• Fantasy

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Nemyslel jsem, že mě první díl původní ságy natolik zaujme, ale je to tak. Je to napínavé, je to vtipné, naprosto super. Co ale zdůrazním nejvíc, je zpracování a efekty. Tohle prostě není případ, kdy si člověk řekne „na rok '77 sakramentsky dobré“, jelikož je to sakramentsky dobré i dnes a mnoho dnešních zejména sci-fi filmů zdaleka nedosahuje podobné kvality, ač technologie pokročily. Staří se odráží jen trochu na hudbě, která i tak zůstává ale skvělá, až mrazí. Jediné, z čeho jsem nebyl úplně stoprocentně nadšený, byl finální nálet na Hvězdu smrti, ale to beru jen jako takový malý kaz. 95%

Dům u kamenných opic (2014) (TV film)

Průměrně podivný „dětský“ film, u kterého jsem nejdřív nechápal popis, jenž si odporoval s obsahem, ale nakonec sedl. Navzdory tomu, že film připomíná nevizualizovanou Terabithii, se na pozadí (a později i na popředí) zabývá docela dospělými, až hlubšími tématy. Není to teda jen o tom, že hrdina potká vyšinutou holku, která mu nakuká kdo ví co není magické na domě, ve kterém bydlí. Musím říct, že mě až překvapivě držel u obrazovky. 60%

Robot a Frank (2012)

Nic tak zvláštního, ale jako odpolední film, u kterého není třeba žhavit mozkové závity, ideální. Pouto mezi robotem a Frankem je dostatečně silné, krimi vložka neurazí a vyvrbení říkající si až o označení „thriller“ taky fajn. 60%

Únos (1997)

Začátek typicky mysteriózní, zbytek pak jeden velký útěk, pronásledování a nakonec docela slušná silniční řežba. Nakonec ne takový průšvih, jaký jsem dle modrých čísel očekával. Samozřejmě se dostalo na hromadu nelogiky, kdy už jen ze začátku, že nechá hrdina svou ženu odjet s úplně cizím a pochybným chlápkem budí vlnu nepochopení. Ale nebýt toho, neměl by ani film o čem být. Ale jinak slušná zábava na večer. 60%

Solaris (2002)

Úplně jiné kafe, než ta sovětská hrůza. Začátek se mi zdál sice hodně pomalý a hodně „pročumělý“, ale zbytek se mi opravdu líbil už jen tím, jak hrál spíše na strunu vzpomínek a rozporuplných situací, než aby si naopak hrál na technickými intelektualitami protkané sci-fi. Hodně dobře navozena právě ta nejistota, co dělat, když se zesnulá, milovaná osoba najednou zhmotní a člověk si není jist, zda má poslechnout rozum, či naopak srdce. Opravdu vyvedené dílko, které jako takové není ničím extra výrazné, ale dostatečně napne a dokáže v divákovi vzbudit všemožný mix pocitů. 80%

Soumrak mrtvých (2004)

Když se vezme vážné téma, které vážným tématem zůstane, ale je do něj naprosto skvěle zakomponovaný humor. Tohle ani není parodie zombie žánru, jako spíš komedie do něj zasazená. Normálně mám s podobnými pokusy špatnou zkušenost, ale zde jsem žasl. Nejen tím, jak humor skutečně fungoval a byl naprosto nadprůměrný, ale i neskutečným charismatem postav, kdy ať už šlo o hrdinu, či vedlejší postavu s neustálými problémy se vším, všechny byly prostě super. Dejme si k tomu ještě fakt, že krvavost byla zachována v ukrutné míře, nebo že dějová linka vzala skoro až TWD spád a máme tu opravdu asi tu nejlepší (a hlavně až úžasně fungující) komedii z žánru. Hudební část mé hodnocení podpořila o celých deset procent. A nedal jsem plné jen proto, že stále je to taková ztřeštěnost, která ovšem ztřeštěností být měla. A povedla se. Mnohem lepší počin, než třeba takový Zombieland. 85%

Bobule (2008)

Navyšuji hodnocení, protože Bobule na mě zkrátka působí strašně dobrým dojmem. Děj to nemá kdo ví jak geniální, vše je takové praštěné, odlehčené... ale není o tom právě tento film? Navzdory tomu uznávám i to melancholické podkreslení, které skvěle nabere obrátky hlavně v samotném závěru. Dovolím si tedy 5% přidat navrch. 75%

Balls Out: Garyho výzva (2009)

Komedie by měla být v první řadě vtipná. A to tahle vlažně podaná trapnost rozhodně není. Když tedy nefungoval humor, sklouzlo to k nechutnosti. A když i ta vypadala blbě, co takhle špetka erotiky? Ne, prostě ne. A pak přijdu sem a vidím skoro 60%. To je na tom asi to nejvtipnější. Zkrátka, na film jsem se chtěl podívat jen kvůli Seannovi, protože vím, že hlavně on je obsazován do dobrých šíleností. Ale zde to tak trochu hodně nevyšlo. Od půlky jsem už koukal na čas a čekal, až tato blbost skončí. 15% za pár alespoň trochu uznatelných prvků.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Přesně takhle si představuju završení „nové“ trilogie. Lepší, než si pamatuju. Akce od začátku do konce. Hromada vysněných soubojů se světelnými meči. Děj krásně temně podkreslen a emocemi nabit. A finále, ze kterého mrazí. Samozřejmě bych si našel výtky, zejména k až příliš rychlé změně Anakina z pokraje dobra na čiré zlo. Ale musím přihlédnout na to, že manipulace opravdu dokáže divy. Nemohu tedy jinak. 95%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

O velký chlup zábavnější, než jednička. Potěšila hromadná bitka Jediů. Překvapivě ani předtím, ani poté nebyla o akci nouze. Plus samozřejmé zvýraznění temnější stránky Anakinovy mysli, která se zde nepatrně, ale jistě formuje. Už teď se těším, jak si připomenu další díl. 80%