motyka52

Mladý Bolek Polívka poletuje životem, jezdí vlakem, zápolí s přízní i nepřízní žen, filozofuje, suše humoruje a přitom nesleze z plátna. K tomu hraje Decziho náladovka. A kdybyste se mě zítra zeptali o čem to bylo, nebudu vědět. Poslední čtvrthodinu si ale pamatovat budu a možná mě malinko mrzí, že ten vlak nevjel pod lavinu hned v páté minutě filmu, protože v prostředí jednoho zasypaného vagonu by mě asi bavilo odhalovat charaktery víc, než 90 minut s Polívkou povlávat sice příjemně, ale tak nějak odnikud nikam. ()

ToddB

Vynikající Polívka v jeho asi nejlepším filmu. A vůbec nejlepší film Chytilové. Úžasně vystihnutá šeď socialistické železnice a té doby vůbec. No a v neposlední řadě skvělá hudba Decziho. ()

Bránolog

Konečně jsem se k tomuto filmu dostal a musím říci, že byl o něčem úplně jiném, než jsem si myslel. Čekal jsem od Chytilové jakési podobenství ala Vlčí bouda, ale k svému milému překvapení jsem dostal úplně normální, civilní film, kde se lidi chovají až nepřirozeně přirozeně. ()

corax8

Hodně dobrá věc. Vtipná glosa o hledání sama sebe. Jako by mi hlavní postrav mluvila z duše "Má to smysl?" Ohromně jsem se bavil. ()

jolinin

Stojí za povšimnutí, že Bolkova dcera Anna (narozená v březnu 1979) je dnes stejně stará jako Bolek v Kalamitě. Nedosti na tom, v každém druhém záběru lze v Bolkově tváři zcela jasně Annu číst. Jejich podoba je neuvěřitelná. ()

blazenfilmov

Jeden z dalších kvalitních výtvorů Bolka Polívky. Vše dále obohaceno o pěknou krajinu. Není to nic úžasného ale když už bych měl, tak se na to znovu podívám. ()

JerryPilsen

Sekaný děj dává příběhu pořádně zabrat,jestli to bylo pozdějším cenzorským vystříháním,nevím,ale skoky velice kazí dojem.Polívka balancuje na hraně vlastní parodie a ostatní herci i neherci to zamíchali do pořádného guláše. ()

Fahrenheit

Jeden z nejlepších českých filmů 80. let, naprosto trefná moralita přerůstající nenápadně až do alegorického obrazu celé společnosti. Věra Chytilová byla výsostná filmařka, nesmlouvavá, nepříjemná, nervní, ale vždy originální. Ohromná škoda, že v popřevratových časech nedostala takový prostor a tvůrčí podmínky, jaké by si za svůj celoživotní boj a vzdor zasloužila. ()

StarFsh

Občas sa stane, že sa stretne dobrý scenár, dobrá režisérka, dobrý hudobný skladateľ, dobrý herci a vznikne z toho "srajda". Ale občas z toho výnimočne vzíde niečo podobné, ako je tento nezabudnuteľný film. 5* ()

horskejvlk

Jak se žilo za socialismu ? Jaká byla mentalita mladých, starých, jaká byla motivace života a jejich filosofie ? Byl socialismus , pro mladé cool, naplňoval je ? Odpovědí je tento film od Věry Chytilové. Bolek jako netrpělivý vysokoškolák nevidí smysl studia, chce být prospěšný ale neví jak, jde ke dráze a do reálného života. Vlak v pojetí Chytilové znázorňuje, že jedeme všichni po jedné koleji v jednom vlaku a jak se chováme je jen na nás. Její kalamita jak horizontálně tak vertikálně životě i v zaměstnání je přesná, práva ruka neví co dělá levá, podpultový prodej, protekce apod. Vše i uniforma ztratila šmrnc. Zůstává jen radost ze života a mládí vždyť na kalamitu už jsme odborníci😀 ()

Ziral

Film má vynikající začátek, ale s koncem to jaksi do bezradného vytracena. Bolek dobrá, ale zbytečně se dost přehrává ()

Stefi_836

Ty tři hvězdičky jsou především za Bolečka Polívku, ten táhl celý film a za pár dobrých vtipů celkově. Jinak bych uvažovala o odpadu. Já tyhlety pseudo-intelektuálské chytilovské počiny vůbec nemusím. Navíc k tomu ta trhaná kamera, kterou taky nesnášim. Je to opravdu zvláštní snímek, myslím, že stojí za shlédnutí, ale pro mně je až příliš chladný a neosobní, přesně tak, jak se snažila Věra vyjádřit tu socialistickou dobu. Navíc 3/4 nudy a nakonec krásná scéna, když vlak zapadne, jenže v ten moment je konec- to fakt naštve! ()

Hansolo35

Klasická Chytilová. Poskakující kamera, zbytečné záběry, škaredá mužatka Bláhová hraje rozpustilého diblíka, nulový děj. Viděl jsem v průběhu let různé úseky toho dílka a nikdy jsem nevydržel než deset minut. Dohromady jsem to asi viděl celý, ale děj to asi nemá žádný. ()

710.cz

Tohle by měli pouštět všem těm dezolátům vzpomínající na komanče; všechno volezlý, hnusný... rozpadající se. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014