Drama Lindsaye Andersona Kdyby je typickým produktem doby, v níž vzniklo, tedy neklidných a revolučních šedesátých let. Prakticky z každého záběru lze cítit obrovský vztek mladé generace, který může zchladit jen bourání hodnot, na nichž v té době stála britská střední třída.
Obsazení vévodí Malcolm McDowell (sígr z Kubrickova Mechanického pomeranče), který hraje Micka, studenta, který vyburcuje spolužáky k revoltě vůči zažitým zvyklostem jejich internátní školy. Tváří v tvář surovým vychovatelům a neschopným učitelům se Mick a jeho kolegové pokusí odstranit překážky, kterými jim pedagogové ztrpčují život, a také zažitou představu o nadřazenosti kolektivu nad individualitou. Pod heslem "Vyberte si, na které straně chcete stát," tak svádí marný boj mladické ideály s nelítostně válcující realitou.
Natáčení začalo jen pár dní před studentskými bouřemi v Paříži a Andersonovi se díky tomu podařilo poměrně přesně zachytit náladu mezi příslušníky mladé generace, fotkami Che Guevary a Mao Ce Tunga na stěnách pokojů počínaje a naivními přípravami na revoluci konče.
Film se stal kultovním především díky tomu, že se Andersonovi podařilo příběhu dodat surreálný nádech, za což vděčí zejména formálnímu zpracování a vynikající kameře Miroslava Ondříčka. Ve chvíli, kdy revoluční události nabírají obrátky, film se anarchisticky rozpadá do jednotlivých záběrů, neustále mění svou barevnost od sépiové po plnobarevnou, střídání reálných a fantazijních záběrů je stále rychlejší. (oficiální text distributora)

bono22vox

Emotivní prožitky studentů jsou v tomto skvělém snímku zásluhou nejen režiséra ale také českého kameramana M. Ondřícka... ()

zona

Vrcholný snímek 60. let, znepokojivý, režijně překvapivý, úchvatná Ondříčkova barevná/černobílá kamera a samozřejmě i jedinečné herecké výkony. Nápadné je na svou dobu odvážné ztvárnění homosexuálního vztahu dvou studentů z britské koleje. ()

LetztesBiest

(70%) Jak už tu je párkrát zmíněno, tenhle film je takový odtažitý a pomalu plynoucí, ale zároveň mě zaujal svou myšlenkou a několika perfektními scénami (za nejsilnější moment filmu považuji tu scénu v tělocvičně, kdo viděl, tak ví). Pár scén tam zas naopak bylo poněkud WTF (ano, hlavně ta s tím knězem v šuplíku, v té chvíli jsem film stopl a přetočil zpátky jen proto, abych se ujistil, že dobře vidím) ... ()

karlee

Hodinu a půl se tam neděje vůbec nic zajímavého, jen poslední čtvrthodina má pár zábavných momentů, např. reverend v šuplíku. Nevím, o čem měl film vypovídat a v čem měl být provokativní, pro mě nevypovídá vůbec o ničem, resp. vypovídá hodně špatným způsobem (vykonstruovaná řešení vykonstruovaných problémů), Přeletu nad kukaččím hnízdem nesahá ani po kotníky. Navíc se mi zdály české titulky občas nepřesné. ()

Tormentor665

Tohle musel být fakt generační film, skutečně jsem se cítil jako v šedesátých letech jsa opuštěný a rodičemi zavržený honič na internátě, kterému změnilo život bílé album od Beatles. První půjde tělocvikář, tyran všech tyranů a až se bude z těch pácnoucích klerokonzerv linout vůně horkého olova, jdu stavět barikády. ()

fallanga

Jako kritika tehdejšího Britského školství to je fajn, ale jako film to už tak fajn není. Je to celkem nudné, bez nějakých zapamatování hodných scén a ani po shlédnutí nevím, které části filmu se "opravdu" staly a které byly jenom představou hlavního hrdiny. ()

Olafsson

Prozatím viděno 5krát.. Geniální film o podmínkách ve kterých se rodí REVOLTA... 5 hvězd (nejen) za scénu v Caffee s dívkou a za závěrečných 5 minut kdy to Macolm s partičkou kropí ze střechy... Pokaždé mně při ní zatraceně mrazí v zádech... Líbí se mi komentář od O*R*I*N ()

mac000

Naprosto kultovní událost československých filmových klubů počátku 70. let minulého století. Jedinečný výkon Malcolma McDowella. Bohužel je film tročku poplatný duchu kinematografie druhé poloviny 60. let a pro současného diváka se může zdát poněkud "vyčpělý" (ale což ten osud nepotkaly i některé Godardovy či Antonnioniho filmy, jimiž ve své době bylo unečeno klubové publikum?) ()

ilclassico

Mírné zklamání. Je sporné, jestli si tenhle snímek vysloužil renomé pro svoji tematiku nebo pro svoje zpracování a kvalitu. Teď, když vášně odvál čas, zůstal nám (ne)příběh, ne moc invenčně natočen a tak chladný, jak anglické počasí. Přísnou známku kvality tak dosahuje pouze Malcolm McDowell. V rámci žánru za 3. ()

jiricek86

Výborně zrežírovaný film, který patří mezi nejpromyšlenější filmy vůbec. Malcolm McDowell je vynikající. Bohužel je třeba zmínit, že i na tomto snímku se podepsal čas a film přestává být aktuálním. If se stalo inspirací pro mnohé filmy jako například Ondskan. ()

Leník

Asi to na mě bylo příliš alegorické... ale vůbec mě to neoslovilo, a ač mám jinak ujeté až surreálné scény ve filmech celkem v oblibě, tady mi přišly tak strašně násilné a mimo, že to ani nebylo vtipné. ()

Dvojirakri

Přiznávám, Kdyby... jsem dal až na podruhé. To úmorné rozehrávání děje a poznávání prostředí na mě bylo moc. Z polospánku mě vytrhla až návštěva bistra a jeho krásná obsluha, poté už se děj rozhýbe. Trochu jsem nepochopil ty hrátky s materiálem, část snímku je barevná a část černobílá, a to mimo logiku - další věc která mi úplně neseděla. Naštěstí herecké výkony jsou slušné a za českého kameramana Miroslava Ondříčka jednu hvězdu přidávám. Pokud bych měl If... k něčemu přiblížit tak někde v průsečíku Píseň za chudého chlapce - Zlo mezi námi - a tím závěrem(pokud by nešlo jen o představu) Zkažená mládež. ()

gizi

Zajímavý film - je v něm hodně k zamyšlení, pro mě o přípravě mladých kluků do života ne zcela běžnou a známou formou studiem na koleji. 75%, 22.2.2011. ()

katusia

prvá polovica klame telom, navodzuje dojem realistickej drámy z anglických "public schools". Od krádeže motorky sa to celé zvrtne na symbolmi a metaforami prepchtý úlet, pri ktorom som zistila, že nie som natoľko vzdelaná, aby som si to užila plnohodnotne. záverečná krvavá revolúcia bola tým nejlepším zadosťučinením, ktoré som mohla dostať. Aj po gradačnej a po ľudskej stránke, pretože tým šikanistickým zastaralým bastardom som od začiatku taký koniec priala.(no a čo, že to bol iba výplod fantázie mladých revolucionárov:)) ()

st.lupen

Zejména druhá půle díky výrazně surreálnější stopě dostává skutečný odpich. Film je velice podobný filmu "Zlo mezi námi" který však mnohem hlouběji poukazoval na hnilobu panující v systému. ()

Fahrenheit

Absolutní filmový klenot 60. let, znepokojivý, prosáklý dobovou atmosférou vzdoru mladé generace vůči (ne)otřesitelným autoritám. Na vysoké estetické kvalitě má velký podíl vytříbená Ondříčkova kamera, nečekaně střídající barevné a černobílé pasáže. Silnou zbraní jsou herecké výkony v čele s Malcomem McDowellem. Vzhledem k době vzniku je odvážné i ztvárnění homosexuálního vztahu dvou studentů z britské koleje. ()