Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

zette

Skutecne genialne absurdni fantasmagorie v podani Karla Zemana. Skvele triky, vytvarne zpracovani a choreografie postav. Vyborne herecke obsazeni, Kopeckemu sita role na miru. Proc tedy nedavam pet hvezdicek? Osobne mam trochu problem s postavou Barona Prasila. Film vsak povedeny a velmi originalni. ()

pakobylka

Teprve "Dobrodružství Barona Prášila" (1988) v režii Terryho Gilliama mě přiměla k tomu, abych oprášila dávné vzpomínky a po letech se znovu podívala na snímek mága české animace Karla Zemana. Jeho Baron Prášil sice není dokonalý, ale nezapře svého duchovního otce a nejen průkopnickou animací, ale především lehkým vtipem, poetickou hravostí a noblesně servírovanou satirou vítězí na celé čáře. ()

mortak

Nádherná pohádka o smíru vědy a umění, protože obě potřebují vzácný dar fantazie. A Karel Zeman byl mistrem jak v oboru filmové techniky, tak ve scénáři. I přes baronův komentář je film založený na propojení vizuální a hudební stránky (Zdeněk Liška), absurdních nápadů, které však nevyčnívají, ale slouží celku, a skvěle vypointovaných hlášek (A kačery také vyhubíme!). ()

dr.fish

Pro mne jednoznačně nejlepší Zemanova práce. Vizuál právě vydaný na blu-rayi je naprosto parádní. Těžko hledat slova, ale Miloš Kopecký a Karel Hoger mi přivodili zážitek téměř až návrat do dětských let. Pan režisér je borec...90% ()

Radiq

Skvěle animovanej, nápaditej a vtipnej Prášil. Terry Gilliam je sice taky originální, ale na našeho Zemana je krátkej. ()

bartias

Originální výtvarné pojetí jde ruku v ruce s lehce ironickým humorem a díky tomu stojí za to dneska už trochu bizarní kousek vidět! ()

otík

Beze sporu výtvarně a trikově nesmírně zajímavý film, který ale bohužel sráží do kolen zcela ubohý a hlavně nepoutavý příběh mladíka, který společně s baronem Prášilem (v kouzelně podaném Miloši Kopeckém) putuje světem a hledá svou lásku. Některé pasáže jsou opravdu nesmírně nudné a zvláště když si člověk zvykne na tu úžasnou trikovou stránku, už mu moc záchytných berliček pozornosti nezůstane. Viděno dnes, kdy už mám za sebou spooooustu filmů, je to zklamání. Hudba: Zdeněk Liška. ()

Noviik

Fantazie Mistra Zemana je neskutečná, jeho rýpavost do všeho a všech geniální a herecký projev Miloše Kopeckého úžasný. Hudba Zdeňka Lišky je klasicky skvělá. Chtěl bych být v roce 1962 v kině a sledovat Barona Prášila na vlastní oči. "A ještě se říká, že letěl rychle jako dělová koule!" "Proč ne, když spěchal!" ()

StanislachKo

Som v šoku koľko sa toho udialo za tých smiešnych 80 minút. Obrazovo aj slovne. Neviem, či to bolo zrovna tým Kopeckým, ale jeho postava bola mimoriadne zábavná! Najmä pri prestupoch na kanónových guliach. ()

LeoH

Herecká noblesa, nejen ta Kopeckého. Suchý humor. Zemanovy oživlé knižní ilustrace. Liškova hudba. Theremin. Jedinečná, neodolatelná směsice okouzlení poezií, technikou, vypravěčstvím, zkrátka lidskou fantazií, tak jako krásný a odzbrojujícím způsobem naivní závěrečný Högerův monolog, který si tu místo dalšího plkání dovolím ocitovat celý: Můj pozdrav, přátelé! To starý Cyrano vás vítá. Sem, ke mně! Přišli jste právě v čas, kdy okamžik si kabát převléká. Patřila Luna dosud jenom nám – básníkům, snílkům, smělým fantastům, i dobrodruhům v bílých parukách. Fantastům v redingotech i těm v divných přílbách ze stránek nových románů. A odjakživa ovšem milencům, těm Luna vždycky náležela nejvíc. Nyní však širák odhazuji v dál; ať letí hvězdám v ústrety! Ať naším jménem vítá všechny vás odvážné, kdo jste už na cestě do velké náruče, která se zove Vesmír. No není to nádhera? ()

Doudis19

V podání fantasticky hravého Karla Zemana je toto bizarní dílko jednou z nejlesklejších perel v moři českých klasik a Miloš Kopecký jako Baron Prášil pak jedním z nejbáječnějších hrdinů, jaké kdy měla česká plátna tu čest nést. Obdivuhodná vynalézavost bez jakékoli technické podpory je cítit z každého záběru a zaslouží si věčnou slávu a uznání. ()

filmmovier

Úžasná podívaná s famózním Kopeckým, s naprosto úchvatnými kulisami, efekty a sekvencemi. Baron Prášil je neskutečná vizuální lahůdka, ke které se sice Terry Gilliam přiblížil, ale to je všechno, co s tím udělal. Takovou fantazii jako Karel Zeman (původem ze sousední vesnice) má fakt málokdo a já jsem hrdý na to, že je to krajan. A jeho filmy pořád stojí za to, i po tolika letech. Tohle se prostě musí vidět, protože to je fakt zážitek. 90%. ()

Idego

Já nevím, namalované je to samozřejmě krásně, na rok 61 víc než pecka, ale nějak ani přes to nemůžu přistoupit na vítězství formy nad obsahem. Mně to prostě přišlo jako nudná pohádka s tupým příběhem i humorem. Jasně, je to 60 let staré, takže je potřeba přivřít oko, ale bohužel to nezmení fakt, že je to od základu protkané takovým tím tračidnm macho šovinistickým zachraňováním princezen a poměřováním pindíků v iluzi vlastní dokonalosti alfa samce, což je bytostně trapné a iritující. Resp. ono to pravděpodobně bylo myšleno jako nadsázka, ale bohužel i na "humoru" se tu zub času značně podepsal a ve výsledku jsem měl problém tuto velkou klasiku a vlhký sen cinefilů vůbec dokoukat. ()

Aargh

Krásně vypadající film, na který mě nikdy nebavilo koukat. Ale i tak se nemůžu donutit dát tomu méně než čtyři body. ()

plechulka

Je mi líto, ale jako že mám Terry Gilliana hodně ráda, jako Baron Prášil bude pro mne vždycky až ten druhý.... Tohle je prostě POEZIE STŘÍBRNÉHO PLÁTNA! ()

kurcatovium

Fujtajbl a brrrrr. Jakou jsem měl radost, když strážný zavolal: "Končit, chlapče, končit!" Bohužel, ještě zbývalo čtvrt hodiny týhle hrůzy. Ano, kuliš(s)áctví pana Zemana nemá obdoby, ale v tomto případě je to už čistě nechutný lartpourlartismus. Pro samé filmové triky se už jaksi nedostalo na obsah v podobě samotného "Barona Prášila". Je pěkné, že má film na svou dobu převratné efekty, což ale neznamená, že na ně musím čumět stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu, stále dokola, znovu a znovu... stále ty stejné opakující se záběry (otevírající se okna, hýbající se děla, plavající ryby, bla bla bla). Navíc některé efekty působily opravdu směšně svojí nedomyšleností. Jednou je velryba obrovská, podruhé má asi tři metry - zvláštní. Ke konci nemůže chybět gradace až do úplné filmové žumpy v podobě kouzelných kosmonautoprskavek. Nu, celé to korunuje naprosto příšerná hudba. A ani admirálův blábol: "Madam, mesijé, plís," to nezachrání. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)