poster

Hotel Rwanda

 • Velká Británie

  Hotel Rwanda

 • Slovensko

  Hotel Rwanda

Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA / Itálie / Jihoafrická republika, 2004, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marigold
  *****

  Film ze stejného rodu jako Joffého Killing Fileds. Vypjaté, emotivní, bezprostřední a přitom nijak vydírající a drastickými proprietami vynikající drama. Najdeme shodné prvky i na rovině motivické, např. první kontakt se skutečnou brutalitou genocidy na tutsijském obyvatelstvu sledujeme skrze zprostředkující plochu televizní obrazovky. Dojem všudypřítomné brutality a beznaděje jen umocňuje ohraničený prostor hotelu a občasné dravé vpády okolních hrůz do něj. Terry George rytmizuje svůj film jako střídání tichých konverzačních poloh a neuvěřitelně vypjatých sekvencí, které jsou plné zoufalství a na kost odrané existenciální starosti. Ústřední postava Dona Cheadla která projde vývojem od ustaraného manažera, jemuž je práce vše, až po člověka, který pro zachování existence své i svých bližních udělá cokoli, se sice odehrává jaksi v druhém plánu, ale je podstatným zcivilněním drásajících pasáží jedné z nejhorších genocid 20. století. A západní svět se svojí pasivitou působí neméně hyenicky a trapně než ve dvacet let starém Jaffého snímku. Historie opakuje strašlivé kruhy.(3.10.2007)

 • H34D
  ****

  Hotel Rwanda tak moc nechce být lacinným emocionálním vyděračem, či filmem, který stojí jen na naturalistických záběrech, až má naopak těhle aspektů nedostatek - jednoduše málo tlačí na pilu! Proniknutí do atmosféry a emocionální zásah mohl být větší... Dále vyprávění výhradně očima jedné postavy trochu podráží nohy komplexnímu zachycení skutečné události, ale naštěstí nijak výrazně, politická výpověď je velice seriózní a mrazivě trefná. Z tohoto úhlu je Hotel Rwanda nesmírně kvalitní podívanou. Působivou také, ale stále si myslím, že režisér si mohl troufnout i víc (není divu, že na Oscara byl nominován jen scénář a herci). Celkové vyznění se sice na Schindlerův seznam podobá, ale jeho úrovně nedosahuje. 7/10(12.2.2009)

 • B!shop
  *****

  Jeste nez sem film videl, tak me napadlo srovnani s Schindlerovo seznamem, filmy si jsou v par detailech skutecne podobny, ale jinak jde o neco uplne jinyho. Ale nutno rict, ze i zde se jedna o perfektni drama. O vecech, o kterych film vypravi, nic moc nevim, ale tyhle zalezitosti mezi Hutu a Tutsii jsem uz nekde videl, uz nevim presne kde, mozna Krvavej diamant. Film, ackoliv vypravi fakt o dost zasadnich vecech a uz samotne tema filmu je dost silne, tak hlavni zasluhu na celkovem dojmu ma Don Cheadle. Na jednu stranu krapet vlezdoprdelka, slusnak a dobrak, ale kdyz mu jde o rodinu, tak umi bejt vostrej. Proste jeho vykon a samotna jeho postava je hlavni duvod, proc dat 5*. Jinak film ty dve hodiny dokonale zaujme a nektery sceny jsou fakt sila. K tomu tu mame slusnyho Phoenixe a Nolteho, kterej sice vypada jak stoletej alkoholik, ale hraje slusne. Jednoznacne 5*.(28.12.2007)

 • DaViD´82
  ****

  "Myslím, že když lidé ve zprávách uvidí záznam toho masakru, tak řeknou:"Ach můj Bože, to je strašné! ".... a budou pokračovat ve své večeři." Ano, lépe než touto přímou citací z filmu bych ho asi nepopsal. Výtečný snímek, který však přes své téma po sobě nic nezanechá. Což je přinejmenším zarážející.(13.8.2006)

 • Lynn
  *****

  Ještě nikdy se mi při žádném filmu tolik netajil dech hrůzou, když jsem si uvědomila jak velkou pravdu tu postavy říkají : "Má cenu to točit ? Lidi se na to kouknou, řeknou "To je hrůza" a budou dál večeřet" nebo "Jste póvl, nejste nic. Jste jenom bezcenní Afričani a nikdo vám nepomůže". Snad poprvé jsem se skutečně styděla za tolik vychvalovanou civilizovanou západní společnost, která dokáže bezcitně zavřít oči. Ještě dlouho budu o tomhle filmu přemýšlet a doufám, že si ho lidé budou pamatovat jako vykřičník nad svojí lhostejností. Obzvlášť některé scény (například evakuace cizinců, většinou bělochů - bílí do autobusu, černí do hotelu) jsou natolik výmluvné, že ani nepotřebují komentář či vysvětlení. Přesto je replika Joaquina Phoenixe ("Bože, já se tak stydím") dokonalou tečkou za touto scénou. O herectví Dona Cheadlea snad ani není potřeba něco říkat, on nic NEHRAJE, on prostě JE Paul Rusesabagina. Film má navíc překrásnou kameru (dokonalá je scéna u jezera, kdy se z poza mlhy ukazuje, že celá cesta je doslova zatarasená mrtvolami Tutsiů), nemluvě o hudbě a perfektně zvládnuté režii. Scénář se vyhnul jakémukoli vydírání diváka - o to víc pak film nemůže nechat nikoho chladným. Já osobně jsem po odchodu z kina nebyla dobré půlhodiny schopna slova...(14.5.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace