Asterix a Galové

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Gérard Calvi

François Ceppi

Tohle je nejstarší filmová adaptace toho úplně prvního komiksu s Asterixem. Je to na něm trošičku znát, jednak v animaci a jednak takovou o něco menší propracovaností oproti těm dílům, co následovaly. V každém případě jde ale o skvělou a vtipnou zábavu pro celou rodinu.(15.4.2003)

• Tuax

První půle ještě jakž takž ušla, ale ta druhá, která se odehrává převážně v táboře Římanů, tak je silně špatná až trapná. Ač jsem to v dětsví míval rád, tak nyní mám k Asterixovi a spol asi čím dál větší averzi, protože to zpracování jejeich příběhu je vážně strašně jalové. Ten humor, není ani moc humorem. Vše většinou zachraňuje hlavně styl animace, který mi obvykle u nich sedí. Mčení druida pírkem, no na Římany hodně jemná metoda, navíc když neměli nic dalšího k mání. A to si ještě druid dovolí pronést, že na jeho magii nemájí sílu. Jakou magii, krom toho že dělá lektvary jako alchymista. No nic, raději se tím nebudu ještě víc užírat.(19.4.2016)

No nevim nevim. Zase se budu opakovat, ale tento díl mi prostě vůbec nesedl. Hudba, která leze po neustálém opakování na nervy; mizivý počet dobrých hlášek; nepřítomnost Idefixe - nene, nelíbilo se mi to. Na druhou stranu však beru ohled na to, že je to první díl, takže přihmouřím oči.(10.2.2010)

Asterix, můj hrdina od dětství. Je samozřejmé, že v komiksové podobě je to mnohem lepší, ale i tak se mi filmová podoba velice líbila. Tohle sice není ten nejpovedenější, vlastně jsou skoro všecky ostatní lepší, ale i tak je to ten úžasný Asterix, kterého máme pořád rádi.(21.2.2005)

Asterix a Obelix nesmrtelná původně comicsová předloha populárních příběhů, a zde víceméně vtipné spojení satiry, comicsu a animovaného filmu. Vychytralá dvojice a nejen ta, ale i všechny jejich přátelé dokážou za pomocí kouzelného nápoje udělat římským legionářům ze života leckdy úplné peklo. To jen tak pro začátek a takové motto. Nechybí tu vůbec vtipné narážky na různé lidské slabosti, na politickou tupost a omezenost, na klišé o vlastnostech Francouzů a sousedních národů. Snímek se musí líbit ať už různým intelektuálně zaměřeným divákům, ale i třeba dětem kteří podobně jako já před dlouhými léty, oceňoval a byl uchvácen jistou pohotovostí a chytrostí hlavních hrdinů, jejichž rozdílné tělesné parametry byly mým neustálým zdrojem smíchu. Autoři Goscinny a Uzder si myslím že zvolili dobře a vydali se správnou cestou. Uzderovy kreslené gagy nijak neztrácí a mají jistý potenciál co se týče komického účinku, zato prý adekvátní překlad Goscinniho docela jedovatých dialogů byl jistě pro nejednoho překladatele tvrdým oříškem...(29.7.2007)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)