Drama Lindsaye Andersona Kdyby je typickým produktem doby, v níž vzniklo, tedy neklidných a revolučních šedesátých let. Prakticky z každého záběru lze cítit obrovský vztek mladé generace, který může zchladit jen bourání hodnot, na nichž v té době stála britská střední třída.
Obsazení vévodí Malcolm McDowell (sígr z Kubrickova Mechanického pomeranče), který hraje Micka, studenta, který vyburcuje spolužáky k revoltě vůči zažitým zvyklostem jejich internátní školy. Tváří v tvář surovým vychovatelům a neschopným učitelům se Mick a jeho kolegové pokusí odstranit překážky, kterými jim pedagogové ztrpčují život, a také zažitou představu o nadřazenosti kolektivu nad individualitou. Pod heslem "Vyberte si, na které straně chcete stát," tak svádí marný boj mladické ideály s nelítostně válcující realitou.
Natáčení začalo jen pár dní před studentskými bouřemi v Paříži a Andersonovi se díky tomu podařilo poměrně přesně zachytit náladu mezi příslušníky mladé generace, fotkami Che Guevary a Mao Ce Tunga na stěnách pokojů počínaje a naivními přípravami na revoluci konče.
Film se stal kultovním především díky tomu, že se Andersonovi podařilo příběhu dodat surreálný nádech, za což vděčí zejména formálnímu zpracování a vynikající kameře Miroslava Ondříčka. Ve chvíli, kdy revoluční události nabírají obrátky, film se anarchisticky rozpadá do jednotlivých záběrů, neustále mění svou barevnost od sépiové po plnobarevnou, střídání reálných a fantazijních záběrů je stále rychlejší. (oficiální text distributora)

dANo

Zaujímavá štúdia doby, kedy sa mladí radi stavali proti systémom, v ktorých boli nútení žiť a fungovať. V tomto prípade je kritizovaný britský konzervatívny systém školstva, ale aplikovať sa dá na celú spoločnosť. Vo filme jednoznačne zaujme jedine Malcolm McDowell a skvelá kamera. Ináč by som trochu vytkol niektoré rozťahané scény a pomalý dej. Záver je však o to drsnejší... ()

Brain-D

Neobyčejný film z výborným Malcolmem Mcdowellem, který to drží na parádní úrovni od začátku až do skvělého konce. Film je o rebelých, kteří se zbouří proti krutému školnímu řádu. ()

swe

Malcom McDowell mě jako anarchistický hejsek nadchl už v Mechanickém pomeranči. V IF... si svůj výborný výkon (i roli) zopakoval... ()

cross

Musím přiznat, ž tohle jsem fakt nepobral.... Na můj vkus příliš náročné a nepoživatelné, navíc mi tak trochu celou dobu unikala smysluplnost sdělení, nehledě o formě, která je víc akademická než divácká.... Celkově vzato jsem s velkým podivem, jak moc dobře je film hodnocen a opět dostávám pocit, že spousta lidí nehodnotí svůj pohled na film, ale obecné názory okolí... Neříkejte mi totiž, že tahle alegorická nuda se opravdu mohla někomu líbit! ()

mcleod

Zajímavě natočený film s komediálními prvky a s alegorií příchodu revolučního studentského ducha do formální třídní anglické společnosti. Rebelské osobnosti v takové společnosti přežívají, stále mluví o změnách, stále se snaží zachovat svobodu svého jednání (mnohdy i trochu moc expresivně), dokud se systém neobrátí proti nim. Po výprasku již není možné systém ignorovat a přežívat v něm, ale je nutné ho svrhnout... film tak nejen předznamenává budoucí události roku 68, ale také dává jasný návod... nebojte se použít násilí na svržení nenáviděného režimu. A tato fascinace násilím mi na takových filmech právě hodně vadí... ()

Autogram

Šikanovanie by sa dalo určite zobraziť iným, prijateľnejším spôsobom a bojovať proti nemu nejakým normálnejším filmom. V tomto prípade autori chvíľu nudia a chvíľu šokujú nekonzistentným filmom, čo je pre istotu zdôraznené ešte rozdelením na kapitoly akoby v knihe. Zvierací tigrí súboj v kaviarni mi tam nesedel rovnako ako mnoho ďalšieho. Mimoriadne nekvalitný zvuk v originále situácii tiež nepomáha. Internát predstavuje kasárne alebo väzenie s prísnou vojenskou hierarchiou a trestami. –– Vy traja máte pridlhé vlasy. Zajtra ráno budete 2 minúty pod studenou sprchou. ()

Jello Biafra

Sugestívny film o vzbure mladíkov proti autoritám v anglickej internátnej škole, kde platia prísne pravidlá a pevná hierarchia profesorov a prefektov. Starší študent Mick (Malcolm McDowell) už šikanu a neslobodu nemôže vystáť a živí v sebe predstavy plné anarchie a násilia, ktoré pri príležitosti 500. výročia založenia školy premení v skutočnosť. Film vznikol v revolučnom roku 1968 kedy sa mladí ľudia po celom svete začali búriť proti autoritám. Doba, kedy vypuklo hromadné povstanie v Paríži a Československo obsadili sovietske tanky a hlavne doba kedy prebiehala vietnamská vojna. Na pozadí týchto udalostí vznikol film IF. K neobyčajne emotívnemu zážitku z filmu prispieva aj kamera Miroslava Ondříčka. Záverečný masaker je už len výbuch časovanej bomby napätia, ktoré narastá po celý film. A ten Malcolm McDowell hraje tak dobre že Alex v Mechanickom Pomaranči bol pre neho ďalšou trofejou. ()

Fox85

Malcolm McDowell jako revoltující mladík na přísné anglické škole je skvělý a film je nejen díky němu výtečný [LFŠ2019] ()

birdie.

Pro někoho možná útrpně nudné, pro mě velký zážitek. Neustálé prolínání reality a fantaskních výjevů se v postupném závěru filmu zrychluje až ani nevíte, co je vlastně skutečnost.. no a prostě Malcolm McDowell.. REVOLUCE! ()

Arkanoid

Víta nás spev študentského chóru poukazujúci na kladné hodnoty študentov. Internátna škola spočiatku budí dojem prísnosti a jemnej šikany. Krásna drzosť a boj proti pravidlám v zbytočne upätom svete poteší, aj keď samozrejme, prekročí to únosnú mieru a potom je film zaujímavý v scénach šialeného násilia, ale aj dovtedy ponúka nezabudnuteľné scény. Miroslav Ondřejíček natočil film dobre. „Markland, warm a lavatory seat for me. I’ll be ready in three minutes.“ –„Run! Run in the corridor!“ –„Thank you, Rowntree.“ „Thank you.“ –„One man can change world with a bullet in a right place.“ Jazykové okienko: bumf tutor; sweet room; rough and tumble. ()

noctambule

If... šílenost se spoustou scén, které postrádaly logiku, ale možná i jakýkoliv smysl. I když.....viděno v kontextu doby, ve které film vznikal, smysl to má. Vrcholem všeho byl závěr, to už jsem opravdu nepobírala. ()

Han22

Ach ty britské filmy... Mám rád bondovky, Hitchcockovy britské thrilery i Hammer horory, ale ty britské dramata (a v podstatě anii komedie) z té doby mě prostě nesedí. Tady je výborný námět šikany a vymývání mozků v britském školství, Malcolm McDowell se rozehrává k Mechanickému pomeranči. Jenže místo aby gradovalo drama, je to čím dál absurdnější, artové. Škola plná válečných zbraní, školská rada s neomezenou mocí to působí jak sci-fi, do toho divnosti typu kněz v šuplíku, hraní si na tygry a závěrečný "masakr" s nekonečnými zásobníky, kde se nikdo netrefuje není mrazivý, ale prostě jen k smíchu. Není to úplně špatné jak některé jiné britské divno filmy z té doby, ale víc než 3* ani omylem. ()

Stromovous87

O filmu Kdyby jsem slyšel už před mnoha lety, ale teprve dnes jsem ho zhlédl, a okamžitě ho ohodnotil pěti hvězdičkami. Třetí film, který jsem s Malcolmem McDowellem viděl (Mechanický pomeranč, Caligula) a opět mu padla role přímo na tělo. Kdyby patří k těm filmům, u kterých se vůbec nenudím a jsem přilepený k obrazovce od začátku až do konce - který se v tomto filmu mnohým může zdát "uhozený" :-), ale k duchu a vyznění filmu se hodí. ()

bila.tecka

Další z filmů, který je třeba vnímat v kontextu doby vzniku. Revoltující rok 1968 a vzdor mladé generace vůči tradičním hodnotám. V podání, které vzbuzuje spoustu otázek, což považuji za největší přínos snímku. Takový vojenský režim bych s chutí zavedl do většiny zdejších škol, dnešní amorální frackové by ale na oplátku svoje flinty skutečně vytáhli a ne alegoricky jako trojice filmových outsiderů. Malcolm McDowell mě nabudil znovu skouknout Mechanický pomeranč, kde se jeho "temné já" hezky rozvine... ()

Slimak

Pěkný film, ale proklatě ho sráží právě to, že neomylně britský.To mu nesvědčí.Zvláště jeho druhé půli, která by si zasloužila větší odvaz. ()

Piškotka

Chyběl mi tam spád a větší akce. Konec byl akční až moc a vyústil až v přehnanou revoltu. Místy se našel i nějaký ten humor, stejně tak expresivní záběry (zvířecí boj v kavárně). M. McDowell je výrazný a svůj, zahrál podobnou náturu jako v Mechanickém pomeranči. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "What makes me nervous about girls is you never know what they're thinking." "I don't think they do think."     Filmová dráma, ktorá mi je subjektívne protivná v mnohých ohľadoch. Tie naduté anglánske držky sú miestami na nevydržanie (tá strojená vznešenosť, nadradenosť v každej póze), protivný je i celý ten zvrátený systém vzdelávania a o nič lepší nie sú ani tí mladí chuligáni, ktorí sa proti nemu búria. K umeleckému zážitku neprispieva ani nezaujímavý a značne nesúrodý príbeh, ani to náhodné vypadávanie farby (ako pri poruche) a klinčekom do rakvy je ten debilný koniec (a je mi úplne jedno, či je fantazijný, alebo nie). Je tu ale pár vecí, ktoré ťahajú film nahor. Je to hlavne herecký výkon Malcolma McDowella a potom ešte jedna skvelá scéna výletu na motorke (akoby z iného filmu), najmä tá časť v kaviarni s parádnou sprievodnou hudbou (Sanctus). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Yardie

Tak možná jsem nepochopil poselství filmu a to, co to mělo představovat, ale přišlo mi to jakoby úplně o ničem. Dokážu pochopit, že tady ta školní buzerace byla otravná, ale že bych postřílel půlku školy, tak to asi ne. Každopádně mi film přišel takový chladný, bez emocí a v podstatě jsem ani nevypozoroval nějakou touhu po revoluci. Možná jsem nepochopil náznaky či skryté myšlenky a nebo tam fakt nebyly. Bylo to takové nijaké prostě, nesedlo mi to. Na druhou stranu to bylo celkem zajímavě natočeno a mělo to zvláštní atmosféru. Ale pro mě dost zklamání. Takové podivné... Howgh! ()