Přísný a věčně nespokojený bručoun dostane poukaz na letní rekreaci ROH. Nejprve ho odmítne, ale nakonec se přece jen rozhodne poukazu využít a strávit čtrnáct dnů v odborářské zotavovně Jezerka spolu s dalšími zasloužilými pracovníky. Děj úsměvného příběhu, kde se vše točí nejen kolem Andělovy nechuti ke všem a všemu, zejména pak k jakýmkoli společenským zábavám rekreantů, ale také rekonstrukce dětské školky, do níž se rekreanti tajně pustí, aby pomohli zoufalé paní učitelce a dětičkám bez střechy nad hlavou, jistě není třeba blíže představovat. Vždyť podle výsledků ankety Hrdina filmového úsměvu se revizor Anděl v podání Jaroslava Marvana stal nejoblíbenější a neúspěšnější postavou v historii české filmové komedie. (oficiální text distributora)

Chajimwitz

Dlouho jsem přemýšlel o odpadu,ale díky Jaroslavu Marvanovi jsem dal hvězdu, jinak to byl odporný film o ještě odpornější době.Já bych teda takovu dovolenou rozhodně zažít nechtěl. ()

Yardie

Výborný filmík. Vtipný, milý a pohodový. Když se člověk oprostí od toho, že to je silně agitační, tak má film velmi pozitivní náladu. Každopádně je ve filmu spousta inteligentního humoru a to je to nejdůležitější. Nebýt to zatíženo propagandou, tak je to ještě lepší. Člověk se od toho musí oprostit a je to velmi pozitivní film. 70%. Howgh! ()

mira007 odpad!

Upřímně řečeno smát se komunistickým agitkám, které byly točeny v době, kdy byly popravovány desítky lidí, kdy komunisti skákali jak Moskva pískala, tak to moc nemůžu. Pravda je, že drtivá většina agitek je nepoužitelných ale tahle má ten bonus, že tam hrajou prvotřídní herci a je to místama úsměvné, ale pro mne to je absolutní sračka. Dobrý komentář Faidra. ()

Untentrauer

Čím jsem starší, tím víc tomuhle filmu přicházím na chuť. Marvan hraje protivného revizora tak přesvědčivě, až si myslím, že snad takový byl i v osobním životě. Mimoto je film plný budovatelských hesel a sloganů. Je to takový výlet do časů nadšeného komunistického období. Takové úsměvné okénko v čase. ()

Brejlil

ROH je nejlepší! Hle, co pro vás strana a odbory dělají, zaměstnanci! Agitka jako řemen, a bohužel dost populární i dnes. Je pravda, že spatříme plejádu oblíbených herců a občas se i zasmějeme, to ale nevyvažuje podvratnost konceptu tohoto filmu. Pro velký divácký úspěch a také pro ideologickou působivost bude natočen ještě jeden, horší díl. ()

TheGunner

No tak to pardon, ale tak nechutnou komunistickou agitku jsem ještě neviděl. Herecká dvojice Marvan + Kemr slibovala kvalitní podívanou, ovšem té jsem se nedočkal. Viděl jsem jenom, jak režim lidi nutil jezdit na rekreaci, aby si odpočinuli od práce ale oni bez ní být nemohli, tak si ji zde našli. K tomu ty písničky, to je hnus. Už nikdy víc, děkuji. Tu 1* dávám již zmíněné herecké dvojici. Chápu, že oni nic dělat nemohli, odmítnout to nešlo. ()

waits

Jak já morousovi Marvanovi rozumím! Když se chudák ostýchá představit se kolektivu v rámci bodrého seznamovacího večírku a prchá raději shánět chybějícího spolunocležníka, který spravuje vodovod, nejde vlastně o komickou scénu, ale o scénu hroznou. Soudružka která každému suveréně tyká, organizuje rekreantům volný čas a se všemi to myslí dobře by samozřejmě zasloužila pěstí, v prípadě slušnějšího zacházení aspon odeslání zmíněné kamsi (v dnešní době velmi pravděpodobná varianta). Takový soudruh by pak ale těžko ještě někdy jel na rekreaci ROH, že..Celý film je brutálně servírovaným návodem nového kolektivního trávení volného času. Kdepak, dnes už není nikdo sám, v kolektivu je síla, nikdo se nestraní (kdo má zájem, může si vyhledovat tehdejší články třeba Pavla Kohouta na toto téma). Tudíž i rozcházející se manželský pár (Ráž., Dítětová) je kolektivem sveden zpět k sobě, rekreant žádá slečnu o ruku a zve všechny ostatní na svatbu. Vrcholem jsou scény, kdy se výletnící místo výletu rozhodnou opravit školku..Ale stejně tuhle agitku nemůžu úplně odříznout, Marvan totiž podává tak svého bručouna s takovým nadhledem a ve scénáři se uchytly tak vtipné momenty, že se přece jne výrazně odlišuje od většiny filmů té doby "Pěkné. (Důchodkyně se potěšeně ohlíží.) Totiž, ten fíkus" ()

in nomine

Jo těch komunistických hlášek a soudruhů je tam víc než dost, no psal se rok 1952, co se dá dělat. Já si, ale užil sestavu slavných herců (včetně R.Šlemrové) a zasmál jsem se. ()

Maryinka

Opravdu velmi vtipná komedie, jen v poněkud jiném smyslu, než bylo původně zamýšleno. Nasmála jsem se ale habaděj, svůj účel tedy splnila... :D ()

Vesecký

Tento film je nutno hodnotit v kontextu doby. Byl do velké míry budovatelskou agitkou, která měla navozovat optimistickou atmosféru doby. V době, kdy přišel do kin, byl jedním z největších taháků a lidé se na něj doslova hrnuli. Zarytí odpůrci socialismu se zajisté budou vysmívat věcem, které starší generace brala docela vážně. Samozřejmě, sovětská vlajka a portrét generalissima Stalina bijí do očí, ale do koloritu doby patří, taková výzdoba ve veřejných budovách tehdy byla běžná. Josef Pehr, který svým workoholismem nakazí ostatní rekreanty a ti jdou ve dvou dnech ze zříceniny vyrobit krásnou klubovnu pro děti, jejichž rodiče pracují na žních - to dnes musíme brát se shovívavým úsměvem, ale nesporé je, že budovatelská chuť mezi lidmi tenkrát skutečně byla. Bořivoj Zeman však byl mistr mezi režiséry a dokázal vytvořit dobrou pohodu, když využil vynikající herce - Marvana, Kemra, Ráže, Dítětovou, Šlemrovou, Hlinomaze, Dibarboru... Že jsme jich tehdy měli! A ti zachránili, co se dalo. I po více než šedesáti letech je milé se na to podívat. ()

Haniczka

Vyhlídka rozezvučel své čelo a Gustu mohl trefil šlak. Nesmrtelně vtipné. Film rovněž obsahuje plzeňštinu, ostravštinu a hanáčtinu, takže i z tohoto důvodu je dobré ho vidět. ()

lucinkapes

Pekny film o tehdejsi dobe. Z naseho pohledu jsou usmevne i nektere veci, ktere tak drive mysleny nebyly, ale to vubec nevadi. Naopak. ()

petikacka

Mám to ráda, ale raději mám dvojku tzn. Anděl na horách. Tady je příliš cítit ta komunistická agitace s člověkem, který je vybrán za odměnu na odborovou rekreaci a jak by se měl chovat.  Přesto mě to baví ovšem je to především díky Marvanovi a Kemrovi a dalším. Ta představa, že bych dnes jela na dovču s úkoly a vedením nějaké kulturní referentky , mě naprosto děsí...Snad právě proto mě to tak, ale baví. Je to ten opravdový oooldschool, samozřejmě pouze pro některé :-)))) Za mě 75% ()

Chevees

Hrozná agitka, ale taková holt byla doba. Když si to člověk odmyslí (pokud teda ještě něco zůstane), tak to jako komedie není zas až tak strašný (díky bohu za Marvana a Kemra). ()

JohnFarst

Tak tak, bolo to natočené pre štát ale nie je to až tak hrozné ako tu niektorý píšu. Samozrejme z odstupom času sa na to pozeráme inými očami ale keď film berieme ako klasickú českú veselohru, a odpustíme mu tie ROH kecy, tak sa pri niektorých scénach dá aj zasmiať. Alebo ho berme ako hodnovernú názornú ukážku akí naši starí rodičia boli a berme si z toho príklad. Inak ale obľúbenec Marvan má kopec lepších filmov než sériu Anďěla. Ale Kemr je ako vždy excelentný. Patrí medzi nenapodobiteľných hercov tejto doby a využíva každý kúsok celuloidu aby ho premenil na zlato. ()

Petrus1

Dovolím si poznamenat, že je to můj stý komentář, takže taková malá oslavička! A vůbec nelituju toho, že to padlo zrovna na Gustu Anděla. Vím, že mnoho lidí nemá tento film rádo kvůli komunistické propagandě, ale já ho mám ráda a moc (už od dětství) a v dnešní době se tomu můžu aspoň zasmát. Kdybychom se měli furt rýpat v minulosti, tak bychom se daleko nedostali. A já jako dítě vzpomínám na dovolené pod záštitou ROH v dobrém. Pro nás děti byly připravené organizované výšlapy a kdo to statečně uťapal, dostal odznáček, diplom a pohár! A byli jsme šťastní jak blechy a rodiče se nás na půl dne zbavili. Všechno platit podnik a v hotelu jsme byli jedna velká, šťastná rodina. :-D A třeba organizovaných výletů a akcí jsem nebyla ušetřena ani po revoluci na dovolené pod vojenskou záštitou. To už mě trochu sralo, protože jsem byla v pubertě a organizované výlety mě moc netáhly. Je pravda, povinné to nebylo, ale taky to bylo zadarmo. A jelikož vojáci nesměli přirážet DPH, ceny v hotelu byly prostě za hubičku. A dnes? Všude vysokohorská přirážka jak prase a tuzemská dovolená stojí víc, než ta v zahraničí. Organizovaný představování si teda nepamatuju, ale ve filmu jsme my, Hanáci, měli zase reprezentaci v podobě Hanáka jak poleno, Joséfka Babici z Prostějova. My tak fakt všichni nemluvíme :-) Mě osobně ve filmu nejvíc sral aktivista Mašek, kterej furt něco opravoval – vodovod, kufřík, člun, zámek na aktovce, rozdělával slunečníky a pokládal podlahu. No, toho bych fakt zabila! A co se týká vyhozených pojistek na dovolená v hotelu, s tím mám své zkušenosti i já. Nevyhodila jsem je osobně, jen jsem poprosila nevlastního otce, jestli by nemohl jít zhasnout na chodbu, protože mi pod dveřmi prosvítá světlo přímo do očí. A já teda nevím, co a kde zhasnul, ale podařilo se mu vyhodit pojistky v celým hotelu (podotýkám, že to bylo ve Španělsku). A aby toho nebylo málo, rychle zaplul do pokoje, a jak začali ostatní návštěvníci vylézat z pokojů a zjišťovat, co se děje, vyšel i on a jako by se nechumelilo, nadával na toho blbce, co to udělat. A já se málem počůrala. Takže vždycky, když Anděl v tomto filmu pojistky vyhodí, jsem mrtvá hned dvakrát! A říkejte si, co chcete, mám bubáka a bručouna Gustu, co vypadá jak vejr, ráda. A kdo by ho neměl, vždyť v práci nemá ani hodinu absence a ve službě je příkladně svědomitý. A už se těším na Anděla na Horách, protože tam ho mám ještě raději. ()