Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA / Itálie / Jihoafrická republika, 2004, 121 min

Film ze stejného rodu jako Joffého Killing Fileds. Vypjaté, emotivní, bezprostřední a přitom nijak vydírající a drastickými proprietami vynikající drama. Najdeme shodné prvky i na rovině motivické, např. první kontakt se skutečnou brutalitou genocidy na tutsijském obyvatelstvu sledujeme skrze zprostředkující plochu televizní obrazovky. Dojem všudypřítomné brutality a beznaděje jen umocňuje ohraničený prostor hotelu a občasné dravé vpády okolních hrůz do něj. Terry George rytmizuje svůj film jako střídání tichých konverzačních poloh a neuvěřitelně vypjatých sekvencí, které jsou plné zoufalství a na kost odrané existenciální starosti. Ústřední postava Dona Cheadla která projde vývojem od ustaraného manažera, jemuž je práce vše, až po člověka, který pro zachování existence své i svých bližních udělá cokoli, se sice odehrává jaksi v druhém plánu, ale je podstatným zcivilněním drásajících pasáží jedné z nejhorších genocid 20. století. A západní svět se svojí pasivitou působí neméně hyenicky a trapně než ve dvacet let starém Jaffého snímku. Historie opakuje strašlivé kruhy.(3.10.2007)

Hotel Rwanda tak moc nechce být lacinným emocionálním vyděračem, či filmem, který stojí jen na naturalistických záběrech, až má naopak těhle aspektů nedostatek - jednoduše málo tlačí na pilu! Proniknutí do atmosféry a emocionální zásah mohl být větší... Dále vyprávění výhradně očima jedné postavy trochu podráží nohy komplexnímu zachycení skutečné události, ale naštěstí nijak výrazně, politická výpověď je velice seriózní a mrazivě trefná. Z tohoto úhlu je Hotel Rwanda nesmírně kvalitní podívanou. Působivou také, ale stále si myslím, že režisér si mohl troufnout i víc (není divu, že na Oscara byl nominován jen scénář a herci). Celkové vyznění se sice na Schindlerův seznam podobá, ale jeho úrovně nedosahuje. 7/10(12.2.2009)

Jeste nez sem film videl, tak me napadlo srovnani s Schindlerovo seznamem, filmy si jsou v par detailech skutecne podobny, ale jinak jde o neco uplne jinyho. Ale nutno rict, ze i zde se jedna o perfektni drama. O vecech, o kterych film vypravi, nic moc nevim, ale tyhle zalezitosti mezi Hutu a Tutsii jsem uz nekde videl, uz nevim presne kde, mozna Krvavej diamant. Film, ackoliv vypravi fakt o dost zasadnich vecech a uz samotne tema filmu je dost silne, tak hlavni zasluhu na celkovem dojmu ma Don Cheadle. Na jednu stranu krapet vlezdoprdelka, slusnak a dobrak, ale kdyz mu jde o rodinu, tak umi bejt vostrej. Proste jeho vykon a samotna jeho postava je hlavni duvod, proc dat 5*. Jinak film ty dve hodiny dokonale zaujme a nektery sceny jsou fakt sila. K tomu tu mame slusnyho Phoenixe a Nolteho, kterej sice vypada jak stoletej alkoholik, ale hraje slusne. Jednoznacne 5*.(28.12.2007)

"Myslím, že když lidé ve zprávách uvidí záznam toho masakru, tak řeknou:"Ach můj Bože, to je strašné! ".... a budou pokračovat ve své večeři." Ano, lépe než touto přímou citací z filmu bych ho asi nepopsal. Výtečný snímek, který však přes své téma po sobě nic nezanechá. Což je přinejmenším zarážející.(13.8.2006)

Ještě nikdy se mi při žádném filmu tolik netajil dech hrůzou, když jsem si uvědomila jak velkou pravdu tu postavy říkají : "Má cenu to točit ? Lidi se na to kouknou, řeknou "To je hrůza" a budou dál večeřet" nebo "Jste póvl, nejste nic. Jste jenom bezcenní Afričani a nikdo vám nepomůže". Snad poprvé jsem se skutečně styděla za tolik vychvalovanou civilizovanou západní společnost, která dokáže bezcitně zavřít oči. Ještě dlouho budu o tomhle filmu přemýšlet a doufám, že si ho lidé budou pamatovat jako vykřičník nad svojí lhostejností. Obzvlášť některé scény (například evakuace cizinců, většinou bělochů - bílí do autobusu, černí do hotelu) jsou natolik výmluvné, že ani nepotřebují komentář či vysvětlení. Přesto je replika Joaquina Phoenixe ("Bože, já se tak stydím") dokonalou tečkou za touto scénou. O herectví Dona Cheadlea snad ani není potřeba něco říkat, on nic NEHRAJE, on prostě JE Paul Rusesabagina. Film má navíc překrásnou kameru (dokonalá je scéna u jezera, kdy se z poza mlhy ukazuje, že celá cesta je doslova zatarasená mrtvolami Tutsiů), nemluvě o hudbě a perfektně zvládnuté režii. Scénář se vyhnul jakémukoli vydírání diváka - o to víc pak film nemůže nechat nikoho chladným. Já osobně jsem po odchodu z kina nebyla dobré půlhodiny schopna slova...(14.5.2005)