Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Odpadlik

Skvělý výkon Roberta Carlyle, mrazivá atmosféra. film, kde se člověk i přes relativně dlouho stopáž nenudí. Syrové vystižení doby, pražské aj. exteriéry a nezbytný Marek Vašut ve vedlejší roli. ()

fandalehy

Pád třetí říše a další komerční průměry nesahají tomuhle filmu ani po kotníky. Carlyle sice nebyl úplně vzhledově podobný AH, ale svými gesty a prskáním ho zahrál nejlépe ze všech představitelů Hitlera... ()

Trifi

Mistrně natočený "filmodokument" který se nesnaží vysvělovat a vnucovat, ale ukazovat a předkládat. Snad paradoxně proto nám dává tak velkou šanci Hitlera, je-li to aspoň trochu možné, pochopit. Můžeme být hrdí na to, že jsme se na něm koprodukčně podíleli (zapálený patriot pár českých "koutů" bezpečně pozná...) a české herecké štěky jsou příjemné a profesionální. Navíc, tohle byla životní role Roberta Carlyla (jak už to tak chodí, když ztvárníte hlavní roli v nějaké biografii nebo "based on a true story" dramatu...). Carlyle ovšem svou genialitou připomíná Charlize Theron ve Zrůdě, opravdu se do své role vžil a uvěříte mu každé slovo a pohyb ruky. "Sjela" jsem obě části najednou, ikdyž jsem s tím nepočítala, prostě mi to nedovolilo odejít. A Burkeův citát "Jediná věc je nezbytná pro triumf zla: aby dobří lidé nic nedělali" je tak neuvěřitelně hluboký a pravdivý... Vryjme si ho do paměti... ------ Plus: Atmosféra, herecké výkony, poselství --- Mínus: Příliš povrchní objasnění některých událostí ----- Recept: 40% historie, 40% Robert Carlyle, 10% skvělá výprava a lokace, 10% Burkeův citát ------ Hodnocení: 90% ()

Primavera

Názov filmu - Vzostup zla - dokonale odráža problém expanzie fašizmu. Šovinistické názory, ktoré v danom období našli odozvu, ľudia okolo Hitlera, ktorí sa nechali nadchnúť pre víťazstvo zla, všetka tá súhra okolností, ktorá môže nastať kedykoľvek .... v akomkoľvek období krízy mocného národa ..... desí to schopnosťou opakovať sa kedykoľvek v budúcnosti. Áno, už chápem, prečo sa to tak stalo a bolo to také jednoduché. ()

HoR

Nepochybne by sa dal Hitlerov životopis rozložiť do oveľa dlhšej časovéj línie. Ten sled udalostí a plynúce roky mali viac než svižné tempo. Pár strihov a Hitlerovi tlieskali tisíce zástancov jeho myšlienky. Lenže točiť dej príbehu len okolo rastúcej politickej moci by nikam neviedlo. Z môjho pohľadu bol Adolf Hitler vykreslený ako prehnaný fanatik a z istej časti osobnosti tak trocha psychopat, o čom ma presvedčila jedna zo scén. Robert Carlyle bol dokonalým Hitlerom. Spočiatku som na ňom hľadal fyzickú podobnosť no herecký prejav ma presvedčil, že sa na túto úlohu perfektne hodil. ()

danny_21

Nejsem sice bůhvíjakým znalcem dějin, nedokážu říct, do jaké míry se drží historických událostí a samotných fakt, ale těžko se mi věří, že cesta vzestupu toho zvířete se mohla udát tak jednoduše, no budu muset nastudovat. Každopádně si myslím, že to slo podat víc do hloubky než takhle formálně. Carlyle byl přesvědčivý, hlavně v tom typickém vůdcovském přehrávání, jako televizní produkce rozhodně nadprůměr - 75 % ()

Matt007

Docela mě mrzí, že jsem se k tomuto dílku dostal až teď. Opravdu krásný rozbor myšlení manipulativního psychopata. Potěší i účast českých herců (konečně ve filmu, který za něco stojí). Výkony Carlyla, Stormara a Schreibera prostě vynikající. ()

deLaFere

Snímku toho lze vytknout opravdu minimum, jako tvůrce bych možná neváhal doplnit pár pikantností, které jsou dnes jasně potvrzeny, jako Hitlerův strach ze zubaře a následná závislost na morfiu či jeho sexuální (ne)schopnost. Je nesporné, že Carlyle to zahrál opravdu dobře a velmi věrohodně ve srovnání s autentickými záběry. Vůbec mi navadilo, že se jedná o televizní film, scény velkého plátna absolutně nebyly zapotřebí. Už jsem to viděl dvakrát a nepochybně se k tomu ještě v budoucnu vrátím. ()

SalamanderG

Náhodou jsem narazil na Vzestup zla při brouzdání světem televizních kanálů a hned mě zaujal hypnotický pohled hlavního protagonisty, který mi byl odněkud povědomý. A pak mi to došlo. To je přece starý dobrý Begbie z Trainspottingu. Takže jsem měl první důvod sledovat dál, protože již zmíněný příběh o partičce narkomanů je mojí srdeční záležitostí. K mému úžasu se důvody jen kupily. I když, říkat důvody možná není na místě. Tento film mě unesl spíše těmi emocemi, než nějakými racionálními úvahami nebo faktickou přesností. Postava strejdy Dolfa byla ztvárněna téměř dokonale a líbilo se mi, že bylo kladeno hodně důrazu na vykreslení Hitlerovy manipulativní a podmaňující osobnosti, která byla schopna zmanipulovat masy lidí během jediného večera a tím i změnit historii celého světa. Ovšem způsobem, jakým si z lidí dělal loutky, se z něj nakonec taky stala loutka. ()

Inozuka

Možná příliš zjednodušující, ale podle toho, co mám načteno, vcelku odpovídající historickým faktům. Sledovat Hitlerův nástup k moci je parádní nápad, nicméně je to dost obsáhlá látka ke zpracovnání a to zjednodušení se dá vcelku i pochopit. I tak museli tvůrci rozdělit film do dvou částí a to skončili hluboko před Křišťálovou nocí, upevňením diktatury v Německu i zahraniční hitlerovskou "politikou". Film je vyprávěn velmi sugestivně a chvílemi musí člověk s Hitlerem a jeho stranou i sympatizovat. Nemohu si pomoct, ale mě z toho všeho jako nejsympatičtější postava vycházel Ernst Röhm, což bylo ve skutečnosti dost sadistické homo prase - a to i vizuálně - což jen podtrhuje fakt, že záleží na tom, jak chceme nějakou historickou postavu podat, vždy se dá u diváků vyvolat pocit, že to byl vlastně fajn chlapík nebo ženská. A že je tedy vcelku jednoduché manipulovat veřejným míněním buď v její prospěch nebo neprospěch. A tenhle fakt je na tomhle filmu možná to nejcenější. Jinak natáčeno v ČR, takže ve filmu uvidíte spoustu tuzemských lokací a i pár herců... ()

Likan7

Přestože má film 3 hodiny, tak se jedná o velmi zajímavé televizní dílo, které velmi věrohodně popisuje začátky monstra ještě před tím, než začal tu nejhorší válku. Konec, kdy se už zmiňuje i Dachau a začne vyvražďování, je dostatečně emoční a husí kůže proběhne každému, kdo se o 2. světovou válku někdy alespoň trochu zajímal. Moc mi neseděl Robert Carlyle v hlavní roli, ale je to možné, že to byl jen můj pocit, že byl vyloženě špatný a hodně přehrával. ()

Jan.S.Harold

Tohle přesně nemám rád. Veškerej scénář stojí na pár větách z deníků, projevů, dobovejch materiálů, nebo co já vim, Guida Knoppa. Každá scéna je naprosto prkenná a smrdí z ní na sto honů, že si ji herci musej vodkroutit jen a pouze kvůli tomu, aby někdo mohl říct poslední (autentickou) větu. Prostě populárně historická kniha natočená jako sekvence gagů. To má ale do filmu hodně daleko... ()

Hellknight12

Dnes pozreté snáď po 13 r. Pamätal som si matne, že sa mi film vtedy nepáčil, keďže som mu nechápal. Dnes po druhý krát pozreté a musím uznať, že to je vážne skvelý film. Je to síce TV film ale na kvalite tohoto filmu to vôbec neuberá. Skvelé herecké výkony. Netuším kto robil casting na tento film ale musím uznať, že zaujímavý výber a hlavne veľmi dobrý. Herci sa snažia hrať najlepšie ako vedia a je to aj veľmi dobre vydieť. Dnes som ostal veľmi príjemné prekvapený ako je to spracované. Ďalšia vec čo má prekvapila je, že na TV film je tu vcelku veľa známych a kvalitných hercov. Príbeh je veľmi dobre spracovaný. Je to síce z veľkej časti politický príbeh ale nie celý film. Pekne tu ukázali Hitlerov život ako sa dostal k moci a čo všetko si prežil medzi rokmi 1918 - 1935. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. 10% dávam dole za dĺžku film má 179 min. Je to dobré dlhé ale mne to bolo nejako krátko tie tri hodiny ubehli veľmi rýchlo. Mohlo to mať kľudne aj 200 min. Vedel by som si predstaviť čo by sa dalo pridať. Každopádne film môžem vrelo odporúčať, každému kto sa o danú tému zaujíma a baví ho. Jediná vec čo by som zmenil je určite by som film nedal 12+ ale skôr 15+ pretože si neviem predstaviť, že 12r. človek by daný film pochopil... Hovorím z vlastnej skúsenosti... ()

O mládí Hitlera a o tom, jak se dostal k moci. Já si v tomhle filmu natáčeném u nás zahrál jako komparsista. Někde mě poznali i kamarádi. Vyplatilo se cpát dopředu. V jednom záběru, kde Robert Carlyle - jako Hitler - mluví ke svým pobočníkům, stojim rovnou za ním. Asi ze mě bude herec:-) Měl jsem tam digitál, takže mam fotku s Robertem Carlylem, Peterem Stormarem, Lievem Schreiberem a Markem Vašutem. Kdybych nezaváhal, tak jsem se ještě mohl nechat vyfotit s Matthew Modinem. Mam skvělý zážitky. Jinak Christian Duguay odvedl skvělou práci. Nejlepší ze 3 filmů, které jsem od něj viděl. Někdo tam na natáčení řikal, že to u nás nebude vysíláno. Já doufám, že bude. Každopádně už to je na netu. ()

Prďoch

Možná mohly být jednotlivé životní etapy Adolfa Hitlera trochu více rozvinuty (například období války mi tam jaksi chybí, ale to by byl film snad o 90 minut delší - nicméně mně by to nevadilo), ale jinak snad ani není co vytknout. ()

Tamdydam

Hodně zajímavý námět, ve své podstatě mnohem děsivější než naturalistické výjevy z válečných filmů. Vždycky mě zajímalo, jak se civilizovaná země jako Německo mohla takovým způsobem zvrhnout. Tento film to podle mě vysvětuje dost věrohodně. Až z toho jde mráz po zádech ()

PaRi

Prostě film, kde mě režisér přesvědčuje, že vidím Vídeňské nádraží a přitom je to výsostný Fanta a jeho hlavní nádraží v Praze, kde mě dále přesvědčuje, že jsem v Mnichově a přitom se děj odehrává v Pražských ulicích, mě uráží. Minimálně z českého diváka dělá režisér hlupáka, a to jenom proto, že natáčet v Praze je levnější, než ve Vídni a v Mnichově! I když si odmyslím tyto reálie, tak je film průměrnou TV inscenací. Ostatně jak jinak, pokud jej točí průměrný TV režisér. To potom moc nepomůže i poměrně velmi dobrý výkon Roberta Charlyleho. ()

Nostos

Dobrý film, který dobře skloubil dohromady fakta a filmový příběh. Carlyla obdivuju za to, jak se dokázal vžít do role největší zrůdy moderních dějin. Místy mi z toho běhal mráz po zádech, a to hlavně při okázalých a silných scénách, plných nacistické symboliky. ()