New York budoucnosti je obrovským vězením, místem, kde si zločinci vytvořili svět s vlastními zákony. Právě sem se zřítí letadlo s prezidentem USA, jenž se stane rukojmím těchto lidí. Na jeho záchranu se vydává zkušený veterán Snake Plisken. Jeho mise nebude nijak jednoduchá a půjde mu o život! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Palisander

(Pozor, spoilery.) Už od začiatku zle vymyslené: Manhattan ako väzenie? Neexistuje jediný rozumný dôvod a ani film žiadne vysvetlenie neposkytuje. Prečo urobiť z najbohatšej štvrte USA koncentrák? Pritom nikde ani nohy, ulice ľudoprázdne. Podivné Airfoce One, kde jediná možnosť komunikácie je z pilotnej kabíny. Samoúnos (únos bez únoscov). Žiadne padáky. Nulový prehľad policajtov o situácii na ostrove. Žiadny bojaschopný agent. Ani pomyslieť napríklad na potápačov. Uzavretá komunita, ktorá by nemohla nikdy existovať, pretože dané miesto nemá žiadne vlastné zdroje potravín... Toľko k príbehu. Zmením tému: Mína, ktorá rozbije (skôr rozkrojí ;-)) auto, ale nepoškodí asfalt. Klzák ktorý naberá výšku bez straty rýchlosti. Nad mikrobombami v krku mávnem rukou, ale fyzika by hádam platiť mohla aj v blbom filme. Aspoň troška. ()

DonBraso

Má to svůj řád,Kurta Rusella jako Snake,tedy Pliskena,hezky udělaný scenérie,pro někoho dobrý sound,výstřih A.Barbeau,jednu scénu jak z automatu,kdy kamera zabírá postavu celou dobu z úhlu,což mě přišlo,že sleduju herní plošinovku.Tím to končí,atmosféra se ztrácí,dialogy nic moc a celek to nedrží úplně pohromadě.Vlastně se v celým filmu prdlajs stane,střílí se minimálně,jen se jednou lítá, aby se pak jen chodilo do hudby a vypadalo to cool.Má to sice něco do sebe,ale abych to bral jako kultovní 80ku,na to mám jiný filmy.Ještě,když hned Carpenter si nechal snad nejlepší film hned další rok opět s Kurtem ve filmu Věc. ()

Max Q.

Tak ano, je to béčko, vypadá levně, ale možná proto je atmosféra filmu lepší, než kdyby producent přihodil další miliony. Russel je ultra drsný, ale taky tak nějak béčkově. A Lee Van Cleef jako by právě vystoupil z nějakého svého westernu. Celkově spokojenost. Ale rozumím i záporným hodnocením. ()

Aywes

Snake Plisken. Řekněte si jméno hlavního hrdiny nahlas. Bude ihned jasné, že film bude totální béčkovka s drsnýma kecama. To přesně dostanete. "Přišel jsi mě zabít, Snaku?" "Jsem unavený. Možná později". ()

Stanmi

V blízké budoucnosti se z ostrova Manhattan vinou vysoké kriminality stalo vězení s maximální ostrahou. Právě tam však ztroskotá letadlo s prezidentem Spojených států (Donald Pleasence). Jediný kdo ho může dostat z ostrova živého je válečný veterán Snake Plisken (Kurt Russell)… Hned na úvod se musím přiznat, že pro filmy Johna Carpentera mám slabost, protože ačkoliv ne vždy jsou bez chyby, nelze jim upřít jistá osobitost, což je také případ Útěku z New Yorku. Zde si John na chvíli odpočinul od hororového žánru (ale na dlouho, protože za rohem už číhala Věc) a nabídl jednoduchý, avšak chytlavý příběh z blízké budoucnosti, která rozhodně není nijak růžová, ale je temná, špinavá a lehce fašistická. Do hlavní role Snakea Pliskena obsadil svého (budoucího) dvorního herce Kurta Russella, což je na první pohled poněkud zvláštní volba, protože Snake narozdíl od Gabea Cashe, Jacka Burtona nebo kapitána Rona není příliš ukecaný (role byla psána pro Clinta Eastwooda takže proto), ale Kurt to zvládl s přehledem, takže jeho mlčenlivý, pokuřující bývalý voják, o kterém si všichni myslí, že je mrtvý, je prostě ten správný frajer (aspoň měl v Žoldákovi: Legii zkázy z čeho vycházet). Ale co si budeme povídat, ono celkově se při natáčení sešel slušný herecký ansámbl: Lee Van Cleef, Ernest Borgnine, Donald Pleasence, Isaac Hayes, Harry Dean Stanton a pochopitelně nesmí chybět ani Johnova manželka Adrienne Barbeau (mimochodem na ten dekolt by měla mít zbrojní pás), ti všichni tvoří svérázné a barvité postavy, které Snake na své cestě potká. Co se samotného příběhu týče, tak jak už jsem výše napsal, není vůbec špatný, ale přece jenom je to v zásadě takové sci-fi béčko, ale co se povedlo na jedničku, kromě ryze osmdesátkové stylizace (všemožné high-tech udělátka, účesy, tílka, kozačky, no však to znáte), je právě atmosféra, kterou John prostě umí a přidává tomu také jeho typická minimalistická hudba. Jasně z dnešního pohledu působí Útěk z New Yorku přece jenom trochu vyčpěle, ale já osobně ho mám rád a nemám problém, ho zařadit mezi ty nejzásadnější sci-fi filmy 80. let. ()

Tomigun

Všechno by to možná mohlo fungovat jako klasické osmdesátkové Béčko. Jenže nefunguje! Hlavním důvodem asi bude, že Carpenter je dobrej rejža, ale už horší scénárista. Chvílema nad nelogičností scén jen kroutíte hlavou. Grotesknost celého počinu zachraňuje jen dobrá hudba a kulisy. Carpenter vykreslil dobrý post-apo svět, jen to příběhově nedotáhl a dopadlo to jak Mad Max Beyond Thunderdome. Za mě 30% ()

martins

Viděl jsem nejprve Útěk z L.A, ale tohle je úplně jiný level, první spojení Russell- Carpenter..k tomu Donald Pleasence a Lee Van Cleef. ()

wallax

Sadrokartónové stropy a polystyrénové steny, drsný nesmrteľný chlapík s jedným okom (kto vie čo mal pod tou krytkou) a kopec kopec kooooopec nábojov, ktoré nikoho netrafili, zároveň množstvo mŕtvych, ktorých dal dole Snake ako inak na prvú dobrú, k tomu kopec lacných kulís, množstvo kožených handier na komparzistoch, nezmyselné výbuchy, elektronická hudba...juj...zlatá to éra filmových postapo 80 rokov. Aha jasné a to hlavné: jeden tvorca filmu, ktorý si spravil aj scenár, aj réžiu, aj hudbu a ešte si vo vlastnom výtvore aj zahral. Filmy Carpentera sú už také (kto videl Duchov Marsu tak vie o čom píšem). ()

walkingdead

Pod vlivem vrcholící studené války si američtí (nejen) filmaři obvykle představovali blízkou budoucnost jako plnou násilí a chaosu. Typickým příkladem je Útěk z New Yorku, který se odehrává na Manhattanu v roce 1997. Na Manhattanu, který je v této době vězením obývaným pouze těmi největšími vyvrheli společnosti. A právě tam je donucen vyrazit Snake Plisken, aby zachránil prezidenta a tím i svůj život. Film má výbornou atmosféru, místy dost tísnivou. A jedno z nejstylovějších aut, jaké jsem kdy ve filmu viděl :) ()

Madax

Jasný důkaz toho, že Carpenter byl kdysi NĚKDO. Škoda, že má člověk, který natočil, Útěk z NY, Věc, či Halloween zapotřebí ztrácet čas ( a fanoušky ) na takových béčkách jako je Vesnice prokletých nebo Duchové marsu. Útěk z New Yorku je téměř bez chyby, akorát mi vadí, že člověk s jedním okem, tj bez prostorového vidění, nemá sebemenší potíže při ovládání dopravních prostředků. Tohle tvůrci nevychytali, ale jinak je to super! ()

saladín.

2+. Zaujimave ako dvakrat to iste nemusi byt to iste. Escape from LA je cyklostylova kopia Escape from NY, no stacila mierna zmena polohy (z Cckovo pseudorealistickej na Bckovo priznane komixoidnu), viac zabavnej akcie a celkovej dotiahnutosti postav (niektore v NY nemaju co hladat, hlavny zaporak je zase velice necharizmaticky) a je to (LA) objektivne za viac. Minus sentimentalnost: LA posobi ako druha a vo vsetkom dotiahnutejsia etuda na rovnaku temu. To by sa vsak nesmela medzitym zmenit doba a o Carpenterovi sirit hlaska ze "uz neumi". ()

E.T.Martin

Tohle jsou klasické osmdesátky se vším všudy. Tímhle směrem bylo tehdejší literární i filmové sci-fi laděno, Carpenter tenhle styl umí, hlavně to, jak se mu daří stavět atmosféru. Viděl jsem tuhle filmovou legendu až nedávno, ale nepřišlo mi, že by nějak zastárla. A pod tím vším se navíc skrývá lehce podvratné Carpenterovo poselství... On se tenhle chlapík asi nikdy s establishmentem příliš nekamarádil. ()

Tempest

Dnes už trochu vyčpělá sci fi. Díval jsem se spíše z nostalgie, už to prostě není ono. Od dvojice Carpenter - Russell mám nejraději Věc, ta je o třídu, a možná i o více, lepší. ()

tombender

Dovolte mi otázečku. Proč by Amíci stavěli věznici zrovna na Manhattanu, centru celé zeměkoule? 1* téhle bizarnosti za nejsměšnějšího amerického prezidenta pokud nepočítám George W. Bushe :) ()

JihadJoe

Mám takový dojem, že než Carpenter natáčel tento film, tak večer před první klapkou sledoval Woodův film Plán 9. Teď budu malinko spoilerovat, proto kdo film neviděl, nečtěte dál...anebo klidně čtěte, alespoň vám ušetřím hodinu a půl života. Už začátek mě vyděsil, nepochopil jsem jak extrémistka může v pohodě zabrat Airforce one, ale dobře tedy. Prezidenta můžou krásně vystřelit kam chcou třeba do zálivu, ale ne, oni ho chudáka vystřelí do Manhattanu, přímo do lůna věznů. Navíc jak může v takovým kindervejci přežít pád z letadla nechápu, to by nepřežil ani v kouli na zorbing. Pošlou pro něj nějakýho jantara alá izraelský generál Moše Dajan, kterýho przní svým šíleným herectvím Russel. Má úžasnej kvér s metrovým tlumičem a já se divil jak je možný, že zvuk střelby i přes gigatlumič je stejnej jako kdyby střílel z kalacha v O2 aréně. Tlumič asi nefungoval. WTF momentů jako že lidi vylézaj z podzemí jak nějaký zombie sem si už ai moc nevšímal. Trpěl jsem až dokonce, kdy zaminovanej most, měl všehovšudy tak tři miny a co jsem nevěděl je to, že když exploduje mina pod autem, tak ho rozpůlí přesně napůlku, kdy půlenej řez je přesnej jak od laseru. Závěr s prezidentem kropícím hlavního padoucha z kulometu je totál lobotomie. Ani nevim, proč dávám jednu hvězdu, ve filmu se posralo co dalo, ozvučení je jako z filmů budda spencera a terence hilla, kde pro každej jinej typ úderu je jeden zvuk, herectví je k pláči a inteligence protagonistů je na nižším levelu než v PC hře Doom. Tu hvězdu dávám za tu limuzínu s těma lustrama. Nechápu toto vysoké hodnocení, ten film je sračka. ()

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)