotypní. Vyšetřování se dramatizuje, krátká porada u dědka v hospodě a Walker (volitelně s Triwettem) již lítá sem tam po městě či okolí a žhaví telefón. Alex přehrabuje papíry a taky pobíhá kolem a když už to vypadá na špatný konec, přifrčí v pravou chvíli Walker v káře a všecko zmákne, ručně nebo silou vůle, teroristu nebo pomatenou babku. Zvuková stopa je zbytečná, protože když už postavy blábolí srozumitelně, jsou to moralistický kecy.