Na dotek

Oscarový režisér Mike Nichols (Absolvent) přináší na filmové plátno adaptaci uznávané divadelní hry Patricka Marbera, erotikou nabitý příběh lásky, osamělosti a zrady, v jehož hlavních rolích excelují Julie Robertsová, Jude Law, Natalie Portmanová a Clive Owen. Na dotek, sarkastický a upřímný pohled na současné citové vztahy, vypráví příběh o náhodných setkáních, spalující přitažlivosti a nečekaných zradách čtyř obyvatel Londýna – čerstvě rozvedené úspěšné fotografky Anny, začínajícího spisovatele Dana, který píše nekrology, sebevědomého dermatologa Larryho a tajemné Alice. Zábavný a silný film, který se odehrává v současném Londýně, je připomínkou Nicholsovy klasiky Kdo se bojí Virginie Woolfové? a Tělesné vztahy. (Cinemax)

Boogeyman

Closer má ten nejkrásnější úvod, jaký jsem kdy viděl. Rušnou ulicí proti sobě ve zpomaleném záběru kráčí Natalie Portman a Jude Law, najednou se jejich oči setkají a my jasně vidíme obrovskou jiskru, která mezi nima přeskočí. A do toho hraje úžasná píseň Damiena Rice, The Blower´s daughter. Skutečně, jedna z nejkrásnějších scén všech dob. Samotný film pak už tak vysoce nasazenou laťku nepřekoná, ze snového začátku se přesuneme do poměrně syrového komorního vztahového dramatu o čtyřech postavách, kdy se nezapře divadelní předloha. Dialogy, na kterých vedle herců film stojí, jsou však natolik zručně napsané a živé, že vás po celou dobu udrží v pozoru, ba co víc, za asistence životních výkonů představitelů všech čtyř hlavních hrdinů vás nekompromisně omráčí ranou do hlavy a pak si vaše bezvládná těla odvlečou k sobě na plátno, kde vás nechají emocionálně vykrvácet. Tenhle film nemá koule, to je film, který vás do nich nakope! ()

hippyman

film přinášející pár zajímavých poznatků: jude law se dokáže na plátně rozbrečet, clive owen dokáže víc než jen propichovat lidi mrkvema, natalia portman si může docela dobře vydělávat i jinak než herectvím a julia roberts vypadá pořád dost dobře i v sedmatřiceti... každý si ode mě tedy zaslouží jednu hvězdu. 80% ()

salahadin

Zajímavý film o 4 lidech a jejich 4 dotecích do sebe samých i jen tak "aby se neřeklo". Milostný gordický uzel se rozplétá mnohem hůř a nejde jen tak přetnout, cit zanechá v člověku vždy nějakou stopu a ta může být a nemusí příjemná...film našlapaný americkými celebritami by u mě na 4* nikdy neměl nárok, ale tenhle dostal k dobru i vynikající scénář a hudbu, která celkový dojem příjemně umocní. A vyšel z toho romantický film pro náročné, které se už nebaví dívat na ty prostoduché láskou přerůžovělé slátance. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +bravurní, drsné a mnohdy chladné dialogy, prvotřídní obsazení, skvělé herecké výkony -není pro každého, odehrává se převážně v interiérech (přesto to ale nemá rušivý efekt)/// Rozhodně ne film pro každého a mnohdy se u podobných kousků nudím. Tento je však výjimka. Zaujalo mě výborné obsazení. Na Natálku jsem se těšil (vypadá moc dobře) a i ostatní herce mám celkem rád. Nejvíc mě však odrovnali, potažmo zaujaly dialogy. Absolutně všechny věty a slova co pronesli herci mě zaujali nebo se mi zdáli být zajímavé. Vetšina z nich je hodně sprostých, drsných, upřímných, asi takových jak já bych se nikdy s nikým nebavil. A to, že to někdo propašuje do filmu je trošku věc nevýdaná. I když tam si to může tvůrce dovolit. A něco na tom určitě bude, jestli-že se mi zdá zajímavým i to, že si dva herci (Law a Owen) píšou přes chat... Opravdu, neměl jsem šanci to ani pauznout. Takže překvapivě áno. Tenhel film mě ohromil./// Celkem 74%/// ()

Cappuccino

Jediná vada filmu nesie názov Julia Roberts. Herecké výkony celej štvorky boli fantastické a dokonca už pred chvíľou spomínaná osoba zahrala úctyhodne. No, zázraky sa dejú, že? Výborná konverzačka. ()

GilEstel

Jeden z opravdu mála dobrých filmů, které dobře vystihují stav novodobých společenských a milostných vztahů. 4 postavy, 4 osobnosti, naprosto rozdílné charaktery v dokonalém milostném čtyřúhelníku. Film je podán zcela civilně. O to bylo těžší dosáhnout přesvědčivého výsledku. Díky, nebojím se říci dokonalého hereckého výkonu celé hlavní čtveřice, se to podařilo. Vypjaté vztahy, plné hrátek, přetvářek, lidských slabostí, lži, lásky a nenávisti, sobeckosti, zrady a odpouštění, přináší řadu emocí. Málokde je vidět téma, tolik vlastní současné společnosti, jako je trvalý neklid lidské duše a s ním spojená nestabilita vztahů v osobním životě. Zde se toto téma projevilo velmi silně a varovně. Nichols natočil skvělý snímek. Za jeho úspěch může děkovat především hercům, mezi jejichž super výkony ještě lehce vyčnívá Natalie Portman. 92% ()

HAL

Vztahy mezi muži a ženami jsou ta nejtvrdší válka ze všech - krve teče jen málo, ale duše umírají po miliardách... a jen málokdy se stane že vyhraje aspoň jedna strana. Closer je chladně a odtažitě dokumentuje, ale díky impresivnímu herectví ústředního kvarteta dokáže i přesto snadno pohltit. 8/10 ()

misterz

Na mňa to pôsobilo dosť chaoticky, chápem, že malo ísť o akúsi skladačku, ale po formálnej stránke mi to nesadlo. Po pocitovej stránke nemôžem uprieť istú dávku depresie, ale o nič zvláštne nešlo, skôr iba o priemernú záležitosť. Ťahúňom filmu tak je predovšetkým technická stránka a dobré herecké výkony. Inak nič, z čoho by som padol na riť. Priemerná drámička, navyše tématicky a pointovo ošumelá. 60/100 ()

ChewieDC

Film Closer je o pokřivených lidech, pokřivených lidských vztazích, pravdě, lžích, důvěře. Vypráví propletenec vztahů čtyř osob, který je pro své zdůraznění hnán až do extrémů, přesto však nejsou jeho postavy ploché, papírové. Dopomáhají tomu zejména vynikající herecké schopnosti hlavní čtveřice (v celém filmu vlastně není nikdo jiný), zejména je třeba zdůraznit méně slavnou dvojici herců - Cliva Owena a Natálii Portman (o které víme, že z ní bude velká herečka už od dob Leona). Každá z postav je individualita, každá je jiná, ale ve svých mantinelech. Ve scénáři jsou postavy striktně zařazené, ale herci jim dávají balancující rozměry, vymaňují je z papírových extrémů a dávají vzniknout skutečným, realistickým osobám. Příběh je vyprávěn ve velkých časových skocích, režisér se zaměřuje pouze na klíčové momenty, aniž by divákovi pomáhal časovým zařazením situace v titulku. Tím téměř divadelní příběh rychle ubíhá, divák se nestihne nudit, protože na plátně je stále něco nového a důležitého. Jedinou chybou je ale právě příběh. Nebýt skvělých herců, nebýt zručné režie, nezbylo by mnoho. Zbyla by freska o divných lidech, divných vztazích. Ale dobrý režisér dokázal z látky vzít to nejlepší a proměnit ji v nadmíru zajímavé dílo. ()

Vančura

Mike Nichols toho natočil relativně málo, ale všechny filmy, které jsem od něj viděl, byly skvělé, tento nevyjímaje (btw. není od věci srovnat NA DOTEK s Nicholsovým starším filmem Tělesné vztahy, s nímž vykazuje celou řadu podobností). Souhlasím s názorem, na který jsem zde narazil, že po stránce hereckých výkonů filmu dominuje duo Natalie Portman & Clive Owen, zatímco Julia Roberts & Jude Law jim jen sekundují (Julii Roberts navíc nemám rád, stálo mě tedy hodně přemáhání ji nepovažovat za hlavní slabinu tohoto filmu, který mi jinak přijde v podstatě bez chyby). Natalie Portman je zde navíc na vrcholu svého mládí a krásy a její zjev bere dech - určitě je to jedna z jejích nejhezčích rolí, v jaké jsem ji kdy viděl. Film je to po mém soudu velmi cynický a deziluzivní - vztahy mužů a žen jsou v něm líčeny jako jedna velká hra, v níž každý sleduje své sobecké cíle, a v níž není vítězů ani poražených - na konci zůstává jen trpká pachuť a pocit, že ideál romantické monogamní lásky je jeden velký podfuk (z tohoto pohledu by se všechny romantické komedie jevily jako dokonale falešné). Šlo by jistě diskutovat o tom, nakolik tento film skutečně zrcadlí realitu moderního člověka a nakolik se jedná o tvůrčí zkratku a nadsázku, ale osobně to považuji za podružné, a NA DOTEK je podle mě v první řadě výtečně natočený film, který po 13 letech nijak nezestárnul ani neztratil na zajímavosti. A který stojí za vidění už pro ty půvaby Natalie Portman, které se zde podařilo zachytit v jejím vrcholném období. ()

Vavča

Dokonalá studie vzniku, průběhu a rozpadu vztahu v uzavřeném kruhu, který se opakuje, jen občas někdo vypadne z kruhu ven. Dokonalé dialogy, herecké výkony, sevřenost a zaměření na hlavní postavy, i film s minimem lokací a žádnými vedlejšími postavami může nabídnout hutnou atmosféru a poutavý příběh. A jak to celé chápat? Jsou lidé nevděční a neváží si vztahů ani sebe samýcha proto vždy dopadnou špatně, nebo je to ukázka, že pouze pragmatičtí a lidé se silným žaludkem dosáhnou svého? Musí snílci(byť s vadami na charakteru) vždy prohrát, jak vlastně poznat, zda máme tu pravou osobu po boku? Tak to už je na Vás. Já jen za sebe dodám, že film jsem viděl mnohokrát v době vzniku, nečekal jsem, že zrovna mě bude bavit drama. ()

liskam

Tak trochu chaotická blbost, s naprosto nesnesitelným scénářem, který nemá s reálným světem vůbec nic společného. Dvě sluncata dávám za velice solidní herecké výkony. Za mě 45% ()

k212

O tom proč někdy lidé chtějí slyšet lži, i když si přejí pravdu, o tom proč je lepší lhát, než říkat pravdu, proč říkat lži a přitom chtít říci pravdu, o všemožných kombinacích a negacích těchto tří aspektů. Tak trochu Woody bez humoru a bez intelektuálního podtextu. Tak trochu lidsky nelidské. Tak trochu divadelní, akadamické, pesimistické. Tak trochu výborné. A to díky nadprůměrným výkonům hereckého ansámblu, režiséra, který umí pracovat s látkou i postavami a samozřejmě by toho všeho nebylo bez výtečného scénáře (divadelní hry). Closer je hodně anglický film natočený američany, a snad i díky tomu v člověku zanechá docela divně nesmazatelnou stopu a pochyby. Kdo vlastně lhal, kdo s kým spal ... nebo, kdo mluvil pravdu, a jak to teda bylo ... ale sakra proč se ptát??? Film má evokovat fantazii či myšlení a právě díky divadelně pojatému stylu zpracování, všechno tohle Na dotek nabízí. Neboť právě ona slova a ony dialogy jsou znepokojující... ()

DJ Obelix

K tomuto filmu me privedla spise nahoda, ale o to vic jsem za to rad. Sledoval jsem nejaky jiny porad a kdyz prisla reklama, tak jsem nahodou prepnul na HBO, kde zrovna zacinal "Na Dotek" ... a uz jsem zpatky neprepnul. Nebyl totiz sebemensi duvod. O filmu jsem jen letme vedel pribeh a hvezdne obsazeni, ale nijak jsem se po nem nepidil, avsak po shlednuti se zarazuje mezi filmy, ktere jen tak z hlavy nevymazu. Vytecne vztahove drama, ktere je podporeno brilantnimi hereckymi vykony ustredni ctverice (predevsim Clive Owen je zde skutecne nezapomenutelny), pojednava o lasce bez vsi prikrasy a pozlatek - inu, ona takova laska casto byva. Nehledejte zde vylozene kladne, ci zaporne postavy, protoze zde nikdo neni cernobily. Mezi nezapomenutelne dialogy patri sceny na chatu (Law - Owen), ve strip baru (Owen - Portman) a po navratu ze sluzebni cesty (Owen - Roberts). Pochybuji, ze tento film nekdy nasadi nektera z nasich mainstreamovych televizi, protoze ikdyz zde hraji herci, ktere jsou zname i pro fanousky lehcich zanru, film rozhodne neni pro kazdeho - ovsem vnimavym divakum urcite pripravy skvely filmovy zazitek. Cistych *****. EDIT: Po dalším shlédnutí musím přidat ještě jednu geniální slovní výměnu. Jedná se o výstup dua Owen - Law v ordinaci, jejíž pointa je skutečně zdrcující... EDIT 2: A po dalších dvou shlédnutích míří film s přehledem do TOPky. (OBELIX TOP FILM - #5) ()

kingik

Tak bezchybní herci a tak prázdné? Ano, režisér Mike Nichols si ukousl až moc velké sousto. Film nedokáže vše přehledně řešit, aniž by výrazně nenudil. A on nudí a nudí dost, ačkoliv herci, jako Clive Owen nebo Julia Roberts, jsou natolik proti a hlavně předvádějí herecké výkony, které u nich nejsou tak často k vidění. Bohužel je to nuda s občasnými náznaky kvalitního dramatu. ()

Aknah

Strašně jsem tenhle film chtěla vidět a o to víc mě zklamalo, jaká to byla přehnaná reakce na vztahy... že je tenhle film jen o sexu, mě jen utvrdilo, že to nemá žádný nápad a mrzí mě, že se tomu tyhle herci propůjčili... ráda bych to ohodnotila líp, už kvůli obsazení, ale ani za nic ! ()

sochoking

Portmanová je poriadna suka! Rsp. jej premena na konci. Mimochodom, v tomto filme sú asi najlepšie napísané dialogy, aké som kedy počul! Nad hodnotením neváham ani chvíľu! ()

InJo

Čím více zklamání v lásce jste zažili, tím silnější to pro vás bude zážitek. Ať už jde o podvádění, rozchody, lhaní nebo dožadování se lásky od někoho, kdo už vás nemiluje. Scénář funguje, děj je pomalý a plynulý (je třeba naladit se na správnou /emocionální/ vlnu) a dialogy a herci skvělí. Hlavně Clive Owen (jím ztvárněná postava mi byla nejsympatičtější, i když nebyl o moc menší "hajzl“ než ostatní) a Natalie Portman – jejich společná scéna v striptýz klubu je boží! K tomu ještě krásná titulní píseň a zajímavý závěr a vyjde mi z toho přiměřeně cynický, nepřikrášlený a poměrně realistický dobře natočený film o několika "obyčejných“ lidech, jejich problémech s láskou, vzájemnými vztahy a samozřejmě také se sexem (nebo spíš chtíčem). 70 - 80 % ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols