Creed III (2023)

Poprvé bez Rockyho/Stalloneho a jde to znát. Jasně je vidět, že i bez Rockyho se to dá, ale přiznejme si, Rocky je srdcem této série a on v tomhle filmu přeci jen chybí. Chybí tady jeho motivační věty. Každopádně i bez něho to přeci jen funguje. Jedinou výtku vidím v tom, že neuměli odůvodnit proč tam není. Michael B. Jordan odvedl na pozici režiséra dobrou práci velmi dobrou. Po technické stránce pěkně nápaditý snímek, kde několik kamerových záběrů potěší. Slow motiony byli za mě efektivní a například když ve finále dojde na fight při kterém zmizí diváci a sledujeme pouze Adonise a Damiena, tak je to opravdu dobrý. Creed III nevybočuje z klasického standardu této série a přináší nadprůměrnou podívanou u které se neubráním pocitu, že se z filmu dalo vytěžit víc a že další díly prostě nemůžou nabídnout nic nového. Ale když něco funguje a ještě k tomu se jedná o filmy zaměřené na box, tak asi nějakou originalitu chtít nemůžu. Jonathan Majors super. Jsem s tím spoko.  Z celé trilogie je to pro mě rozhodně nejslabší díl. A možná za to může neúčast Rockyho :-D. Pořád se ale jedná o dobrý film. 7/10

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Předem než začnu psát, tak musím zmínit, že zbožňuji sérii John Wick. Jednička byla blesk z čistého nebe a další dva díly ukázaly, jak se mají dělat pokračování akčních sérií. Čtyřka byla jedním z mých nejočekávanějších filmů roku. Trailery byly parádní a už z nich šlo vyčíst, že bude čtvrtý John Wick vizuálně vypadat nejlíp ze všech dílů. Skoro tří hodinová stopáž mohla budit obavy. Opak je, ale pravdou. Režisér Chad Stahelski ukázal, že John Wick je schopný mít klidně delší stopáž a bude bavit celou dobu. Čtvrtý Wick je nejrozmáchlejší z celé série. Jsou zde tři lokace, kde proběhnou velké akční scény, které nemají ve svém žánru konkurenci (Raid od Evanse je neskutečný, ale styl Johna Wicka je jedinečný). Máme zde Tokyo, Berlín a Paříž. Každá další lokace je lepší než ta předchozí. Film si pěkně hraje s lokacemi, barvami, kulisami. Filmový fanoušek bude u čtvrtého Wicka slintat blahem neboť kamera během filmu je něco nepopsatelného. Je tady několik momentů, kdy jsem já osobně byl blízko orgasmu……. možná přeháním, ale je to po filmařské stránce mistrovská záležitost. Akce v Japonsku je krásná přehlídka toho, co jsme si užívaly na předchozích filmech. Akce v Berlíně, která nejdříve začne dialogovou pasáží s kartami, která nemá chybu a následně dostaneme akci na diskotéce je taky parádní. Následná závěrečná velkolepá akce v Paříži, kdy se musí John Wick prostřílet několika násobné přesile je nádhernou ukázkou toho jak má vypadat akce….. kde se vystřídá tolik nápadů, že se nejeden divák bude sám sebe ptát „Může to jít ještě dál?“. Highlightem celého čtvrtého dílu je akční pasáž natočená z ptačí perspektivy na jeden záběr, kdy hraje v pozadí stejná hudba jako u prvního dílu při akční pasáži v klubu (Le Castle Vania). Přiznám se, že jsem nikdy neviděl takovou akční pasáž….. jedna z nejlepších akčních scén, kterou uvidíte v akčním žánru. Při tomto momentu jsem se culil na plátno jak malá holka a byl jsem v sedmém nebi. Akce na schodech super a pak to přijde dámy a pánové. Grandiózní finále ve stylu westernu bylo něco neskutečného a byl jsem napjatý jak to dopadne. V čem dalším je čtvrtý Wick výborný jsou postavy. Máme zde slepého Cainea v podání legendárního Donnieho Yena, který si film krade pro sebe a dovolím si tvrdit, že jeho slepý zabiják, ačkoliv je pravda, že to je přehnaný, kdy vidíte slepce jak si každého dává, je za mě z celé franšízy nejlepší postava. Má smysluplnou motivaci, skvělou chemii s Johnem Wickem. Dále zde máme tlustého a namaskovaného (ne)korunovaného krále béčkových akčních filmů Scotta Adkinse. Ten má zde nějakých plus mínus 15 minut a je s Donnie Yenem to nejlepší, co z nových postav čtvrtý John Wick nabídnul. Zbytek jako je Bill Skarsgård, Ian McShane, Laurence Fishburne, Hirojuki Sanada, Lance Reddick ( ať odpočívá v pokoji), tak všichni zúčastnění jsou skvělí. Hudebně je to perfektní a pár songů, které zazní při akci v Paříži to zvedají na jiný level. John Wick 4 je esencí akčního žánru, kde se dokazuje, že se dá posouvat pořád dál a dál. Zažíval jsem během sledování takovou euforii, ta radost z toho co sleduji, že se to ani nedá popsat slovy. John Wick 4 je nejenom pro mě nejlepší Wick z celé série, ale také je to jeden z nejlepších a ne-li dokonce i nejlepší akční film všech dob. Něco takového by zvládlo v dalším dílu (který by případně vznikl) minimálně dorovnat stejný tvůrčí tým. Chad Stahelski nám každým dílem pěkně zraje jako režisér a jeho další filmy – Ghost of Tshushima, Highlander… no máme se na co těšit. Keanu Reeves je největší frajer! I FUCKING LOVE IT! 10/10

Zlo (2012)

Když jsem se o tomto Slovenským hororu dozvěděl, tak jsem si ho chtěl hned pustit. Protože jsem chtěl vidět jak naši bratia Slováci natočily horor. A musím říct, že jsem čuměl jak dobře funkční found footage film to je. Film má skvělou atmosféru, napětí by se dalo krájet a ke konci to má velmi dobrou hudbu, která u found footage filmů nebývá zvykem a už jen díky tomu to fungovalo ještě více. Ano má to bohužel typické klišé v hororech na které jsme zvyklí v tomto žánru a kdyby se na scénáři zapracovalo, tak bych byl ochoten tomu dát 5*. Ano, až takhle jsem spokojený. Děj funkční, postavy se nechovají jako idioti oproti hollywoodským snímkům a efekty jsou hezky zpracované. Potěší krvavý konec. Samotná poslední scéna i když působí vtipně, tak mi to přišlo dokonalé a měl jsem dojem, že si Slováci na nic nehráli a prostě nás na konci trochu pobavili. Ale přiznejme si, kdo by se zachoval jinak v takové situaci, kdy vám jde o život že? Hádám, že spousta lidí. P.S. Film pěkně připomene tři kultovní horory - Osvícení, Záhada Blair Witch a REC. 8/10

Velryba (2022)

Krásný dojemný snímek ve kterém kralují herecké výkony. Životní role Brendana Frasera na kterém celý snímek stojí. Oscara dostal zaslouženě. Vedle něho exceluje jeho dcera, kterou si bravurně zahrála Sadie Sink a která jenom dokazuje, že patří mezi nejtalentovanější herečky současnosti. Do toho bych ještě rád zmínil Hong Chau jako Liz a ta si mě ukradla vedle Frasera zdaleka nejvíce. Aronosfskyho filmografii nemám nakoukanou a pouze jsem od něho viděl Noe. Přesto vím, že se často zaměřuje ve svých filmech na rozklad hlavní postavy a zde tomu není jinak. Musím říct, že ano je to hodně tlačeno na ty emoce a raději bych ubral, ale je to vážně dobře zvládnutý film, odehrávající se v jednom bytě. Aronofsky nenudí a mě si snímek po chvilce hned získal a nepustil do samotného konce. Závěrečná část je nádherná emocionální tečka za tímto filmem. Přesto z filmu nejsem Tak moc odpálen jako jiní a ani jsem u toho nebrečel a to se přiznám, že nemám srdce z kamene, naopak. Za mě film na který se podívejte hlavně kvůli hereckým výkonům a těm emocím. Povedený film. 7,5/10

The Mandalorian - Kapitola 19: Obraceni (2023) (epizoda)

Úvodní pasáž neměla chybu. Pak v 80% sledujeme dění na Coruscantu a Mando s Bo-Katan jdou bokem. Je to pomalejší, řeší se zde Nová Republika a připomene to Andora. Je zajímavý, jak se Favreau a Filoni nebojí řešit jiné věci, jako například u Boba Fetta, kde dostal prostor ve dvou epizodách Mando. Je to zvláštní, ale moc mi to nevadí. Protože mi přijde, že se zde skrývá potenciál do budoucna. Jo a kde je sakra Moff Gideon? Už bych rád viděl Giancarla Esposita. :-)

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Pro mě osobně znamená The Last of Us opravdu hodně. Je to moje nejoblíbenější hra. Hrál jsem jí 6x (po šesté jsem jí dohrál během první a třetí epizody seriálu) a následně si dal také druhý herní díl. A proto bych rád zdůraznil, že tomu budu trochu nadržovat. Hned na začátek mezi ty největší klady této podívané je filmařina. HBO je známo tím, že jejich produkce je pečlivá a umějí dávat tvůrcům dostatek finančních prostředků a čas. The Last of Us je jeden z nejlíp natočených seriálů poslední doby. Má to autentickou kameru, která vás dokáže pěkně vtáhnout do děje. Do tohoto se, ale bohužel pojí jedna výtka, která je tou největší. Série postrádá napětí a strach o postavy. Po příběhové stránce je to velice dobře odvyprávěná podívaná, která věrně adaptuje svoji herní předlohu. Zároveň umí jít svojí vlastní cestou a za to dávám palec nahoru, že nejde jen o prostou předělávku hry do hrané podoby. Fanoušci nakažených budou zklamaní. S nakaženými je především velká zábava v páté epizodě a nebo také ve druhé epizodě, kde se povedlo napětí perfektně. Jinak si, ale nakažených tolik neužijete. Vlastně když to tak vezmu, tak celkově akce a napětí je zde minimální. Když dojde na akci, tak to je většinou tak, že Joel zneškodní jednoho max. 2 postavy. A to byl pro mě ten největší problém. Cesta Ellie a Joela oproti hře působí hrozně jednoduše a poklidně (samozřejmě ne úplně). Občas budete mít pocit, že postavy nežijí v postapokalyptickým světě. Takže v čem je ten seriál super a stojí za to? Herecké výkony, postavy, emoce. To jsou ty nejsilnější stránky. Pravdou je, že jádro příběhu The Last of Us nejsou nakažení, ale postavy. Pedro Pascal jako Joel je castingová trefa. Bella Ramsey sklidila od fanoušků ještě před premiérou velkou kritiku za to, že nevypadá jako Ellie. Inu, to je pravda. Bella nevypadá jako herní Ellie, ale ona jí je. A především Bella ukázala, že je to talentovaná mladá herečka a odvedla skvělí výkon. Jako herní fanoušek je pro mě seriálová verze krásná podívaná, kterou jsem si užil. Několikrát mě seriál dokázal emocionálně zasáhnout. Očekávání na druhou řadu bude veliká (dvojku mám radši než jedničku). Těším se, až si dám celou první sérii na jeden zátah. 9/10. Nejlepší epizody: 1. Kin, 2. When We Are in Need, 3. Endure and Survive.

The Last of Us - Hledej světlo (2023) (epizoda)

Ano mohlo by to mít delší stopáž, ale bylo to úderný. Úvod s Ashley Johnson (herní Ellie) byl super. Jsem rád, že Ashley dostala tuhle roli. Byla skvělá. Joel a Ellie mají zde úžasnou chemii před pasáží v nemocnici. Žirafy potěšily. No a pak přijde pasáž v nemocnici a ty bláho. Vždycky při hraní mě finále dostane a jsem rád, že to bylo i zde. Slyšet skladbu No Escape, která je moje nejoblíbenější z videohry, no přiznám se, že jsem se u toho rozbrečel. Pěkně věrná adaptace závěru hry. Tady zkrátka tvůci nemohli ucuknout a udělat něco jinak. A poslední scéna mě jako vždy rozsekala. "Swear to me. Swear to me that everything you said about the Fireflies is true ........I swear.......... Ok."

Vřískot 6 (2023)

Inu, jako fanoušek série nebudu lhát. Šestý díl jsem si královsky užil a jde vidět, že režijní duo, které od pátého dílu převzalo otěže moc dobře vědí, co dělají. Pořád chytře pracují s celkovou značkou. Wes Craven i u tohoto filmu, podobně jako u předchozího pátého dílu se nemusí obracet v hrobě. Značka je nadále v těch nejlepších rukách. Jen je bohužel vidět, že celý koncept se pomalu vyčerpává. Pokud bude následující sedmý díl závěrem novodobé trilogie a dá si značka na dalších několik let pauzu, než si projde žánr vývojem, tak se nejspíš jen tak nedočkáme takových hrozných věcí, jako u posledních dílů Halloweenu. Za sebe bych rád označil Vřískot po tomto dílu za nejlepší slasher sérii, která si nadále udržuje kvality. I takový třetí díl, který je nejslabší z celé franšízy je pořád fajn béčkovou zábavou. Nyní zůstává otázkou s čím přijdou tvůrci v sedmém dílu. Jedno je, ale jisté. Vřískot je stále zábavnou a hravou podívanou na kterou se hororový nadšenci rádi podívají. Protože takoví svěží závan u slasherů potřebujeme. 7,5/10 Více v recenzi ZDE!

The Mandalorian - Kapitola 18: Doly na Mandaloru (2023) (epizoda)

Sakra, tak takhle měla vypadat ta předchozí epizoda. Výborně natočená věc, která má krásný vizuál, dojde i na skvělou atmosféru, kdy v jednu chvíli si tento díl říkal o to, aby se z toho stal horor. Fakt super pasáž s tou věcí, která nepřátelům odebírá krev. Bo-Katan je výborná a jsem hrozně rád, že dostane zde větší prostor než u předchozí řady. Grogu zde byl pro mě osobně tou nejlepší věcí. Hrozně moc si to s ním užívám. Celkově epizodě nejde nic vytknout. Byla to paráda. P.S. Chci hororový Star Wars!!!

The Mandalorian - Kapitola 17: Odpadlík (2023) (epizoda)

Fajn úvod do třetí řady, který ale nepůsobí jako TEN úvod. Jestli mi rozumíte, tak mám na mysli samozřejmě ty dvě epizody věnované Mandovi v Boba Fettovi. Tahle epizoda je hodně o expozici a přípravě, co se bude dít dál. Přesto je to pořád nadstandartní záležitost. Třetí řada má největší potenciál. Jsem zvědav, co na nás tvůrci chystají.