Che Guevara: Partyzánská válka

• Česko Che - Guerilla (více)

Che je po kubánské revoluci na výši slávy i sil. Pronáší vzletnou řeč ke Spojeným národům a znovu zdůrazňuje závazek třetímu světu bojovat proti imperialismu USA. Poté Che zmizí a znovu se vynoří inkognito v Bolívii, kde organizuje malou skupinu kubánských bojovníků a bolivijských branců, aby zahájil velkou Latinsko americkou revoluci. Příběh bolivijské výpravy je příběhem vytrvalosti, ztrát, idealismu a partizánského boje, který nakonec selže a znamená pro Che smrt. Během něj pochopíme, proč Che zůstává nadále symbolem idealismu a hrdinství, jenž žije v srdcích lidí celého světa. (oficiální text distributora)

perutman

Pokud Soderbegh zamýšlel dávat oba filmy vcelku, potom tak úplně nechápu proč se vyhnul 7 letům Guevarova života. Myslím, že nám tak podal značně nekompletní Guevarův obraz, když pominul všechny jeho "úspěchy". Během oněch let totiž Guevara jako ministr zemědělství vyzkoušel český traktor (absence tohoto mne mrzí ze všeho nejvíc), jako guvernér národní banky zprasil kubánské finance a jako ministrovi průmyslu se mu podařilo absolutně konsternovat sovětské poradce, když jim nadnesl svou vizi težkého průmyslu na Kubě. Soderbergh ani nepoukázal na názorový rozchod s Fidelem, jako by chtěl všechny jeho kontroverzní kroky anulovat tím, že jej přesune z boje do boje, protože se patrně domníval, že to Guvarovi sluší nejvíce s puškou. Jenže také opomněl několik let Guevarových vojenských "úspěchů". Che si mimo jiné prošel značně frustrující konžskou epizodkou, během které Kubánci pod jeho vedením dokázali sestřelit i vlastní štáb. Nechci být rýpal, ale myslím si, že pokud někdo nazve film "Che", pak by se mu měl věnovat během jeho celého života, nebo alespoň po jednu jeho část - v tomto případě jsem očekával od kubánské revoluce po jeho smrt. Pokud bych ale přešel fakt, že to Soderbegh pojal jak pojal, stejně se ve filmu najdou věci, které mi nesedí. Už u prvního dílu mi chyběl trochu dokumentární přístup, tady je ale jeho absence naprosto tragická, v první hodině nemá člověk prakticky tušení kdo je kdo, kdo a kde v tom pralese neustále pobíhá, zdali je to Guevarova skupina nebo někoho jiného. Výsledkem je značně potrhaný celkový obraz, jenž je velmi nezáživný. Navíc se v prvním díle odehrálo několik bojových scén, tady je čas vyplněn neustálým agitačním tlacháním. Výhrady mám i k realističnosti. Guvara by tu měl astmatem trpět mnohem více, ale kromě jedné scény šplhá po kopcích jako kamzík a také partyzáni, kteří mají trpět hladem vypadají jako by se právě vrátili z cateringového vozu. Navíc těnsně před dopadením, kdy byla situace naprosto zoufalá se všichni tváří jako by měli zítra napochodovat do La Pazu na triumfální pochod. Tři hvězdičky ale musím dát, protože film je natočen skvěle a především Guevarova smrt mi připadala parádní. PS: Soderberghovi bych opět odpustil, že Cheho vylepšil (oni ti kluci ve filmu vždy platili, jenže ve skutečnosti někdy hodlali zaplatit až po vítězství revoluce), co mu ale odpustit nedokážu je absence kolouška Lola, dle mého názoru nejlepší postavy Bolívijského deníku:-) ()

Tormentor665

Tedy natočit Bolivijský deník tak nudně, toporně a zoufale, to už je fakt umění. Měl jsem problém to dokoukat. Jediný plus, který to má, je absence ideologického přibarvování. ()

himor

Samé prestihy. To je vlastne behom celého filmu. Tak niekde v polovici som vôbec pochopil, že čo sa to vlastne má diať. O samotnom CHE som sa nedozvedel absolútne nič a je len jedna škoda, že sám CHE, umrel ako prasa kdesi na porážke, potupne. To je k tej časti "životopisného" filmu. Čo sa týka filmovej stránky, nebolo to až také zle, nebyť tých asi 200 prestrihov a monológov trvajúcich miestami asi 15 sekúnd. Veľmi často som sa strácal, dni pribúdali a nevedel som čo sa deje. Tiež akási skupinka povstalcov (asi 12), čo majú zabezpečiť prevrat, to bolo žalostne málo. Nakoniec aj chudáci Bolívijčania zradili záchrancov ich slobody a skončilo to tak, ako skončilo. Tiež samotný partizánsky boj bol preúbohý, veď vlastne nič nemali naplánované a len behali v noci po džungli bez cieľa. Ja som z filmu veľmi sklamaný, chcel som ho vypnúť asi 20x, nakoniec som ho ale dopozeral. Celkovo zle. 35% ()

RobbieM@N

Part Two se už beze zbytku soustředí na snahu Guevarovu o svrhnutí vojenského režimu v Bolívii, která se mu stala samozřejmě osudnou. Zdálo se, že právě druhý díl bude o hodně zajímavější, jenže nepochopitelně Soderbergh zdokumentoval tenhle kus historie tak nudně a celé dvě hodiny se divák nanejvýš stává svědkem del Torova pobíhání po lese, pouhé dokumentární záběry a průřezy asi tak 350 denního pochodu nudnou bolívijskou přírodou, žádná možnost poznat blíže Guevaru a jeho ideologii. ()

Bigfuckman

Je to bídnější než reforma somálského zemědělství, natahovanější než Fidelova vláda, jednodušší než tričko s Che Guevarou. Samé chození lesem a hemzání platby chtivých partyzánů za jídlo. Ironicky jediné co za něco stojí je Guevaryho působivá poprava. Ale film si zaslouží určitě o jednu hvězdu výše než prokládá na obale. ()

unrocker

První díl byl nadšením a proto jsem asi moc očekával od dílu druhého a to jsem neměl. Už to není tak charismatický a dobrý snímek, bude to asi tím že se netýká tak silné části života Che. ()

Ernie_13

Nemyslím si, že by táto druhá časť bola slabšia ako prvá. Jednoducho dej sa pomalšie odohráva a je aj menej dramatický (okrem záveru), pretože vývoj v Bolívii jednoducho nebol taký aký bol na Kube. Myslím si, že Steven Soderbergh odviedol skvelú režisérsku prácu. No a Benicio Del Toro predviedol parádneho Che. ()

Orhalmi

DRuhá strana mince a sčásti protiklad Che : part one. Zde již marná snaha o revoluci, kde ji nikdo nechtěl. Dlouho odkládaný očekávaný konec jak diváky tak i samotným Che. Pomalé tempo vyhovovalo zasazení do reálií. ()

jack_scott

Celkem lepší film než první část, je to takové...filmovější. Jelikož filmy na sebe nenavazují, tenhle je tak jediný jaký bych mohl klidně doporučit. Není tam žádný trapný dokument o Cheho projevech, což je fajn. Naopak to celkem dobře mapuje jejich neúspěšné tažení, a už to není tak rozpačité jako první část. je to prostě příběh guerilly, které se nedaří a důsledky se nakonec neodvratně dostaví. Film tak i bez dobrých hereckých výkonů a režie dosahuje dobré kvality, a dávám mu 65% a ***. ()

Jimbopepo

Ja neviem, čo tu všetci nadávajú. Film natočený podľa Guevarových Bolivijských denníkov ani nemôže byť akčný, ak chce byť autentický, to musí byť jasné každému, kto si tie denníky aj prečítal. Z filmovej stránky je všetko v poriadku, no a z obsahovej... je pravda, že fanúšika Milionárov z chatrče či apokalyptických výročí film asi neupúta, na druhej strane môže pomôcť tým, ktorý sa chcú dozvedieť niečo o možno najcharizmatickejšej osobnosti 20. storočia. ()

gotham

Mírně zaostává za jedničkou, a to ani ta mě nijak zvlášť nezaujala. V zásadě jsou to podobně natočené snímky, jen jednička je trochu živější a akčnější. Celkově musím říci, že mě Che Guevara velmi zklamal, myslel jsem si, že se bude jednat o výjimečný projekt, bohužel to se nestalo. 40% ()

kolacky

Ano, musím ocitovat kolegu 3DD!3, osudovost a nevyhnutelný konec. Tady se prostě nic nepovedlo, Bolívie nebyla Kuba... Posledních dvacet minut filmu mi bylo špatně, jak jsem to prožívala, jednak Benicio BYL Che a jednak mi bylo partyzánů normálně líto. ()

rischa65

Tento pokus je spíš neúctou k Che. Banda lidí se nesmyslně potlouká po kopcích a snaží se někde ukrást něco k jídlu, nejlépe místním, chudým vesničanům. Občas někdo umře. Nového se v tomto polodokumentu nedozvíte nic. Pro mě obrovské zklamání. ()

Andre.w

Revoluce se nedaří. Che se obklopil partou zbabělejch salóních revolucionářů. Ve skutečnosti partou idiotů. I když člověk nezná historii tak už z průběhu filmu celkem brzo vytuší jak to s Chem dopadne. Podpora lidu = nula, takže adios Che. Škoda, že se v tý době nevědělo, že cigára pomáhaj na astma, aspoň by víc kouřil ty doutníky a neměl v horách takový astmatický problémy. ()

joseee

Kym jednotka smeruje k vitazstvu, radosti... dvojka je uplne utrpenie. Che chodi bez uspechu bolivijskou dzunglou, kasle, ma astmaticke zachvaty, straca jedneho muza za druhym a nakoniec dostanu aj jeho. ()

Sunwheel

To, čo bolo na prvej časti zaujímavé a dokázalo upútať, bolo v tej druhej absolútne neviditeľné. Dovolím si tvrdiť, že Soderbergh mohol vybrať iné časti Guevarovho života a natočiť o tom niečo záživnejšie. Tu človek nasilu dopozeral celý film bez známky emócii. ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Benicio Del Toro jako Che!

Benicio Del Toro jako Che!

24.07.2007

Soderberghův projekt se po několika letech plánů a úvah konečně dostává do pohybu a to, co předtím byly pouze dohady, je dnes oficiální. Režisér Steven Soderbergh byl vždy fascinován kontroverzní… (více)

Del Toro bude Vlkodlak!

Del Toro bude Vlkodlak!

16.03.2006

Jedno z klasických děl hororového žanru a tehdejší pýcha studia Universal, Vlkodlak z roku 1941, dostane nový kabát v remaku podle scénáře Andrew Kevina Walkera, jehož kvality dostatečně ukázal… (více)