Drama / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA / Itálie / Jihoafrická republika, 2004, 121 min

.... „Neměj strach“ tak tahle uklidňující slova jsou vyřčena někde na začátku ..... téhle hrůzy. A potom už je jenom ten STRACH! Strach obyčejných lidí. Strach stojící proti revolučnímu nadšení, strach proti fanatismu, proti lhostejnosti světa, proti vraždění, rabování, nenávisti. Strach a beznaděj.. a člověk, který dokázal zachovat zdání normálnosti v šíleném světě pro víc než tisícovku lidí.(15.6.2005)

Paul Rusesabagina za svůj čin půjde do nebe. Hotel Rwanda je názornou ukázkou, jak při vraždění mnoha lidí dokáže svět zavřít oči.(23.11.2013)

Mrazivý film, dle skutečných událostí. Neuvěřitelný milion lidí zahynulo za pouhé 3 měsíce!!!! Je neuvěřitelné, že se tohle ještě někde může vůbec dít, nebo že se to vůbec mohlo uskutečnit, zatímco my tady v teple před tím zavíráme oči! Ale zpátky k filmu... Cheadle byl vynikající, Nolte byl výborný a jako třešničky na dortu tu máme i Phoenixe a Rena.. Jo, jsem jediný, komu to připomnělo Schindlera? Prostě a jednoduše výborný film, který si rozhodně nenechte ujít!(29.10.2008)

Průměrný film o extrémně drastických událostech. Právě ty tahají z diváků slzičky (a udojená hudba a truchlivé pohledy Dona Cheadla), ne filmařská virtuozita. Téma není vše a každý snímek o genocide není automaticky strhující veledílo.(30.11.2011)

Film je to tak za 4*, ale přesto chci a musím dát 5*!!! Netečnost mocností, tak jak zde byla popsána byla alarmující... A jak píše Golfista s jehož komentářem se ztotožňuji... více slov netřeba, třeba je se na ten film podívat....P.S. Jedna rada... nezapomenout po shlédnutí filmu vrátit spadlou čelist na původní místo...(29.5.2006)

• - Postava kanadského peacemakera je inspirována polským majorem Stefanem Stecem. Ten se zůčastnil premiéry filmu v Haagu, po které utrpěl postraumatický stres, jemuž i přes snahu lékařů 29. září 2005 podlehl. (PavelSm)

• - Paul Rusesabagina poznamenal, že film bol menej násilný ako skutočná genocída. (L.E.n)

• - Postava plukovníka Olivera (Nick Nolte) je vytvořena podle skutečného poručíka Roméa Dallaira, který zasahoval během genocidy (odhady hovoří až o milionu obětí) ve Rwandě. Na festivalu v Sundance získal Cenu publika dokument Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire (2004), který o něm natočil Peter Raymont. Navzdory tomu je Oliver jediná fiktivní postava ve filmu. (imro)