Dvojdielny televízny film rozpráva o živote významnej osobnosti moderného slovenského výtvarného umenia Martinovi Benkovi. Martin Benka sa narodil na Záhorí, bol učňom maliarstva a natieračstva v Hodoníne, maliarskym tovarišom vo Viedni, navštevoval súkromnú maliarsku školu E. Neumanna. Neskôr pokračoval v štúdiu na krajinárskej škole A. Kalvodu v Prahe. Absolvoval niekoľko maliarskych ciest po Čechách a Morave, študijné cesty do Talianska, Juhoslávie, Holandska, Nemecka, Belgicka, Francúzska, Ruska a ako prvý Slovák sa zúčastnil Bienále v Benátkach. Vystavoval na Svetovej výstave v Paríži, kde bol ocenený striebornou medailou za obraz Krajina z Terchovej. Venoval sa aj tvorbe pre architektúru a verejný priestor, grafike, ilustrácii, úžitkovej grafike či hudobnej kompozícii. Začínal ako impresionista, no časom a skúsenosťami pochopil, že maliarsky videná krajina má svoju funkciu práve tak ako všetky javy, ktoré sa v nej odohrávajú, že to nie je len pestrý povrch. Cítil, že príroda má aj svoj vnútorný život, ktorý k nej človeka púta. Objavil dynamickú silu Oravy, Liptova i Gemera. Prvý prišiel na to, že v každom kraji žije vitálna, akási magnetická sila, v ktorej sa odzrkadľuje duch kraja. (oficiální text distributora)

WANDRWALL

Poměrně často reprízovaný film na STV o životě a díle Martina Benky. Podobně jako u jiných malířů či umělců se zde setkáváme s nepochopením jeho učitelů, řadou konfliktů při své snaze o prosazení jeho stylu malby. Film je pro mě i po letech příjemný, není to film nějak extra dramatický, ale má právě takové tempo, kterému se rád poddávám a uvádí mě takové filmy do rozjímavého stavu. Vedle toho se dozvím o životě osoby ve filmu ztvárněné a pokud mě zajímá víc, tak si můžu o něm najít víc informací a jimi se zabývat dokud mě to bere. No nění to úžasná vymoženost pátrat po důvodech výkonů, které třeba umělci či vědci odváděli? ()

Autogram

Vydarený dvojdielny film o slovenskom maliarovi s výborným spracovaním v duchu najlepších tradícií československých historických seriálov, na ktoré sa veľmi podobá. Je viac český ako slovenský a od určitého času tam mimo Benku znie iba čeština. Už po prvej časti môžem s istotou prideliť štyri hviezdy. –––– Len jedno si v tom svete pamätaj: Čo budeš robiť, rob vždy tak, aby si odvahu každého prevýšil. ()

MM_Ramone

Dobre natočený dvojdielný televízny film o veľkom slovenskom umelcovi. Martin Benka (1888-1971) bol skromný, tichý, až naivne dobrosrdečný človek, ktorý mal mimoriadne maliarske nadanie. Jeho obrazy sú výpoveďou o kráse našeho národa. Lásku ku svojej otčine a prostému, bohabojnému slovenskému ľudu vyjadril pomocou štetca a farieb. Jeho diela sú silne pôsobivé. Rád som si pozrel film mapujúci jeho život. Bol som spokojný aj s technickým spracovaním. Kostými, masky, výprava... vrátane kamery, strihu a réžie sú dobre zvládnuté. Taktiež Alfréd Swan v hlavnej úlohe bol správnou voľbou. *** ()

PTuranyi

Pekný dvojdielny životopisný film o maliarovi Martinovi Benkovi. Kvalitná produkcia presahuje priemernú televíznu tvorbu a obsadenie množstva výborných slovenských aj českých hercov dáva filmu živosť. Okrem životných peripetií, ktoré formovali Benkov život a tvorbu, dáva film možnosť pochopiť jeho fascináciu prostými vidieckymi motívmi. 75% ()

mchnk

Velmi povedená československá spolupráce o světě malíře modernisty, který dává před Milánem, Florencií či Paříží přednost rodným polím a loukám, sází především na sebe a vytrvale hájí osobité vnímání své umělecké činnosti. Výborná atmosféra předminulého a začátku minulého století, skutečně pestré herecké obsazení, např. Bekovy či Hartlovy role skutečně sedly. Vše podpořeno krásnými melodiemi a krajinou. ()