Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

cab

Jak by se na prvni pohled tri hodiny zdaly dostacujici pro zrekonstruovani mladi, dospivani a vzestup Adolfa Hitlera (desive dobry Robert Carlyle), tak zdani klame a chvatani v zaverecnych okamzicich trochu snizuje na hodnotnosti tohoto historicky verneho dila. Uvedomeni zlocinu minulosti a jejich neopakovani. Poucili jsme se nebo jsme jen lehce ovlivnitelne stado ovci? 90% ()

JOKERHAHAH

FIlm začíná Hitlera sledovat od útlého dětství a jsou zdě krásně znázorněny všechny věci, kterými si v životě prošel. Vidíme ho mezi bezdomovcemi ve Vídni, kde se formuje jeho nenávist k Židům, i jeho působení v armadě za 1. světové války. To co musím vyzdrvihnout je naprosto přesvědčující herecký výkon Roberta Carlyleho, který Hitlera ztvárnil se všemi jeho projevy a gesty. Film je nejsílnější právě ve scénách děsivě dokonalých proslovů, které Carlyle zvádl na jedničku. Podle mě nejlepší film o Hitlerovi. Jednoznačně 5 hvězd. ()

MTHRFCKR

Po dlouhých bezmála třech hodinách sledování tohoto filmu můžu jen říci, že jde o veliké zklamání. Už na začátku mi bylo jasný, že herec Carlyle mě v roli neohromí, a taky tomu tak bylo. Myslím, že tato bezesporu zajímavá, sic velice smutná část historie by se dala natočit o hromadu zajímavěji. ()

Reckon

Film mě utvrdil v tom, čemu jsem již dávno věřil. Hitler byl prostě magor. Bohužel magor s ohromnou mocí. Jinak se jedná o jeden z nejlepších TV filmů, co jsem kdy viděl. (8/10) ()

K-e-n-y

Asi by atmosféru lepšie vystihlo ak by to bolo v nemčine, ale aj takto veľmi zaujímavý dvojfilm o nástupe Hitlera k moci. ()

Drc

Excelentní, jen více takových. Jak praví známé a pravdivé úsloví, "Kdo si nepamatuje svoji minulost, musí ji znovu prožít", což neplatí jen ve světě velkých událostí, ale bohužel i v tom všedním. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní a následky pak pocítí i jejich okolí. Tento film pomáhá připomenout jednu z nejtemějších kapitol lidských dějin, zejména její začátek a příčiny - tu řadu drobných omylů a ústupků, lidskou lhostejnost, ambice, zaslepenost a především lidskou hloupost jako takovou. Vynikající pohled na lidi jako stádo ovcí, kterým stačí jen dostatečně razantně a líbivě ukázat cestu, ať je jakákoliv, a oni se po ní pustí. Jako hraný historický film s vlastním příběhem prokazuje větší službu než hromada dokumentů. V některých věcech se tvůrci samozřejmě asi odchýlili od historických skutečností nebo něco trochu přehnali, nicméně celek je mimořádně věrný a působivý, s vynikající atmosférou a skvělými výkony herců. Zejména Hitler je zahraný opravdu bravurně, hypnoticky, až vás mrazí v zádech při jeho projevech a vystupování. To vše podbarvuje skvělá hudba (byť dost jednotvárná). Doporučil bych povinné shlédnutí každému, zejména těm skupinám, které i v dnešní době prosazují a přijímají podobné myšlenky, protože jsou příliš hloupí na to vytvořit si svůj vlastní názor. ()

Ondis

Perfektně zpracovaný příběh největšího "monstra" 20. století. I přes skoro tříhodinovou délku film zdaleka nenudí. Tyhle životopisné válečné filmy mám rád a když se přidá ještě dokonalé ztvárnění hlavní postavy, nemůžu jinak...5* ()

Rendiss

Skvěle zpracovanej film, kterej líčí jak se dostal Hitler k moci. O fašisty , ne že bych s nimi sympatizoval, to nikdy, ale hodně se o ně zajímám a o tu dobu taky, takže mi tenhle film nemůže chybět v paměti. ()

Xavi6

Povedený ani ne dokument o tak strašném vůdci Adolfu Hitlerovi. Čekal jsem, že dvojfilm bude spíše pojednávat o jeho vůdcovským vlastnostech, ale sakra jsem se pletl a to jsem asi poprvé rád. Ono se zde hlavně popisuje to, jak se vůbec Hitler dostal k této myšlence a to mě nejvíce zaujalo. Celkově se to pěkně natočilo a nelituji, že jsem to mohl vidět, i když toto období nemám příliš v lásce. ()

Honzeek95

Tohle to že je Hitler? Takový necharismatický chcípák? Hitler byl geniální psychopat, ve filmu je vyobrazen pouze psychopat. Naprosté selhání ve volbě herce Hitlera. Vůbec se mu nepodobá, ale absolutně ne! Všechno ostatní ujde, ale ta hlavní postava se tedy opravdu brutálně nepovedla, žádný respekt z ní není cítit ani zdaleka, herec přehrává.. Na mě působil prostě jen jako krysák, který pořád piští a řve. A dabér vybrán taky totálně mimo mísu! ()

Jespi

Naprosto neznámý Robert Carlyle zde brilantně exceluje v nejlepším stvárnění Hitlera jaké jsem kdy viděl. Film, který vydá za desítky dokumentů ukazuje ne příliš známou část Hitlerova života. Při jeho sledování jsem si vybavoval hodiny dějepisu z gymplu a jen kroutil hlavou nad tím, kolik málo chybělo, kolik málo stačilo, aby se žádná z těch hrůz 2. světové války nestaly. Na to, že se jedná o televizní film s ne příliš vysokým rozpočtem, musím smeknout nad celým zpracováním. 90% ()

vander19

Otcom nepochopený, matkou rozmaznávaný. Aj takéto detstvo mal Ady Hitler. Chcel byť maliarom, umelcom. Lenže jeho „talent“ vo Viedni nerozpoznali a milého Adolfa vyrazili. Potom sa mu ponúkla šanca nastúpiť do Rakúsko-Uhorskej armády. Ťažko niesol porážku, o tom jednoduchšie sa dal dokopy po zásahu yperitom. Nik v tej dobe netušil, že tento mladík je stelesnením samotného satana. Už od malička cítil odpor voči židom a hlavne oni mohli za jeho neschopnosť presadiť sa v hlavnom meste Rakúska. Oni boli na chybe všetkému. Rovnako ako Marxisti. Ďalší odveký nepriatelia. Túžil len po pomste. A presne o tom je Vzostup zla. Robert Carlyle zahral asi svoju životnú rolu. Mám ho rád ako herca a v každom filme mi prišiel ako dosť sympatický chalan. Jasné, tu sa musel riadne pretvoriť a presne aj v tom je kusisko umenia herca, že dokáže zahrať asi najnegatívnejšiu postavu svetových dejín, ktorá sa pokojne môže porovnávať s Caligulom alebo Nerom. Film necháva na divákovi, aby si vytvoril obraz o Adolfovi. Nemá potrebu nasilu tlačiť do popredia negativizmus, ktorý sa vlastne prejavuje pri jeho charaktere v každej jednej scéne. ()

Paldiny

Zaujímavý dvojdielny film, ktorý sa venuje Adolfovi v medzivojnovom období. Aj na televíznu produkciu je to slušne natočené a najmä vierohodne zahrané. Vidíme prvú Hitlerovu vojnovú skúsenosť, prvú konfrontáciu so židmi, prvé vystupovanie pred ľuďmi, ale aj vznik nezameniteľného imidžu či strach naháňajúcej zástavy. Príbeh miesi súkromný život s tým "pracovným“ a my tak môžeme nazrieť aj do stránky, o ktorej sa moc nehovorí. Rozhodne stojí za videnie. ()

janesX

Keď som si pred pár dňami po dlhej dobe opäť pozrel RAVENOUS, hneď som chcel vidieť Carlylea ešte raz a zistil som, že stále neviem ako si tento herec ešte v roku 2003 poradil s Hitlerom. Inak povedané som si Hitler - Vzostup zla pozrel len kvôli Carlyleovi. Je tu dosť evidentné, že bolo na ňom priveľké ťažisko, ktoré zvládol len s ťažkosťami. Nie kvôli farbe očí, ale kvôli svojej neurotickej osobnosti, ktorú skrátka v žiadnom filme nezaprie. Carlyle sa žial teda hodí asi len na určitý typ postáv a nie je to herec - génius, ako by som si o ňom mohol ešte pred chvíľou myslieť. Možno ešte vtedy len na túto postavu  nedozrel. Ale ani film, ako celok mi za takmer tri hodiny pozerania nič nedal (teda až na jednu vedľajšiu postavu), všeto je notoricky známe z dokumentov. Film chcel ukázať všetko, no pritom nič nestíhal ukázať poriadne. Jeho vzťah k neteri a k Braunovej ma absolútne nezaujímal, veď aj tak o ich sexualite nikto nič nevie (ja ani nepotrebujem vedieť) a už keď film o Hitlerovi, tak som chcel vidieť film o najväčšom masovom vrahovi v dejinách a nie romantickú televíznu sračku pre zaľúbených (či čo). Aspoň že bolo relatívne dobre zobrazené postupné stúpanie slávy do jeho hlavy, kombinované s mafiánskymi praktikami pri získavaní moci. Tri hviezdy s odretými ušami, nohami aj rukami. ()

Rozjimatel

"If a thief takes your money and you take it back, does that make you also a thief?"     Slušne nakrútený životopisný film o Hitlerovi, ktorý sa veľmi správne zameriava na obdobie jeho postupného získavania moci. To veľmi kvitujem, veď jeho neskoršie obdobie je už dostatočne zmapované mnohými filmami a mňa prirodzene veľmi zaujíma aj to, ako sa taká odporná kreatúra mohla dostať k tak veľkej moci, aby rozhodovala o miliónoch životov. To síce film úplne uspokojivo neobjasní, ale veľa naznači a dokáže tak byť v mnohom poučný. Začiatok je takým dosť splašeným letom cez rôzne míľniky jeho života, často naivným a patetickým. Hitler sa spočiatku javí ako taká groteskná postavička (epizódky: 1. Bezdomovec Adi, 2. Dobrý vojak Adi, 3. Krčmový rečník Adi), čo je ešte celkom úsmevné, ale postupom času film nadobúda mrazivý charakter. Robert Carlyle je ako Hitler veľmi presvedčivý (výborná voľba), výborný je i hrozivý Peter Stormare a celkovo má film na televíznu produkciu veľmi slušné herecké obsadenie. Trochu rušivo a značne naivne pôsobí to prehnané zvýrazňovanie dramatických momentov (chlapík po zastrelení ešte preletí cez okno, zakrvavené okuliare, atď.).     "He's not human. He studies people in order to appear human, but all he has discovered is our fear and our hatred." ()

GREGOIRE

Mám poněkud smíšené pocity. Výkon Roberta Carleye v roli Hitlera je bez diskuze výtečný a fascinující. Zůstává ve mně ale pocit určité disproporce a nevyváženosti. Některé úseky jsou vysloveně rychlé, klipovité a dosti ploché. Do toho potom přijde úsek, který se tvůrci pokouší vykreslit nějaké hlubší emoce a atmosféru. A zase klip. Jakoby tvůrci tápali, co vlastně chtějí natočit. Ano, muselo to být velké dilema, tanec na tenkém ledě. Výsledek je film, který je rozhodně zajímavý, ale není to dokument a na druhou stranu ani kdovíjak hluboká sonda do Hitlerova života. Zvláštní kompromis mezi dramatizací a historickými fakty. Kvůli Carleyovi dávám 4*, ale cítím to tak na 3,5. ()

spiritus

Adolf Hitler je zde ztvárně velice věrohodně a to po povahové stránce i co se týče jeho vystupovní.S podobou už to tak růžové není, ale vzhledem k nesporným kvalitám filmu se to dá odpustit.Film je velice poučný, zvlášť pro mladé lidi, kteří ve velké míře nemají ani potuchy co všechno bylo před 70 lety možné.Tvůrci by mohli uvažovat o pokračování, které by bylo zasazeno za konec tohoto filmu a končilo by Norimberským procesem. Uvidíme. Každopádně hodnotím 4 * ()