Na dotek

Oscarový režisér Mike Nichols (Absolvent) přináší na filmové plátno adaptaci uznávané divadelní hry Patricka Marbera, erotikou nabitý příběh lásky, osamělosti a zrady, v jehož hlavních rolích excelují Julie Robertsová, Jude Law, Natalie Portmanová a Clive Owen. Na dotek, sarkastický a upřímný pohled na současné citové vztahy, vypráví příběh o náhodných setkáních, spalující přitažlivosti a nečekaných zradách čtyř obyvatel Londýna – čerstvě rozvedené úspěšné fotografky Anny, začínajícího spisovatele Dana, který píše nekrology, sebevědomého dermatologa Larryho a tajemné Alice. Zábavný a silný film, který se odehrává v současném Londýně, je připomínkou Nicholsovy klasiky Kdo se bojí Virginie Woolfové? a Tělesné vztahy. (Cinemax)

heyda

Na dotek je film, který stojí jen na dvou věcech: hercích a příběhu. Zatímco herecké výkony mě docela nadchly u všech výše zmíněných, tak příběh milostného čtyřúhelníku mě silně zklamal. Myslím, že snad ani neexistuje víc nepravděpodobný a hloupý příběh jako vymysleli zdejší scénáristé. Všichni se tam navzájem nesnáší, zároveň milují a nebo podvádí, no kdo se v tom má vyznat. Pro mě osobně je Na dotek úplně zbytečný film, který mě ničím neobohatil. Snad jen výborná striptérská show Natalie Portman pozvedla trochu mé hodnocení, protože jinak jsem mohl hodnotit ještě hůř. 40% ()

sharky

Filmové adaptace divadelních her bývají vždycky velmi zlouhavé až nudné, na dotek nenudí ani chvíli. Film je syrový, chladný, bez emocí a možná to je na něm tak úžasné v záplavě stovek filmů, které se neustále nějaké emoce pokoušejí vyvolávat. ()

MontyBrogan

Práve som dopozeral film menom Closer, citovú vyvražďovačku a konverzačku s božskou Natalie Portman, ktorá mala dve mená a mnoho účesov. A ešte sa okolo nej motala výnimočne znesiteľná Julia Roberts, latentne homosexuálny Jude Law (aj keď úmyslom bola iba jeho nerozhodnosť) a neskonale pravdovravný (možno pre niekoho buranský a vulgárny) Clive Owen.Tento film som už raz dávnejšie videl a našťastie som ho nehodnotil podľa pamäti, lebo vtedy som aj tak o veciach prejednávaných v ňom hovno vedel. A Teraz o.i. zisťujem, že sa nechám ľahko uniesť kvalitnejším scenárom, ktorý je postavený na dialógoch. Toto Nicholsove spracovanie divadelnej hry je toho dobrým príkladom. Navyše keď si odmyslím predlohu, režisér si nevedel odpustiť niekoľko scén alebo len nuansí typických pre americké romantické filmy, ktoré tak nemám rád, s Juliou Roberts na čele. A tiež som sa občas nestotožňoval s konaním postáv, ale to sa so všetkými asi ani nedalo. Nakoniec teda dávam 4*, aj keď od plného hodnotenia to nemá vôbec ďaleko. Milujem takéto filmy, kiežby ich bolo viac. ()

anais

Skvěle zahraná divadelní hra na filmovém plátně. Je to jeden z mála skutečných hereckých koncertů poslední doby, proto je možná škoda, že se scénář tak důkladně drží divadelní stylizace. Někdy by možná nevadilo vsunout mezi mezi dialogy nějakou "akčnější" (rozumě - ne výbuchy, ale aspoň nějaké chození) vložku. Střídání jednotlivých scén se ke konci stane poněkud předvídatelným. A konec postrádá jakoukoliv výraznější gradaci... Příběh končí tak, jak se odehrával - dialogem. nechci aby to vyznělo záporně, film je to skvělý, ale k plnému hodnocení mu prostě ještě trochu chybí... ()

Jinny

Na dotek je nesmírně ukecaný, ovšem krutým způsobem zábavný film. Nejde vlastně o rádoby sexy hru každý s každým, spíš o celkem reálné vykreslení toho, jak snadno lidi zapomenou na všechny ohledy, když jim jde o toho, koho (momentálně) milují. To pak jde stranou především partner, který s nimi strávil už kolik let. Snad nejvíc rušivým elementem filmu jsou ostré časové přechody. Marně ovšem přemýšlím, proč Nichols raději nezvolil nehollywoodské obsazení, které by plochým postavám přidalo na realističnosti, a ruční šmírující kameru. Beztak ústřední čtveřici leze takříkajíc do postele. ()

Roman.Ticka

Moc zvláštní příběh, neměl téměř hluché místo, naprosto nepředvídatelný, i přes téma-nic nového pod sluncem. Až na hudbu, ta mi nějak nesedla. Scénář vycizelovaný do každého detailu, herci výborní, v čele s Julií a jejíma krásnýma hrajícíma trnkama. Smršť trefných dialogů, gejzír emocí, osudová přitažlivost a nečekané náhody v podání zralé Julie, bezprostřední Natalie, divokého Clivea a sobeckého Judea. Nešlo ani tak o zradu, jako nezvladatelnou vášeň a následně sladkou pomstu. Jedno je jisté a má obecnou platnost. Pýcha předchází pád, který může hodně bolet. (Jude) Trpělivost a inteligence růže přináší. (Clive) Jistota je lepší než nic, zvláště v určitém věku. (Julia) Zhrzená zoufalost není konečná, naopak člověka posune výš a dál, často změní k lepšímu, nejen díky mládí... (Natalie-Jane) Flashback to jistí. :-) ()

Ivoshek

Closer je film starý skoro 15 let a celou tu dobu mne míjel. Než jsem na něj docela náhodou natrefil. A je to dobrý, fakt dobrý. Čtveřice postav, které jsou všechny svým způsobem sobecké, bezcitné svině (i když teda, doktor Jeff je vlastně docela slušný člověk a do značné míry i Alice). Z toho, jak moc je to celé postavené na dialozích, jsem si hned říkal, že to nejspíš byla divadelní hra - a taky že jo. Ale nevadilo mi to. Pro lidi, co mají rádi vztahové filmy, je tohle určitě top. ()

Janek

Nichols si divadlo vyzkoušel už u Angels in America - zde navazuje a vede herce stejně úžasně jako v Angels. Skutečně "libový" byl pak výkon Clive Owena - Julia Roberts minimálně překvapila svým "oduševnělým" výkonem. Film jsem viděl s odstupem času znovu a líbil se mi ještě více - dávám 90%. ()

Sofia

Geniální od začátku až do konce. Dokonalé dialogy, bezvadné herecké výkony...divadlo, při kterém vidíte hercům přímo do tváře (a do duše!). Schválně si všimněte v závěrečných titulcích, že kromě 4 herců na plátně jinak promluví jen taxikář, sekretářka a celník. And so it is...:-) ()

Necrotongue

Občas se při revizích svých původních hodnocení nestačím divit. V tomto případě absolutně nechápu, z jakého důvodu jsem před lety hodnotil čtyřmi hvězdičkami. Dnes jsem musel zmobilizovat veškerou vůli k tomu, abych snímek vůbec viděl do konce. Marně přemýšlím nad tím, co mi chtěli tvůrci tímto počinem sdělit. Všechny čtyři hlavní postavy se chovaly jako idioti, dialogy byly opravdu "úžasné", a fakt jsem si užíval to "zajímavé" a zřejmě vysoce umělecké zacházení s časem. To nebyla jen nuda, to byla pruda. Druhou hvězdičku jsem ponechal jen proto, aby si bubun nemyslela, že opisuji:-) // Poznámka pro mě: Špatný film, Necro, už se na něj nikdy nedívej, život je příliš krátký. ()

mm13

Všetko je fajn, až na tú prílišnú akademičnosť a chlad, ktoré síce do istej miery vyplývajú z charakterov zúčastnených postáv, no predsa len mám pocit, že Mike Nichols sám nezvládol svoju úlohu; Na dotyk je teatrálny v momentoch, kedy bolo potrebné ubrať a naopak si drží odstup práve vtedy, keď divák čaká, že to naplno rozpáli. Prepis divadelnej hry nevyšiel, pretože realizačný tým nedokázal nahradiť intimitu vyplývajúcu z priameho kontaktu medzi hľadiskom a javiskom a iba slepo tápa. Na filmovom plátne sú postavy málo obnažené a to je presne to, čo im na naplnenie príbehu chýba! Viac som si domyslel, než precítil. A to asi nebolo zámerom!? ()

Hogun

Oblečte si na seba niečo teplé, lebo citový chlad z tohoto snímku sála tak silno až to zamrazí. Snaha o obnaženie čistej podstaty výroku "v láske a vo vojne je všetko dovolené" je očividná ale... film chce pôsobiť až príliš realisticky, čím miestami pripomína skôr nejaký druh reality show, kde sa herci hrajú na skutočných ľudí snažiacich sa ukázať realitu skutočnejšou ako naozaj je a to celé pod nálepkou "Podoba so skutočnosťou čisto cielená" Ako celok to pôsobí mierne chaoticky, tvrdosť a cynizmus v dialógoch vyznievajú neuveriteľne nepresvedčivo a nepomáhaju ani veľké smutné oči Julie Roberts, zvodnosť a anjelská tvár Natalie Portman, či cynická vypočítavosť Owena metajúceho nadávky a hrubé výrazy. 7/10 ()

becki_tu

Tak trochu jiná telenovela, jejíž hlavní náplní je milostný čtyřúhelník. K hereckým výkonům Owena, Lawa, Robertsové (která si to u mě trochu spravila) a sexy Portmanové nemám nejmenších připomínek, prostě paráda. Zvratů je zde požehnaně, stejně jako smutných a depresivních momentů, ale to už tak u psychologicky laděných romantických dramat bývá. Je však dobře poznat, že jde původně o divadelní hru a dost by mě zajímala její podoba na divadelních prknech. ()

Shaqualyck

Škoda lásky, škoda slzí...a škoda každé rány, která padne vedle. Nichols nezklamal ani s tímhle laboratorně umělým mezildským bludištěm. Studené, hnusné, přesto fascinující. ()

Lacike

Solídna vzťahová dráma s prímesou humoru o jednom štvoruholníku v ktorom sa jednotlivý aktéri medzi sebou riadne prestriedajú. Film ťahajú hlavne mužské postavy. Jak čím ďalej tým viac krutejší cynik Clive Owena, tak pre mňa oveľa fascinujúcejší Jude Law, ktorý prejde vtipným prerodom zo sebaistého frajera a zvodcu na nedospelého chudáka, ktorému sa rozpadá jeden vzťah za druhým. Ďalším veľkým kladom sú veľmi vtipné dialógy skoro jak od Woody Allena, ale predsa len trochu iné. Také nemravnejšie. Takisto emócie medzi postavami podľa mňa fungujú po väčšinu scén perfektne. Menším mínusom filmu sú ženské postavy. Natalie Portman tu hrá stále také naivné dievčatko a Julia Roberts je nevýrazná. Ale pre mňa to je skôr klad, keďže mi nevadila tak veľmi ako obyčajne. Najviac ma štval koncept neustálych posunov v čase bez akýchkoľvek upozornení. Jednak to zo začiatku pôsobíi dosť neprehľadne ale aj keď som sa už zorientoval, tak tento koncept nemám príliš rád. Pôsobí to akokeby som pri čítaní knihy preskakoval kapitoly a vo filme mi chýbali také drobné nuancie toho jak sa postupne vyvíjali vzťahy medzi postavami. Namiesto toho aby sme to s postavami zažili, tak nám len v dialógoch opisujú jak sa medzičasom zmenili. Emócie príliš nefungujú akurát v závere, ktorý pôsobí trochu prekombinovane. Napriek všetkým výtkam to stojí aj za opakované pozretie ak máte radí vzťahovky s britkými dialógmi. Pre mňa to je bohužiaľ dodnes posledný fakt dobrý Portmanovej film, ktorý mám chuť si pustiť viac ako raz. 7/10. ()

jhrasko

and so it is - takýto sme, takýto /ne/chce(m)e byť, toto sa nám deje, takto ubližujeme, takéto chyby stále a dookola opakujeme - just like you said it would be. Herecké royalties a Julia Roberts, strašne slabá. Annu mala hrať Cate Blanchett, škoda, že nie. Thank you for you honesty. "Now fuck off and die." ()

rawen

Váhal jsem mezi *** a **** - nakonec dávám míň, protože už jsem viděl něco podobného a o sto procent lepšího - Scény z manželského života od I.Bergmana (a ještě mínus za to, že mi po shlédnutí tohoto filmu vyhořel monitor .))) 6/10 ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols