Přísný a věčně nespokojený bručoun dostane poukaz na letní rekreaci ROH. Nejprve ho odmítne, ale nakonec se přece jen rozhodne poukazu využít a strávit čtrnáct dnů v odborářské zotavovně Jezerka spolu s dalšími zasloužilými pracovníky. Děj úsměvného příběhu, kde se vše točí nejen kolem Andělovy nechuti ke všem a všemu, zejména pak k jakýmkoli společenským zábavám rekreantů, ale také rekonstrukce dětské školky, do níž se rekreanti tajně pustí, aby pomohli zoufalé paní učitelce a dětičkám bez střechy nad hlavou, jistě není třeba blíže představovat. Vždyť podle výsledků ankety Hrdina filmového úsměvu se revizor Anděl v podání Jaroslava Marvana stal nejoblíbenější a neúspěšnější postavou v historii české filmové komedie. (oficiální text distributora)

klúčik

Zbierm filmy so svojimi oblúbenými hercami. Pám Jaroslav Marvan medzi nich patrí. Tak som si tento film nahral. Ako ho mám hodnotiť. Bol vyrobený v dobe, ktorú som ešte nezažil a ktorá bola ťažká. Vo filme sú jasné " budovateľské, socialistické" názory. Niekde som sa dočítal, asi v Cineme, že tento film patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo natočené v 50tych rokoch. Že J.Marvan bol v soc. tábore po tomto filme považovaný za J.Gabena. Bola taká doba. Všimnite si superstár prvej republiky R.Šlemrovú , bohužial herci musia hrať postavy doby v ktorej žijú. Film hodnotím 45%. ( výborný J.Kemr) ()

brooklyn73

Clovecenstvi, sounalezitost, neuveritelny kolektivni duch spolu s ohromnou naivitou z tohoto filmu z roku 1952 jenom cisi a sala. Abnormalni snaha starat se o veci ostatnich lidi je prilisna, skoro az ubijejici. Presto ci prave proto pusobi snimek velice zabavne a pristi rok si ho pustim opet.Jaroslav Marvan - revizor Andel je fantasticky,tato role mu doopravdy sedla. ()

bari68

Jaroslav Marvan je iste skvelý herec, ale inak sa môžem podpísať pod ostatných užívateľov, viz.: propagantasticko-komunistický film a pod. ()

LEATHERFAC odpad!

Vážení přátelé...odponě nechutná budovatelská sračka, která v nás měla vyvolat pocit, jak je tady u nás všechno ok, jak jsme z toho všichni hrozně nadšený a že jsme v podstatě nikdy v historii nebyli šťastnější. Blee... A čím častěji to ta blbá Nova vysílá, tím je mě z toho víc blbě... ()

Karkanoid

Dost se ve mě mele to, že je to agitační film prvního kalibru a výkony herců Kemra a Marvana. Radši tedy nehodnotím, protože byhc málo hvězdami nechtěl urazit dva tak výborné herce a hodně hvězdami nepřilepšit komunistickému paskvilu.. Každopádně místy mi svojí bizardností ten film přijde i fajn a jako menší jsem ho bral jako hezkou oddechovku.. ()

Zagros

To bylo za těch komunistů ale dobře, co? :-) Další krásná manipulace ve službách filmu. Za podobné agitačky bych s chutí dával i odpady, ale je tady několik ale. Tak třeba Jaroslav Marvan, Josef Kemr a pár výborných scén a hlášek. Což si naopak zaslouží mnohem vyšší hodnocení. Přeci jen je spoustu manipulačních a agitačních filmů, které nemají ani to. Zasloužené tři hvězdy. ()

wosho

Silně poplatný film své době. Když se na to člověk dívá dnes, nechce se mu ani věřit co vidí. Naštěstí to zachraňují herci a Zeman. Ale taková to byla doba a bylo by špatné všecho srtovnávat a házet do jednoho pytle. Dovolená s Andělem je sice politická propaganda až na půdu, ale také profesionálně udělaný film. ()

Paity

Průměrná záležitost natočená ve velice pohnuté době 50. let. Soudruzi nám ukazují, jak se žilo skvěle a jak se všichni bavili. To je dobře, protože já si skoro začínal myslet trochu něco jiného. Paní Horáková by mohla vyprávět. ()

F.W.Colqhoun

Nostalgie po časech, které nebyly. Dovolená s Andělem ztratila těmi 60-ti+ lety poslední vazby se skutečností a lze ji směle zařadit po bok - mezi pohádky. Uvědomělost se nebes dotýká, 120-ti procentně pracující kádři si u Mácháče užívají improvizovanou akci Z a když cestou na hrad zapějí, jedině trojhlasně. Nasycenost propagandou dosahuje mezní hranice. Žádný div, že občan Anděl, který v prvním, "letním" díle představuje vlastně jednu figuru z mnoha, krade pozornost a druhý, "zimní" díl opanovává mnohem energičtěji. Jde totiž o jedinou postavu, jejíž * jistě * šablonovitou, ale přece stopově realistickou náturu lze chápat a identifikovat se s ní - kdo by se nedurdil, že na rychle spíchnutých ubikacích pro pracující nic pořádně nefunguje, že se člověk musí rekreovat v kolektivu a na pokoji nějaký blb hraje na cello. Anděl jako jediná spojnice filmu se skutečností musela být i po šťastném kolektivním "napravení" proto ještě před závěrečnými titulky dokonce vrátit do zajetých kolejích - snad aby se film na plátnech nerozplynul jako pára nad hrncem. Ve svém žánru strašidelnější než Panna & netvor. ()

Moskoe

Co můžete čekat od '52 roku? Já na to můžu koukat pořád. Anděl je skvěle napsanej i zahranej. A ostatní, ač černobíle, tak taky. ()

mirkaaa

Agitační komedie se skvělým Jaroslavem Marvanem. Jaroslav Marvan coby nerudný revizor Gustav Anděl dostane poukaz na rekreační dovolenou ROH. Svým kverulantstvím a neochotou zapojit se do veškerého dění však znepříjemňuje pobyt ostatním, kteří mají dobrou náladu a chtějí si dovolenou užít. Když přehlédneme tu propagandu, film sám o sobě je dobrý. ()

Foxhound#1

Nebýt té těžce do očí bijící komunistické agitace (tady jste na dovolený soudruzi, takže žádná práce soudruzi a mazejte na výlet nebo se koupat soudruzi!), tak bych dal i vyšší hodnocení, protože Marvanovi role bručounského revizora sedla. ()

Prochy38

Většině z Vás je tady blbě z toho, jak je film agitační apod. Mně je blbě z toho, že to hodnotíte takto. Film se točil v určitých letech a tomu taky odpovídá. Dnes nad tím máte mávnout rukou a užívat si skvělé herecké partie jako je Marvan a Kemr. Já to udělal a nijak si nestěžuji. Pravda, že Anděl na horách tento první díl triumfl takřka ve všech směrech. ()

Honzeek95

Ano, je to komunistická agitka.. Každopádně se nemohu ubránit pocitu, že lidé si tehdy více vážili toho, co mají (obzvláště po válce). Celkově doba bývala více emocionální než teď, v době lidských robotů. A především, lidé vypadali zdravěji. ()

dehlie

komédia so skvelými hercami poplatná dobe. keď som tam videl toho stalina na stene smiech a humor ma pomaly prechádzal... ()

Charon11

Ano je to částečně agitka, ale filmový týdeník z II. sv. války je pro mě také zajímavý, i když ukazuje hrdinnou německou armádu. Mnoha mladým uživatelům se tohle zdá úplně hrozné, ale ruku na srdce, kdo byl někde v Egyptě nebo Turecku na dovolené, co jsou animátoři=kulturní referenti? A od svých rodičů vím, že film zase není tak přehnaný. Jezdili na brigády pomáhat do JZD, když byli v Československém svazu mládeže, zadarmo a večer vždy poseděli u kytary a bylo to prý moc fain. To poválečné nadšení chytlo i běžné občany, ne jen ty co byli v KSČ. Pravdou je , že nadšení časem vyprchalo, hlavně když KSČ a socialistický režim ukázali co v nich je. Pro mě osobně je to hodně zábavný film, u Tarantina vám nadsázka nevadí a tak to zkuste i tady koukat na ten film s trochou nadsázky. ()