Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

Tunri

Já nejvíc ocením filmy, které zobrazí realitu takovou, jaká je - hlavně když jde o skutečnou událost. Kanadský plukovník a majitel hotelu na mě zapůsobili víc, než samotný hlavní hrdina, líbil se mi jejich scénář. Ačkoli je film válečný, šetřilo se s dlouhými záběry na brutální krvavé scény, což je super, protože dnešní filmy jsou plné cákající krve, urvaných rukou a vyhřezlých střev, a to nikoho nezajímá. Nemůžu uvěřit tomu, jak skvělý a napínavý to byl zážitek! Než se na film podíváte, zapomeňte, že se to opravdu stalo. Uvědomte si to radši až potom, užijte si jedinečný příběh a až poté si řekněte "Sakra, to je tenhle svět". Doporučuji vřele film Poslední spravedlivý, nejsem si jistá, ale mám pocit, že je to právě o kanadském plukovníkovi, který řekl legendární větu: "Nejste ani negři, jste jen Afričani." ()

petikacka

Patří mezi mé nejlepší filmy o Africe. Je to až neuvěřitelné drama, kterému se nechce ani věřit, ale skutečnost byla daleko horší. Viděla jsem dokument o veliteli vojsk Spojených národů, kteří nesměli ZASÁHNOUT a vše museli jenom pozorovat zdálky. To co vyprávěl, na mě mělo zdrcující účinek. Taky poté odešel z armády, protože ve Rwandě, naprosto selhala politika ochrany obyvatel v rámci mise Modrých baretů...Za mě 85% ()

Berry

Dokumentární film? Možná. Ale i tak je bez pochyby brilantně natočený i bez použití nějakých krvavých scén. A tomu všemu ještě přispívají skvělé herecké výkony dvou hlavních představitelů Dona Cheadleho a Sophie Okonedo. ()

mirliflore

"Myslím, že když lidé uvidí ten záznam, tak řeknou: 'Ach můj Bože, to je strašné', a budou pokračovat ve své večeři." "No tak, nekecejte voloviny, Paule. Jste tady nejchytřejší chlap. Mohl byste ten hotel vlastnit, až na jednu věc...Jste černý. Nejste ani negr. Jste Afričan." Tyto věty snad nejlépe vystihují, o co tenkrát kráčelo a o čem tento vynikající emotivní snímek je. 95% ()

strangercz

První film o Africkém problému ve mě zanechal hlubokou stopu. Byl skrátka první který sem viděl a proto se vryl tak hluboko ()

Dellylah

Určitě silný příběh, který mi, ale přišel velmi vzdálený a i když je to zmapování skutečné události, nějak mě to neoslovilo. Přišlo mi to prakticky jako bez emocí. Když už nic jiného, můžete žasnout, co všechno jsou "lidé" schopní udělat. Ale i tak je to důležitý film, který světu ukázal, jak skvělě držíme při sobě, když se někde vraždí. Vemte to podél řeky, tam je silnice volná. ()

melloun

OSN je na nic. Všechno řídí "běloši ze západu" a těm jsou nějací černoši ukradení, hlavně ti z Afriky. Bezmocnost a na druhé straně bezstarostnost, to je dnešní svět, jemuž je nějaká genocida ukradená, pokud je daleko od jeho domova. Drama, díky kterému se na tento konflikt nezapomene a mladšímu obecenstvu (jakožto i mě) se značně rozšíří obzory tímto bezpochyby kvalitně natočeným snímkem. ()

bodie66

Hodně silný kafe. Člověk má na konci filmu pocit, jako by měl povinost se sbalit a je tam někomu pomoct. Nebo aspoň poslat dárcovskou sms. Hezký komentář Kleopatra ()

Gastovski

Genocida je opravdu strašná věc, ale její filmové zpracování si žádá velmi pečlivé zpracování a příběh, který vás donutí se aspoň na několik minut zamyslet, jaké strašné věci se děly a JAK to mohl svět dopsutit. Bohužel Hotel Rwanda splňuje jen malé procento těchto požadavků. Sem tam problýskne nějaká scéna, která vykresluje násilí v té době a když už začnete soucítit s ubohými Rwanďany, tak šup a máme tady manželku hoteliéra s emočními výlevy, které jsem jen těžko přetrpěl. Možná jsem cynik, ale film mi prošuměl hlavou a za týden si na něj asi nevzpomenu. Je spoust jiných filmů s touto tematikou a i když nemají nominace na Oscara a ne tak vysoké hodnocení, zanechají ve vás víc, než 1000 shlédnutí tohoto filmu. ()

El-Barto

Jeden z mých nejoblíbenějších herců v drsném a krásném příběhu zároveň. Tím krásném jsem měl na mysli, že ukazuje i to, jak se člověk celý život snaží dělat všechno, co patří k jeho profesi jak nejlíp jen jde, ale ve zlomku vteřiny by se všeho pro životy ostatních bez váhání vzdal. Je tam několik silných momentů, ale jako celek to nemá takovou oporu v ději, abych dal víc než 8/10. ()

TomasKotlant

Je to dobrý film, který dokáže krásně přiblížit nepopsatelnou krutost a bezmocnost lidí ve Rwandě. Bohužel na druhé straně to na mě působilo příliš jako příběh z červené knihovny, který realističnosti událostí ubíral na důvěryhodnosti, což si nemyslím, že je úplně nejlépe. Není to ani dokument, ani film, takže jsem z toho trochu rozpačitý, což se odráží v hodnocení. *** Ve zkratce: Nejlepší je být managerem pětihvězdičkového hotelu. Ale ten hotel nesmí být ve Rwandě. ()

Saur.us

"Jste špína, jste bezcenní, nejste ani američtí negři - jste jen Afričani. Všechny supervelmoci se na vás vykašlali" Takhle to je a takhle to i bude. Silný film o nelidskosti občanské války, kde lidé padají po stovkách a o nelidskosti zbytku světa, kteří jim v tom nezabrání. Milion lidí za tři měsíce. "To je strašné" a jdeme si dojíst večeři. Don Cheadle předvedl svojí životní roli afrického Nicholase Wintona, zdárně sekundovaný Sophií Okonedo a překvapivě i Jeanem Renem, který si vystřihl opravdu kratičkou roličku. ()

edie sedgwic

Ako vsetky pribehy natocene podla skutocneho pribehu aj tento mal nieco do seba. Ludska krutost, ktora nema hranic a genocida, ked blizny vrazdi blizneho. Tisicky mrtvol a bezmocni UN vojaci. Pozitivom filmu je jeho autentickost, negativom zase jeho poamerictenie. Reziser nam ponuka len jeden pohlad na vec a vsetkymi dostupnymi sposobmi hra divakovi na city. Urcite ho vsak netreba ignorovat a treba ho brat ako ponaucenie a vystrahu pre buducnost. ()

Chundys

Úžasně natočené, o tom jaký svět je. Respektive Afrika a jiné země. Kde se válčilo už od nevidim do nevidim! Smutné, pobrečel jsem si! A nikdy nevěřte druhým jiné barvy! Mohlo by to špatně skončit! Vynikající Don Chadle. ()

goniss

Konečně po dlouhé době film, který ohodnotím na nejvyšší úrovni.. Mě to od samotného začítku zhltlo, a nepustilo celé dvě hodiny. Film, díky kterému nám možná dojde pár úplně drobných věcí, které bereme jako samozřejmost. Poprvé jsem nepostrádala žádnou známou tvář a nesoustředila se určité postavy jak hrajou (mimochodem, i tak Don byl supr), a soustředila jsem se hlavně na děj, hlavně na všechno, na co měl film upozornit. Nebyloto o tom, jakou má hudbu, v jakém je to prostředí, jak v něm hrají herci, a jestli se do rolí hodí. Film Hotel Rwanda chtěl spíš říct, kolik toho člověk pro druhé dokáže, mimojiné se vysmívá lidem, které trápí nesmyslné blbosti, protože nic není horšího než věčně utíkat a schovávat se a bát se že ho někdo na nějakém rohu odpráskne, protože ho bere jako 'švába' ... ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz