Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

DHDV

Točit televizní film o faktech, které nejsou tím nejlepším, co svět poznal, není vždy jednoduché… ()

kkarx

Velmi špatně vykreslená postava Hitlera sráží už tak průměrný snímek. Účelem filmu zřejmě bylo Hitlera ještě více démonizovat a přisuzovat mu i vlastnosti které ve skutečnosti neměl. Všechny jeho kladné vlastnosti byly naopak potlačeny nebo dokonce naprosto překrouceny. Viz Hitler bijící psa v zákopu... Hitler tu působí jako karikatura sebe sama. Skutečně zajímavé by bylo zobrazení poválečného Německa a v něm Hitler a jeho pohnutky. Co ho k jeho činům vedlo? Proč dělal co dělal? Na to film naprosto rezignuje a tak je nejdůležitější část jeho života, a tím pádem i rozvoj jeho osobnosti je naprosto odbytý. K tomu přibyly dějové linie které jsou pro film naprosto nepodstatné...(např. novinář). Mimo jiné pokud se jedná o tak závažné téma očekával bych alespoň nějakou fyzickou podobu s těmi nejdůležitějšími osobnostmi jako byl Goering, Hess, Roem, o Hitlerovi ani nemluvě. Kdyby to byla alespoň zábava na to koukat... Takhle si kvalitní historicky nezaujatý snímek rozhodně nepředstavuji. ()

Rafaelos

Je až k neuvěření, jak se takový člověk pocházející odnikud dokázal pomocí svých názoru a bouřlivého řečnění vypracovat až na nejmocnějšího muže Německa.Film o bláznivém člověku, který změnil osudy miliónů lidí a dalším miliónům životy ukončil. ()

Hapretor

Celkem záživné. Asi stojí za to jen uvést do popředí výkon R. Carlyla. Aneb jak tupý chudák nachytal a zfanatizoval celou říši plnou stejných, zoufalých a také tupých chudádů. Nicméně nacionalismus má velmi chytlavou ústřední myšlenku, ať chceme či ne, ať si to přiznáme či ne, jen je obrovská a totální chyba, kam to dotáhli. Po shlédnutí tedy mohu prohlásit, že jsem se nenudil, trochu si popřemýšlel a u konečné statistiky zastyděl a jen kroutil hlavou - jak to "ten" (o kterém se nemluví) jeden človíček mohl spáchat ??? ()

MikeeTheory

Stále musím přemýšlet nad tím, zda by se něco podobného mohlo vůbec ještě opakovat. Přece jenom to není až tak dávno, vždyť onu dobu zažili naši prarodiče. Tak jako tak, jsem rád, že nám to občas i filmová tvorba může připomenout. Tady se navíc ještě povedlo i herecké obsazení (skvělý Robert Carlyle!), takže divák by se stopáží neměl mít problém. Možná pravě naopak! Některé pasáže si totiž vyložení říkají o detailnější rozpitvání. I přesto všechno je ale film z celkového kontextu až děsivě mrazivý. ()

sadlokan

Ještě tak před půl rokem bych napsal,že dobrý,ale 18 drobet přestřelenej.Dneska už se mi až tak nezdá.Navíc R.C.ve 42 letech vypadá fakt jak mladej Putin.Jiří M.Sieber je přísnej. ()

Narayan

"jedina moznost triumfu zla je, kdyz dobri lide nic nedelaji" ufff tenhle film je opravdu drsnej, ani se mi tomu vsemu nechtelo verit...brrr, ale natoceny opravdu excelentne. ()

Johny M.

Asi nejlepší film o životě (a smrti) Adolfa Hitlera (když nepočítám Skutečně skutečnou skutečnost o Adolfu Hitlerovi ;-) ); první polovina snímku naprosto strhující. ()

yossarian-

U filmu se mi dělalo špatně a to je asi dobře. Jak může jeden demagog, který je ve správný čas ve správné zemi zatočit dějinami. Jak to zaslepení lidé nevidí a ti co to vidí jsou bezmocní... Tleskám výkonu Roberta Carlyleho. Byl excelentní. ()

Mashak

Proč pět hvězd? Je to televizní film a jako takový nemá mezi televizními filmy dle mého názoru konkurenci. Robert Carlyle nebyl v roli nikdy tak přesvědčivý jako v roli Hitlera. K tomu ještě přidám mou bezbřehou zvědavost o druhou světovou válku, především o důvody jejího vzniku a ejhle, 90 procent! ()

Jakubik

Byl jsem poměrně dosti zklamán. Klidně bych toto dílo rozdělil do tří částí. Za 1. Dětsví - 1. světová válka, za 2. období mezi válkamy, za 3. 2. světová válka. Ani by mi nevadil rozpočet nebo zpracování ale obsazení Roberta Carlyla je dosti diskutabilní gestikulace je výborná ale vzhledově a hlavně věkem mi moc neseděl. ()

RobLord

Vnímavý a inteligentní divák snad zachytí určitá poselství skrytá mezi řádky. Mnoho filmů o nacismu je totiž neobsahuje. ()

VerteX

Hitler: The Rise of Evil je rozhodně zajímavým filmem a vůbec byste na něm nepoznali, že je televizní. Prvních několik minut mi přišlo lehce přehnaných, spíše taková křečovitá snaha ukázat Hitlera jako obrovské zlo již od dětství, což myslím nebude až tak úplně pravda. Nicméně další vývoj je již zajímavější, místy sice nudný, ale celkově děj nepostrádá gradaci. Tvůrcům se podařilo vystihnout podstatu Hitlerovy osobnosti a Carlyle v hlavní roli zahrál skvěle (jen se podívejte na tu roztěkanost, ledový klid a jindy zase emocionální projevy). Možná ještě kousek chyběl k přesnějšímu vystižení SÍLY Hitlerovy osobnosti, která byla, podle lidí, kteří se s ním osobně setkali, nezměrná. V druhé polovině filmu by se mohl děj trochu více soustředit na Hitlera jako takového, přidat nějaký projev apod., ale celkově jsem rozhodně nebyl zklamán. ()

Gardenboy

Jeden z najlepších filmov, natočených o AH. O Robertovi Carlylovi som ani na chvilu nepochyboval. Skoda, ze tento film je spraveny len ako TV verzia, urcite by v kinach neprepadol. Ak Der untergang je presvedčivý obraz o Hitlerovom konci, tak toto je presvedčivý obraz o jeho začiatku. Malo by sa to premietať povinne na všetkých školách v rámci dejepisu. Pekne jeden za druhým. ()

Sosak

Ojedinělé vyprávění o hitlerovi, které se jako jedno z mála zaměřilo na dobu před 2. sv. válkou. Historicky vypadá celkem správně až na pár mušek a ukazuje Hitlera v trochu jiném světle. Co mi tam nesedělo byl Robert Cyrlyle - ačkoli je to dobrý herec (Trainspotting), tak vůbec nevypadá jako Hitler...ani s patkou a knírkem. ()