Čert Belzebub (M. Nedbal) odnese omylem do pekla hodného mládence Honzu (I. Luťanský) namísto hříšného sedláka. Vysvobodit ho může jen odvážné děvče. Úkolu se ujme rázná královská dcera, princezna Máňa (J. Boušková). Peklo se jejím přičiněním obrátí doslova naruby! Kdyby čerti věděli, co je s touhle podivnou princeznou čeká, raději by Honzu z pekla hned vyvedli. Protože to neudělali, Máňa se v pekle objevila sama. Jaký z toho nastal rozruch, to už uvidíte v dnešní pohádce „naruby“ podle Josefa Lady. A protože je to pohádka nezbedná, užijete si při ní hodně legrace. (Česká televize)

zdeny99

Dost trhlá televizní pohádka podle předlohy Josefa Lady. Herci od začátku hrají, jako by byli zfetovaní, především ti tančící a zpívající čerti. Kulisy jsou bizarně papundeklové. Jenže právě tahle bizarnost dělá pohádku originální a bez Ladových kreseb se nedá představit. Janečková tuhle Ladovu pohádku pojala hodně netradičně. Jako potrhlou hudební pohádku, která sama o sobě pobaví, už jen tím, jak je vlastně strašná. [1176. hodnocení, 68. komentář, 76%] ()

FOCKE_WULF

Je zajímavé, že v české kinematografii bývají čerti znázorňováni jako slabomyslní kreténi, které to vlastně ani moc nebaví být čertem a z jejichž "blblbl" nejde vůbec žádná hrůza. Nejraději mají buchty s mákem a mariášek. Zde v této pohádce jsou princeznou Máňou-Bouškovou (která do pekla přilítla na koštěti vysvobodit Honzu-Luťanského) všichni čerti postaveni do latě, jsou přinuceni celé peklo uklidit a dokonce jsou jim proti jejich vůli vštípeny zásady osobní hygieny. Mazec pohádka :-D ()

tranquill

Dokonalá televizní čertovská pohádka. Perfektně udělané scény s jednoduchými kulisami plnými Ladových obrázků, k tomu vesele rozpustilé písničky, trochu moderny a já si ji užil stejně jako v dětství. ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka s poněkud otočeným příběhem, než je obvyklé, neboť do pekla odnese čert nespravedlivě místo lakomého sedláka poctivého chalupníkova syna Honzu a vysvobodit ho musí princezna Máňa. Významnou složku této krátké veselé pohádky tvoří nepřehlédnutelné ladovské motivy. Do hlavních rolí byli obsazení I. Luťanský a princezna J. Boušková, avšak nejvíce prostoru dle mého názoru dostal vypravěč kouzelný dědeček Habaděj v podání L. Peška. Výraznou postavu dostal také P. Štěpánek coby nejvyšší čert Lucifer, který dostával často role v pohádkách své tehdejší manželky a režisérky V. Janečkové. Čerti byli vypodobněni standartně jako zanedbaní roztomilí popletové a mezi nimi bylo lze rozpoznat starého Belzebuba v podání M. Nedbala, a dále se mezi pekelníky objevil M. Stehlík, J. Bek, L. Trojan a J. Dvořák. V opravdu malých rolích se objevili M. Rosůlková, L. Munzar či J. Štěpánková. Pohádka působí příjemně a je svým stylem podobná jiným pohádkám s ladovskou vizualizací O chudém královstvíčku či O líném Honzovi. ()

Jonatána

Jedna z mých nejmilejších pohádek, kouzelná, vtipná, nápaditá, Jana Boušková jako praštěná princezna Máňa je strašně zlatá, čerti v námořnických oblečcích k zulíbání a Honza opravující pekelnou ventilaci taky. Kouzelný dědeček Ladislava Peška je... prostě kouzelný. A písničku "To to jede, to to sviští, po cestě i po strništi...", tu si notuju docela často ještě ted. Jako dítě jsem tu pohádku milovala a jako hodně dospělá ji miluju pořád. ()

IvonaK

Od Josefa Lady takový perníkový dědek nebo o chudém královstvíčku byly geniální pohádky. Ale tato pohádka mě těžce zklamala. A ze všeho nejvíce ti čerti kteří jsou sice v pohádkách spravedliví a hodní, ale tady si tak nepřirozeně nechali kálet na hlavu až to bylo hloupé. Třetí hvězdičku dávám jen pro Ladislava Peška který v této pohádce velice dobře vypadal a jeho hlas byl samozdřejmě dokonalý, takže role vypravěče byla pro něj jako stvořená. ()

AgnesDee

Skvělí herci, zajímavý příběh a hlavně princezna Máňa, která je zajímavá, inteligentní a charismatická, nic ji nerozhodí a má autoritu. Prostě skvělý zážitek! ()

Pitryx

Tak nádherná blbina se povede jednou za deset let. Ale s tímto hvězdným hereckým obsazením už ne. Moudrá kniha tedy povídá, že šest je hodnocení nejvyšší a jak má být. Více papundeklovka stejně dostat nemůže. Tedy u mne. Ani kdyby všic ()

ostravak30

Ani jsem netušil, že se takový klenot v archivu nachází. A rázem patří mezi mé nejoblíbenější televizní pohádky. Škoda, že se nevysílá častěji. Vůbec si na ni nepamatuju, že bych ji kdy - třeba jako dítě, viděl. Když už dělat pohádku, která nemá skrývat, že je okolí namalované na kulisách, proč to nedělat krásně? A kresby od Josefa Lady do té kategorie rozhodně patří. Pak tady máme obrácenou pohádku, jako že princezna zachraňuje Honzu. Výborné obsazení a to i v komorních rolích přispívá ke kvalitě stejnou měrou jako úžasná hudba a veselé písničky. Jana Boušková byla navíc za mlada tak krásná a sympatická - přesně můj typ, jedna z nejhezčích mladých holek v tehdejším Československu. Ani vlastně nevím, co bych pohádce vytknul, takže se sám sebe ptám, proč nedat maximum. Mezi televizními pohádkami jedna z nejlepších. ()

javlapippi

"Pro Honzíka Bártů a slávu našeho rodu!" Krátkozraký pekelník odnesie do pekla namiesto lakomca a úžerníka poctivého šuhaja Honzu Luťanského. Nad toľkou nespravodlivosťou ustrnie srdce tomboyovskej princeznej Bouškovej a motorizovane sa vyberie nebohého mládenca spasiť. Peklo pod vedením Lucipera Štěpánka síce naoko vzdoruje, ale pred energickou princeznou nemá šancu a život v ňom pod jej taktovkou prejde zásadnou premenou. To všetko v ladovských kulisách, za spevu a tanca s veľkou dávkou humoru, skvelá štyridsaťminútová jazda od začiatku do konca. Herci si role užívajú, dokonca aj klasický vodník Dvořák vyměnil svou tradiční barvu a skotačí s rohmi na hlave s ostatnou čertovskou perepúťou. Päťkrát škubánky s mákem. "A kde krindapána je pekelná brána?!"  ()

hani94

Když jsem byla malá, tuto pohádku jsem si pouštěla stále dokola a dokola. Opravdu velmi povedená česká pohádka. Škoda, že už z televize úplně zmizela. ()

sunjata

Laskavá pohádka, taková studiová blbinka, kterou jsem měl jako malý kluk hrozně rád. Jedna z těch kulisových pohádek, co mi nevytratila dodneškz hlavy. ()

kockodan

"Takovéhle úkoly pro Princeznu Máňu???" Dětství. Je nutné říkat víc? (Zamačkávaje nostalgickou slzu). Nezapomenutelná Jana Boušková jako rozšafná, culíkatá princezna Máňa, která postaví všechny čerty v pekle pěkně do latě. Plus všechny ostatní skvělé herecké výkony. Poctivá studiovka, která má říz a spád, a děti (i dospělí) se u ní upřímně zasmějí. Hlášení vesnického rozhlasu o pohřešovaném Honzovi, princezna jedoucí autem do pekla za Honzou, Honza opravující zaseknutou "pekelnou ventilaci", vymydlení a navonění čerti v námořnických oblečcích s fiží, Kleofáč princeznou Máňou donucen (a zostuzen) jít s panenkou Nanynkou v kočárku na procházku, za mohutného škodolibého výsměchu ostatních čertů... Nyní celá k vidění na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=P22yRsQa3Sk A barevně! Pro nás, co jsme na začátku 80. let měli stále černobílou televizi. Předloha: Josef Lada, Režie: Vlasta Janečková. Za mě 100% ()