Reklama

Reklama

Král Šumavy: Fantom temného kraje

(seriál)
  • Česko Král Šumavy (pracovní název) (více)
Trailer

VOD (1)

Série(3) / Epizody(9)

Obsahy(1)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (107)

Gig 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

David Ondříček chtěl natočit Krále Šumavy objektivně a ne dle z pozice strany a vlády. No a skutečně se mu to povedlo? Režisér nenarovnal příběh, jak sliboval, ale rovnou ho otočil o 180 stupňů. Z příslušníků udělal černobílé hajzly, z převaděčů černobílé hrdiny. V posádce vládne ryzí demokratická nálada, kde každý si může říkat co chce a kde chce a komu chce. Postavy nemluví jazykem konce čtyřicátých let ale pseudojazykem. Nejsmutnější jsou ty výrazy typu "kun.da" apd. No to mě poser pták, pokud to dívka chce poslouchat jako básničku. Navíc první tři díly nám nic neřekli o Josefu Hasilovi a jeho motivacích. Bylo řečeno, že se dovíme, proč se stal Josef převaděčem. Ale to se bohužel nestalo. Už v prvním díle řekl, že pomohl někomu přes hranice, že každý má nárok na svobodné rozhodnutí, kde chce žít. A to je vše. Nechápeme motivace, proč voják po válce se dal k SNB. Nechápeme proč se hned nato rozhodl pomáhat lidem přes hranice. Sice během tří dílů umírají lidé kolem něho a mohlo ho to formovat. Ale ty motivace jsou divákům skryté. A navíc se člověk ztrácí, kdo je kdo a s kým kooperuje. Dále je smutné, že všichni, kteří projeli v tomto seriálu autem, jeli tím samým autem - agentka CIC, chlápci z STB, jedna rodina - jako kdyby neměla produkce na jiné auta, nebo to neuměli maskovat. Celý seriál končí jako kdyby ve třetině nebo půli předlohy knihy. Chybí smrt bratra, který se vracel pro dítě apd. Ale chápu, že autoři mají zaděláno na pokračování. Hes, Jankovský, Mucha hráli skvěle. A Ondříčkovi jsem věřil. Ale tady, jako kdyby měl svázané ruce produkcí nebo nechápu ten scénář. Taky jsem nepochopil, proč v každém převádění přes kopečky se vyskytuje min jeden Slovák. Jsme daleko od slovenských hranic a chápu, že Slováci žili všude. Jen to vypadá divně a šablonovitě. Uvidíme, zda bude pokračování. Na jednu stranu mám radost při sledování, na druhou stranu jsem zklamán, jak je nám příběh předkládán. A opravdu se nejedná narovnání příběhu, ale spíš jako "propaganda" obrácená té z padesátých let. Objektivita se nekoná. Navíc ten konec - nikdy nechycen Josef a konfrontace s velitelem, který si pro něho dojel. A už vůbec nechápu utonulou pani “nadlesní”, která v poslední minutě opět uniká… Navíc pokud není domluvené pokračování kvůli sledovanosti apd., tak ten konec vyzní docela divně. Minimálně to setkání s nadřízeným nebo "vzkříšení" paní nadlesní si mohli nechat do další série, pokud bude.  Takhle aspoň to mohlo vyznít, že Hasil zůstal u těch lidí, pokud by nedošlo k dalšímu natáčení. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Popravdě nevím, jak tenhle projekt hodnotit - to, že někoho konečně napadlo natočit příběh Josefa Hasila a opravit dobovou propagandou pokroucenou verzi Kachyňova Krále Šumavy je čin chvályhodný a formálně dopadl na výbornou - skvělá režie, výborný casting, charismatický představitel hlavní role i skvělí představitelé rolí dalších, autentická mizanscéna, problematický je ovšem scénář a celý koncept tohoto projektu - jestli to měla být od začátku jen tato třídílná miniserie a neplánovalo se další pokračování, tak si z nás diváků tvůrci udělali doslova dobrý den... PS: Dnes (4. ledna 2023) jsem poslouchal na Radiožurnálu rozhovor pana Pokorného s Oskarem Hesem, který řekl, že s pokračováním seriálu se počítá, což tedy mění celý náhled na tuto miniserii - je to jen první řada seriálu a jako taková pak dává smysl...díky Bohu! ()

Reklama

PamelaJJK 

všechny recenze uživatele

Velké rozpaky. A to díky "závěrečnému" dílu. Ten konec nekonec je odfláklý takovým způsobem, že to shodí celkový (do té doby velice pozitivní a kladný) dojem z minisérie. Filmařsky je to v prvním i druhém dílu takřka dokonalé po všech stránkách. I díky obsazení. Ale chaotický, uspěchaný a zkratkovitý závěr pošle všechno nadšení do kopru a zůstává otázka: "To jako vážně?"... I kdybych to bral jako otevřená zadní vrátka pro další "sérii", tak to moje megarozčarování nenapraví. Bohužel. Je to škoda a znehodnocuje to skvělé dva předchozí díly. Možná to je považováno za umění, ale na mě to působí, jakoby najednou tvůrci nevěděli kudy kam a chtěli to mít rychle z krku... ()

petrsv 

všechny recenze uživatele

Výborný rozjezd, skvěle odvedená práce herců, až na výjimky kamery, občas není srovnán zvuk. Dějově myslím, že hodnověrné, až na drobnosti (proč vlastně začal převádět, že ho ten dědek na konci vlastně udal atd.), které měly být vysvětleny. Ovšem...kde je zbytek příběhu Josefa Hasila? 3 díly jsou přece jen začátek. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Oceňuju snahu přinést reálnější příběh našeho nejslavnějšího převaděče, vizuál a herecké výkony jsou na jedničku, dějově ale seriál dost selhává - zbytečně časově těká, soustřeďuje se víc na Hasilovo fanfarónství, než ducha doby a zbytečné je také ukončení (řady?) v naprosto dramaturgicky nevhodném momentu, jak píší mnozí jiní. Špatné to nebylo, uvidíme, co dál, ale jestli se kvůli takovým, víceméně jen trochu nadprůměrným projektům vrátil Michal Reitler z ČT do novy, tak zbytečně. PS potěšilo mě obsazení Kryštofa Muchy a rozesmálo zjištění, že Vojtěchové Vodochodský a Vondráček vypadají jako dvojčata. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (9)

  • Natáčelo se v reálných lokacích, kde se pohyboval převaděč Josef Hasil zvaný Král Šumavy. (rakovnik)
  • Nákladní vůz na začátku epizody je Škoda 430 PickUp z let 1929–1932. Osobní vůz v úvodu epizody je Praga Piccolo z roku 1930. (sator)
  • Pracovalo se celkem 7 nocí z celkových 25 natáčecích dní – v Brdech, v Plzeňském a Středočeském kraji, v Jižních Čechách a na Šumavě. Natáčení bylo dokončeno v květnu 2022. (rakovnik)

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)

Reklama

Reklama