Batman navždy (1995)

Nevím proč producenti toužili po rodinějším filmu, každopádně temnější atmosféra této sérii seděla podstatně lépe. Val Kilmer už je drobet slabším Batmanem než jeho předchůdce, nicméně záporáci tempo celkem drží. Jim Carey se zase jednou mohl pořádně vyřádit a Tommy Lee Jones mi stylem připomínal Jokera z prvního dílu. Zbytečností pro mě osobně byl Robin, ale možná za to mohla jeho náušnice. Vrcholem trapnosti pak byly bradavky na kostýmu a detailní záběry na zadky v latexu. Ve výsledku se tak jedná jen o průměrný film, který se dá vydržet, ale není to žádný zázrak. Btw, pokud máte úchylku na výbuchy jako např. Michael Bay, budete toto dílo milovat.

Superman se vrací (2006)

Na kvalitní návrat Supermana diváci čekali celkem dlouho, rok 2006 to však zachránil. Nicméně ne tímto snímkem, ale Supermanem II - verzí Richarda Donnera. Superman returns je totiž jen velmi průměrná vykrádačka s extrémním rozpočtem, který na ní rozhodně není vidět. Brandon Routh v kostýmu superhrdiny nemá jen vyhlazený rozkrok, ale očividně i obličej, protože celou dobu působí jako vosková figurína. Kate Bosworth jako Lois Laneová je snad ještě otravnější než její předchůdkyně, ale to jen ladí k ostatním slabým hereckým výkonům. Malou výjimku tvoří nový Lex Luthor s tváří Kevina Spaceyho, ale stejně: Gene Hackman je prostě jen jeden. Vrcholem průměrnosti je zbytečné ždímání Marlona Brandona, respektive záběrů s ním z originálního Supermana. Ve finále tedy není nad čím přemýšlet, prostě průměr.

Bruno (2009)

Pro mě osobně mnohem lepší než Diktátor. Možná proto, že se zde více hraje na skrytou kameru než na pokus vytvořit film v pravém slova smyslu. Sacha Baron Cohen dělá přesně to, co od něj divák čeká - šokuje. Většina vtípků je dosti na hraně, ale vzhledem ke koncepci celého snímku je to prostě nutnost. Největším překvapením pro mě byla samozřejmě píseň na konci a doteď nechápu, jak se tam všichni ti umělci dostali. Ve finále se tedy jedná o celkem povedené dílo, které nijak nevybočuje z kolejí Cohenovských postav.

Superman 2 (1980)

Mírně horší než první díl, přesto stále koukatelné. Styl humoru, akce a triků nezměněn, herecké výkony podobné, co víc si přát. Horší hodnocení dávám za trojici protivníků, kteří mě moc nepřesvědčili. Ano, měli své silnější momenty, nicméně jako celek nic moc. Těžko říct, jak je odlišná verze Richarda Donnera, každopádně pro tuto verzi se budu držet průměru.

Liška a pes (1981)

Další disneyovka ze světa zvířat, tentokráte zaměřená na přátelství, posléze nevraživost a nakonec opět přátelství mezi liškou a psem. Co mě hned od začátku trochu chybělo byla úvodní písnička, titulky běžely bez jakéhokoliv podkresu, takže jsem si nebyl nejprve jistý, jestli nemám nějakou špatnou verzi. Bohužel v tomto duchu se nesl celý film. Písní bylo extrémně méně než v předchozích snímcích a když už konečně nějaká zazněla, nestála za moc. Naproti tomu zvířecí představitelé byli skvělí, nejvíce mi k srdci přirostla housenka, která se celým příběhem prolínala ve stylu veverky z Doby ledové. Finální hodnocení: Průměrný animák, který neoslní, ale ani neurazí.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Po perfektním Days of Future Past je tohle trochu zklamání. Děj je klasickou variací na totální zničení světa, které už každý viděl tisíckrát, takže zde se moc originality ani nečekalo. Přesto se na něj dá celkem bez problémů koukat a těch 143 minut mi v kině uteklo jako voda, a to navzdoru faktu, že jsem seděl mezi dvěma žrouty nachos, kteří kolem sebe dělali neskutečný bordel. Vážně lidi, když se neumíte trefovat jídlem do pusy, tak nic nežerte! Hlavní záporák mi extrémně nesedl, ale rozhodně za to nemůže Oscar Isaac - postava byla prostě divná. Zbytečným se dá nazvat také cameo Volverina, které vypadalo velmi nuceně. Herecké výkony byly opět dobré, stejně jako většina vizuálních efektů. Nejvtipnější scény byly samozřejmě ty s Quicksilverem, ale na to jsme si už zvykli v předchozím snímku. Finální hodnocení: Průměrný film, žádný zázrak.

Michael Jackson's This Is It (2009)

Nedá se přímo říci, že bych byl fanouškem MJ, takže na toto dílo jsem se díval spíše ze zvědavosti. Hned na začátek musím říci, že to bylo rozhodně lepší než podobné snímky o Justinu Bieberovi. Michael Jackson zde dokazuje, jak skvělý tanečník a zpěvák byl, a co více, dle všech záběrů vypadá jako skromný pohodář, který si na nic nehraje, ale zároveň požaduje od ostatních stejnou profesionalitu a zápal, jaký má on sám. Menším překvapením pro mě bylo, že pro většinu písniček se natáčel před greenscreenem nějaký filmový úvod či závěr a to dokonce ve 3D. Docela by mě tedy zajímalo, jak by výsledný koncert vypadal, rozhodně ne jako obyčejný hudební zážitek, spíše jako extrémní vizuální show. Hodnotím tedy průměrem, ale pro fanoušky Michaela je tento snímek určite povinností.

Meč v kameni (1963)

Velmi divný film, který navzdory názvu ukáže meč jen na začátku a pak až na úplném konci. Zbytek příběhu je naprosto o něčem jiném a bohužel také velmi zmatený. Merlin je zde šílený zmatený čaroděj, Artuš vychrtlý mladík a Archimedes sova. Jediným pozitivem filmu byl naprosto šílený souboj Merlina a čarodějnice a pak samozřejmě závěr. Ale nebuďme jen negativní. Animace byla opět kvalitní a také hudba stála za to. Důkazem budiž nominace na Oscara. Výsledné hodnocení: průměrná disneyovka.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Kdo nezná komiksové předlohy je v tomto filmu naprosto ztracen. Chápu, že Zack Snyder měl těžký úkol vtěsnat do jednoho snímku co nejvíce akce, úvést Batmana a ještě připravit půdu pro Justice League, ale po celkem kvalitním Man of Steel je tohle drobné zklamání. Ale vezměme to pěkně po pořádku. Ben Affleck v roli starého a unaveného Batmana je prostě skvělý, a opět se ukázalo, že prvotní nevole fanoušků většinou znamená úspěch (viz Heath Ledger a jeho Joker). To samé se bohužel nedá říci o Henry Cavilovi, kterému prostě Supermana nevěřím. Gal Gadot byla průměrná, ale s ohledem na čas, který na plátně ztvárnila, je předčasné její výkon hodnotit. Herec, ze kterého mám nejrozporuplnější pocity je Jesse Eisenberg a jeho Lex Luthor. Chvílemi mi přišel šíleně dokonalý, chvílemi zase že strašně přehrává. No, uvidíme v následujících filmech. Akce bylo opět dostatek, ale většina z ní je v naprosté režii počítačů. Pryč jsou doby Christophera Nolana, kdy se Batman proháněl v reálném Batmobilu, dnes je to maximálně pár detailních záběrů a pak hromada CGI. Výsledné hodnocení: Velmi průměrný snímek, s dosti zběsilým dějem a pro nefanoušky naprostým chaosem.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Příběh Olgy Hepnarová mě zajímal už několik let, takže film byl pro mě povinností. Trailer byl naprosto neuvěřitelný a tak bylo jasné, že se bude jednat o velmi jedinečný film, kterých v ČR opravdu moc není. A to přesně mě pak čekalo v kině, jen dovedeno do extrému. Naprosto žádná hudba, ne moc dialogů, občas i minutové záběry, ve kterých se nic neděje, prostě Art v neuvěřitelném množství. Nevadí mi, že filmaři šli svoji cestou a vznikl tak nezkažený snímek, ale bylo to občas dosti přehnané. Herecké výkony byly dobré, nejlépe na tom (naštěstí) byla samozřejmě Michalina "Natalie Portman z Leona" Olszańska. Do role se opravdu vžila, takže psychicky narušenou osobu zvládla naprosto s přehledem. Zejména viditelné to bylo na rozdílu Olgy Hepnarové po činu a pak těsně před popravou. Malým positivem bylo nemalé množství erotických scén, takže i když film chvílemi dosti nudil, bylo aspoň na co koukat. Ve výsledku se však pro mě jedná o drobné zklamání, které musím hodnotit jen mírným nadprůměrem.