Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Generi

Klasika, neodmyslitelná součást Vánoc v televizi. Krásná princezna, krásný a hodný princ, krásný příběh, hodný staroušek král - mimochodem bylo S.Neumanovi ve skutečnosti sotva 50 let, když to natáčeli- hnusní rádcové v podání týpků Kopecký, Effa, Hlinomaz. Už žádná pohádka mi nikdy tak nepřirostla v srdci, protože toto dílo je jednoduše dokonalé. ()

marvell_cz

Dnes vlastně poprvé jsem pohádku shlédnul od začátku do konce, dosud se mi poštěstilo pouze úryvků. Pohádka má spád, nápad, pár zajímavých hlášek a sympatické hrdiny. Herci umí hrát a dokazují to každým záběrem, i když se občas drobně pitvoří. Ano musíte přežít úvodní 15 minutovou agitku a snad i pár minut na konci. Hlavně nepočítat, kolikrát se v pohádce objeví slovo "práce". Za tenhle přešlap ubírám hvězdičku, jinak by to bylo na plný počet. ()

T.O.M.

Narozdíl od jiných budovatelských filmů tento hodnotím kladně. Proč? Protože oslavuje lásku, radost ze života a dobré lidi. A narozdíl od jiných dobových filmů vám nikdo netvrdí, že ti hodní jsou soudruzi dělníci a ti zlí všichni ostatní. Film je sice budovatelsky nadšený, ale není propagandistický, ani nešíří nenávist. ()

goveg

Vránová byla podle mne nejhezčí princezna. Krásná, jednoduchá pohádka, kde je dobro a zlo je jasně čitelné. ()

andreas_tool

Jedna z nejhezčích pohádek. A jedna z nejkrásnějších princezen ;-) A zbytek osazenstva předvádí (také) parádní herecké výkony. Vánoční klasika, v mém případě 3. dekádu. Jasných 5* ()

GrooteLulu

„Skončila se panská pýcha, volně se nám žije, dýchá ; s námi zpívá celá zem, s námi zpívá celá zem, že už bude dobře všem! Slunce svítí, země voní, pěkně se nám tančí po ní - na věky jsme svobodní!!! .. "$"představuji si, že jsem byl účastník komunistického odboje. Nebo jsem byl v lágru. Prostě jsem přežil nacismus a teď po "únoru" a kolektivizaci, kultu Stalina a třídního boje - chápu, že je to politika a boj o moc "paranoidního" Sovětu nad svými "satelity", před "rozpínajícím se" západem, samozřejmě přes mrtvoly a žaláře, pokud nejsem po vůli"$"...teď o "70"let později - ji nemohu za to hanit a obdivuji tu práci na úplně první hrané českoslovenslé pohádce.. je to snad největší hudební skvost, co máme po Libuši s Dvořákem... s texty, s obrazem a kulisy, s herci (Vránová je fakt prototyp krásy té doby) a kostýmy, prostě nej .. kulisa - hraniční ukazatel Půlnočního království a Miroslavovy země, jak na něm seděl havran, je na Barrandově v muzeu a mám fotku !!!!!!! ()

horskejvlk

Tedy za mě je toto královna mezi českými pohádkami a v podstatě ji považuji za ideál pohádky. V prvé řadě krásná princezna, zde v podání božské Aleny Vránové jako kluk jsem byl do Krasomily zamilován a v podstatě zamilovanost trvá. Za druhé nádherná hudba. Tyto dvě věci, novodobým českým pohádkám zoufale, chybí. Princezny jsou spíše holky z podzámčí , maštale či kuchyně. Hudba, hudba tu v podstatě stahují z internetu a vpálí ji tam bez ladu a skladu. Zde je vše skvěle sladěné, nevtíravý humor Kopeckého,Nesvatby , tudíž nevadí ani budovatelská agitka v úvodu. Režisér Bořivoj Zeman měl strach že po roce 89 bude pohádka zatracena, naopak zatraceni jsou dnešní režiséři kteří neví co vlastně pohádka je a pletou si ji z historickými romány. ()

Janie83

Taková ta vánoční klasika. Pět hvězdiček dávám především z nostalgie a s oběma zavřenýma očima nad tou šílenou politickou agitkou. Ale na krále Miroslava se dá koukat pořád, a pak jsou tu ty nesmrtelné hlášky, které prostě neomrzí ("Naši moji rádcové, našli našli?"). ()

milos.bradik

Socialistická pohádková klasika. Nejlepší je král v podání Stanislava Neumanna, který je nejdříve ve vleku "zpátečnických" rádců v podání Kopeckého, Effy a Dědka a pak dojde ke zvratu a co si král myslí zase hlásá ve jménu "pokroku" nový rádce v podání Gustava Heverleho. Charakteristické pro komančské pojetí je také potrestání ševce, který si napřed chodí zpívat za hranice, protože je to v jeho království zakázané a pak dostane od prince Miroslava pětadvacet na zadek, protože nezpívá. ()

silvie12

Krásná klasická pohádka, která se řadí do mých nejoblíbenějších. Kvalita filmu na tehdejší dobu je velice slušná a doplňuje ji naprosto skvěle obsazení. Pan král byl přímo zrozený pro tuto roli. Zaznívají tam skvěle hlášky, které si všichni budeme pamatovat hodně dlouho. Je to taky jediná princezna, u které mě zajímalo, jaká je pod povrchem, a jak se doopravdy chová. Na tuto pohádku nedám dopustit a dívám se na ni každé Vánoce. ()

Kloboucek75

My starší máme tuhle pohádku jako srdeční záležitost , bohužel pohádka je hodně ideologicky zaměřená všichni si tykají a slovo práce zazní snad 50x. Uvítal bych colorovanou verzi . ()

Edus

Tvrdím, že Pyšná princezna je jediná opravdová česká filmová pohádka (s podtržením slova "filmová"). Téměř žádná kouzla, žádné nestvůry, vodníci ani čerti (tak vděčný zdroj pitvoření v Troškových pohádkách), přesto pohádkový příběh, který baví. I když vzhledem k době vzniku někdy i trochu mrazí. Tak třeba ponaučení moudré chůvy: "kdo zlému neodporuje, sám se proviňuje" mohlo vyznívat jako varování všem, kdo by snad v době třídního boje chtěli prostě jen žít normální život. Střezte se, i pasivita a váhavost je zločin! ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015