Čert Belzebub (M. Nedbal) odnese omylem do pekla hodného mládence Honzu (I. Luťanský) namísto hříšného sedláka. Vysvobodit ho může jen odvážné děvče. Úkolu se ujme rázná královská dcera, princezna Máňa (J. Boušková). Peklo se jejím přičiněním obrátí doslova naruby! Kdyby čerti věděli, co je s touhle podivnou princeznou čeká, raději by Honzu z pekla hned vyvedli. Protože to neudělali, Máňa se v pekle objevila sama. Jaký z toho nastal rozruch, to už uvidíte v dnešní pohádce „naruby“ podle Josefa Lady. A protože je to pohádka nezbedná, užijete si při ní hodně legrace. (Česká televize)

rt12

Máňu pošlem do Parlamentu. Pohádka, kterou mám ráda k vůli kulisám, rozverné princezně a skvělým čertům. ()

slunicko2

Další veselá pohádka. 1) Ladovské kulisy byly roztomilé, o totéž se pokoušel i scénář, avšak jeho proletářské pojetí mě neoslovilo. Všechno je postaveno na hlavu: peklo ke k smíchu, princezna žije v královské pastoušce. Nebe a Bůh neexistuje. Princezna jezdí autem (řídí) zatímco Belzebub jezdí na koni. Princeznino budovatelské nadšení mi šlo dost na nervy. To nejpříšernější nakonec: za odměnu dostali čerti škubánky s mákem. 2) 23letému Ivanu Luťanskému (moulovitý Honza) to slušelo, ostatně jako vždy. Herecká elita hrála ostošest, zejména osazenstvo pekla. 3) Zazpíváme si. Nikde není líp než u nás v pekle / z uzenýho pečem šunknflekle / od samýho rána do setmění / nad postýlku v širým světě není. ()

togaf

Princezna Máňa je opravdu emancipovaná, možná až trochu moc. Na Honzově místě bych se jí bála. Ale zábava s ní byla. Dobrá pohádka musí obsahovat nějaké vtipné hlášky, tady byla jedna nezapomenutelná hned na začátku - Honza se narodil, když zrovna nikdo nebyl doma. No není to krása? ()

rakovnik

Rozverná veselá pohádka. Děj skoro o ničem, ale princezna a kulisy jsou tak roztomilé, že se na ně prostě hezky kouká. Ostatní zvučná jména v obsazení jsou dost na druhé koleji. ()

Flaxik

na jednu stranu zajímavý děj a celkově vtipné vyznění u mě už jako malého smrada kazily umělé kulisy a hlavně to, že se tam pořád krákoralo. Asi mám nějaký syndrom, že už odmala jsem nesnášel pohádky, kde se zpívalo. Až na pár čestných výjimek, ale tahle to není. ()

sklennenka

Tahle hudební studiová pohádka mne i po letech neskutečně dojímá. Postava dědečka Habaděje je opravdu jak vystřižená z Ladových obrázků, bába Kanimůra a horda čertů nemá chybu. Myslím, že se naše tehdejší herecká elita v této pohádce pěkně vyřádila. Dokonce mi nevadí ani modernější pojetí v čistě ladovských kulisách. ()

otík

Maličký Honza ze Syslova, okres Stará Nohavice, dostane od sudičky slib, že si ho ve 20ti letech vezme čert do pekla. To se opravdu omylem stane a vysvobodit ho může jen dobrá duše, která vykoná tři úkoly. Jenže pro smůlu pekla se Honzu rozhodne vysvobodit královská dcera Máňa, postrach všech pekelníků. Nepochybujte o tom, že čerchmani udělají vše pro to, aby se jí co nejrychleji zbavili. Moderně provedená pohádka (princezna jezdí autem, hraje moderní hudba) v kartonových Ladovských kulisách je fantasticky okouzlující a v záplavě moderních pseudopohádek zahřeje na duši a zaujme malého diváka. Navíc je tu kupa zpěvných písniček a příjemných melodií. A bonus - v této klasicky studiové pohádce hraje obrovská škála tehdy hvězdných herců (Ladislav Pešek, Marie Rosůlková, Luděk Munzar, Jana Štěpánková, Čestmír Řanda, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Josef Dvořák, Josef Bek, Ljuba Skořepová, Nataša Gollová). Hudba: Štěpán Koníček ()

dr.fish

V době svého vzniku velmi moderní pohádka, kde princezna jezdí automobilem a je dosti pokroková. Vše ovšem v kulisách a kostýmech Josefa Lady. Výborné písničky, které jsem si pamatoval dodnes a s chutí si je dal znovu. Z filmu čiší nadšení a radost z natáčení, všechna naše herecká esa si účinkování asi dost užívají, aspoň to tak vypadá. Výborná zábava s trochou nostalgie...90% ()

M-arta

"Peklo, peklo, peklíčko, je tu teplo, teplíčko, žádná práce, žádné zlosti, papáníčka dosytosti,..." ... "To to jede, to to jede, kdo ví, kam ta cesta vede, v lese rostou houby, auto na ně troubí,..." ... "Moudrá kniha povídá cosi o koštěti, já tu zrovna jedno mám, zametám s ním smetí..." -písničky, které se mi kdysi prapodivně zaryly do paměti - snad i díky skvělému výtvarnému doprovodu.... Ve všech směrech dokonale nastylizovaná krátká pohádka odehraná s nadhledem, grácií a jiskrou. ()

Zdeňka

Princezna Máňa vysvobodí Honzu, uklidí v pekle a ještě si stihne doletět pro kočárek se svojí panenkou. Opravdu origiální, zpívaná, barevná a krásně nakreslená od pana Lady - on ani neuměl malovat špatně. ()

Master19

Tak trochu guilty pleasure, ale má něco do sebe, přece jen je to předobraz geniálního S čerty nejsou žerty. Mimochodem Jana Boušková je tu perfektní. ()

PollyJean

nesnáším ladovské kulisy a nemám ráda, když se v pohádkách zbytečně zpívá. Tady se pěje skoro neustále a vtipné je to jen zřídkakdy. A jakkoli je Boušková sympatická, tak tím tuhle pohádku nezachrání. ()

vitekpe

Rozdivocela Bouskova, vesele kulisy, chytlave songy, Kanimura. Velka vanocni nostalgie z detstvi, ktera zaroven kvalitu netrati ani po letech... ()

Fary

Mám rád pohádky s kulisama od Lady a Ladislav Pešek je taky fajn herec, ale ta pohádka už je na mně nějak moc přihlouplá... :) ()

Přemek

Esence všech kladů československé televizní pohádky 70. - 80. let: papundeklové rekvizity a scénografie (zrůdně epigonská Alena Ladová), písničky a výtečné herecké výkony: pomilováníhodná Boušková, krásný Luťanský, ikony tehdejších pohádek hned obě najednou (kouzelný dědeček Ladislav Pešek, babice Marie Rosůlková) a pestře zábavné peklo (nepřehlédnutelní Miloš Nedbal, Petr Štěpánek, Josef Bek, Josef Dvořák a Milan Stehlík). ()

duddek

Škoda, druhá polovina slibně rozjetou pohádku úplně srazila. I když odhlédnu od toho, že princezna chodí do školy s dětmi, tluče spolužáky a jezdí sama (navíc autem!) v době, kdy si ještě hraje s panenkami, čím dál víc se projevuje její nesnesitelnost, pořád jenom poroučí, všechno chce mít podle sebe, vůbec neumí odpočívat (a nedopřeje to ani ostatním), a navíc, posedlá hygienou, z pekla dělá nebe - v konečném důsledku se znemožní i všichni čerti coby poslušní, bojácní neschopové. Zakladatel pekla se určitě obracel v hrobě, jestli to viděl. Josef Dvořák odehrál svou snad nejhorší roli v životě, jediný na úrovni je skvělý králův tajemník Řanda. :) "Co je to?" (o čokoládě) - "To je jedno, honem, vař to!" :) ()

Wishkah

Pohádka, která ani sebe sama nebere vážně. Má usměvavou atmosféru a vyzařuje z ní tak silná aura pohody, že člověk má na jejím konci vždycky úsměv na rtech. Takový pohádek by mohlo být víc ()

peetriss

Zábavná pohádka ČST zasazená do kreslených kulis, což vůbec není na škodu, protože pevně stojí na příjemném nadhledu s parodickým nádechem. Kvalitně obsazená pohodovka, která nezklamala ani po dlouhých letech. ()

EllienPM

Naprosto úžasné a unikátní dílko. Vším. Ladovstvím, pravým venkovským životem, humorem, zhubedněním, animacemi, ale nejvíce pravým herectvím, které už se dneska vůbec nevidí. To obsazení, považte, to mluví samo za sebe. Hvězda hvězdu střídá a i ten nejposlednější čert-komparzista si svou roli užívá, dává do ní vše a hraje s plným nasazením. Kam se hrabou novodobé předražené pohádky. ()