Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

pavont

Taka mission imposible z obdobia 2 svetovej vojny. Zaujimavy scenar a spravny kladaci co po desiatkach posielaju nackov na druhy svet. Realizmus padol za obet akcii. Dlzka je tiez trochu cez ale aj tak sa na to dobre pozera. ()

gizi

Velmi dobrá zápletka, totálně zkažená americkým "kovbojským" provedením. Taková "pohádka" by se mi asi líbila ve dvanácti letech, ovšem dnes je to neodpustitelné. Co víc dodat? Mohlo to být 80%, takto jen 60%. Ztotožňuji se s komentářem mm13. ()

zekon

Úvod skvělý, vypadá to na dobrý kus. Jenže po pár minutách po seskoku jsem nabyl dojmu že Němci byli naprostí tupci a pohybovat se v jejich týlu mohlo i Bratrstvo kočičí pracky. Střílet ze samopalu může od pasu i banda děcek a rozstřílí snad i tank. Kdyby toto nebylo myšleno jako film z 2.sv. války, kdyby se to netvářilo strašně vážně a historicky, budiž. Ale takto, dlouhá trapná fraška, kterou zachraňoval jen výkon několika herců. Je to strááááášně dlouhé. ()

Tal_Rasha

Napriek tomu ze moj oblubenec Clint tu hraje iba druhe husle, a povie tusim najmenej textu zo vsetkych jeho filmov, tak sa mi film velmi pacil. Mal perfektne urobeny pribeh plny zvratov a dobrej akcie. Velmi sa mi pacilo podrobne sfilmovanie vsetkych krokov od zaciatku az do konca. Perfektne vykreslena atmosfera ktora ma vtiahla do deja na tolko ze tych 2,5 hodiny mi zbehlo naozaj rychlo. Velm rad sa k nemu vraciam a vrelo odporucam vsetkym. ()

Guly Guly

Paráda! Od prvního záběru letadla nad zasněžennými Alpami se stupňující se hudbou mě film vtáhl a už nepustil. Eastwood coby zabiják od Rangers, je skvělej a se svým stylem likvidování nácků nemá chybu, ale vedle excelentního Burtona hraje jen druhé housle. Jinak (na dobu vzniku samozřejmě) parádní kulisy, nekonečná cesta lanovkou nahoru, souboj na lanovce, likvidace nádraží a pochopitelně slavná scéna u krbu s hláškou improvizujícího Burtona :"Právě jsme tady odhalili spiknutí za účelem atentátu na Führera!" mě nikdy nepřestaly okouzlovat! ()

TommmyT

Ale dám pět hvězdiček. Ten konec je sice alá James Bond, ale i tak je to můj nejoblíbenější válečný film. Asi právě tím, že mam rád i špionážní filmy. Perfektně vykreslená mrazivá zimní atmosféra, nápady na dobré scény, hrad za druhé světové.. no špička. ()

Agnostik

Dobrý válečný film který ve své době byl jistě jedním z nejlepších a vévodících tehdejší kinematografii.Po dobře rozjetém a velice slibném začátku ovšem mírně ztrácí tempo aby se pomalu opět vrátil do skvěle rozjetých otáček..Richard Burton a samozřejmě další legenda stříbrného plátna Clint Eastwood zde přesto předvádějí vynikající a strhující výkony./např.akční scény na střeše lanovky přestože se střídají z originálními záběry kaskadérů/ a jejich filmově sehraná dvojice plně uhrane.Výborný a sympatický valečný film,který sice v záplavě dnešní konkurence mírně pokulhává přesto ale,byt´je staršího data má doposud své kouzlo.Poctivé a velké 4 hvězdičky! ()

Insomnia.k

Jednou jsem si řekl že se kouknu na nějaký starý válečný film, nedávno sem viděl v televizi reklamu na tento film a tak mi utkvěl v paměti a já ho stáhnul, Čekal jsem že to bude film jenom o bezduchém střílení bez myšlenky. Později mě ale velmi překvapil, takový James bond druhé světové války:) Zajímavý příběh, skvělé prostředí, nečekaná zápletka. Richard Burton herec kterého jsem vůbec neznal pouze z doslechu mě přesvědčil o tom že byl dřívě skutečně kapacitou v oboru. Clint opět v roli zabijáka po stovkách:) ()

matej.perun

Tento komentar pisem pocas druhej projekcie (a ze ich este bude ako sa poznam ;)) a nemozem inak ako odporucit kazdemu fanusikovi vojnovych, spionaznych, akcnych filmov. Tento film sa rozhodne zaradi do mojej topky daneho zanru. Skvela a chlapacky charizmaticka dvojka (Burtonovi rola chladne kalkulujuceho a racionalneho spiona sadla excelentne a bavi tusim este viac ako moj oblubeny Clint), uzasne lokacie, vynikajuca zapletka, kedy clovek v polovici uz fakt netusi kto je vlastne kto. No a nakoniec zaverecna hodinka, ktora ma dynamickejsiu a vybusnejsiu akciu ako vsetky tri diely Expendables dokopy. Proste jedno z prekvapeni roka a uz teraz klasika, na ktoru nedam dopustit. ()

the_weaver

Kam sa hrabú Avengers, X-Men, Justice League a ďalší superhrdinovia! Ešte musia veľa trénovať, aby získali také schopnosti, ako hrdinovia tohto filmu. Počnúc takými samozrejmosťami ako to, že majú neobmedzený počet nábojov, trafia každým výstrelom aspoň dvoch náckov, ale im sa všetky guľky vyhýbajú - s jedinou výnimkou. A i táto guľka prestrelí majorovi Smithovi ruku len preto, aby vzápätí mohol ukázať, ako vie s takou rukou zlaňovať, bojovať s presilou na kabínke lanovky, plávať, šoférovať, naskakovať do idúceho lietadla a ktoviečo ešte. Ani to sa ale nechytá na ich naj superschopnosť: skočiť do rieky z viac než 20 metrovej výšky a vyliezť z nej s celkom suchými vlasmi!↵  Veru škoda, že sa to zvrhlo na takýto prihlúply masaker zmätených náckov s patetickým hudobným podmazom. Nebyť toho, mohla z toho byť vzorová špionážna dráma, kde divák dlho kuká a netuší, kto je na koho strane. Nuž takto kuká aspoň na skvelú výpravu a hromady mŕtvych náckov lietajúcich vzduchom. ()

90125

Naivná rozpravka o veľmi hlúpych a neschopných náckoch a o dvoch supermanoch, pre ktorých nič nie je nemožné. Keby boli nemci fakt takto neschopní, nedostali by sa ani do západnych Čiech a nie to po Moskvu. Takyto film by som vedel zožrat len s riadnou dávkou humoru. Ten tu ovšem úplne chýba. Hollywoodsky Star-vehikel pre Burtona a Eastwooda. Nič viac. 50 % ()

Pythonator

V šedesátých letech bezesporu jeden z nejlepších velkofilmů. Zároveň je to jeden z těch filmů, co dodnes nezestárli a stále mají své dobrodružné kouzlo. Nijak to nezaostává za novější produkcí, ba naopak by se z toho ještě mohli dnešní filmaři učit. Příjemně starosvětská špionská akce. Mladý Clint byl prostě frajer. Copak můžete nemilovat film, kde Němčouři padají po desítkách? ()

Vlkopec

V tomhle filmu snad nic nedává smysl a nikdo dobře nehraje. Je to taková akčně-špionážní ptákovina. A očividně se i dnes líbí! To jsou věci! ()

TheKleofa

Jakkoli miluji staré filmy, tohle bylo na mě vzhledem k žánru a tématu až příliš staromilské a s ohledem na stopáž rovněž příliš rozvážné a rozvleklé. Clint Eastwood na mě působil celkem bezbarvě a Burtonova fanynka nejsem. Nicméně kulisy rakouských alp a hudba famózní. ()

JB001

Viděno poprvé po více než 50 letech od vzniku filmu na kanálu AMC v HD kvalitě a jsem jedním slovem nadšen. 160 minut uběhlo jako voda a nelze jinak než za plný počet Vzpomínám jak jsem chodil s tátou do letního kina na pecky jako Bitva v Ardenách, Most u Remagenu, ale nevím, jestli tento film u nás v kinech běžel. Pokud ano byla chyba, že mi unikl. Jedná se o skvělou válečnou "Bondovku", která nemá chybu ()

Bogrant

Mal som miestami pocit, že sa pozerám na Poslednú krížovú výpravu, akurát, že šlo skôr o jej dvadsať rokov staršiu predchodkyňu. Vidno, že Spielberg sa nechal inšpirovať týmto veľkým vojnovým (skôr špionážnym) dielom. A to svedčí samo o sebe, že o aký skvelý film asi musí ísť. Napínavé stupňovanie deja, hra na dobrý a zlých, neustále držanie diváka v napätí (top scéna odhaľovania pravdy v "zasadačke"), skvelí Eastwood a Burton, krutá zima. Vždy poteší. ()

kotrlak

Kdyby todle viděl Ota Zkrouceny, tak by puknul závistí a už nikdy by se u piva nechlubil kamarádům jak vytáh Duceho z Gran Sasso. Ve svý době to byl určitě velkej biják a ty dvě a půl hodiny se daj přežít. Aspoň má Richard a Clint víc času vybuchnout a rozstřílet co nejvíc toho harampádí a postřílet minimálně polovinu německejch horskejch myslivců. A jak už tady každej zmiňuje - středobodem je geniálně zamotaná špionážní zápletka, v který jde jen o jedno jméno, nikdo pořádně neví která bije, a tak během toho trpělivýho vysvětlování ještě semtam někdo někoho odpráskne. Flick si furt drží tempo, tak je to taková příjemná podívaná v neděli odpoledne ke kafi... ()

Chicharron

Jeden z nejlepších válečných filmů, založený na fikci z pera mistra akčních románů Alistaira MacLeana. Němci jsou zde (opět) vylíčeni jako naprostí idioti a nabíhají před hlavně spojenců jak stádo hus jdoucích na porážku... Na film se "dobře kouká" a je při něm "zima" i v létě díky neskutečnému množství reálného sněhu v exteriérech (narozdíl od dost zpackané "Battle of the Bulge"), přesto je zde patrná řada logických kiksů, které se ale s přihmouřením oka a akčnímu stylu filmu dají v pohodě přejít. Ve filmu excelují Richard Burton a Clint Eastwood, ostatní herci jsou de facto komparsem. Některé scény z filmu - jízda lanovkou z hradu - byly použity v počítačové hře Return To Castle Wolfenstein z roku 2001. ()

Sa.sa

Jeden z nejlepších válečných filmů, který je velmi dobře obsazen a natočen... Navíc má kvalitní děj, námět i lokace... Rozhodně se řadí mezi klasiku za 5 hvězd ... ()