Gran Turismo (2023)

Přestože mě hra Gran Turismo nějakým záhadným způsobem minula, trailery lákaly na krásná rychlá auta a pěkně nasnímané závody, takže jsem se i přes menší obavy z delší stopáže vrhnul do světa hráčů a jezdců. V první řadě musím pochválit vizuál, místy jsem opravdu valil oči. Kameramani i střihači zde odvedli pořádný kus práce a na výsledku je to sakra znát, závody mají šťávu, napětí a drive, no zkrátka radost pohledět. Z herců mě nejvíce bavil neuvěřitelně sympatický David Harbour, Orlando Bloom rovněž nebyl úplně špatný, naproti tomu Archie Madekwe mě nijak zvlášť neoslovil. S příběhem je to ale už trochu horší. Myslel jsem, že se snímek bude primárně točit okolo závodů a aut, případně také okolo jejich vylepšování a tuningu. Místo toho se často řeší cokoli jiného jen ne zrovna tohle, nepotěšila mě ani hromada patosu a spousta zbytečných klišé. Očekával jsem, že by to možná mohlo být něco na styl Le Mans '66, akorát modernější, nicméně bohužel, s tímto filmem se Gran Turismo měřit v žádném případě nemůže, ačkoliv se rozhodně nejedná o propadák a nějaké společné rysy by se určitě našly. Fanoušci rychlých aut a závodů by každopádně měli být s filmem spokojeni. 6/10.

Bratři (2023)

Příběh bratří Mašínů je sám o sobě nesmírně silný a pozoruhodný, jejich útěk je dodnes předmětem vášnivých debat u odborné i laické veřejnosti, takže je celkem pochopitelné, že se i po těch mnoha letech stále jedná o celkem ožehavé a citlivé téma. O to víc mě zajímalo, jak tvůrci daný námět pojmou, jak se vypořádají s určitými kontroverzemi a také jak bude finální výsledek vlastně vypadat. Co se týká vizuální a technické stránky, tak tady jsem překvapivě opravdu moc spokojený. Snímek je moc pěkně natočený, svým zpracováním na mě působil trochu až zahraničním dojmem, takže v tomto ohledu patří tvůrcům opravdu velký palec nahoru. Velkou pochvalu si zaslouží i herci, ústřední dvojice je fantastická, Oskar Hes i Jan Nedbal hrají jako o život, dobrou práci ale odvedli i všichni ostatní herci. Příběh se snaží být spíše neutrální, nekloní se ani tam ani tam, úmyslně se vyhýbá těm nejkontroverznějším momentům, povedla se ale navodit tíživá dobová atmosféra, až na drobné zaškobrtnutí v tempu v druhé polovině jsem se vůbec nenudil a hltal jsem každou minutu děje. Po delší době zase dobře natočené a zahrané české historické drama, které kdyby bylo natočeno v angličtině, tak by ani za hranicemi rozhodně žádnou ostudu neudělalo. 8/10.

Studio 666 (2022)

Čekal jsem snad cokoliv, ale že to bude taková ujetá šílenost, navíc neskutečně vtipná, to mě teda fakt nenapadlo. Dave Grohl se zde neskutečně vyřádil. Od hudby, po brutalitu, litry krve, humor. Vše v rámci možností funguje jak má, nesedl mi snad jen podivný závěr a také bych si dovedl představit i o malinko kratší stopáž. Jinak ale spokojenost, na odreagování je tohle ideální záležitost, Davidu Grohlovi i členům kapely Foo Fighters patří palec nahoru. 6/10.

Jízda smrti (2023)

Velmi hloupé a extrémně jednoduché akční béčko, který nezachraňuje ani Liam Neeson, jehož filmografie začíná v poslední době čím dál tím více připomínat sbírku těch nejlacinějších akčňáků a který ještě donedávna býval do jisté míry určitou zárukou kvality. Jízda smrti působí strašně lacině, efekty jsou až směšné, Liam Neeson podává spíše průměrnější výkon, stopáž mohla být vzhledem k obsahu filmu a celkovému dění klidně kratší, vůbec ničemu by to nevadilo. Zmínit musím i naprosto tragický závěr, to byla úplná třešnička na dortu. Ne že bych při sledování vyloženě trpěl, ale podruhé už to rozhodně vidět nepotřebuji. 3/10.

Obchod se strachem (2024) (TV film) odpad!

Nehledě na sympatie či antipatie s danou problematikou je až zarážející, o jak tendenční minidokument se jedná. Až jsem nabyl dojmu, že jediným cílem tvůrců je pošpinit a onálepkovat účastníky demonstrace a také všechny, kteří nesouzní s názorovým proudem účastníků tohoto počinu. Dokument je primárně postaven na záběrech z jedné pražské demonstrace, kterou doplňují svými názory různé osobnosti, jež jsou bez výjimky přímo či nepřímo spjaté se současnou vládnoucí garniturou, proti které tam lidé protestují, což je samo o sobě neskutečný bizár. Vtipně působila i pasáž, kdy si redaktoři těch větších zpravodajských serverů stěžují, že lidé přestávají věřit těm správným, tradičním médiím, přitom právě kvůli těmto zaujatým počinům a jejich povýšenosti se od nich čím dál tím více lidí odvrací. Nehledě na to, že zde zazní tolik zavádějících a také vyloženě lživých tvrzení, že kdyby to bylo naopak, s největší pravděpodobností by se dokument nevyhnul dnes tolik populární nálepce dezinformační. Přijde mi zvláštní, že se pod tohle dílo podepíše zrovna Česká televize, takovou lacinou propagandu bych čekal od úplně jiných serverů. 0/10.

Její tělo (2023)

Všeobecně nejsem moc příznivcem dramat, snímek Její tělo však dle reklam a traileru vypadal na naše poměry až překvapivě kvalitně, takže jsem si říkal, že když už nic, tak se alespoň dozvím něco zajímavého, co a jak tenkrát na tom přelomu milénia probíhalo a proč Andrea Absolonová dopadla tak, jak dopadla. O Andree Absolonové se však divák bohužel nic nového nedozví, strašně se klouže po povrchu, nedozvíme se nic zásadního, co by se nedalo najít na internetu, což je strašná škoda, film by tak byl určitě mnohem poutavější a zajímavější, kdyby se třeba trochu rozebíralo i to, jak tehdejší průmysl fungoval nebo nějaké zákulisní detaily. Takhle jsem měl jen pocit, že sleduji slepenec několika životních událostí bez nějaké přidané hodnoty, nemluvě o tom, že se tvůrcům absolutně nepovedlo navodit jakékoliv emoce. Technicky je film na velmi dobré úrovni, obsah mě však vůbec nepřesvědčil. Škoda. 4/10.

Ghost Rider (2007)

Ghost Rider na první pohled působí jako drsný hororový thriller o souboji dobra se zlem. Při sledování jsem měl však dojem, že je to spíše taková všehochuť, mix mnoha žánrů, který jen horko těžko drží pohromadě a já sám vlastně nevím, co si o tomto filmu vlastně mám myslet. Na jednu stranu se snaží být děsně cool a strašidelný, místy ale zase působí až komicky. V tomto ohledu je snímek velice zvláštní. Příběh nabízí pár fajn momentů, občas je trochu nudný, často dost nelogický a zbytečně moc zkratkovitý. Akčních scén jsem očekával mnohem víc, z postav má nejvíce prostoru Nicolas Cage, ostatní postavy jsou podle mě až trestuhodně nevyužité, včetně hlavního, ne moc povedeného záporáka. Ghost Ridera lze brát jen a pouze jako nenáročnou oddechovku, u které se ale můžete sázet, zda a kdy Evě Mendes povolí její extrémně nabitý dekolt. 4/10.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

U Equalizeru 3: Poslední kapitola jsem si říkal, že budu spokojený, když to alespoň nebude taková natahovaná nuda jako Equalizer 2. Stopáží se sice od svých předchůdců zas až tak moc neliší, nicméně tentokrát zde máme několik věcí, díky kterým se Equalizer 3 blíží spíše k mnohem povedenější jedničce. V první řadě se mi líbilo příjemné prostředí, Denzel Washington je opět neskutečný sympaťák, pochvalu si zaslouží i vcelku brutální akce a zajímavé dialogy. Tempo je téměř po celou dobu spíše takové poklidné, což je pro celou trilogii v podstatě už signifikantní. Akčních scén bych každopádně snesl mnohem víc, záporáci mi nepřišli nijak zajímavý, moc se mi nelíbilo ani ne úplně povedené zakončení. Equalizer 3 je každopádně dobrý akčňák, jehož potenciál však nebyl zcela využit. 6/10.

Aquaman a ztracené království (2023)

Na prvním Aquamanovi jsem oceňoval především sympatické prostředí a výkon Jasona Momoi, který celý film krásně táhl. Aquaman a ztracené království je na tom v tomto ohledu podobně, neboť celý film opět stojí a padá na Jasonu Momoovi. Podmořské prostředí je vcelku fajn, nicméně především v těch akčnějších pasážích mi přišel vizuál až moc umělý a nepěkný. Příběh mi nepřišel nijak zvlášť zajímavý, často ani moc nedává smysl, chybělo mi více humoru, akce je naopak vcelku dost, byť je taková průměrná a nestrhne. Záporák mi přišel extrémně nudný a nezajímavý, ostatní vedlejší postavy se nijak zásadně neprojeví. Není to vyloženě propadák, ale filmu zoufale chybí nějaká zapamatovatelná scéna. Takhle je to spíše jen takový ten standardní, ničím výjimečná komiksovka, která nenadchne ani neurazí. 4/10.

V letu (2024)

V letu je standardní akční komedie z produkce Netflixu, jež není nijak zvlášť originální, nejvíce zaujme především hereckým obsazením, což je také jeden z mála kladných aspektů tohoto filmu. Snímku zoufale chybí větší množství akce a fungujícího humoru, vizuál je místy fakt škaredý a zbytečně moc umělý, logiku ani nemá smysl řešit. Na druhou stranu mě mile překvapilo vcelku svižné tempo, není to vyloženě úplně blbě natočené, každopádně podruhé se na to s největší pravděpodobností už nepodívám. Potenciál tam určitě byl, výsledkem je však přihlouplá, tuctová záležitost na jedno použití. Až se mi nechce věřit, že tohle natočil režisér Rychle a zběsile 8 a Ctihodného občana... 4/10.