V objetí ďábla (2015)

Silně neoriginální satanistická duchařina hutně prosáklá úmornou křesťanskou symbolikou, kdy je úplně jedno jestli kříž visí hlavou nahoru anebo dolů. Až jsem si říkal, jestli se Amenábar nezbláznil a v křesťansví se neztratil. Dobří herci táhnou ztěžka tuhle pekelníkovu kárku až ke konci, kterej se mi ale opravdu líbil a z jedné hvězdy to vytáhl až na tři.

The Program: Pád legendy (2015)

Když padne superhrdina, musí být taky superukopán. Velmi jednostranně vykreslený příběh nadčlověka, který místo v batmobilu jezdil na kole. Všichni ti fanatičtí obdivovatelé se žlutými náramky na rukou si teď rychle musí najít jinou ikonu, protože bez oltáře a kadidla je vesmír studeným místem k přebývání. Amstrong je tady vykreslen jako neuvěřitelná zrůda, chybí snad jenom dýlování heroinu před školou plnou nevinných dětí na tříkolkách. Strašně by mě zajímalo kolik Amstrongových soupeřů té doby bylo skutečně čistých. Taky by mě zajímalo, jestli to celé nezaplatila nějaká instituce, které Lance ještě vysí prachy. Když vzpomínají a tu dobu hodnotí profizávodníci těch let, dost často je z toho, co říkají cítit k Amstrongovi respekt a úcta. Neobhajuju ho, ale zároveň se mi hnusí jednostranná manipulace, kterou je tohle drama dost nasáklé.

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Komentář po pilotu. Silně mi to připomnělo tohle drahý porno, akorát že tady je všechno tvrdý šukání vystříhaný, aktéři nejedou tolik na koksu a bere se to vážně - což je průser největší. Jinak ale silikonu navěšeného na špatných z fitka opálených a plasticky přešitých hercích je tady zhruba stejně kilogramů. Komentář po dalších dílech. Přiznám se , že po pilotu jsem dal odpad, postupně jsem s přibývajícími díly zvednul hodnocení na 3*. Postavy nejsou vůbec špatně napsané a to, co mi zpočátku lezlo hodně na nervy - vědomá rezignace na jakoukoli autenticitu doby a postav, mi na konec byla sympatická. Dost podobných současných historických seriálů se o jakousi pseudoautenticitu snaží, přitom jsou psané do hlav většinových konzumentů. Tady se už dopředu na nějakou snahu historických reálií vykašlali a v konečném důsledku to působí mnohem upřímněji. /Tak trochu upřímná čistota pornografie/. 1.serie-3*, 2.serie - 2* prostředek je strašně ukecaný a o ničem, ale poslední díl se povedl

Sázka na nejistotu (2015)

Čím složitější systém, tím užší skupinka profitujících z něj a vyšší jejich zisky. Demokracie je pak jen idea, která drží mravence v klidu, protože elita se ještě neodstřihla od zbytku natolik, že by funkčních a klidných mravenečků nebylo zapotřebí. Čáry máry hypotéky, o tom je tenhle film, ale dalo by se zobecnit. Téma, které vystihuje dnešní dobu dokonale. K tomu skvělá režie herců a excelentní trojka Bale, Carell, Pitt. Gosling měl tak trochu míň vděčnou roli.

Muž na laně (2015)

Forrest Gump seděl na lavičce, a vzpomínal. Gordon - Levitt stojí na soše svobody a vzpomíná. Ale zatímco u nejslavnějšího Zemeckisova filmu mohl slaboduchý dobrák Hanks vytahovat jednu šílenost za druhou, tady je to podle "skutečné události" a to znamená, že prvních 90 minut sledujeme supernudný pohádkově vyhlazený a přeslazený příběh jednoho ultranesypatického egomaniaka, který ukončí dokonale natočná "skutečná" akce přelezu dvojčat. Zemeckis tlačí na pilu, tlačí na diváka, aby tomu krásnému šílenci s velkým snem držel palečky, ale u člověka, který má kopřivku z přeslazené manipulace docílí spíš intezivní přání, aby ten píčus spadnul a zvonec konec.

Konec šňůry (2015)

Hodně upovídaná a statická intelektuálština. Určitě bych si to nedal na konci náročného dne. Především Segel ale dokázal do filmu vnést jakousi supercitlivost a něhu podivína - pravděpodobně literálního génia /nic jsem nečetl/. Zájímavý nazávislý film, který zastánci nenáročné zábavy nepustí do červených čísel.

Zakázaná říše (2014)

Slušný vizuál naprosto zmařený chaotickou režií a sřihačem, kterého našli někde na dvorku za domem. Oleg Stěpčenko je pravděpodobně uznávanou světovou kapacitou Teorie chaosu a tuto vědu předkládá pomocí filmového média masám. Gogol by s otevřenou hubou zíral a pak by s hubou zavřenou asi dlouze plakal, jak se na rusa patří. Slušný Viy je ten z roku 1967. Ovšem postavičky kozáků nemají chybu, a že jich v těch nastavovanejch dvou hodinách není málo.

V srdci moře (2015)

Howard dokázal natočit dobrodružný blockbuster, ve kterém vám jsou hlavní hrdinové dokonale ukradení a to je jedinečný výkon. Předloha od Melvilla mohla posloužit k zajímavému psychologickému dramatu s filosofickým přesahem - to se nekoná ani v náznaku - fajn , tak to mohl bejt IMAX výplach, ale ani to se nekoná. Scénář, jak z 50 let minulého století, sem tam komické digi triky. Jediné, co mne uhranulo , scény pracovního nasazení námořníků kombinované s detaily a v nich parádní kamera - jenže tyhle okamžiky tam byly dva. Celkový dojem , jakoby vám na talíř naservírovali tři druhy jídla a zakvrdlali s tím před váma. Nebudete mít hlad, ale dojíte s přemáháním.

Spotlight (2015)

Hvězdně obsazená tak trochu reportáž na téma 6% pedofilů v církvi a investigativní novinařině. Vyprávění o historickém pátrání se drží hodně při zemi, uměle vyhoněné "dramatické" okamžiky téměř chybí, díky tématu to dramatické je až na půdu. Film mi formou a obsazením Marka Ruffala připomenul Fincherův Zodiac, který si občas pouštím jako filmařský pamlsek. Technicky dokonalé, herecké hvězdy které neexhibují, téma jako prase - pro mne jedna z událostí roku 2015/16. To, že film neukazuje na konkrétní narušené osoby, ale na církev jako zkostnatělý systém, který si pedofily svým způsobem vychovává, jako systém, který na požadavky doby reaguje s 30letým zpožděním a který v současnosti alibisticky doufá, že ho spasí jeden asketickej papež - to vše beru jako třešeň na vrcholu.

V mysli vraha (2015)

Můžu se jenom tápavě dohadovat, kde všude se to zvrtlo. Ambice mířící do nekonečna, nefunkční spolupráce tří hvězdných scénáristů, podprůměrný režisér. Herci se snaží, ale hrají na rozkopaném hřišti s propíchnutou merunou. Hopkins udělá parádičku každou chvíli, ale v druhém poločase se hra mění v cosi, na co se určitě nikdo netěšil. Upovídané , doslovné, nevěrohodné ze zoufalou snahou vytvořit něco hluboce přelomového. Přefouklý prd, který nevoní.