• Georgex

Klasický americký válečný film, který je sice plný hvězd, ale historická přesnost mu absolutně nic neříká. Nechápu jak může film mít tak vysoké hodnocení, jelikož až na povedené herecké výkony absolutně nic nefunguje. Největším propadákem na filmu je zvolená vojenská technika, kdy všechny tanky hraje prakticky jeden typ a to jak německé tak americké. Pohled na největší tank celé války nemeckého Tigera je urážející. Nemluvě o další technice a zbraních. To, že bojové scény vypadají příšerně a nereálně nechci moc hodnotit, jelikož nevím jak na lidi působili v době vzniku tohoto filmu, v dnešní době ale působí příšerně a už tehdy vznikaly lepší a uvěřitelnější válečné filmy. Další a absolutně neodpustitelná vlastnost filmu je, že neodpovídá historické přesnosti a to i v těch nejzákladnějších vyobrazeních. To že se jednalo o ardenské zalesněné prostory a krutou zimu asi nic tvůrcům neříkalo, jelikož po většinu filmu se bitvy odehrávají v lehkém stepním terénu a největším vrcholem je závěrečná bitva v krajině připomínající poušt. Netřeba mluvit o tom jak jsou američtí vojáci vyobrazeny hrdinsky a na druhé straně sfanatizovaná armáda Německa, která je udělaná jako by to ani nebyli lidi aby je náhodou nezačal divák litovat. Naivní vyobrazení, které ale je bohužel u podobných amerických filmů běžné. Ale abych jenom nekritizoval, film má i pozitivní stránky. Snaha pohlédnout na celou akci z dvou různých stran oceňuji. Stejně tak pár povedených scéna jako třeba zpívání německých tankistů píseň Panzerlied. Film ale nemůžu hodnotit jinak než pouhou jednou hvězdičkou jelikož historická nepřesnost a špatná technika je trnem do oka nejen historikům, ale i běžnému divákovi, který se v dané problematice aspoň trochu vyzná. Určitě existují lepší filmy vyobrazující tuto bitvu. Moje hodnocení 20%.(13.7.2011)

Ze všeho nejvíc se mi líbila dějová linie mezi německým velícím důstojníkem (přesvědčivý Robert Shaw tentokrát na blond) a jeho řidičem, desátníkem Konrádem. V jejich rozhovorech se střetávaly dva naprosto odlišné světy. Jeden se narodil pro uniformu a válka byla jeho život, druhý si nepřál nic jiného, než aby to celé už nějak skončilo.(3.7.2007)

Nebudu se rozepisovat, shrnu to do jednoho slova, které to snad vystihne ve všem: VYNIKAJÍCÍ (jak originální, že? :) Skutečně tento film stojí za shlédnutí. Působivá scéna - němečtí vojáci zpívají propagandistickou píseň a pravou nohou udávají pochodový rytmus - jako jeden muž, jeden národ, jedna říše, jeden führer! (Ein Volk, ein Reich, ein Führer)"Durch deutsches Land, marschieren wir..." (tato píseň ve filmu nezazní). Pozn.: Kdyby někoho můj komentář vyloženě rozčiloval tím, že obsahuje nacistické heslo a úryvek hymny SA, může mi napsat do pošty a velice rád mu vysvětlím, že NEJSEM nacista a s žádnou jejich ideologií se neztotožňuji.(25.5.2007)

Ešte šťastie, že Spojenci mali toho H. Fondu s pár chlapíkmi, ktorí sa dostali v správny čas na správne miesto. Ide tu síce o takú klasickú a obohranú americkú hrdinskosť postavenú na pár jednotlivcoch, ale aj tak ma to ešte stále baví. Možno to je tým, že je tu zachovaná primeraná miera patriotizmu a hlavne mi dejová linka dávala zmysel, čiže veľká spokojnosť. 75/100(10.4.2016)

• Shakeus

V tomto filmu nemám moc jasno. Lze ho brát jako akční zábavičku a béčko (staré filmy mají vždy své kouzlo), pak to ujde, anebo ho vzít jako historický, potažmo válečný film, a pak je úplně, ale úplně, mimo mísu. Divák nabude dojmu, že ofenzíva v Ardenách probíhala tak, že Němci seřadili tanky podivného typu do rojnice a valili se skrze americké pozice jak roboti, strategie nikde, jednoduše scifi ala Star Wars, a dojeli by snad až do Normandie, nebýt pár vojáčků super hrdinů co všechny zastaví u skladu paliv. S realitou to má společný jen název oblasti, kde k událostem došlo a ostatní je pouze názorné a maximálně zjednodušené. Snad je tedy lepší to brát jen jako výpravné béčko :)(16.2.2012)

• - Pri obrane mesta Ambléve pripevnia americkí vojaci na tank nálože. V ďalšom zábere, keď od tanku utekajú, už na ňom nálože nie sú, ale v ďalšom zábere pred výbuchom sa znovu objavia. (tiradentes)

• - Film byl natočen systémem UltraPanavision 70 s extrémním poměrem stran 2,76:1. (warner)

• - Ve 119. minutě čte německý velitel americkou odpověď na výzvu ke kapitulaci a zazní: "Blázne!" Ve skutečnosti však generál McAuliffe do odpovědi uvedl: "To the German Commander. Nuts! The American Commander!" v překladu "Německému veliteli: Prdlajs! Americký velitel!" (tulakfelix)