Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

NinonL

Krása. Půlnoční království se zmateným králem, jeho vykutálenými rádci, pyšnou princeznou a její laskavou chůvou. Ušlechtilá a pracovitá země krále Miroslava. Uhlířova rodina a loupeživí výběrčí daní. A zpívající květina. Kdykoli ráda uvidím znovu. ()

verbst

Pro mě je to jasně nejlepší česká pohádka. Jednou za rok o Vánocích si u ní uvědomím, že je to nestárnousí klasika a že já na druhou stranu stárnu strašně rychle... ()

Pirkaf

Když se tu tak všichni ohánějí slovem "agitka", tak mně tahle pohádka příjde spíš jako propagace monarchie než propagace komunismu.. ;-) ()

MikO_NR_1909

Veľká a najmä pamätná klasika, ktorá aj napriek vysokému veku stále prekonáva drvivú väčšinu zinscenovaných novodobých obdôb rozprávky. ()

Orlau32

Pro mě absolutně nejkrásnější pohádka všech dob. Škoda, že ještě nikoho nenapadlo ji nechat počítačově obarvit. Stálo by to dost peněz ? Nebo se do toho nikomu nechce ? Kdyby byla barevná, myslím, že by sesadila z trůnu " Tři oříšky..." Považuji Stanislava NEUMANNA za nejsenzačnějšího krále všech dob a pana RÁŽE za nejhezčího krále všech pohádek. Je to pohádka tak zvaně "neokoukatelná" z dílny Bořivoje ZEMANA. Ještě, že ji vydali na DVD u PNS a národ si "pošmákne" nejen o Vánocích. ()

fragre

Zpracování je kouzelné (i když ovlivnění vzpomínkou z dětství je při hodnocení této pohádky neoddiskutovatelné). Infiltrace dobovou ideologií tu je, leč není jí zas tak mnoho a nějak je zapomínáno, že české pohádky jsou svým založením "levicové", je to anonymní tvorba těch dole. Proto je zde i princezna napravena prací, což není bolševický výmysl, je to tak i v originálu B. Němcové. Navíc ty ideologické vložky ztrácejí již dobový kontext a jsou nyní chápány jako protiklad dobra a zla, který je v každé pohádce. Nikdy jsem si neidentifikoval zemi prince Miroslava s "táborem míru a socialismu" atd... leč, kdo tam chce najít zašifrovaný Komunistický manifest, jistě ho tam najde. Bořivoj Zeman přece nenatočil tuto pohádku proto, aby zakryl vraždění na hranicích, jak se snad někteří hodnotitelé domnívají. Pěkný komentář od Spinosaura. ()

blackrain

Pohádka ze zlatého fondu českého filmu a nádherná klasika. Je možné, že ta pohádka už je přes padesát let stará? Nestárne. Můžu se na ní dívat kdykoliv. Jedna z našich nejhezčích pohádek. ()

ABLABLABLA

Prostě nádherná pohádka, na kterou mohou být Češi, Moraváci i Slezané pyšní. Alena Vránová jako mladá byla vážně krasavice a pyšnou princeznu, jako paK i napravenou zahrála výborně. Velmi se mi líbila "cesta na dřevech". Taky bych se projela. Nádherná krajina, kde bylo natáčeno (Dolský mlýn, Čertovy skály...). Byla jsem tam na dovolené a doufala jsem, že najdu tu skluzavku, ale bylo mi řečeno, že byla zničena už velmi dávno. Ovšem Dolský mlýn má snad ještě větší kouzlo než předtím. ()

kaylin

Už od mala je tohle jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Obecně je to jedna z nejlepších pohádek, jaké byly natočeny. Dojímá mě, jak je ten příběh hezký, a mrzí mě, jak postupem času - čím je člověk starší - zjistíte, že takhle to prostě nefunguje. Takhle krásně jednoduché to prostě není. S tím nic neuděláte, tak to prostě je. Ale je hezké se vrátit do doby, kdy si myslíte, že by to mohlo být jinak. ()

Tony.cs

Krásná česká klasika. Ty nemocný lidi, co všude vidí ten zlý komunismus... No jdou opravdu nemocní a hloupí. Totalitu vytvořili lidé, kteří chtěli udržet moc, ne myšlenka toho, že pracující lid dělá stát. To je pravda, která nikdy nebude jiná. Řemeslník ti postaví dům, upeče chléb... Ne tvá zaslepenost. ()

Katzenklo

"Pamatuj, ševče - nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj!" Této krásné a zábavné pohádce neubrala na kvalitě ani obligátní očividná a téměř všudypřítomná komunistická propaganda ("Pracujte pilně a budete se mít dobře!"); všechny postavy od milostivé chůvy po královské (z)rádce jsou neodolatelné. ()

swed

Moje nejoblíbenější pohádka. A jak tak koukám na další komentáře, spousta uživatelů by našla komunistickou ideologii snad i v "Krtečkovi" :) 9/10 ()

Skip

Krásná princezna, sympaťák král, který se zahradníkem stane, aby pyšnou princeznu na správnou cestu přivedl, velká láska, skvělé vedlejší postavy starého krále, rádců, kmotry, mlynáře, ševce, výběrčího daní...prostě pohádka, která vždy potěší a nikdy nezestárne. ()

kajas

Hodně let mě jedna z našich nejznámějších pohádek nechávala chladnou. Konečně jsem si tedy doplnila velikou mezeru ve vzdělání. Ty budovatelské písně a záběry na pyšně pracující lid jsem málem nepřekousla, ale jinak chápu, proč je "Pyšná" tak oblíbená. Krásná princezna, sympatický princ (pardon, král), proradní rádcové, geniální starý král. Mezi ty nejoblíbenější kousky ji ale určitě nezařadím. ()

Aleee89

Krásná pohádka. Jedna z věcí, na kterou by Češi měli být pyšní. Je to milé, romantické, ale i o lidské povaze. Báječně zpestří každoroční Vánoce. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015