Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Anderas

Překrásné, vtipné, poutavé, úchvatné, ohromující, povznášející a především geniální dílko. Kam se na Zemana hrabe Gilliam ()

Neotom

Stejně dobrodružná podívaná jako v případě Vynálezu zkázy. Grafika je opět vysoce kreativní, ale příběh mě bohužel příliš zaujmout nedokázal. Ze Zemanových filmů tedy nadále upřednostňuji Čarodějova učně a v závěsu za ním Cestu do pravěku. 50% ()

Ixbalanke

Výborné vizuální techniky, prostředí je často výtvarně vytvořené. Vytříbený často až absurdní humor, který se však nijak nevnucuje. Proč takové pěkné filmy nedávají o vánocích, místo těch pořád stejných pohádek? Výborné využití ironie. Hudba velmi originální a zajímavá. Proč už takové filmy neděláme?? ()

Honzeek95

Fantasy, na mě až moc psycho. Fantazii se meze nekladou, ale toto mi místy připomínalo výplod pacienta psychiatrické léčebny. ()

Ukko

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Karla Zemana. Souhlasím s Limem i jinými komentáři, že jiná zpracování barona i ta od Terryho Giliama mu nesahají ani po kotníky, navíc výborný Miloš Kopecký ukazuje, že by v klidu mohl být herec světového formátu. K tomu malované kulisy a fantasticky zvládnutá noční atmosféra mluví o tom ,že Karel Zeman byl opravdu výjimečný umělec. ()

lukasd

Řekl bych, že tomuhle snímku ublížil zub času. Filmy Karla Zemana se vyznačují příjemně nostalgickou atmosférou a na svou dobu pěknými triky, jen mám trochu problém s filmy, kde se děj posunuje za pomocí vypravěče. ()

Milky.

Určitě oceňuji skvělou atmosféru a dokonalou režii Karla Zemana. Technické provedení a triky jsou jak osobité, tak dokonalé a pro mě zůstávají hlavním kladem snímku. Pochválit musím určitě Miloše Kopeckého, role na něj byla vyloženě šitá. Avšak celkově mě snímek nijak extra neoslovil a např. Toník mi přišel jako solidní trotl. ()

gumolit

Je až prekvapivé že vyše 50 rokov starý film dokáže takto pobaviť.Tie triky na svoju dobu sú nádherné toto dokázal len pán Zeman!Určite lepšie než Gilianova verzia a kto má aspoň kúsok srdca filmového fanúšika toto ho musí uchvátiť ostatne asi ako všetky filmy od pána majstra. ()

Jayem

Na tú dobu veľmi zaujímavé efekty a zakomponovanie animácie do filmu bolo priam perfektné. Na druhú stranu po dejovej stránke som už až tak spokojný nebol. 70%. ()

zelvicka.

Kdybych někomu měl říci, jak vypadá zfilmovaná poezie, jednoduše bych mu pustil tenhle film. Samozřejmě, je to tím, že jsem ho viděl nespočetněkrát, a musím dát zapravdu těm, kteří tvrdí, že teprve několikáté zhlédnutí vás přinutí vidět detaily. Na první shlédnutí vás totiž nutně ohromí zpracování obrazu, kterému sedí hlavně slova umělecké, úžasné, okouzlující. Zkrátka a jednoduše ruční práce je zatraceně poznat. Snad na druhé shlédnutí můžete vychutnat pohádkový příběh sepjatý těsně se sci-fi, který nás fantaskně snese z Měsíce a zase zpátky. A snad teprve napotřetí můžete plně vychutnat ladnost všech dialogů, jelikož každá věta, kterou baron pronese, je vytříbená perla posazená vedle její sestry. Ostatní mu samozřejmě směle nahrávají, ale - jeho slovy - je to ve skutečnosti on, kdo řídí tuto bitvu. Pusťte si film počtvrté, teprve teď, se znalostí výše uvedeného, se ponořte do hudebního doprovodu. Na popáté vychutnejte to všechno a zadejte příslušný počet hvězd. ()

Renfield

Fantastické, opravdu silně fantastické, fantazii jako Karel Zeman jen tak někdo nemá. Co na tom, že je film zase příběhově jednoduší, o to tu opravdu nejde! Filmový svět efektů je zde to hlavní, vše je navíc podpořeno vtipy, na které se nezapomíná a především výborným hereckým obsazením. Ano, Miloš Kopecký je skutečný Baron Prášil, jakoby občas hrál tak trochu sebe. Přemýšlel jsem, kdo jiný by mohl barona zahrát a napadl mě pouze Jan Werich. Ten již ale ve filmu roli má, sice menší, ale taktéž výbornou a vtipnou. V té spoustě zajímavých scén mě krom velryby, dělové koule a mnohých dalších zaujala především tanečnice tančící dle hroznu. Velice dobrý a kvalitně natočený nápad, ale chválit práci kamery, to zde snad ani není třeba. 90% ()

mira007

Kouzelná zemanovina nabitá jeho trikovým mistrovstvím a do toho skvělý Kopecký, kterému ta role sedla snad ještě víc než nemocniční Pštrosmajer. Nevyhledávám filmy starší deseti let, ale klasiky miluji. ()

MR007

Karel Zeman byl génius, všechny jeho filmy jsou výborné. Nechápu, jak může česká distribuce dopustit, že u nás jeho filmy nesmějí oficiálně vyjít. ()

Greg25

Na svou dobu neuvěřitelně vizuálně dokonalé a to dokonce tak, že ani dnes (2009) vizuální stránka nepůsobí trapně, ba naopak působí velice zábavně a obdivuhodně. Zábavná fantasy s neuvěřitelně vytříbeným humorem a se skvělým vypravěčem - Milošem Kopeckým a zároveň i hlavní postavou - scéna, kdy pan Miloš kopecký letí na dělové kouli, je jedna z těch nezapomenutelných nejen tohoto filmu, ale i celé československé filmové komedie. Nepopíratelné kvality snímku si zaslouží maximální počet hodnocení. za vtip, lehkost, nadsázku, absurditu, Miloše Kopeckého, scénář, nápad, režii a za vizuální stránku. 100% ()

LudeCZek

Nedokážu ohodnotit, asi je na mě příliš poetický a fantastický, herci určitě výborní, ale nebavilo mě to ani trochu. ()

Hepy13

Stejně tak jako ostatní, i já jsem byl ohromen celkovým zpracováním (efekty, hudbou, triky) mistra Zemana. S přihlédnutím na omezené trikové možnosti tehdejší doby, je toto dílo vlastně neuvěřitelné. ()

petikacka

Opět geniální Karel Zeman...Teď to není verneovka, ale Zeman, Brdečka a Kainar...Úchvatná společnost...K tomu Miloš Kopecký jako baron Prášil...Výborný biják...Ukázka toho, jak se dá, za málo peněz, udělat hodně muziky... Za mě 90% ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)