Asterix a Obelix

• Francie Astérix et Obélix contre César (více)
Francie / Německo / Itálie, 1999, 109 min

Poslední galská vesnička vzdoruje nátlaku římských kolonizátorů! Její obyvatelé odolávají díky zázračnému nápoji místní výroby, jenž dává neuvěřitelnou sílu každému, kdo ho vypije. Římský guvernér Detritus (Roberto Benigni) se chce elixíru zmocnit a vystoupit proti vládci Caesarovi, netuší však že, překonat chytrého Asterixe (Christian Clavier) a jeho kamaráda Obelixe (Gérard Depardieu) nebude vůbec jednoduché... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

teekanee

Za mě o dost slabší než skvělý pokračováni s Kleopatrou, zejména vtipných situací je tu o poznání měně. Také narozdíl od dvojky se mi jednička líbila víc jako děcku, než dospělákovi. Přesto sem si, ale návrat do dětství veskrze užil. 70% ()

Jirkacek

Snímek Asterix a Obelix z roku 1999 jsem si koupil v trafice na DVD nosiči 10 let po natočení této skvělé francouzské komedie. Taktovky se ujal slavný režisér Claude Zidi, který měl na svém triku již nejednu výbornou komedii a tak jsem i od prvního dílu hraného Asterixe a Obelixe očekával neutuchající zábavu. A té se mi také řádně dostalo, takže jsem si později koupil ještě další pokračování. Od té doby však proteklo v řece Moravě mnoho hektolitrů vody a abych napsal zasvěcený komentář, rozhodl jsem se o dalších deset let později na tuto komedii opět podívat. Snímek začal oslavným projevem císaře římské říše Julia Caesara (Gottfried John), jenž zrovna slavil vítězství nad celou Gálií, ale Lucius Detritus (Roberto Benigni) mu sdělil, že jedna malá vesnice stále odolává mnohonásobné přesile římského vojska. Poté Detritus odcestoval do kasáren v blízkosti vesnice, kde mu Centurion Caius Bonus (Jean-Pierre Castaldi) vysvětlil, že Galům jejich druid Panoramix (Claude Piéplu) vaří kouzelný nápoj, který je dělá neporazitelnými. Detritus se rozhodl, že získá nápoj pro sebe. Nezávisle na tom do vesnice zavítal falešný věštec Prolix (Daniel Prévost), který Galům předpověděl příchod Římanů s pokladem. Všichni ho ve vesnici s nadšením přijali kromě Asterixe (Christian Clavier), který ho považoval za šarlatána. Když do vesnice přijel výběrčí daní, byl i se svým vojskem násilně vyhozen a oloupen o truhlu s penězi. Všichni mimo Asterixe se rozhodli si truhlu nechat. Věštec později omámil Asterixe halucinogenními houbami, aby mohl truhlu ukrást. Krádež truhly se donesla k Caesarovi, který po Detritovi požadoval podmanění galské vesnice, jinak ho předhodí lvům. Detritus se svými muži se převlékl za druidy a unesli Panoramixe, když se účastnil druidovské konference. Asterix a Obelix (Gérard Depardieu) se vydali Panoramixe zachránit, ale byli od sebe odděleni poté, co se silný muž převlékl za římského vojáka a svého útlejšího a chytřejšího druha předal do nepřátelského tábora jako zajatce. Zatímco Obelix převlečený za legionáře se stal Detritovým osobním strážcem, Asterix byů zavřen do žaláře k Panoramixovi, kde oba dva odolávali uvaření kouzelného nápoje pro zrádného Detrita. Jenže když se Detritus rozhodl mučit Idefixe (Obelixova malého pejska), Panoramixovi nezbylo nic jiného než nápoj uvařit. Detritus ho použil k uvěznění Caesara v železné masce. Asterix poté musel projít arénou přes různá nebezpečná zvířata, aby se dostal až k Detritovi a zachránil si tak život, jenže Detritus na něj poslal nestvůru, která ho začala škrtit a zoufalý Asterix se snažil dovolat pomoci u Obelixe. Ten ho nakonec vyslyšel a nestvůru zneškodnil. Poté společně vysvobodili Panoramixe, Idefixe i Caesara. Císař pak prosil Galy, aby mu pomohli porazit Detrita, který mezitím za použití svého kouzelného nápoje zaútočil na vesnici. Panoramix uvařil speciální kouzelný nápoj s mlékem dvouhlavého jednorožce, které získal od svého starého praděda, který vytvoří armádu klonů Asterixe a Obelixe. Caesar se poté opět vrátil k moci a udělil vesnici milost. Jelikož jsem si moc detailů z prvního shlédnutí nepamatoval, náležitě jsem se pobavil i při druhém sledování. Díky fantastickému hereckému obsazení bylo vidět, že komedie jednoznačně patří mezi áčkové filmy své doby a že se na ní nijak nešetřilo. Pobavil mne také překlad českých jmen různých postav a právě výborný dabing ještě více umocnil můj zážitek. Z dalších rolí bych nerad zapomněl na tyto postavy - náčelník vesnice Abraracourcix (Michel Galabru), trubadůr Kakofonix (Pierre Palmade), půvabná Halabala (Laetitia Casta), pro kterou ztratil Obelix hlavu, či starý Archaix (Sim). Zkrátka mne tato komedie velmi zahřála u srdce a rozhýbala příslušné bránice. Suma sumárum, komedie Asterix a Obelix ode mne získala tři galské hvězdy ***. () (méně) (více)

MrMorce

Toto je prostě klasika mého dětství, ke které se vždy rád vrátím. Řekl bych, že je to dokonce tenhle film, díky kterému jsem se začal zajímat o starověkou římskou civilizaci. Film nenudí a vždy se u něho rád zasměju. Na rozdíl od dalších jeho hraných sequelech, které na mě působí až parodicky. ()

Jestrab

Chybí mi tady francouzský šmrnc. Na úkor toho zde máme odlehčenou komedii s pro své role typickými Ch. Clavierem a především G. Depardieum. Ani moc dobrá adaptace to není, protože si film bere něco asi z 8 původních komixů a ve finále to vypadá jako můj obrázek ze slepených makarónů, který jsem udělal mé mámě v 8 letech. https://www.csfd.cz/film/33554-taxi/prehled/ nastolili nový trend ve Francii. Nové šílené komedie, které nespasí svět. Je na tom něco špatného? Ani ne. Kýčovitý vizuál mi však vždycky hodí tik do oka a hroznej představitel salátu Caesar mi hodí tik do ruky a hodim tučnej facepalm. ()

Mišul_MF

Snad že jsem původní komiksy nikdy nečetla a matně si pamatuju nějaký ten animák, mi to nepřišlo tak špatné. Kdysi jsme se u toho se ségrou slušně řehtaly, a pár hlášek (třeba „To je konec jeho vousu“ – „Na druhým konci bude on!“ – „Tos vymyslel vlastní hlavou?“) nám i nějaký čas vydrželo. Nejpodařenější byla samozřejmě titulní dvojice, ale mě osobně asi nejvíc uchvátil Detritus v podání Roberta Benigniho a docela jsem mu i fandila a litovala ho, že mu to s útokem na vesnici nevyšlo :) (neměl holt blbec tak otálet s nasazením kouzelného nápoje). Asi jako jsem kdysi litovala Slavii, že je v lize pořád druhá a ne a ne s z kvalifikace dostat do Ligy mistrů, a nakonec jí fandím dodneška :D ()

NinetyOne

Čtení 20 let starých recenzí je doopravdy sranda. Tehdy se ten film lidem nelíbil, protože nesplňoval jejich očekávání po přečtení komiksu. Dnes už děti ani komiksy neznají a tento nostalgický snímek se stal naprostým skvostem v Asterixových dobrodružstvích, protože všechny další díly už měly klasicky klesající tendenci. Srovnávat komiks a film by se nemělo. Tento díl má v sobě ještě něco z 90.let, co už v dnešních filmech, a konkrétně Asterixových filmech, najít nelze. Paradoxně nejnovější Asterixovy filmy jsou ve srovnání s tímto tak špatné, že to tomuto dílu zvedá hodnocení (alespoň moje). 90% ()

Nag0

Po skoro 20 rokoch som sa vrátil k Asterixovi a Obelixovi, keďže som na nich nenazdajky natrafil pri prezeraní starých VHS kaziet ešte so slovenským dabingom. Neviem čím to je, ale keď som počul ten ústredný motív, ktorý sa naozaj podaril, úplne ma to nabudilo sa opäť ponoriť no Galského čarovného nápoja. Neviem či to má na svedomí istý level nostalgie, ale ten film mal taký dobrý "vibe". Celkom zaujímavé a vynaliezavé scény prakticky po celú dĺžku stopáže, skvelá hudba, úžasné obsadenie, už len to, že hlavných Galov hrali Francúzi a hlavného Rimana Talian mi príde dosť trefné. Iste humor postráda nejakú tú trefnosť a sofistikáciu ale na film, kde sú rímske légie odrazené aj bruchom Gérarda Depardieu, mi to prišlo dosť hravé a zábavné. Tak prečo nie za 5*. ()

Kelinej

Koukatelné, i když se ve filmu na mě až moc "ksichtilo". Kdyby mě ale snímek zastihl v dětském věku, asi bych byl nadšený. Takto raději sáhnu po Zidiho komediích ze sedmdesátek. ()