Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Ctx

Dodatek k zajímavostem: princezna hodí princi Miroslavovi (alias budoucímu zahradníkovi) míč přes bránu na zámku v Hluboké nad Vltavou (mimochodem, tuším, že tam taková brána vůbec není) a princ jej skutečně chytí v Třeboni nad zámeckým parkem a za sebou má katovnu. Kdo Třeboň zná, ví, že princezna udělala rekordní hod, protože Miroslav ve chvíli odchytu míče stojí cca. zády k zámku Hluboká, tudíž ne cca. 30km vzdušnou čarou, ale takřka kolem celé zeměkoule :o)) ()

johael

Pohádka - nádhera! Pobavila. Poučila. Rozesmála. Napínala. A s výjimkou počátečních scén se zpěvy (i když také poetických) měla pořád spád. Navíc vybavila všestranně pro život: takto má vypadat kráska - zprvu protivná, ale nakonec skvělá, takto má vypadat láska - chce to upřímně milovat a usilovat, a takto má vypadat světonázor - chce to být pracovitý a spravedlivý. (P.S. - nemyslete si, že když jsem teď opuštěný a finančně zfiaskován, že nějak lituji volbu Miroslavovy filozofie! Však nakonec zvítězí pravda, láska i dobro, ne?). ()

Mirešák

Snad jediná pohádka chycená budovatelstvím: "Každá práce je je nám platná.", "Člověka šlechtí práce, že ano?". Po odmyšlení tohoto ještě naštěstí zbývají nosné všeobecně známé scénky (střevíček, "Našli milí rádcové?", "odvolávám, co jsem odvolal", ...), za něž filmu patří označení klasika. Možná, že po vystřižení některých částí filmu bych dal i pět hvězd. ()

effulka_kebulka

Opravdu pro mě snad nejkrásnější pohádka všech dob, nevím, jestli to kouzlo je způsobeno tím, že je černobílá, ale já na ni nedám dopustit. ()

Yelush

Neviem, ale aj keď je rozprávka pôsobí pekne, je tam tak veľa rušivých momentov, že sa to nedá dobre ohodnotiť. To že si v každej českej rozprávke musia všetci vkuse spievať ma fakt irituje, kumunistická propaganda šťastného pracujúceho ľudu a rozkvetu spoločnosti, kde všetci pracujú, je tu asi najbrutálnejšia zo všetkých rozprávok, nehovoriac o tom retardovanom kráľovi, cez ktorého sa tak isto nejako neviem preniesť... ()

JARDAHONDA

Klasika každoročních vánoc, která zaručeně patří do zlatého fondu české kinematografie. Černobílý snímek je originální a vždy zůstane spojen s touto příjemnou pohádkou.. Závěr = 100 % ()

neo101

hodně přeceňovaná pohádka. Určitě jedna z těch lepších, ale na nějaký vyskakování to není. Škoda že je černobílá, škoda budovatelského spravedlivého Miroslava, který se musel státi dělníkem z lidu. Vadí mi to u všech pohádek, ale tady to bije do očí moc, stejně jako v Pekařovi. ()

Lipna

pohádka, která neomrzí ani po x-tém shlédnutí. Pamatuji si, že jako prckovi se mi nejvíc líbila jízda na kládě. Hlášky "našli, nenašli", "odvolávám co jsem odvolal....." a jiné zlidověly. ()

Ruda.neck

Pohádková klasika, určitě jedna z nejlepších českých pohádek, výborný výběrčí daní, rádcové, stařičký král popleta, Hluboká, vázáni střevíčků atd. Na druhou stranu ukázková agitka 50. let, na té správné straně "železné opony" království, kde všichni pracují společně, zpívají si u toho, a mají se proto tak dobře, že už to lépe ani nejde, dokonce sám král, moudrý a skromný to člověk, umí máknout rukama a mezi dělníky je jako doma, protože jedině manuální práce je pořádná práce. Naopak v Půlnočním království lidé trpí pod krutovládou ziskuchtivé vrchnosti, zpívat si nemůžou a nezbývá jim než snít o úžasném životě v zemi krále Miroslava. Přes do očí bijící propagandu se ale na pohádku pořád pěkně kouká, zvláštní, jojo, i propaganda se musí umět. ()

StarFsh

Skoro by som povedal, že toto nie je rozprávka, ale realita, lebo "pyšné princezny" stretávam dennodenne na ulici. Tým babám proste tie peniaze čím ďalej viac udierajú na hlavu... :-) ()

benden

Stejně je zajímavé, že nejlepší pohádky, které mají stálý divácký ohlas několik desetiletí, se točily zrovna v padesátých letech, kdy v Československu zuřil tvrdý stanilismus. Pyšná princezna, ač černobílý film, je nádherná pohádka s krásným příběhem. Stejně jako Princezna se zlatou hvězdou a Byl jednou jeden král nenudí a je možno vidět x-krát. ()

kwii

Rodinné zlato, které nelze posuzovat dnešními měřítky.. a hlavně měřítky dospělého, protože je to pohádka pro... děti. A tak je třeba k ní přistupovat. Pohádka, která nikdy nezklame... leda bychom byli už tak staří, že už bychom na pohádky nevěřili :) ()

Filmslover14

I přes úvodní scénu s jasným poselstvím socialismu 50.let pro mě Pyšná princezna zůstává úžasně natočenou pohádkou, kterou můžu vidět každé Vánoce, aniž bych se nudila a Vladimír Ráž suveréně nejdokonalejším "princem" v historii české kinematografie. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015